Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 29, 2024, 11:10:22 πμ
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Printing block 100 δραχμές 1935  (Αναγνώστηκε 3429 φορές)
0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.
Stadaik
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 118


Προφίλ
« στις: Μάρτιος 13, 2022, 10:20:07 μμ »

Καλησπέρα, ο πωλητής είχε τον παραπάνω τίτλο. 93mm length, 23,8mm thickness, 46mm width. Αγοράστηκε απο Αγγλία. Οι φωτογραφίες είναι του πωλητή. Τα σχόλια σας.
Καταγράφηκε
Stadaik
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 118


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Ιούλιος 06, 2022, 01:08:32 μμ »

Καλημέρα. Επανέρχομαι στο θέμα μιας και μετά απο καιρό παρέλαβα το block. Όποιος έχει κάποια πληροφορία ευπρόσδεκτη. Η διάμετρος συμπίπτει με αυτή του νομίσματος.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 06, 2022, 01:09:34 μμ από Stadaik » Καταγράφηκε
Stadaik
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 118


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Ιούλιος 28, 2023, 07:23:29 πμ »

Μετά απο 1 χρόνο αναζήτησης και αφού ο πωλητής με διαβεβαίωνε ότι έχει εντοπίσει και άλλα παρόμοια αντικείμενα τελικά βρέθηκαν και θα τα έχω στσ χέρια μου μέχρι το τέλος του Αυγούστου. Όποιος έχει κάποια πληροφορία καλοδεχούμενη.

Καταγράφηκε
Stadaik
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 118


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Ιούλιος 28, 2023, 07:24:31 πμ »

Σε συνέχεια
Καταγράφηκε
SVcollector
Διαχειριστής
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3538


Σόλωνος 18, T:210 3644276-8088364


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Ιούλιος 28, 2023, 08:42:21 πμ »

Συγχαρητηρια εξαιρετικη μελετη!
Καταγράφηκε

Stadaik
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 118


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Ιούλιος 28, 2023, 09:18:26 πμ »

Έχω μόνο ένα block στη κατοχή μου οπότε μόνο για αυτό μπορώ να δώσω πληροφορίες.
Το νόμισμα είναι χαραγμένο ανάποδα. Η φωτογραφία δεν κάνει Mirroring. Διαβάζεται ανάποδα. Είναι δηλαδή σαν σφραγίδα ή μήτρα όπου με το πάτημα θα μας δώσει την εικόνα του νομίσματος. Το κόκκινο πλαίσιο μάλλον είναι γυάλινο. Το νόμισμα έχει τις ίδιες διαστάσεις με το πραγματικό (διάμετρος). Επίσης είναι ανάγλυφο. Περνώντας το νύχι πάνω απο το κόκκινο πλαίσιο μόλις φτάσεις στην περίμετρο του νομίσματος αντιλαμβάνεσαι τις αυλακώσεις.
Όταν θα έχω τα υπόλοιπα στα χέρια μου θα δώσω και εκεί κάποιες λεπτομέρειες.
Δυστυχώς δεν έχω κανένα απο τα παραπάνω νομίσματα για να γίνει ακόμη καλύτερη σύγκριση.
Καταγράφηκε
KOSTAS17
Τακτικός
**
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 259


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Ιούλιος 28, 2023, 10:14:59 πμ »

Ευγε.Αξιοθαυμαστο ευρημα.Αναμενουμε περισσοτερες πληροφοριες οταν εχετε, αν και πως χρησιμοποιηθηκαν σε διαδικασια παραγωγης η οχι.Επισης αν γνωριζετε πως περιηλθαν στο σημερινο κατοχο τους.
Κωστας.
Καταγράφηκε
nodas_p
Χάλκινο μέλος
***
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 311


Προφίλ WWW
« Απάντηση #7 στις: Ιούλιος 28, 2023, 01:07:12 μμ »

Όντως εντυπωσιακά τα ευρήματα!!! Αναμένω περισσότερες πληροφορίες...
Καταγράφηκε

Stadaik
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 118


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Σεπτέμβριος 06, 2023, 03:45:29 μμ »

Καλησπέρα και πάλι, παρέλαβα άλλες 5 πλακέτες. Οι διαστάσεις συμπίπτουν με τις πραγματικές των νομισμάτων. Οι πλακέτες επίσης χωρίζονται σε 2 κατηγορίες. Αυτές με κόκκινο πλαίσιο και ανάγλυφα χαραγμένο το νόμισμα και αυτές που δεν έχουν πλαίσιο, μοιάζουν περισσότερο με μήτρες και έχουν χρυσαφί ή κόκκινο χρώμα. Δεν μπορώ να βρώ πληροφορίες όσο και αν έχω ψάξει στο διαδίκτυο.
Καταγράφηκε
Stadaik
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 118


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Σεπτέμβριος 06, 2023, 03:50:23 μμ »

Συνέχεια
Καταγράφηκε
Stadaik
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 118


Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Σεπτέμβριος 06, 2023, 03:53:01 μμ »

Συνέχεια
Καταγράφηκε
Stadaik
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 118


Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Σεπτέμβριος 06, 2023, 03:55:19 μμ »

Συνέχεια
Καταγράφηκε
Stadaik
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 118


Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Σεπτέμβριος 06, 2023, 03:56:52 μμ »

Συνέχεια
Καταγράφηκε
Stadaik
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 118


Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Σεπτέμβριος 07, 2023, 06:59:03 πμ »

Καλημέρα,

Ήρθε και η απάντηση του πωλητή για εξτρά πληροφορίες.

"sorry i don't know much. I bought a group of them a few years ago from a collection some had spink in pencil written on the back. There was a mix of english medieval hammered ancient greek and ancient roman. I've kept a few for myself as the images are quite nice."

Ζήτησα αν μπορεί να ανατρέξει στο αρχείο αγορών του για να έχω πλήρη εικόνα της αγγελίας αλλά και να στείλει φώτο απο ένα block με αναγραφόμενο spink.

Αυτά...
Καταγράφηκε
digo
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1056



Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Σεπτέμβριος 07, 2023, 05:28:12 μμ »

Συγχαρητήρια για τα πολύ ενδιαφέροντα και σπανιότατα ευρήματα σου, για ένα νόμισμα από τα τρία της πρώτης Ελληνικής αναμνηστικής σειρας (για την παλινόρθωση της μοναρχίας) , κι από τις πιο «σκοτεινές» της Νεωτερης Ελλάδος.

Χρησιμοποιώ την λέξη σκοτεινή, διότι έχουμε ελάχιστα αποδεδειγμένα τεκμήρια και πλήθος εικασιών. Ξεκινώντας από τους αριθμούς κοπής , οι οποίοι δεν ανταποκρίνονται στην πραγματικότητα , διότι για μεν το ασημένιο 100δραχμο, είναι γνωστό ότι η εταιρεία Paramount , η ίδια που συσκεύασε σε plexiglass και πούλησε τις μισές προυφ σειρές του 1965, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι οι άλλες μισές θήκες από μαλακό πλαστικό είναι «επίσημες»,
αγόρασε τις μήτρες από τον Spink, από τις οποίες επαναχρησιμοποίησε αποδεδειγμένα (αρχές δεκαετίας ‘70) αυτες των αργυρών 100δραχμων για επανακοπη αγνώστου αριθμού αλλά εμφανή ακόμη και με γυμνό μάτι από τις ταλαιπωρημένες μήτρες και κατά την προσωπική μου άποψη, κρίνοντας και από την συχνότητα εμφάνισης τους, οι αριθμοί κοπής και των δυο χρυσών νομισματων της σειράς είναι λανθασμένος.


Σύμφωνα τουλάχιστον με την συχνότητα εμφάνισης τους (ο αριθμός των χρυσών 100 δρχ είναι σχεδόν ολόιδιος με αυτόν των χρυσών 100δραχμων του 1876…Τα επιπλέον των επισήμων 70 τεμαχίων που παρέλαβε το Ελληνικό κράτος, ίσως είναι αυτα που κράτησε ο Spink στην τελική εξόφληση αλλά πέραν αυτού, διαφωνώ καί με τον αριθμό των χρυσών 20δραχμων, κρίνοντας μόνο και μόνο από την πολύ μικρή συχνότητα εμφάνισης των στην αγορά.

Τα ανωτέρω ειναι μια εικασια, από τις πολλές που υπάρχουν.

Αυτό που δεν είναι εικασία είναι ότι το Ελληνικό κράτος μείωσε τον αριθμό της παραγγελίας όχι μια αλλά δυο φορές, την δεύτερη πιθανότατα λόγω ελλειψης οικονομικών πόρων (έναρξη του Β παγκόσμιου πολέμου) κι έτσι ο Spink βρέθηκε με κάποιο μικρό απόθεμα από αυτά τα νομίσματα (αυτά που η Ελληνική κυβέρνηση δεν εξόφλησε) συν τις μήτρες (που η θα έπρεπε να εκτίθενται στο Νομισματικό μας Μουσείο η να έχουν καταστραφεί) και τώρα με τα ευρήματα σου, προφανώς  και κάποια προπλάσματα, άγνωστο ποσα και σε ποσα διαφορετικα υλικά.

Υπάρχει τεκμηριωμένη πώληση ενός τουλάχιστον χρυσού 100δραχμου από τον Spink στην επίσημη τότε τιμή της ουγκιας του χρυσού, δηλαδή $35 αλλά ποιος ξέρει ποσα ακόμη είχε ο Spink τα οποία διέθεσε σιωπηλά μεταπολεμικά, όπως πούλησε και τις μήτρες (για τις οποίες το Ελληνικό κράτος αδιαφόρησε μετά τον πόλεμο) στην Paramount και τώρα βλέποντας τα ευρήματα σου, (ο Spink) πούλησε πιθανότατα και ότι προπλάσματα του παρέδωσε το Heaton Mint .

Σε κάθε περίπτωση ΕΥΓΕ διότι τα ευρήματα σου θα ρίξουν περισσότερο φως η τουλάχιστον θα πρέπει να ενημερωθούν οι Ελληνικοί κατάλογοι για το ποσα προπλάσματα σε τελική η σχεδόν μορφή και σε τι υλικό υπάρχουν, που βρίσκονται, ποτε έγινε η αρχική πώληση τους και πολλά αλλα. Μπραβο σου.
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences