Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 16, 2024, 10:04:45 μμ
Σελίδες: 1 [2]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Συνεργασία με Heritage Auctions  (Αναγνώστηκε 6817 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
gemuncey23
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1791


Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Μάρτιος 31, 2022, 12:22:22 πμ »

Η διαδικασία νόμιμης εισαγωγής αρχαίων Ελληνικών νομισμάτων, απαιτεί - απ' ότι κατάλαβα - κάποιες επιπλέον διαδικασίες που ο Χρήστος ίσως να μην έχει το χρόνο, λόγω της επαγγελματικής του ενασχόλησης, να διεκπεραιώσει.

Για να μην παρερμηνεύουμε την ουσία φίλε «thaler», η παρέμβασή μου είχε σαφώς διορθωτικό χαρακτήρα, στην λανθασμένη άποψη του αγαπητού Χρήστου, ότι το νομοθετικό πλαίσιο στην Ελλάδα απαγορεύει την αγορά και εισαγωγή αρχαίων νομισμάτων. Καμμία προσωπική αιχμή σε θέμα επιλογών, έστω και σαν υπόνοια. Ξεκάθαρα.
Άλλωστε υπήρξα από τους πρώτους που έσπευσαν να του αποδώσουν τα εύσημα για την συγκεκριμένη πρωτοβουλία. Δημοσίως και κατ’ ιδίαν.

Και θα συμφωνήσω ότι το να μην επιθυμεί κάποιος να εμπλακεί σε γραφειοκρατικές διαδικασίες νομιμοποίησης -και γι‘αυτό να αποφεύγει ανάλογες αγορές- είναι σαφέστατα δικαιολογημένη και ελεύθερη επιλογή. Ουδεμία αντίρρηση.

Όμως, άλλο θέμα η επιλογή ή μη της πράξης (αγορά και εισαγωγή αρχαίων νομισμάτων) και άλλο η νομιμότητά της.

Και μια ουσιώδης λεπτομέρεια:
Στην περίπτωση μας, οι απαραίτητες ενέργειες νομιμοποίησης διεκπεραιώνονται από τον τελικό κάτοχο/αγοραστή  και όχι από τον εκάστοτε ενδιάμεσο/εξυπηρετητή.


« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 31, 2022, 12:29:56 πμ από gemuncey23 » Καταγράφηκε
gkounto
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1712


Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Μάρτιος 31, 2022, 08:26:47 πμ »

Είναι δυο ίδια θέματα ταυτόχρονα; Γιατί βρίσκω το αρχικό στο οποίο και εγώ έχω δώσει τα εύσημα μου στον Χρήστο αλλά εδώ στο τρέχον βλέπω άλλα. Καλά δεν πειράζει απλά να μην το επαναλαμβάνω αλλά καλή κίνηση.
Για τα αρχαία νομίζω σωστή η τοποθέτηση του φίλου gemuncey23 αλλά σεβαστή επίσης η απόφαση του Χρήστου.
Καταγράφηκε

Γιωργος
www.gkounto.com
Σελίδες: 1 [2]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences