Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 19, 2024, 10:57:23 μμ
Σελίδες: 1 [2] 3
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Τιμές Αργυρών , Κοπής 2022  (Αναγνώστηκε 5113 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
CHRIS1964
Αργυρό μέλος
****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 866


Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Μάρτιος 02, 2022, 08:08:03 μμ »

Θα την υπολογισαν με αυτόν τον  μηχανισμό.
Τρομάρα τους
Καταγράφηκε
Stadaik
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 118


Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Μάρτιος 02, 2022, 08:23:28 μμ »

Συγνώμη δίκιο έχετε, αναφερόμουν στα χαρακτηριστικά του μικρότερου ασημένιου. Που και πάλι συμφωνώ μαζί σας για την διαφορά των τιμών με το εξωτερικό.
Καταγράφηκε
sam_gr
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 899


"Η καλύτερη συλλογή μου... δεν έχει εκδοθεί ακόμα"


Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Μάρτιος 02, 2022, 08:54:04 μμ »

Να φέρω κι αλλο ένα παράδειγμα . Εγώ μαζεύω τα 6ευρα .

Γιατί το φετινό νόμισμα να πωλείται στα 50 ευρώ ; Ανέβηκε το κόστος κατασκευής του ;
Eίναι ωραιότερο το σχέδιο του ; Παρουσιάζει κάποια άλλη καινοτομία που αξίζει την αύξηση ;

Το 2015 το αντίστοιχο 6ευρο είχε κόστος κατασκευής 17ευρώ στρογγυλά (βάσει του DIAVGEIA.GR) και το πουλούσαν 32 ευρώ προ ΦΠΑ δηλαδή 40 ευρώ τελική .

Φέτος θα κοστίσει η κατασκευή του 17,7 και θα το πουλήσουν 50 ευρώ.

Αν δείτε στη τελευταία στήλη στο πινακάκι θα δείτε ότι το κέρδος της Τράπεζας σ' αυτό είναι 126,88% !!!!

το πλέον υπερτιμημένο δλδ σε σχέση με όλα τα υπόλοιπα !!!!

Πρόκειται για αύξηση από 88% σε 127%  στο κέρδος τους και στηρίζετε απλά

στο ότι κάθε χρονιά ( εκτός από μια ) το νόμισμα εξαντλείται 

οπότε ξέρουν ότι ο Κώστας (ή Κότσος ) και φέτος θα πάει να το πάρει !!! 



 
Καταγράφηκε

Stadaik
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 118


Προφίλ
« Απάντηση #18 στις: Μάρτιος 02, 2022, 09:19:35 μμ »

Να φέρω κι αλλο ένα παράδειγμα . Εγώ μαζεύω τα 6ευρα .

Γιατί το φετινό νόμισμα να πωλείται στα 50 ευρώ ; Ανέβηκε το κόστος κατασκευής του ;
Eίναι ωραιότερο το σχέδιο του ; Παρουσιάζει κάποια άλλη καινοτομία που αξίζει την αύξηση ;

Το 2015 το αντίστοιχο 6ευρο είχε κόστος κατασκευής 17ευρώ στρογγυλά (βάσει του DIAVGEIA.GR) και το πουλούσαν 32 ευρώ προ ΦΠΑ δηλαδή 40 ευρώ τελική .

Φέτος θα κοστίσει η κατασκευή του 17,7 και θα το πουλήσουν 50 ευρώ.

Αν δείτε στη τελευταία στήλη στο πινακάκι θα δείτε ότι το κέρδος της Τράπεζας σ' αυτό είναι 126,88% !!!!

το πλέον υπερτιμημένο δλδ σε σχέση με όλα τα υπόλοιπα !!!!

Πρόκειται για αύξηση από 88% σε 127%  στο κέρδος τους και στηρίζετε απλά

στο ότι κάθε χρονιά ( εκτός από μια ) το νόμισμα εξαντλείται 

οπότε ξέρουν ότι ο Κώστας (ή Κότσος ) και φέτος θα πάει να το πάρει !!! 



 

Προσυπογράφω με τα 2 χέρια. Ευχαριστώ
Καταγράφηκε
Xristakos2002
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 61


Προφίλ
« Απάντηση #19 στις: Μάρτιος 02, 2022, 10:01:05 μμ »

Ποτε θα ξεκινησει και ποιο θα βγει πρωτο γνωριζεται?? Και κατι ακομα επειδη δεν εχω παει ποτε την πρωτη μερα κυκλοφοριας..να εχω στο μυαλο μου οτι ειναι σαν μια παρασκευη τελος του μηνα σε τραπεζα?? Εννοω η αναμονη και η ουρα??? Και θα χρειαστει ραντεβου?? Η πας και χωρις ραντεβου? Εδω και αρκετο καιρο οσες φορες εχω παει εχω κλεισει ραντεβου
Καταγράφηκε
Defkalion14
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 68


Προφίλ
« Απάντηση #20 στις: Μάρτιος 02, 2022, 11:34:32 μμ »

Την στιγμή που πωλείται 2ε προυφ 120ε νομίζω οτι τα περιθώρια κέρδους μπορούν να αυξηθούν κατα πάρα πολύ και συλλέκτες να τα αγοράζουν ακόμα. Δυστυχώς τα proof και τα blister είναι μαζί στην διαύγεια αλλά πχ για φέτος 70 χιλιάδες γι 20000 blister και 10000 proof κάτι μου λέει οτι η παραγωγή του proof 2ε δεν κοστίζει και πολλά.
(edit link: https://diavgeia.gov.gr/doc/%CE%A9%CE%93%CE%A5%CE%9E%CE%97-%CE%9D%CE%99%CE%A8?inline=true )
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 02, 2022, 11:35:20 μμ από Defkalion14 » Καταγράφηκε
Geno
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 14


Προφίλ
« Απάντηση #21 στις: Μάρτιος 03, 2022, 12:17:00 πμ »

Οι περσικοί πόλεμοι μετά ΦΠΑ ήταν 500 ευρώ, τώρα γιατί η μικρασιατική 600;
Καταγράφηκε
Stadaik
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 118


Προφίλ
« Απάντηση #22 στις: Μάρτιος 03, 2022, 12:40:24 πμ »

2 λόγοι μπορεί να υπάρχουν:
1. Οι Ελληνικές σειρές είναι περιζήτητες διεθνώς, οπότε όποιος θέλει να τις αποκτήσει θα πληρώσει και το ανάλογο premium.
2. Μας έχουν βρεί κορόιδα-αρρωστάκια με το χόμπυ και ανεβάζουν τιμές ξέροντας ότι για να κρατήσουμε ενήμερη τη συλλογή θα δώσουμε και το νεφρό μας.

Εγώ νομίζω το δεύτερο.
Καταγράφηκε
gemuncey23
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1791


Προφίλ
« Απάντηση #23 στις: Μάρτιος 03, 2022, 02:19:12 πμ »

2 λόγοι μπορεί να υπάρχουν:
1. Οι Ελληνικές σειρές είναι περιζήτητες διεθνώς, οπότε όποιος θέλει να τις αποκτήσει θα πληρώσει και το ανάλογο premium.
2. Μας έχουν βρεί κορόιδα-αρρωστάκια με το χόμπυ και ανεβάζουν τιμές ξέροντας ότι για να κρατήσουμε ενήμερη τη συλλογή θα δώσουμε και το νεφρό μας.

Εγώ νομίζω το δεύτερο.

Και ορθώς νομίζετε αγαπητέ! Καθώς η πρώτη σας εκδοχή -περί διεθνούς ενδιαφέροντος- θα μπορούσε να στέκει, αποκλειστικώς ως.. ανέκδοτο.

Το συλλεκτικό ενδιαφέρον που προσελκύουν, αφορά 200 με 300 Έλληνες συλλέκτες. Τα δε υπόλοιπα που πωλούνται κατά έκδοση, πάνε σε άλλους τόσους εμποροσυλλέκτες (ή συλλεκτέμπορους αν προτιμάτε).

Αυτά δε, που φεύγουν έξω -κυρίως Γερμανία- πάνε σε έμπορους, οι οποίοι -κατά βάσει- μας τα μεταπωλούν.
Καταγράφηκε
y_christou
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 471


Προφίλ
« Απάντηση #24 στις: Μάρτιος 03, 2022, 11:32:27 πμ »

το κοστος κατασκευης της Μικρασιατικης καταστροφης με σημερινη τιμη λιρας χρυσου μιλαμε για περαν των 420-430 ευρω.αν βαλουμε το κοστος του κουτιου γυρω στα 5 και τα εξοδα μεχρι να γινει η μητρα να τυπωθει να πληρωθει ο χαρακτης και καποια αλλα
το 396 που εχετε βαλει ειναι λογικα πριν παει ο χρυσος πανω.
δεν νομιζω να εκδοθει στα 600 ευρω.το βλεπω για 620
Καταγράφηκε
y_christou
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 471


Προφίλ
« Απάντηση #25 στις: Μάρτιος 03, 2022, 11:37:39 πμ »

επισης για το χρυσο του Αρη το κοστος παραγωγης ειναι :218 εχει χρυσο καθαρο και 5 ευρω το κουτι συν τα υπολοιπα εξοδα υπολογιζω για 225+ .Αρα το 241 που εχει μιλαμε για πολυ κοντα στο κοστος.και αυτο μπορει να αλλαξει.τι θα εκδοσει ενα νομισμα για να εχει ενα κερδος μονο 7%;
Καταγράφηκε
y_christou
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 471


Προφίλ
« Απάντηση #26 στις: Μάρτιος 03, 2022, 11:50:09 πμ »

Αδικαιολογητη αυξηση ειναι ο μηχανισμος των αντικυθυρων απο 70 στα 75 χωρις να εχει κατι αλλαξει.ισως επειδη ειδαν οτι πουληθηκε η Κρητη με 2500 κομματια να το αυξησαν 5 ευρω σου λεει χαρας το πραμα παλι θα φυγει γιατι ειναι το μονο που εχει πολλη χαρακτικη δουλεια πανω.
επισης αδικαιολογητη αυξηση  10 ευρω το χρυσο της επιδαυρου αφου το 1 γρ χρυσου ειναι μικρη η αυξηση
(56 ευρω τρεχον τιμη χρυσου και 5 το κουτι και 3-4 τα αλλα εξοδα)
Καταγράφηκε
silahim
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5191

Σοφόν το σαφές.


Προφίλ
« Απάντηση #27 στις: Μάρτιος 03, 2022, 03:03:04 μμ »

2 λόγοι μπορεί να υπάρχουν:
1. Οι Ελληνικές σειρές είναι περιζήτητες διεθνώς, οπότε όποιος θέλει να τις αποκτήσει θα πληρώσει και το ανάλογο premium.
2. Μας έχουν βρεί κορόιδα-αρρωστάκια με το χόμπυ και ανεβάζουν τιμές ξέροντας ότι για να κρατήσουμε ενήμερη τη συλλογή θα δώσουμε και το νεφρό μας.

Εγώ νομίζω το δεύτερο.

Και ορθώς νομίζετε αγαπητέ! Καθώς η πρώτη σας εκδοχή -περί διεθνούς ενδιαφέροντος- θα μπορούσε να στέκει, αποκλειστικώς ως.. ανέκδοτο.

Το συλλεκτικό ενδιαφέρον που προσελκύουν, αφορά 200 με 300 Έλληνες συλλέκτες. Τα δε υπόλοιπα που πωλούνται κατά έκδοση, πάνε σε άλλους τόσους εμποροσυλλέκτες (ή συλλεκτέμπορους αν προτιμάτε).

Αυτά δε, που φεύγουν έξω -κυρίως Γερμανία- πάνε σε έμπορους, οι οποίοι -κατά βάσει- μας τα μεταπωλούν.


Εεεεε.....και σύ τώρα τα παραλές!! Υπάρχει ενδιαφέρον και απο το εξωτερικό. 2000 τμχ περσινή Κρήτη
δεν τελειώνουν αν δεν υπήρχε ενδιαφέρον! Φυσικά όμως το ενδιαφέρον είναι περιορισμένο.
Και αφορά κάποια νομισματα. Και για την Αυστρία το ίδιο συμβαίνει, που παίρνουμε και εμείς,
νιόβια, σύμπαν, δεινόσαυρους κλπ. Δεν τα παίρνουμε όλα!
Τηλεόραση π.χ. ή Ραδιόφωνο κλπ τι να τα κάνει ο ξένος?? Κοίτα όμως της Θερμοπύλες που έχει φτάσει!!!
Εγώ πιστεύω ότι ενδιαφέρον υπάρχει και από το εξωτερικό. Αρκεί να είναι καλό το θέμα.
Δλδ η ζήτηση πάντα έχει σχέση με το θέμα του νομίσματος και τη χάραξη.

ΥΓ. τι πιστεύεις για το φετινό ''μηχανισμός Αντικυθήρων'' θα τελειώσει ή όχι?
 
Καταγράφηκε
Stadaik
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 118


Προφίλ
« Απάντηση #28 στις: Μάρτιος 03, 2022, 03:35:01 μμ »

Εγώ προσωπικά πιστεύω οτι θα εξαντληθεί γιατί το θέμα ξεπερνά τα σύνορά μας. Όπως θα ήταν περιζήτητα και θέματα με δωδεκάθεο (σε ασήμι), δούρειος ίππος, οδύσσεια...αλλά εμείς ασχολούμαστε με την απογραφή, υδατοκαλλιέργειες και ραδιόφωνο....οκ, ας περιμένουμε το Τοκελάου και το Νιούε να τα κόψουν αυτοί και εμείς να χαζεύουμε (και να τα ψωνίζουμε βεβαίως)
Καταγράφηκε
Xristakos2002
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 61


Προφίλ
« Απάντηση #29 στις: Μάρτιος 03, 2022, 03:50:08 μμ »

Εγώ προσωπικά πιστεύω οτι θα εξαντληθεί γιατί το θέμα ξεπερνά τα σύνορά μας. Όπως θα ήταν περιζήτητα και θέματα με δωδεκάθεο (σε ασήμι), δούρειος ίππος, οδύσσεια...αλλά εμείς ασχολούμαστε με την απογραφή, υδατοκαλλιέργειες και ραδιόφωνο....οκ, ας περιμένουμε το Τοκελάου και το Νιούε να τα κόψουν αυτοί και εμείς να χαζεύουμε (και να τα ψωνίζουμε βεβαίως)
👏👏👏🐳🐋🐬
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 [2] 3
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences