Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 28, 2024, 03:42:48 μμ
Σελίδες: 1 [2]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Μετά το eBay τι?  (Αναγνώστηκε 3998 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Μάρτιος 22, 2022, 10:38:13 μμ »

και γιατί σου τραβούσε χρήματα;
μηπως στις αγγελιες που ανεβαζες χρησιμοποιούσες καποιες έξτρα παραμέτρους , όπως bold γράμματα ή παρουσία σε περισσότερες από μία κατηγορίες οπότε σε χρέωνε εξτρα;
αν χρησιμοποιουσες το απλο φορμάτ είναι δωρεάν μέχρι 200 αγγελίες.
Καταγράφηκε
kap
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 539

sotirakis


Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Μάρτιος 22, 2022, 10:44:43 μμ »

και γιατί σου τραβούσε χρήματα;
μηπως στις αγγελιες που ανεβαζες χρησιμοποιούσες καποιες έξτρα παραμέτρους , όπως bold γράμματα ή παρουσία σε περισσότερες από μία κατηγορίες οπότε σε χρέωνε εξτρα;
αν χρησιμοποιουσες το απλο φορμάτ είναι δωρεάν μέχρι 200 αγγελίες.
μπορει και να εγινε αθελα μου,αν ξανα βαλω πωλησεις εκει θα βαλω καποιον εμπειρο να μου σεταρει την πρωτη αγγελια,μετα κραταει μονο του στις ρυθμισεις οτι επελεξες στην πρωτη πωληση
Καταγράφηκε
coll
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3735


Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Μάρτιος 22, 2022, 11:34:16 μμ »

Μολις συμπληρωσειςτην αγγελια, κατω στο τελος αναφερει αν υπαρχει χρεωση γι αυτη.
Απλο ειναι
Καταγράφηκε
digo
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1057



Προφίλ
« Απάντηση #18 στις: Μάρτιος 23, 2022, 01:03:32 πμ »

Μετά την αλλαγή σε managed payments, το σημείο δηλαδή όπου το ebay επέβαλε και εκτός των ΗΠΑ τον χειρισμό των πληρωμών χωρίς πευπαλ (εκτός κι αν ο αγοραστής επιμείνει να πληρώσει με πευπαλ το οποίο είναι δυνατόν), χωρίς να ξέρω η να αμφισβητώ τον τρόπο υπολογισμού των εξόδων του Ανάργυρου, εμένα σαν πωλητής χωρίς ebay shop, μου βγαίνει ένα εξωφρενικό 25%-27%, συμπεριλαμβανομένης της αλλαγής συναλλάγματος που δεν ξεπερνάει το συν πλην 2% συγκριτικά με το interbank rate που βέβαια ούτε ένα ανταλλακτήριο θα έδινε.

Το δε τελικό ποσον, που κατατίθεται στον λογαριασμό του πωλητή, αντιμετωπίζεται από την τράπεζα ως έμβασμα με αντίστοιχα έξοδα σε μικρες και μικρομεσαίες πωλήσεις η €3 σε πωλήσεις από €200 και πάνω. Ως εκ τούτου άποψη μου είναι ότι ένα ebay shop των $39 το μήνα, όπου μπορεί κανεις να βάλει πολλές  αγγελιες για ότι θέλει, κι όχι αναγκαστικά συλλεκτικά πχ, είναι πλέον απαραίτητη προϋπόθεση  για πωλήσεις στο ebay, είδάλλως το ποσον είναι ουσιωδώς +30% χοντρικά και σε σύγκριση με το τι θα εισπράξει ο πωλητής.
Καταγράφηκε
digo
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1057



Προφίλ
« Απάντηση #19 στις: Μάρτιος 23, 2022, 01:04:41 πμ »

Ο δε αγοραστής, ενώ έχει πχ αγοράσει κάτι που κοστίζει $85+$15 ταχυδρομικά = $100, θα κληθεί να πληρώσει και 24% ΦΠΑ επι του τελικού ποσού, εν αγνοια του πωλητή, φόρος που διδεται στο Ελληνικό (η άλλων χωρών) Δημόσιο. Πρόσφατα αγόρασα ένα άλμπουμ Wayte Reymonds, με 3-4 σελιδες για μισοδολλαρα, επειδή ακριβώς είχα συμπληρωματικές σελιδες των 25 cents και του δολλαριου (Morgan, Peace κλπ). Ήταν η πρώτη και μοναδική φορα που συμφώνησα σε αποστολη με το global shipping program του ebay, μια που ούτε τον πωλητή γνώριζα, ούτε το ποσον ($40) ήταν τέτοιο που να με κάνει να ανησυχήσω. Μολαταύτα, μαζί με τα ταχυδρομικά και τον ΦΠΑ, το σύνολο ξεπέρασε τα $90 αλλά το πακέτο έφτασε στα χέρια μουυ πολύ γρήγορα, με προπληρωμένους τους δασμούς και ΦΠΑ και τέλος πάντων άλμπουμ σε άριστη κατάσταση Wayte Reymonds δεν βρίσκονται κάθε μέρα.

Άρα δικη μου σύσταση είναι να κάνετε την καλύτερη χρήση του (απλούστερου και φτηνότερου) ebay shop προτού δοκιμάσετε να πουλήσετε.

Όσο για τον τίτλο του νήματος, δεν νομίζω να υπάρχει καμία παρόμοια πλατφόρμα έστω και παραπλήσιας  ορατότητας , άρα η επόμενη επιλογή για ένα πωλητή είναι η κατάθεση των λοτων σε κάποιο δημοπρατη του εσωτερικού η του εξωτερικού, κάτι που φυσικά είναι ανέφικτο για μικρής αξίας λοτα μια στο τόσο. Μπορεί βέβαια να απευθυνθεί κανεις σε γνωστούς Έλληνες πωλητές στο ebay, ειδικά no reserve, εφόσον κι εκείνος δεν έχει πρόβλημα με ελεύθερες δημοπρασίες και με τη δυνατότητα επαναγοράς εάν αυτό δείχνει να πουλιεται για σαφώς κατώτερη τιμή του αναμενόμενου. Προσωπική μου άποψη και σε αυτό, είναι να δίνει κανεις consignments των 5-10-15 η και οαραπανω λοτων, διότι όσο περισσότερα είναι, τόσο περισσότερες είναι και πι πιθανότητες ένα λοτο που δεν το είχαμε περί πολλού να μας εκπλήξει και αντίθετα: σε τελική, αυτό που έχει σημασία είναι το σύνολο των λοτων και όχι πως πήγε ατομικά το καθένα από αυτά.
Καταγράφηκε
kap
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 539

sotirakis


Προφίλ
« Απάντηση #20 στις: Μάρτιος 23, 2022, 01:34:24 πμ »

αυτα που αναφερεις ειναι τραγικα digo.
δηλαδη κατι που κανει 200 ευρω θα το βαλεις 300,και αντε να βρεις αγοραστη μετα,ο οποιος θα το πληρωσει 350 με τον φπα Στριφογύρισμα ματιών
Καταγράφηκε
digo
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1057



Προφίλ
« Απάντηση #21 στις: Μάρτιος 23, 2022, 07:33:42 πμ »

Στο περίπου, ναι. Μπορεί και κανα 20αρι 25αρι πιο κάτω. Εξ ου κι η επιβεβλημένη χρήση ebay shop κατά την ταπεινή μου άποψη. Η αλλιως, η επιλογή κάποιου πετυχημένου πωλητή στο ebay, no reserve, που να μη ζητάει ληστρικές προμήθειες.
Καταγράφηκε
kap
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 539

sotirakis


Προφίλ
« Απάντηση #22 στις: Μάρτιος 23, 2022, 07:39:04 πμ »

Στο περίπου, ναι. Μπορεί και κανα 20αρι 25αρι πιο κάτω. Εξ ου κι η επιβεβλημένη χρήση ebay shop κατά την ταπεινή μου άποψη. Η αλλιως, η επιλογή κάποιου πετυχημένου πωλητή στο ebay, no reserve, που να μη ζητάει ληστρικές προμήθειες.
για να συμφερει καποιον το eshop θα πρεπει να εχει πολλες πωλησεις πιστευω.
ξερουμε στο περιπου τι κρατησεις εχουμε με τα eshop?απο οτι ειδα ειναι αρκετα προγραμματα
Καταγράφηκε
Xokan
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 18


Προφίλ
« Απάντηση #23 στις: Μάρτιος 24, 2022, 08:23:09 πμ »

Εγώ θα προτείνω κάτι που λογικά δεν είναι εφικτό. Μήπως θα μπορούσε το στέκι συλλεκτών με κάποιο τρόπο να έχει και να διαχειρίζεται ένα ebay shop στο οποίο θα είμαστε όλοι συνδρομητές με μηνιαία συνδρομή αλλά και με ένα ποσοστό κέρδους σε κάθε πώληση με το οποίο θα πληρώνεται οποίος θα είναι αποκλειστικά υπεύθυνος σε αυτό. Μην αρχίσετε να βρίζετε καταλαβαίνω ότι θα υπάρχουν πάρα πολλοί λόγοι που λογικά δεν γίνετε. Απλά πετάω μια ιδέα στο τραπέζι για να αρχίσει κουβέντα. Ευχαριστώ.
Καταγράφηκε
thaler
Συντονιστής
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1203


Προφίλ
« Απάντηση #24 στις: Μάρτιος 24, 2022, 09:12:37 πμ »

Αυτό θα ήταν μια πάρα πολύ καλή λύση για όλους μας, είναι όμως τεχνικά και πρακτικά αρκετά δύσκολο. Θα πρέπει όλοι να στέλνουμε με ταχυδρομείο στον ιδιοκτήτη του ebay shop τα νομίσματά μας (επιπλέον κόστος και ρίσκο) μαζί με φωτογραφίες τους (έτσι ώστε ο ιδιοκτήτης να γνωρίζει ότι τα νομίσματα είναι γνήσια και η κατάστασή τους αυτή που περιγράφεται). Ο ιδιοκτήτης θα πρέπει να χάσει προσωπικό χρόνο για να συμπληρώσει τη φόρμα πώλησης, να κατεβάσει και να διαμορφώσει τις φωτογραφίες, να απαντήσει σε πιθανές ερωτήσεις και προσφορές, να είναι σε συνεχή επικοινωνία με τον πωλητή για τυχόν απορίες, να προμηθεύεται τακτικά φάκελους, και άλλο ταχυδρομικό υλικό, να πακετάρει και να στείλει τα νομίσματα στον αγοραστή, να υπολογίσει τα χρήματα της πώλησης ώστε να στείλει το καθαρό κέρδος στον αρχικό πωλητή (ρίσκο σωστού υπολογισμού και πιθανές προμήθειες τραπεζών). Επιπλέον υπάρχει το ρίσκο κάποιο νόμισμα να χαθεί (ποιος θα είναι υπεύθυνος;) ή ο ιδιοκτήτης να εισπράξει κάποιο negative feedback και να αμαυρωθεί η εικόνα του καταστήματος. Ίσως να υπάρχει περιπλοκή σε περίπτωση επιστροφής νομίσματος (επιστροφή χρημάτων, ταχυδρόμηση του νομίσματος κλπ).
Όλα αυτά προϋποθέτουν πολύ χρόνο και μεγάλο ρίσκο. Ο ιδιοκτήτης του καταστήματος θα είναι λογικό να πάρει μια προμήθεια για όλο αυτό π.χ. 10% επί της τιμής πώλησης. Μήπως όμως, τότε, κρίνεται ασύμφορη η πώληση;
Επίσης, αν η πώληση αφορά νομίσματα μικρής αξίας π.χ. 50 ευρώ, τότε το 10% = 5 ευρώ. Αξίζει όλον αυτόν τον κόπο (και το ρίσκο) για 5 ευρώ κέρδος του ιδιοκτήτη του ebay shop;

Ίσως θα ήταν καλύτερα να οργανωθούν τέτοιου είδους πωλήσεις σε τοπικό επίπεδο, σε κάθε πόλη ή περιοχή, από λίγα άτομα που γνωρίζονται μεταξύ τους, χωρίς μεταφορικά, με συνάντηση πρόσωπο με πρόσωπο και με αμοιβαία αποδεκτούς όρους. Αυτό με την προϋπόθεση να βρεθεί κάποιος που έχει πολύ ελεύθερο χρόνο, γνώση και όρεξη να ασχοληθεί.
Όλα τα παραπάνω αποτελούν προσωπική μου γνώμη.
Καταγράφηκε

Coins is history you can hold in your hands.
enotes
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 730


Προφίλ
« Απάντηση #25 στις: Μάρτιος 24, 2022, 07:15:48 μμ »

δεν ειναι τοσο απλα τα πραγματα οπως νομιζετε για την δημιουργια eshop, μπορει η κατασκευη του να ειναι ευκολη πλεον. Αλλα απαιτουνται αρκετα προαπαιτουμενα, και αν δεν εχει τζιρο το eshop κλεiνει. πχ . το ricardo το θυμαστε; εκλεισε . το emarket εκλεισε, το 12sold εχει βγαλει ανοκοινωση οτι κλεινει.
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 [2]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences