Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 25, 2024, 10:38:44 μμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: 1919 - 4 Δουκάτα - Ελ.Βενιζέλος - BRULAT  (Αναγνώστηκε 2169 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
Leon_14
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 6


Προφίλ
« στις: Μάρτιος 12, 2022, 12:16:11 μμ »

Καλημέρα σας και καλώς σας βρήκα  Χαμόγελο

Θα ήθελα τη βοήθειά σας σχετικά με αυτό το ασημένιο νόμισμα.

Από μία μικρή έρευνα που έκανα στο internet, δεν είδα άλλο σε ασήμι παρά μόνο χρυσά.

Επίσης, σε επικοινωνία με οίκο δημοπρασιών, μου είπαν ότι ενώ είχαν διαχειριστεί χρυσά τέτοια, ασημένιο δεν είχαν δει, το θεώρησαν πολύ σπάνιο και πρότειναν να το στείλω για πιστοποίηση ώστε να μπορέσει να πιάσει υψηλότερη τιμή.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για το χρόνο σας.

Λεωνίδας




« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 12, 2022, 12:23:14 μμ από Leon_14 » Καταγράφηκε
Smartmorpheus
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3243



Προφίλ WWW
« Απάντηση #1 στις: Μάρτιος 12, 2022, 01:20:20 μμ »

Ωραίο κομμάτι, προσωπικά δεν έχω δει ασημένια η πιστοποίηση είναι μονόδρομος.
Καταγράφηκε

If you r good at something never do it for free...
ellinas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 7636


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Μάρτιος 12, 2022, 01:39:13 μμ »

Υπάρχουν διάφορες κοπές για τα ασημένια δουκάτα;
Έκανα μια αναζήτηση και βρήκα αυτό που έχει εμφανείς διαφορές με το νόμισμα στο ποστ εδώ.
https://greekcoins-eshop.gr/product/eleytherios-venizelos-asimenio-4-doykata-1919-brulat/
Καταγράφηκε
Leon_14
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 6


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Μάρτιος 12, 2022, 01:46:59 μμ »

Υπάρχουν διάφορες κοπές για τα ασημένια δουκάτα;
Έκανα μια αναζήτηση και βρήκα αυτό που έχει εμφανείς διαφορές με το νόμισμα στο ποστ εδώ.
https://greekcoins-eshop.gr/product/eleytherios-venizelos-asimenio-4-doykata-1919-brulat/

Ναι, φαίνεται να έχει 2 εκδόσεις (τουλάχιστον τόσες έχω δει ως τώρα) με διαφορά στην εμπρός όψη και γράφει και ΕΛΕΥΘΕΡΩΤΗΣ. Το δικό μου είναι το ίδιο με την έκδοση σε χρυσό μα δεν έχω βρει παρόμοιο σε ασήμι.

Το είχα δει αυτό στο link σου  Κλείσιμο ματιού  Ευχαριστώ για το χρόνο σου.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 12, 2022, 01:47:35 μμ από Leon_14 » Καταγράφηκε
Leon_14
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 6


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Μάρτιος 14, 2022, 01:44:54 μμ »

Καλή εβδομάδα σε όλους.

Θα μπορούσαμε να έχουμε μια εκτίμηση για το εύρος τιμών του ? Κάποιες δημοπρασίες για τη χρυσή του version, ξεκινούσαν από τα €1500 και θα ήθελα να δω πού μπορεί να φτάσει αυτό.  Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
IliopoulosC
Επισκέπτης
« Απάντηση #5 στις: Απρίλιος 01, 2022, 09:18:14 πμ »

Το  ασημένιο είναι αυτό της φωτογραφίας που δημοπρατήθηκε μέσα σε λοτ του οίκου Baldwin's το φθινόπωρο του 2015 (7/11/2015) ΛΟΤ 636  κι έκλεισε 80£ . Το ότι ο Ελ.Βεν κοιτάζει αριστερά στο δικό σου και όχι δεξιά με προϊδεάζει γι αντιγραφή.  Έπειτα είναι και οι πιτσιλιές μετάλλου στο πεδίο του μεταλλίου που δεν μου αρέσουν στο μάτι... Πιστοποίησέ το όπως αναφέρθηκε και βλέπεις.
Καταγράφηκε
Leon_14
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 6


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Απρίλιος 03, 2022, 11:48:48 πμ »

Καλημέρα και σ' ευχαριστώ για την απάντησή σου.

Το νόμισμά μου είναι ήδη στα χέρια επαγγελματιών του είδους, έχει πάρει ήδη τη θέση του στον κατάλογο της επόμενης δημοπρασίας τους με τιμή εκκίνησης πολύ πιο πάνω από αυτό που ανέφερες λόγω της γνησιότητάς του και ότι το ασημένιο είναι πολύ σπάνιο. Ίδωμεν  Σαρκασμός

Στην φωτογραφία που ακολουθεί, είναι η gold version του και όπως θα δεις είναι του ιδίου χαράκτη (BRULAT), κοιτάει επίσης αριστερά, έχει επίσης δάφνες και όχι γράμματα περιμετρικά όπως αυτό που πόσταρες, οπότε μιλάμε για κάτι απλά διαφορετικό.  Κλείσιμο ματιού

Θα επανέλθω με τα νέα από τη δημοπρασία  Χαμόγελο






« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 03, 2022, 11:56:57 πμ από Leon_14 » Καταγράφηκε
IliopoulosC
Επισκέπτης
« Απάντηση #7 στις: Απρίλιος 03, 2022, 12:06:19 μμ »

Η χρυσή έκδοση αναφέρει 22Κ (22 καράτια) . Δείχνω εδώ και πιστοποιημένη τη χρυσή έκδοση. Κάθε χρυσό 4 δουκάτα Κύπρου 1919 οφείλει ν'αναφέρει τα καράτια πάνω 22Κ.
Καταγράφηκε
IliopoulosC
Επισκέπτης
« Απάντηση #8 στις: Απρίλιος 03, 2022, 12:09:49 μμ »

Στην χρυσή έκδοση με το στεφάνι που αναφέρεσαι φίλε μου η οπόσθια όψη είναι αυτή εδώ και αναφέρει 22Κ και αυτή.
Καταγράφηκε
IliopoulosC
Επισκέπτης
« Απάντηση #9 στις: Απρίλιος 03, 2022, 01:14:39 μμ »

Yπάρχουν και αυτές οι εκδόσεις που δεν αναφέρουν καράτια πάνω .  Καλό είναι κανείς τέτοια 4 δουκάτα να τα πιστοποιεί . Μου έχει τύχει επίχρυσο και επάργυρο.  Σου εύχομαι καλά αποτελέσματα πάντως .
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 03, 2022, 01:18:29 μμ από IliopoulosC » Καταγράφηκε
Leon_14
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 6


Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Ιούνιος 13, 2022, 12:04:45 μμ »

Καλημέρα σας,

όπως είχα υποσχεθεί, επανέρχομαι με τα νέα για την τύχη του νομίσματος. Η δημοπρασία ολοκληρώθηκε στις 11/6 και η τιμή που έπιασε ήταν λίγο-πολύ εκεί που περίμενα, €900  Κλείσιμο ματιού

Σας ευχαριστώ για τα σχόλια και την προσοχή σας.

Λεωνίδας
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences