Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 28, 2024, 02:53:52 μμ
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Μετά το eBay τι?  (Αναγνώστηκε 3997 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
Xokan
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 18


Προφίλ
« στις: Μάρτιος 20, 2022, 11:16:06 μμ »

Καλησπέρα σε όλους. Μετά την μεγάλη πτώση του eBay ,κυρίως μετά την μη αποδοχή PayPal έχετε βρει καμία ιστοσελίδα, εφαρμογή,  ή πλατφόρμα για διεθνής αγοραπωλησία  συλλεκτών νομισματων ?
Καταγράφηκε
cat
Διαχειριστής
Πλατινένιο
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2643



Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Μάρτιος 21, 2022, 12:26:31 πμ »

MA Shops
Καταγράφηκε

VENCEREMOS
kap
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 539

sotirakis


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Μάρτιος 21, 2022, 12:29:46 πμ »

MA Shops
να ρωτησω και εγω,πρεπει καποιος να εχει νομισματικο καταστημα για να γινει πωλητης εκει?η μπορει και καποιος ιδιωτης?
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 21, 2022, 12:31:06 πμ από kap » Καταγράφηκε
kap
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 539

sotirakis


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Μάρτιος 21, 2022, 12:40:23 πμ »

βλεπω τους ορους απο το πρωι
Dealer requirements include:

    Your pledge to operate with honesty and integrity.
    Your guarantee of authenticity for every item that you list.
    Your business identification number.
    Worldwide shipping.
    A monthly administrative fee of $39 USD.
    A selling fee of only 5%.
    A minimum coin value of $25,000 USD in coins.
    Numismatic references.
εχω κολλησει στο  Your business identification number.
καλα το ebay ειναι καραβι που βουλιαξε Στριφογύρισμα ματιών
Καταγράφηκε
cat
Διαχειριστής
Πλατινένιο
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2643



Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Μάρτιος 21, 2022, 12:47:35 πμ »

MA Shops
να ρωτησω και εγω,πρεπει καποιος να εχει νομισματικο καταστημα για να γινει πωλητης εκει?η μπορει και καποιος ιδιωτης?
Ολοι μπορουν να κανουν αγοραπωλησιες. Ιδιωτες κ εμποροι
Καταγράφηκε

VENCEREMOS
kap
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 539

sotirakis


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Μάρτιος 21, 2022, 04:05:44 πμ »

και μια τελευταια ερωτηση,μπορει καποιος μετα απο 3 η 4 χρονια να αποχωρησει απο το mashops σαν πωλητης?
το ρωταω αυτο γιατι εχει δεσμευση να πληρωνει 40 ευρω τον μηνα.
το ιδιο μου εκανε και το ebay τον τελευταιο καιρο και οταν τα κατεβασα ολα σταματησε να τραβαει 50 δολαρια τον μηνα το ebay inc.
καλως η κακως δεν ξερουμε ποσο θα ασχολουμαστε με αυτο,υπαρχουν και αλλοι παραγοντες που ειτε μπορει να σταματησει καποιος για 10 χρονια και να επανελθει, η να σταματησει γενικα
Καταγράφηκε
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Μάρτιος 21, 2022, 09:28:09 πμ »

Σωτήρης μάλλον είχες ανοίξει κατάστημα(eBay store) στο eBay για αυτό πλήρωνες πάγιο. Εγώ τώρα τελευταία που ενεργοποιήθηκα ξανά και έκανα καμμία δεκαριά πωλήσεις δεν είχα πάγια χρέωση πέρα από αυτά που χρεώνει το site που είναι βέβαια υπερβολικά. Το ma είναι για dealers δεν είναι για συλλέκτες.
Η χρέωση είναι 17-18% συν την ληστρική αλλαγή σε ευρώ, συνολικά πάνω από 20%. Επίσης για να στείλεις εξωτερικό συστημένο, που είναι απαραίτητο ,θέλει  σίγουρα 15$ γιατί και εκεί χρεώνει  το 20%. Είναι και στα ΕΛΤΑ ότι να ναι. Μια χρεώνουν ακανόνιστα μια όχι. Θέλει προσοχή.
Για μας που ασχολούμαστε με ξένα νομίσματα δεν βρίσκω άλλο χώρο πέρα από το eBay για πωλήσεις. Για αυτούς που κάνουν ελληνικά ή μόνο bullion είναι ποιο εύκολα τα πράγματα.
Καταγράφηκε
kap
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 539

sotirakis


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Μάρτιος 21, 2022, 11:46:15 πμ »

Σωτήρης μάλλον είχες ανοίξει κατάστημα(eBay store) στο eBay για αυτό πλήρωνες πάγιο. Εγώ τώρα τελευταία που ενεργοποιήθηκα ξανά και έκανα καμμία δεκαριά πωλήσεις δεν είχα πάγια χρέωση πέρα από αυτά που χρεώνει το site που είναι βέβαια υπερβολικά. Το ma είναι για dealers δεν είναι για συλλέκτες.
Η χρέωση είναι 17-18% συν την ληστρική αλλαγή σε ευρώ, συνολικά πάνω από 20%. Επίσης για να στείλεις εξωτερικό συστημένο, που είναι απαραίτητο ,θέλει  σίγουρα 15$ γιατί και εκεί χρεώνει  το 20%. Είναι και στα ΕΛΤΑ ότι να ναι. Μια χρεώνουν ακανόνιστα μια όχι. Θέλει προσοχή.
Για μας που ασχολούμαστε με ξένα νομίσματα δεν βρίσκω άλλο χώρο πέρα από το eBay για πωλήσεις. Για αυτούς που κάνουν ελληνικά ή μόνο bullion είναι ποιο εύκολα τα πράγματα.
ευχαριστω αναργυρε που μου ανοιγεις τα ματια,να βαλω δυσκολη ερωτηση?πως κλεινω το ebay store?
Καταγράφηκε
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Μάρτιος 21, 2022, 12:38:51 μμ »

https://www.ebay.com/help/selling/ebay-stores/close-ebay-store?id=4091
Συνέφερε Σωτήρη; Τι χρεώσεις σου έκανε το eBay store ;
Καταγράφηκε
kap
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 539

sotirakis


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Μάρτιος 21, 2022, 12:49:17 μμ »

https://www.ebay.com/help/selling/ebay-stores/close-ebay-store?id=4091
Συνέφερε Σωτήρη; Τι χρεώσεις σου έκανε το eBay store ;
οχι φυσικα,βρεξει χιονισει να σου τραβαει 50 δολαρια τον μηνα ειναι πολυ,θα μου πεις και το mashops θα σου τραβαγε 40 δολαρια τον μηνα.
πιστευω οτι αλλη δυναμικη εχει η μια σελιδα στα συλλεκτικα και αλλη η αλλη.
το ebay ειναι γενικου ενδιαφεροντως και το mashops συλλεκτικου και μονο.
σαφως και θα εχεις 100 φορες περισσοτερες προβολες στο mashops σε κατι συλλεκτικο απο οτι στο ebay,το οποιο θα εχει και αμεσο αντικτυπο σε πωλησεις
Καταγράφηκε
kap
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 539

sotirakis


Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Μάρτιος 21, 2022, 12:51:27 μμ »

εκτος και αν παιζουν αλλες κρατησεις στο ebay με το να εχεις store το οποιο δεν το πηρα χαμπαρι,δεν εκανα καποια πωληση με αυτο,αυτο τραβηξε 3 μηνες σερι,μεχρι που αναγκαστικα να τα κατεβασω ολα
Καταγράφηκε
kap
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 539

sotirakis


Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Μάρτιος 21, 2022, 01:57:58 μμ »

https://www.ebay.com/help/selling/ebay-stores/close-ebay-store?id=4091
Συνέφερε Σωτήρη; Τι χρεώσεις σου έκανε το eBay store ;

να το πω λιγο ποιο αναλυτικα Αναργυρε...
ειναι διαφορετικο το τι προσδοκιες εχει ο μεσος συλλεκτης ιδιωτης που θα βαλει 5?10?15? χιλιαδες ευρω σε πωληση συλλεκτικα και αλλο τι συμφερει ενα μαγαζι συλλεκτικων,για το θεμα store το λεω.
δηλαδη εγω ο μεσος συλλεκτης θα πουλησω ενα αντικειμενο στους 3 μηνες δεν με συμφερει το store.
εχω εντοπισει μαγαζια στο  ebay τα οποια ειναι οντως μαγαζια τα βρηκα και στο γουγλι που εχουν εκατομμυρια ευρω σε πωλησεις,μιλαμε για τονους συλλεκτικα,να εχεις φτασει στην σελιδα 330 στο ebay μετα απο 3 ωρες να κοιτας και να παιρνεις παυσιπονα για να συνεχισεις,αφου εχεις δει 5.000 αντικειμενα....
ειναι λιγο και το σε ποιο απο τα δυο ανηκει ο καθε ενας,αλλο συμφερει στον εναν και αλλο στον αλλον.
αλλοι παλι δουλευουν μονο με δημοπρασιες...καθε βδομαδα ολοκληρονονται 30 η 40 δημοπρασιες.
θελει πολυ ζυγισμα στο που ανηκει ο καθε ενας.
να υποθεσουμε οτι το store στο ebay εχει μηδεν κρατησεις,παλι δεν ξερω αν εχει οφελος για τον μεσο συλλεκτη.
ειναι μια πλατφορμα που δεν αφορα τα συλλεκτικα,να υποθεσουμε οτι το mashops σου τραβαει 40 δολαρια τον μηνα για νοικι,εγω πιστευω οτι στο ebay θα πουλουσα 1 αντικειμενο στους 4 μηνες και στο mashops 3 τον μηνα.
φλυαρισα πολυ αλλα θελει ζυγισμα,εχει να κανει και με το τι συλλεγει ο καθε ενας,σε ποιο κοινο απευθυνεται,στον ελληνα συλλεκτη η παγκοσμια συλλεκτη,αλλα ειναι τα θελω του καθενος Στριφογύρισμα ματιών
 
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 21, 2022, 01:59:46 μμ από kap » Καταγράφηκε
thaler
Συντονιστής
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1203


Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Μάρτιος 21, 2022, 02:05:01 μμ »

Παλιότερα, όταν είχα προσπαθήσει να πουλήσω στο ΜΑ-shops μου είχαν ζητήσει ΑΦΜ καταστήματος συλλεκτικών ειδών για να σιγουρευτούν πως πρόκειται για έμπορο και όχι ιδιώτη. Δεν ξέρω αν ισχύει και τώρα. Ψάξ' το καλύτερα.
Καταγράφηκε

Coins is history you can hold in your hands.
kap
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 539

sotirakis


Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Μάρτιος 21, 2022, 02:18:37 μμ »

Παλιότερα, όταν είχα προσπαθήσει να πουλήσω στο ΜΑ-shops μου είχαν ζητήσει ΑΦΜ καταστήματος συλλεκτικών ειδών για να σιγουρευτούν πως πρόκειται για έμπορο και όχι ιδιώτη. Δεν ξέρω αν ισχύει και τώρα. Ψάξ' το καλύτερα.
εγω πιστευω ησχυει ακομα,παλευω απο χθες να μεταφρασω το Your business identification number.
αν και θα συνεχισω να το κοιταω....
8 χρονια που αγοραζω απο το mashops βλεπω μονο καταστηματα συλλεκτικων,δεν θυμαμαι να αγορασα απο καποιον ιδιωτη συλλεκτη,κατα βαθος παρακαλαω να κανω λαθος αλλα...
πολλες φορες εκανα και ντιλ εκτος του mashops εστειλα μαιλ κατευθειαν στο καταστημα.
παρατηρω μετα απο τοσα χρονια οτι οντως οι κρατησεις ειναι μονο 5% γιατι δεν βλεπω και καμια τραγικη διαφορα στις τιμες του mashops και στο καταστημα τους Στριφογύρισμα ματιών
Καταγράφηκε
kap
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 539

sotirakis


Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Μάρτιος 22, 2022, 04:55:13 μμ »

τα πραγματα ειναι ποιο περιεργα απο οσο περιμενα,μιλησα στο τσατ με τεχνικο του ebay και μου λεει δεν εχω store.
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences