Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 28, 2024, 07:46:11 μμ
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Ενημερωμένα Mintage μετά από απάντηση ΓΛΚ και ΤΤΕ.  (Αναγνώστηκε 3558 φορές)
0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.
Vangeliz
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 933


Προφίλ WWW
« στις: Φεβρουάριος 27, 2022, 01:59:19 μμ »

Το καλοκαίρι είχα ζητήσει με e-mail ενημέρωση από ΤΤΕ και το γραφείο Δ25 το ΓΛΚ πληροφορίες για το τι έχει καταστραφεί από τα συλλεκτικά των ετών 2012 και πίσω ώστε να γνωρίζουμε τα πραγματικά τους mintage. Η ΤΤΕ απευθείας δεν απάντησε ποτέ, το Δ25 ζήτησε όμως και μου κοινοποίησε την απάντηση. Τη έλαβα λίγες μέρες νωρίτερα. Την επισυνάπτω ως φωτογραφία. Τον πίνακα με τα πραγματικά τιράζ (αφού αφαιρέθηκαν τα κατεστραμμένα τον επιμελήθηκε ο φίλος Διονύσης Κολαϊτης).
Αξιοσημείωτο ότι δεν υπάρχει αναφορά για το χρυσό του 2003.
Καταγράφηκε

Το προφίλ μου στο colnect.
https://colnect.com/en/collectors/collector/BadVariemai
thanos_larisa
Τακτικός
**
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 250


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Φεβρουάριος 27, 2022, 02:13:28 μμ »

Μπράβο για την επιμονή σου..

οπότε τα 2 σπανιότερα χρυσά νομίσματα είναι πλέον τα:
ΧΡΥΣΟ ΣΥΛΛ. 100 ΧΡΟΝΙΑ ΑΠΕΛ. ΘΕΣΣΑΛ. 2012   με τιράζ   561
ΧΡΥΣΟ ΣΥΛΛ. 100 ΧΡΟΝΙΑ ΒΑΛΚΑΝΙΚΟΙ ΠΟΛΕΜΟΙ 2012 με τιράζ   459

 Έκπληξη Έκπληξη Έκπληξη
Καταγράφηκε
E.X.N
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 479



Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Φεβρουάριος 27, 2022, 03:12:39 μμ »

Μπράβο στόν Vangeliz.
Καταγράφηκε

sam_gr
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 905


"Η καλύτερη συλλογή μου... δεν έχει εκδοθεί ακόμα"


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Φεβρουάριος 27, 2022, 03:16:53 μμ »

Θερμά συγχαρητήρια !!!!

Εύχομαι και σε άλλες μελλοντικές επιτυχίες οι οποίες θα βοηθήσουν όλους τους συλλέκτες Ευρώ  !!!!

Μπράβο στην επιμονή και τη μεθοδικότητά σας !!!
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 27, 2022, 03:18:01 μμ από sam_gr » Καταγράφηκε

Theodorosp
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 315



Προφίλ WWW
« Απάντηση #4 στις: Φεβρουάριος 27, 2022, 06:26:07 μμ »

Μπράβο Βαγγέλη
Ειλικρινά όταν είχα διαβάσει για το αίτημα που τους είχες θέσει δεν περίμενα ότι θα πάρεις ποτέ απάντηση το έπαιζα και στοίχημα!!!
Τώρα όσο για τα δυο χρυσά νομίζω ήταν αναμενόμενο μιας κ η συχνότητα εμφάνισης τους ήταν ιδιαίτερα αραιή!!
Πλέον μάθαμε και τον λόγο
Και πάλι μπράβο
Καταγράφηκε

xmac
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 4134


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Φεβρουάριος 27, 2022, 10:04:35 μμ »

Μπράβο Βαγγέλη, αν και δεν περίμενα να σου απαντήσουν, έφερες αναστάτωση περί των συλλεκτικών όσον αφορά τα ελληνικά ευρώ τουλάχιστον μέχρι το 2012.Εύγε! Να δούμε τι θα μας πουν τώρα μερικοί που έλεγαν για τα δύο χρυσά του 2012... είτε για την ποσότητα κοπής τους, είτε γιατί τάχατες δεν είναι ωραία κομμάτια και δεν τους άρεσαν... Προσωπικά τα θεωρώ τα πιο όμορφα μεγάλα χρυσά και ευτυχώς που κατάφερα να τα κρατήσω στη συλλογή μου. Διότι κάποια στιγμή που προθυμοποιήθηκα να τα πουλήσω (λόγω ανάγκης εκείνη τη στιγμή) μου έδιναν γελοίες τιμές, (ούτε την τιμή έκδοσής τους δεν μου έδιναν μερικοί πονηροί καλοθελητές...), άλλαξα γνώμη και αποφάσισα ότι αυτά δεν θα πουληθούν ποτέ από εμένα αλλά θα πάνε σαν ενθύμιο στα παιδιά μου.
Καταγράφηκε
nodas_p
Χάλκινο μέλος
***
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 309


Προφίλ WWW
« Απάντηση #6 στις: Φεβρουάριος 27, 2022, 10:40:39 μμ »

Μπράβο vangeliz, αξιοθαυμαστη η ενέργεια σου και η επιμονή σου προφανώς. Αλλάζουν τα δεδομένα τωρα, κυρίως για τα χρυσά.
Όχι ότι δεν το γνωρίζαμε, αλλά με επίσημα στοιχεία πλέον και ακριβή νούμερα θα ταραχτουν λίγο τα νερά.
Εντύπωση βέβαια μου κάνει και η ποσότητα που καταστράφηκε σε κάποιες χρονιές
Καταγράφηκε

xmac
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 4134


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Φεβρουάριος 27, 2022, 10:58:02 μμ »

Εκτός από τα χρυσά τώρα θα δούμε και τις τιμές μερικών ταπεινών μπλίστερ που μερικοί τόσα χρόνια τα σνόμπαραν... επίσης είναι ευκαιρία για όσους δεν έχουν, να αποκτήσουν μπλίστερ από το 2012 και μετά, διότι την ίδια τύχη θα έχουν οι απούλητες ποσότητες όταν θα παρθεί απόφαση. Ήδη κοντεύουμε τα 10 χρόνια οπότε κοντά ίσως -πιστεύω- είναι η επόμενη απόφασή τους για καταστροφή...
Καταγράφηκε
sam_gr
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 905


"Η καλύτερη συλλογή μου... δεν έχει εκδοθεί ακόμα"


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Φεβρουάριος 27, 2022, 11:56:35 μμ »

Η σπουδαιότητα της κίνησης του Βαγγέλη και του αποτελέσματος που φέρνει είναι πολύ σπουδαιότερη , από το ότι 2 ή 3 νομίσματα μειώνουν επίσημα το mintage τους και έτσι αποκτούν μεγαλύτερη αξία .

Νομίζω ότι είναι η πρώτη φορά που η Τράπεζα και φορείς ενημερώνουν και αναπροσαρμόζουν επίσημα τα mintage των εκδόσεων . Ο συλλέκτης ευρώ στηρίζετε έτσι σε επίσημα έγγραφα και όχι σε γνώμες και υποθέσεις

Η κίνηση αυτή ,δημιουργεί ένα πολύ καλό προηγούμενο τόσο για αντίστοιχη ενημέρωση σε επόμενες εκδόσεις όταν αυτές θα πάνε για καταστροφή αλλά και γιατί όχι σε προηγούμενες προ ευρώ εκδόσεις .

@Vangeliz . Θα μπορούσες με τον ίδιο αποτελεσματικό τρόπο , να εκμαιεύσεις πληροφορίες για αναμνηστικές εκδόσεις Δραχμών για παράδειγμα ;
Καταγράφηκε

NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4377


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Φεβρουάριος 28, 2022, 03:27:28 πμ »

πολυ καλες πληροφοριες!!!! πολλα μπραβο!!!! Χαμόγελο

εκει που ισως μπερδευτικα λιγο ειναι στο της ελληνικης προεδριας.. το χελιδονι!

αυτο ειχε κοπει σε 50.000 τεμαχια σε μπλιστερ. απο οτι βλεπουμε καταστραφηκαν 39.500 μπλιστερ, οποτε δοθηκαν 10.500, οκ;

παρακατω βλεπουμε τα ποσα καταστραφηκαν απο τα 10ευρα με το χελιδονι που δοθηκαν μονα τους... και ο αριθμος ηταν 14.932.

αυτα λογικα που δοθηκαν μονα τους ειναι απο τα 39.500 μπλιστερ που καταστραφηκαν. κρατησαν τα ασημενια και τα εδωσαν μονα τους τοτε.

αρα εχουμε... απο τα 39.500 αν αφαιρεσουμε τα 14.932 θα δουμε οτι μονα τους δωθηκαν 24.568 10ευρα, ετσι; αν σε αυτα προσθεσουμε και αυτα των μπλιστερ που δοθηκαν... εχουμε 24.568 + 10.500 = 35.068 ασημενια 10ευρα της προεδριας με το χελιδονι;
Καταγράφηκε
coll
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3735


Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Φεβρουάριος 28, 2022, 08:26:13 πμ »

Παντως πολυ πραμμα παει στα αζητητα.
Εγω δεν καταλαβαινω γιατι κοβουν τοσα πολλα.
Καταγράφηκε
digo
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1057



Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Φεβρουάριος 28, 2022, 10:58:38 πμ »

Κόβουν, λιώνουν και ξανακοβουν Σωτήρη.

 Εντύπωση ευχάριστη μου προκαλεί το mini gold της Πέλλας που ως πρώτη χρόνια πραγματι βγήκε σε τεράστια για mini gold ποσοτητα , αλλά και τα ταπεινά blisters, που ήταν που ήταν λίγα, με δεδομένο ότι οι περισσότερες αξιες σε αυτά δεν κόπηκαν για κυκλοφορία, συγκεκριμένες χρονιές από 2002-2011, σχεδόν όλες νομίζω δε έκτοτε. Άρα γίνονται ακόμη σπανιότερα, για όσους περιμένουν πλήρεις σειρές όπως αυτές που μας επηξαν σε ιδιωτικές συσκευασίες  στην Μεταπολίτευση, και ειδικά το διευρο Europa κάθε χρονιάς που μόνον εκεί βγαίνει.

Συγχαρητήρια Vangeliz. Επίσημα λοιπόν αυτά τα δυο, μαζί με τον Αριστοτελη που κλείνει την τριάδα και δε χρειάστηκε κανενα λιώσιμο.
Καταγράφηκε
djapal
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 682



Προφίλ WWW
« Απάντηση #12 στις: Μάρτιος 01, 2022, 02:50:16 μμ »

μήπως να γινει sticky; (just a thought)
Καταγράφηκε
gemuncey23
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1782


Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Μάρτιος 01, 2022, 06:43:09 μμ »

Παντως πολυ πραμμα παει στα αζητητα.
Εγω δεν καταλαβαινω γιατι κοβουν τοσα πολλα.

Διότι ευελπιστούν αγαπητέ στη πλήρη απορρόφησή τους από την αγορά, ασχέτως αν τελικώς τα απορροφά η.. κάμινος. Παραλλήλως, εξυπηρετούν τον υψηλό θεσμό της ανακύκλωσης..

Τελικώς και εξαιτίας αυτής της ανακυκλωτικής τακτικής, αγοράζοντας μια νεόκοπη έκδοση, θα μπορούσαμε δικαίως να φαντασιωθούμε ότι αποκτούμε επίσης, όλες τις προγενέστερες!

Εν ολίγοις, έχουν επιτύχει την.. νομισματική μετενσάρκωση!

Καταγράφηκε
CHRIS1964
Αργυρό μέλος
****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 866


Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Μάρτιος 02, 2022, 12:24:09 μμ »

Μου προκαλεί εντύπωση πάντως που δεν υπάρχει αναφορά για το χρυσό για τα 75 χρόνια της ΤτΕ.
Εξαντλήθηκαν όλα δηλαδή.
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences