Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 28, 2024, 10:36:43 πμ
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: 1884 Γεώργιος χρυσό 20 Δραχμές MS63  (Αναγνώστηκε 6157 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
SVcollector
Διαχειριστής
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3540


Σόλωνος 18, T:210 3644276-8088364


Προφίλ
« στις: Μάρτιος 25, 2022, 11:48:49 μμ »

Προσφατα εκλεισε στον Heritage το παρακατω 20 δραχμο σε ms63

Ειναι 64;

Έκλεισε στα 1980$ μαζι με προμήθειες.

Τι λετε;
Καταγράφηκε

SVcollector
Διαχειριστής
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3540


Σόλωνος 18, T:210 3644276-8088364


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Μάρτιος 25, 2022, 11:49:46 μμ »

 Χαμόγελο
Καταγράφηκε

SVcollector
Διαχειριστής
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3540


Σόλωνος 18, T:210 3644276-8088364


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Μάρτιος 25, 2022, 11:51:52 μμ »

 Χαμόγελο
Καταγράφηκε

gemuncey23
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1782


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Μάρτιος 26, 2022, 12:16:31 πμ »

Ίσως και παραπάνω! Ξέρανε τι χτυπάγανε, εξ ου και το διχίλιαρο. Μάλλον θα πάει για επανεκτίμηση..
Καταγράφηκε
Stratis8
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 472


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Μάρτιος 26, 2022, 12:32:11 πμ »

Και για 64 ακριβο το βλεπω  Στριφογύρισμα ματιών
Καταγράφηκε
PANAGIOTIS THESS.
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 785


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Μάρτιος 26, 2022, 01:01:08 μμ »

Παλιά πιστοποίηση της PCGS, αυτά τώρα τα βγάζει 64άρια......τώρα για την τιμή τι να πω, όλα έχουν πάει προς τα πάνω! Το νόμισμα έχει μικρογρατζουνιές στα πεδία, βέβαια μόνο από κοντά μπορεί να πει κανείς με βεβαιότητα για λούστρα κ.λ.π. Κάπου στο 64 το βλέπω...
Καταγράφηκε
IliopoulosC
Επισκέπτης
« Απάντηση #6 στις: Μάιος 23, 2022, 10:29:00 πμ »

Μόνο στην Heritage θα μπορούσε να πιάσει τέτοια τιμή. Πάντως καλά έκλεισε κι αυτό  Σαρκασμός  Όσοι έχετε πιστοποιήστε τα και στείλτε τα Heritage για να πιάσετε αντίστοιχες τιμές. Αλλά πρίν το κάνετε ρωτήστε αν εκεί στα πηγαδάκια παίζει κάνα καλό "πλυντήριο"...  Γλώσσα  Γλώσσα  Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε
digo
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1057



Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Σεπτέμβριος 03, 2022, 05:39:30 πμ »

Το ίδιο ακριβώς κομματι, ίδιο Cert number, έκλεισε στις 28/8/22 στα $800+20%.


https://coins.ha.com/itm/greece/greece-george-i-gold-20-drachmai-1884-a-ms63-pcgs-/a/3101-35819.s

Είναι το παλιό μου MS63, εγώ το είχα πιστοποιήσει και το είχα πουλήσει σε ένα Γερμανό αν θυμάμαι προ διετίας στα €850. Προσωπικά πιστευα ότι ήταν 63+, κι άλλωστε ο λόγος που το πούλησα μετά από 18 χρόνια ήταν η αγορά ενός καταπληκτικού 64.
Καταγράφηκε
digo
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1057



Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Σεπτέμβριος 03, 2022, 03:41:38 μμ »

Και για 64 ακριβο το βλεπω  Στριφογύρισμα ματιών

Θα μπορούσε να ισχύει, μόνον εάν ΔΕΝ το βλέπει κανεις στο χέρι. Υπάρχουν 63αρια χειρότερα και από 58αρια, αυτή ακριβώς είναι η διαφορα του high end, average και low end ενός νομίσματος στον ίδιο βαθμό. Αυτό είναι ξεκάθαρα high end και μάλιστα πινφωτογραφιες ΔΕΝ αποδίδουν σωστά το τελείως original χρωμα του.

Το νόμισμα αυτό δεν πλύθηκε ποτε, δεν περάστηκε με κανενα ζουμί, τουλάχιστον από την στιγμή που πέρασε στην κατοχή μου το 1998-99 , για την εξωφρενική τιμή τότε των 120 χιλιάδων δραχμών.

Την ίδια αρχή που ακολουθώ σε όλες μου τις αγορές, δηλαδή ποτε χωρίς να το δω στο χέρι, μακρυά από τα πειραγμένα, ορίτζιναλ surfaces κλπ, αυτά όλα γίνονται πολύ σπανιότερα στο 74, που ΔΕΝ είναι ακριβό στα €2000 εφόσον πληροί τις ως άνω προϋποθέσεις.

Το νόμισμα και το νήμα αυτό στάθηκε αφορμή για να διαπιστώσω ότι υπάρχουν μόλις 4 καλύτερα από το νέο πια δικό μου MS64 στην PCGS όπου και είναι, και 7-8 καλύτερα (?) στην NGC. Σύμφωνα με τους αριθμητικούς βαθμούς αυτά.

Γιατί βέβαια δεν υπάρχει ούτε μια στο δισεκατομμύριο τα 64αρια να είναι παρόμοια μεταξύ τους, κι αυτά υπόκεινται στον ίδιο διαχωρισμό: high end, απείραχτα , διαμαντακια δλδ (15-20%), average (40%) και low end (40-45%).

Αγορές με σύμβουλο μόνον τον βαθμό του νομίσματος είναι πολύ καλή τακτική. Προφανώς το κατάλαβε αυτό ο αγοραστής του δικού μου που διπλασίασε τα χρήματα του χωρίς να το πειράξει καν. Διάλεξε απλά την σωστή εταιρεία και ΚΥΡΙΩΣ το σωστό timing για να το δώσει. Διότι στα 63 τα high end είναι ακόμη λιγότερα σε ποσοστά, και στα 62,61 επίσης ακόμη λιγότερα.

Μην αγοράζετε νούμερα παιδιά. Ιδού η απόδειξη ότι χωρίς να δοκιμάσει καν να το ξαναστείλει (άλλωστε τα στάνταρ είναι πολύ πιο λάσκα τώρα από ότι το 1999) , κατάφερε και διπλασίασε τα λεφτά του σε 2μιση 3 χρόνια. Ο επόμενος δεν στάθηκε το ίδιο τυχερός, αλλά φταίει κι η υπερβολική τιμή που τον παρέσυρε, auction fever. Καλύτερα να είχε βάλει ένα maximum proxy bid κι ας μην παρακολουθούσε καν την δημοπρασία. Το μόνο που χρειαζόταν ήταν να το έχει δει στο ΧΕΡΙ.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 03, 2022, 03:52:46 μμ από digo » Καταγράφηκε
digo
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1057



Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Σεπτέμβριος 03, 2022, 03:59:11 μμ »

Αγορές με σύμβουλο μόνον τον βαθμό του νομίσματος είναι πολύ ΚΑΚΗ τακτική ήθελα να γράψω, αλλά πέρασε ο χρόνος τροποποίησης για να διορθώσω το λάθος μου.

Προς την ιδιοκτησία: Κάποια στιγμή, πρέπει να διορθωθεί αυτό στην πλατφόρμα. Δεν είναι δα και τόσο δύσκολο. Να μπορεις να διορθώσεις κάτι ακόμη και 6 χρόνια μετά το αρχικό σου ποστ. Όλες οι γνωστες μου ΜΗ Ελκηνικες πλατφόρμες το έχουν στάνταρ αυτό.
Καταγράφηκε
digo
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1057



Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Σεπτέμβριος 03, 2022, 04:20:01 μμ »

Η ορίτζιναλ φωτογραφία του παρμένη τον Δεκέμβριο του 2004 από τον μετέπειτα φωτογράφο των TrueView και νυν διευθυντή ολοκλήρου του τμήματος φωτογράφησης της PCGS, με εξοπλισμό μια μηχανουλα αξίας $50 με ένα μικρό ζουμ του 1μιση εκατοστού,δυο αρχιτεκτονικές λάμπες που πήρε από το γραφείο και όλα του την πειρα και τα μυστικά.

Σε αντίθεση με τις TrueView που φωτογραφίζονται ΠΡΙΝ το νόμισμα μπει στο σλαμπ, εκείνος φωτογράφησε τα 220 από τα 250 νομίσματα που του έδωσα, ήδη σλαμπαρισμενα, μερικα εκ των οποίων και με αρκετές γρατζουνιές.

Το ταλέντο δεν έχει τιμή. Η φωτογραφία κόστισε €1 (ανα τεμάχιο, συμπεριλαμβάνοντας το editing). Και κια ηλιόλουστη ημέρα του Δεκεμβρίου τουν2004, αφιερωμένη σε αυτόν, όπου του έδειξα όλη την Αθήνα και την Βουλιαγμενη ως επι το πλείστον.



Καταγράφηκε
IliopoulosC
Επισκέπτης
« Απάντηση #11 στις: Σεπτέμβριος 03, 2022, 09:25:05 μμ »

Καμιά σχέση με αυτά εδώ ...  Σαρκασμός Μεγάλο χαμόγελο

Digo στην φωτογραφία σου φαίνεται για 63ρι δαγκωτό . Διάβασα ότι αναβάθμισες σε 64ρι. Μπράβο καλορίζικο. Άν θέλεις 65ρι καλό και δαγκωτό πές μου. Αλλά να το θέλεις πολύ όμως  Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε
solferino
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2793


coincoholic


Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Σεπτέμβριος 04, 2022, 11:48:56 πμ »

Μα εσύ ανέφερες στο άλλο ποστ για το προυφ 20δρχ ότι σιγά μη πληρώσεις ένα κοινό νόμισμα σε προυφ. Αφού είναι κοινό γιατί λες στο ντιγκο " αν το θέλεις πάρα πολύ" υπονοώντας ότι ειναξ ακριβό... Αφού για εσένα ειναι κοινό....
Καταγράφηκε

Οι μεγάλοι πόνοι είναι βουβοί.
IliopoulosC
Επισκέπτης
« Απάντηση #13 στις: Σεπτέμβριος 04, 2022, 11:57:49 πμ »

Μα εσύ ανέφερες στο άλλο ποστ για το προυφ 20δρχ ότι σιγά μη πληρώσεις ένα κοινό νόμισμα σε προυφ. Αφού είναι κοινό γιατί λες στο ντιγκο " αν το θέλεις πάρα πολύ" υπονοώντας ότι ειναξ ακριβό... Αφού για εσένα ειναι κοινό....

Διάβασε καλύτερα.  Σιγά μη πουλήσω γράφω τα νεφρά μου τους γεννητικούς μου αδένες και το αμάξι για ν'αγοράσω ένα κοινό νόμισμα (500.000 τχμ μιντάζ)  σε  proof έκδοση και  σε top grade κατάσταση. Αναγκάζομαι να το επαναλαμβάνω γιατί μάλλον δεν κατάλαβες τι έγραψα. Έγραψα ότι στοιχίζει μια περιουσία εφόσον είναι proof και top grade και ότι δεν είναι για μένα. Εντάξει μέχρι εδώ? 

Βολεύομαι και με τα κυκλοφορίας προσωπικά. Εντάξει τώρα μέχρι εδώ?  Ωραία  Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο

Όσον αφορά τον Δημήτρη μιας και κάνει αναβαθμίσεις σ'αυτό και κυνηγά τον βαθμό,  αν θέλει παραπάνω  βαθμό πχ 65 έχω υπόψιν μου κομμάτι. Αλλά πρέπει να το θέλει πολύ δηλαδή να θέλει και να μπορεί να το πληρώσει. Εντάξει κι εδώ τώρα?   Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο

Το ότι αναφέρομαι στον Δημήτρη και απαντάς εσύ γι αυτόν με ξεπερνά βέβαια.... χαχαχαχα ...  Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός

Καταγράφηκε
nikos11
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1331


Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Σεπτέμβριος 04, 2022, 05:19:59 μμ »

Το ίδιο ακριβώς κομματι, ίδιο Cert number, έκλεισε στις 28/8/22 στα $800+20%.

https://coins.ha.com/itm/greece/greece-george-i-gold-20-drachmai-1884-a-ms63-pcgs-/a/3101-35819.s

Είναι το παλιό μου MS63, εγώ το είχα πιστοποιήσει και το είχα πουλήσει σε ένα Γερμανό αν θυμάμαι προ διετίας στα €850. Προσωπικά πιστευα ότι ήταν 63+, κι άλλωστε ο λόγος που το πούλησα μετά από 18 χρόνια ήταν η αγορά ενός καταπληκτικού 64.
Το συγκεκριμένο Δημήτρη είναι ίσως το κορυφαίο 63άρι που έχω δει. Και έχω δει πολλά προσπαθόντας να βρω το κομμάτι που θα έβαζα στη συλλογή μου. Είναι καλύτερο και από πολλά 64άρια. Φαντάζομαι πόσο όμορφο θα είναι αυτό με το οποίο το αντικατέστησες!
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences