Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 29, 2024, 10:31:17 πμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Αγορά χρυσής λίρας  (Αναγνώστηκε 2040 φορές)
0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.
Manica
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 28


Προφίλ
« στις: Μάιος 23, 2022, 04:51:06 μμ »

Καλησπέρα στην παρέα .θέλω να κάνω μια ερώτηση αν δεν είμαι τόσο σχετικός και θέλω να αγοράσω μια χρυσή λίρα όχι στην τράπεζα της Ελλάδος αλλά σε κάποιο κατάστημα πώς μπορώ να είμαι σίγουρος ότι δεν είναι πλαστή; Να έχω μαζί μου ζυγαριά και παχυμετρο ;Χαμόγελο Είναι ντροπή να το κάνω ; Επίσης θέλω να ρωτήσω λίρες κοπής 2022 υπάρχουν ; Που μπορώ να προμηθευτώ;  είναι ασφαλής επένδυση με τις προγενέστερες ή καλύτερα να πάρω παλαιάς κοπής ;

Αρκετές ερωτήσεις!:) Συγγνώμη αν κούρασα!
Καταγράφηκε
IliopoulosC
Επισκέπτης
« Απάντηση #1 στις: Μάιος 23, 2022, 05:24:49 μμ »

Κανένας σοβαρός έμπορος με μαγαζί δεν χαλάει την φήμη του και την αξιοπιστία  για 500 η 1000 η 2000 η 5000€. Προτείνω να πας στο μαγαζί svcollector (Σόλωνος 18 Κολωνάκι) αν είσαι Αθήνα. Αν είσαι επαρχία επίλεξε κάποιο κεντρικό και παλιό κατάστημα ετών.  Λίρες 2022 στο κατάστημα που προτείνω θα βρεις. Είναι εξίσου επενδυτικές με τις λίρες παλαιάς κοπής.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 23, 2022, 05:27:28 μμ από IliopoulosC » Καταγράφηκε
Manica
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 28


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Μάιος 23, 2022, 07:43:05 μμ »

Ευχαριστώ πολύ!
Καταγράφηκε
cat
Διαχειριστής
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2643



Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Μάιος 23, 2022, 11:35:15 μμ »

Καλησπέρα στην παρέα .θέλω να κάνω μια ερώτηση αν δεν είμαι τόσο σχετικός και θέλω να αγοράσω μια χρυσή λίρα όχι στην τράπεζα της Ελλάδος αλλά σε κάποιο κατάστημα πώς μπορώ να είμαι σίγουρος ότι δεν είναι πλαστή; Να έχω μαζί μου ζυγαριά και παχυμετρο ;Χαμόγελο Είναι ντροπή να το κάνω ; Επίσης θέλω να ρωτήσω λίρες κοπής 2022 υπάρχουν ; Που μπορώ να προμηθευτώ;  είναι ασφαλής επένδυση με τις προγενέστερες ή καλύτερα να πάρω παλαιάς κοπής ;

Αρκετές ερωτήσεις!:) Συγγνώμη αν κούρασα!
Να ρωτας φιλε μου. Οχι δεν ειναι κακο να ελεγχεις οποιοδηποτε αντικειμενο πληρωνεις. Θα ελεγα οτι ειναι επιβεβλημενο να το κανεις
Καταγράφηκε

VENCEREMOS
xray
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 13


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Μάιος 24, 2022, 08:58:39 πμ »

Καλησπέρα στην παρέα .θέλω να κάνω μια ερώτηση αν δεν είμαι τόσο σχετικός και θέλω να αγοράσω μια χρυσή λίρα όχι στην τράπεζα της Ελλάδος αλλά σε κάποιο κατάστημα πώς μπορώ να είμαι σίγουρος ότι δεν είναι πλαστή; Να έχω μαζί μου ζυγαριά και παχυμετρο ;Χαμόγελο Είναι ντροπή να το κάνω ; Επίσης θέλω να ρωτήσω λίρες κοπής 2022 υπάρχουν ; Που μπορώ να προμηθευτώ;  είναι ασφαλής επένδυση με τις προγενέστερες ή καλύτερα να πάρω παλαιάς κοπής ;

Αρκετές ερωτήσεις!:) Συγγνώμη αν κούρασα!
Παλαιοτερα πουλουσαν στις τραπεζες καινουριες λιρες πλεον οχι, η Πειραιως εχει καινουριες αλλα οχι του 2022 πχ μπορει να βρεις και 1911 και 2019 ή 2020 αναλογα τι θα εχουν αγορασει. Η τιμη ειναι αυτης της αγορας (470)+5 ευρω η λιρα νομιζω. Βεβαια εαν παει καποιος και πουλησει εκει του 2022, θα εχει αλλα πως να το γνωριζεις αυτο δεν ξερω. Σιγουρα γνησιες απο τις τραπεζες.
Σε καταστηματα τωρα θα βρεις, αλλα λιγο δυσκολα γιατι κι εγω ψαχνω και δεν βρισκω πολλα κομματια που θελω 5, 10 ή 15 κομματια.
Εγω θα αγοραζα καινουριες, εαν πας για παλιες καλυτερα να πας σε μαγαζι που το ξερεις ή ειναι κοντα σε σενα να τις δεις καλα να μην εχουν χτυπηματα κλπ. η απο καταστηματα που τις εχουν μεσα σε καψουλες πιστοποιησης, δηλαδη βαζουν βαθμο στη λιρα και σιγουρα ειναι γνησια και ας ειναι πχ του 1980.
Καινουριες λιρες του 2022 πανω κατω 500 ευρω σημερα η τιμη σε καταστηματα.
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences