Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 25, 2024, 07:57:22 μμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Εκτίμηση 20άρας 1831  (Αναγνώστηκε 1925 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
NtinosNtinakos
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3


Προφίλ
« στις: Μάρτιος 17, 2022, 12:20:07 πμ »

Χαιρετώ την όμορφη παρέα! Θα ήθελα τη γνώμη σας για την ποικιλία της παρακάτω εικοσάρας, καθώς και πόσο θα την κοστολογούσατε, βάσει της ποικιλίας και της κατάστασής της.
Ευχαριστώ πολύ!
Καταγράφηκε
Διηνέκης
Χρυσό μέλος
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1660

Άρχε σεαυτού


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Μάρτιος 17, 2022, 12:54:55 πμ »

Καλησπέρα φίλε.Καλωσηρθες. Μετά κόπων και βασάνων θα υποθέσω ότι είναι η 498 η οποία είναι Rare σε σπανιότητα (αν και τα τελευταία 2 χρόνια έχω παρατηρήσει ότι έχουν πέσει αρκετές στην αγορά).
Καταγράφηκε
NtinosNtinakos
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Μάρτιος 17, 2022, 01:33:04 πμ »

Ευχαριστώ για την απάντηση. Και εγώ εκεί είχα καταλήξει να πω την αλήθεια βάσει των καταλόγων, στην 498, αλλά δεν ήμουν σίγουρος και ήθελα τη γνώμη των πιο ειδικών για μεγαλύτερη ασφάλεια. Μπορεί να μην είναι και στην καλύτερη κατάσταση, αλλά θεωρώ ότι το κάθε νόμισμα "κουβαλάει" τις ιστορίες του. Κάποια βέβαια έχουν μεγαλύτερη χρηματική αξία από κάποια άλλα, σίγουρα όμως το καθένα έχει τη δική του "ιστορία" να μας διηγηθεί... Αλήθεια, ποιες είναι οι "αποδεκτές" τιμές βάρους για τα εν λόγω νομίσματα; Υπάρχουν αποκλίσεις και σε τί βαθμό; Και επίσης, όταν λέμε rare πόσο παραπάνω αξία προσθέτει στο νόμισμα; Το συγκεκριμένο ας πούμε που έχει αρκετή φθορά, διαφοροποιείται ως αξία από το γεγονός ότι είναι rare; (παρεπιπτόντως, νομίζω ότι την 498 την είδα να αναφέρεται ως very rare αν δεν κάνω λάθος)
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 17, 2022, 01:39:20 πμ από NtinosNtinakos » Καταγράφηκε
Διηνέκης
Χρυσό μέλος
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1660

Άρχε σεαυτού


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Μάρτιος 17, 2022, 03:33:39 πμ »

Η 498 στο πρόσφατο κατάλογο του Chase προσδιορίζεται ως rare...
Καταγράφηκε
NtinosNtinakos
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Μάρτιος 17, 2022, 09:10:41 πμ »

Ευχαριστούμε για τις πολύ χρήσιμες πληροφορίες που μας δίνετε. Υπάρχει επίσης και κάποιος γενικός κανόνας σε σχέση με την αποδεκτή απόκλιση του βάρους των Καποδιστριακών νομισμάτων για να έχουμε μία αίσθηση;
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences