Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 23, 2024, 10:20:17 μμ
Σελίδες: 1 [2]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Ενημερωμένα Mintage μετά από απάντηση ΓΛΚ και ΤΤΕ.  (Αναγνώστηκε 3615 φορές)
0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.
enotes
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 730


Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Μάρτιος 03, 2022, 08:59:30 μμ »

Βαγγελη  - Διονυση ευχαριστουμε , πολυ διαφωτιστικο το ποστ !!
Καταγράφηκε
Vangeliz
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 933


Προφίλ WWW
« Απάντηση #16 στις: Μάρτιος 08, 2022, 10:57:37 πμ »



@Vangeliz . Θα μπορούσες με τον ίδιο αποτελεσματικό τρόπο , να εκμαιεύσεις πληροφορίες για αναμνηστικές εκδόσεις Δραχμών για παράδειγμα ;


Το μόνο που έκανα είναι να στείλω e-mail ζητώντας πληροφορίες για το τι ποσότητες καταστράφηκαν από τα νομίσματα που αποσύρθηκαν. Δεν είναι κόπος να στείλουμε κάποιο e-mail για κάποια νομίσματα δραχμών, πάντως είμαι σίγουρος ότι θα τους πάρει πολύ καιρό να απαντήσουν. Απλά για ποια νομίσματα μιλάμε; Το ερώτημα πρέπει να είναι συγκεκριμένο για να ελπίζουμε σε απάντηση.

Μου προκαλεί εντύπωση πάντως που δεν υπάρχει αναφορά για το χρυσό για τα 75 χρόνια της ΤτΕ.
Εξαντλήθηκαν όλα δηλαδή.

Είναι όντως περίεργο... ίσως δεν τα κατέστρεψαν και τα κράτησαν...
Καταγράφηκε

Το προφίλ μου στο colnect.
https://colnect.com/en/collectors/collector/BadVariemai
IliopoulosC
Επισκέπτης
« Απάντηση #17 στις: Μάρτιος 08, 2022, 11:50:51 πμ »

Χρήσιμο θέμα.  Προτείνω να μάθουμε και για την περίοδο 1990-2002 τι καταστράφηκε από ασημένια και χρυσά δραχμών.
Καταγράφηκε
sam_gr
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 901


"Η καλύτερη συλλογή μου... δεν έχει εκδοθεί ακόμα"


Προφίλ
« Απάντηση #18 στις: Μάρτιος 08, 2022, 12:54:20 μμ »



@Vangeliz . Θα μπορούσες με τον ίδιο αποτελεσματικό τρόπο , να εκμαιεύσεις πληροφορίες για αναμνηστικές εκδόσεις Δραχμών για παράδειγμα ;


Το μόνο που έκανα είναι να στείλω e-mail ζητώντας πληροφορίες για το τι ποσότητες καταστράφηκαν από τα νομίσματα που αποσύρθηκαν. Δεν είναι κόπος να στείλουμε κάποιο e-mail για κάποια νομίσματα δραχμών, πάντως είμαι σίγουρος ότι θα τους πάρει πολύ καιρό να απαντήσουν. Απλά για ποια νομίσματα μιλάμε; Το ερώτημα πρέπει να είναι συγκεκριμένο για να ελπίζουμε σε απάντηση.


To απλό " να στείλω email ζητώντας πληροφορίες "  δεν ήταν προφανές σε κανέναν από όλη τη συλλεκτική κοινότητα όλο αυτό τα χρόνια γι'αυτό και δεν συνέβει παρά μόνο από σένα !!!! .

Προτείνω στο ίδιο μοτίβο να ρωτήσεις για στοιχεία καταστροφής αναμνηστικών νομισμάτων των πιο πρόσφατων δεκαετιών δηλαδή  τέλη 1970 , δεκαετία 1980 και δεκαετία 1990.

Θεωρώ ότι η περίοδος 1973-2001 αφενός  είναι πιο πρόσφατη ώστε να διατηρούνται ακόμα  στοιχεία καταστροφής αν έχουν , αφετέρου είναι μια περίοδος στην οποία ουσιαστικά ξεκίνησε την παραγωγή αναμνηστικών το Ελληνικό Νομισματοκοπείο.

Καταγράφηκε

Σελίδες: 1 [2]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences