Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 18, 2024, 10:10:35 μμ
Σελίδες: 1 [2] 3
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Τροποι αποθηκευσης νομισματων  (Αναγνώστηκε 4738 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
cat
Διαχειριστής
Πλατινένιο
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2653



Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Φεβρουάριος 23, 2022, 12:08:27 πμ »

Αντωνη τι να πω? Μας ταπωσες ολους πανεθνικα. Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Φανταστικη κατασκευη κ φανταστικος τροπος αποθηκευσης
Καταγράφηκε

VENCEREMOS
cat
Διαχειριστής
Πλατινένιο
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2653



Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Φεβρουάριος 23, 2022, 12:10:22 πμ »

Δημητρη εξαιρετικες πληροφοριες. Ομολογω οτι εχω δει αυτη την τρυπα κ δεν γνωριζα τι ρολο παιζει
Καταγράφηκε

VENCEREMOS
SYMEOU13
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1863


"Dust in the wind"


Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Φεβρουάριος 23, 2022, 05:07:53 μμ »

Εξαιρετικη ιδεα πραγματικα! Μπραβο  Έκπληξη
Καταγράφηκε
sam_gr
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 899


"Η καλύτερη συλλογή μου... δεν έχει εκδοθεί ακόμα"


Προφίλ
« Απάντηση #18 στις: Μάρτιος 05, 2022, 09:17:19 πμ »

Δημήτρη η θήκη που έχεις ανεβάσει είναι φανταστική !!
Θυμάμαι πως πριν την επισκευάσεις μάλλον , την είχες ανεβάσει προς πώληση και έφτασα πολύ κοντά , στο να την αγοράσω...

Αλλά ο τρόπος του  Χανιώτη είναι κάτι διαφορετικό ..! Συνδυάζει και αποθήκευση και "φιγουρατζιδικη" παρουσιάση  😀😀.

Κάποια στιγμή θα ήθελα να έχω κάτι παρόμοιο με του Χανιωτη,  για κάποια από τα νομίσματα μου .

Εδώ θα ήθελα να ανεβάσω κάποια βιτρίνα που υπάρχει στο κεντρικό κατάστημα της Τράπεζας της Ελλάδος και κάποιες λεπτομέρειες που έχουν όπως τα Σταντ από πλέξι και ο ειδικός φωτισμός .







Επίσης ιδέες από αντίστοιχες βιτρίνες και κατασκευές με πλεξι μπορούμε να δούμε στο Μουσείο της Τράπεζας της Ελλάδος.





Ομοίως λεπτομέρειες από άλλες βιτρίνες











Καταγράφηκε

thaler
Συντονιστής
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1205


Προφίλ
« Απάντηση #19 στις: Μάρτιος 05, 2022, 11:58:49 μμ »

Θα σας παρουσιάσω κι εγώ το δικό μου coin cabinet. Στην αρχή ήθελα να αγοράσω ένα, αλλά μετά σκέφτηκα να κατασκευάσω ένα εγώ ο ίδιος. Έτσι, θα μπορούσα να το σχεδιάσω εγώ ανάλογα με τις ανάγκες μου, με τις διαστάσεις, τη μορφή, το χρώμα και τη χωρητικότητα που θέλω.
Σήκωσα λοιπόν τα μανίκια, αγόρασα τα υλικά, έκανα λεπτομερή σχέδια επί χάρτου, ξανά και ξανά, και μετά από πολύ (μα πάρα πολύ) κόπο κατάφερα να το τελειώσω.
Έχει 10 ράφια τα οποία χωρούν νομίσματα διαφόρων διαστάσεων. Τις διαστάσεις τις επέλεξα εγώ. Πρακτικά, μπορούσα να κάνω ότι διάσταση θέλω.
Καταγράφηκε

Coins is history you can hold in your hands.
thaler
Συντονιστής
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1205


Προφίλ
« Απάντηση #20 στις: Μάρτιος 06, 2022, 12:04:14 πμ »

Αυτό εδώ είναι το ράφι για νομίσματα των μικρότερων διαστάσεων - μέχρι 35mm. Οι θέσεις είναι 6Χ6 = 36 νομίσματα.
Καταγράφηκε

Coins is history you can hold in your hands.
thaler
Συντονιστής
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1205


Προφίλ
« Απάντηση #21 στις: Μάρτιος 06, 2022, 12:06:05 πμ »

Αυτό είναι ράφι για μεγαλύτερα νομίσματα, μέχρι 40mm. Χωράει 5Χ5=25 νομίσματα.
Καταγράφηκε

Coins is history you can hold in your hands.
thaler
Συντονιστής
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1205


Προφίλ
« Απάντηση #22 στις: Μάρτιος 06, 2022, 12:08:26 πμ »

Αυτό το ράφι είναι για νομίσματα διαστάσεων μέχρι 45mm. Είναι το πιο βολικό ράφι για εμένα, καθώς είναι ιδανικό για τάληρα. Χωράει και αυτό 5Χ5=25 νομίσματα.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 06, 2022, 12:09:34 πμ από thaler » Καταγράφηκε

Coins is history you can hold in your hands.
thaler
Συντονιστής
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1205


Προφίλ
« Απάντηση #23 στις: Μάρτιος 06, 2022, 12:11:50 πμ »

Αυτό είναι το ράφι με τις μεγαλύτερες διαστάσεις θηκών, μέχρι 48mm. Κατάφερα και το σχεδίασα χωρίς μείωση του αριθμού των θηκών. Έτσι, και αυτό χωράει 5Χ5=25 νομίσματα.
Καταγράφηκε

Coins is history you can hold in your hands.
thaler
Συντονιστής
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1205


Προφίλ
« Απάντηση #24 στις: Μάρτιος 06, 2022, 12:15:42 πμ »

Τέλος, κράτησα μερικά ράφια χωρίς να δημιουργήσω θήκες, για μελλοντική χρήση, ώστε να διαμορφώσω τις διαστάσεις που θέλω ανάλογα με τις ανάγκες μου.
Καταγράφηκε

Coins is history you can hold in your hands.
cat
Διαχειριστής
Πλατινένιο
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2653



Προφίλ
« Απάντηση #25 στις: Μάρτιος 06, 2022, 01:04:36 πμ »

Φανταστικο Στελιο μονος σου το εφτιαξες? Απο τι ξυλο?
Καταγράφηκε

VENCEREMOS
cat
Διαχειριστής
Πλατινένιο
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2653



Προφίλ
« Απάντηση #26 στις: Μάρτιος 06, 2022, 01:07:48 πμ »

Κωστα οι κατασκευες με πλεξιγκλας θελουν χωρο κ ειναι εντυπωσιακες καθοτι εκτος απο αποθηκευση λειτουργουν κ ως εκθεση
Καταγράφηκε

VENCEREMOS
digo
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1056



Προφίλ
« Απάντηση #27 στις: Μάρτιος 06, 2022, 03:10:57 πμ »

Οι κατασκευές με πλεξι γκλας όπως αυτές του κεντρικού καταστήματος της ΤΤΕ, προσφέρονται πιο πολύ για καταστήματα. Όπως πχ κάποια στην στοά μεταξύ Σοφοκλέους και Σταδίου. Αλίμονο αν έπρεπε να φτιάχνουμε βασουλες για κάθε coincard που βγάζει η ΤΤΕ, αν και αυτό είναι θέμα του καθενός.  Υπάρχουν πολλοί στην Αθηνα που κατασκευάζουν plexiglass κατά παραγγελία, βάσεις, κουτιά από plexiglass κι ότι μπορεις να φανταστείς.

Προσωπικά, πιστεύω ότι οι ωραιότερες θήκες για μη πιστοποιημένα νομίσματα, είναι οι θήκες τύπου προυφ 1965 με τα τρία plexiglass και το μεσαίο με τρυπούλες ανα διάμετρο με η χωρίς γράμματα (εγώ το προτιμώ χωρίς, άσε που χρεώνονται και έξτρα). Σε κάποιο άλλο θέμα είχε θιχτεί το θέμα, με μια παρεμφερή αλλά ιδιωτικής κατασκευής απομίμηση της συσκευασίας της Capital Plastics για τις 5000 σειρές που συσκεύασε η Παραμαουντ.

Κάποτε το είχα ψάξει διεξοδικά το θέμα. Τι θα στοίχιζε, εάν παράγγελνα στην Dansco albums με στρογγυλά slots, που να χωράνε πχ όλο τον Κωνσταντινο, η όλη την Μεταπολίτευση, η οποία βέβαια θα ήθελε τουλάχιστον 2 τόμους; Δεν συνέφερε για μια παραγγελία, μόνον έμπορος αν την έκανε και τα πουλούσε μετά θα είχε νόημα.

Για μεν την Μεταπολίτευση δεν ήταν δύσκολο, αφαιρώντας όμως τις δεκάρες κι εικοσάρες. Μέχρι και το 1984 οι διαστάσεις είναι όλες ίδιες με διαφορες στο 20δραχμο κι εκείνο το ανεκδιήγητο 50δραχμο του Σόλωνα στον εμπροσθοτυπο. Από κει κι ύστερα, το 50λεπτο καταργείται, κι έτσι την διάμετρο του παίρνει πλέον η χάλκινη δραχμη και αυτό της δραχμής, το χάλκινο διδραχμο. Από 1976 έως και 2000 το 5δραχμο και 10δραχμο παραμένουν πανομοιότυπα. Το καινούριο 20δραχμο, και 50δραχμο παρουσιάζονται μέσα της δεκαετίας του 1980 και το 1990 παρουσιάζεται το 100δραχμο με τον Μέγα Αλέξανδρο.

Τελικώς την ιδέα την εγκατέλειψα για έναν απλό λόγο. Καμία  από αυτές τις σειρές δεν ήταν επίσημες κοπες της ΤΤΕ κι έτσι βολεύτηκα μόνον με τις σειρές της ΤΤΕ, δλδ Α και proof του 1978, , Α και proof του 1993 και Α και επιμελημένος κοπής του 2000, που σαν σχέδια, καλύπτουν όλα τα νομίσματα της Μεταπολίτευσης με εξαίρεση αυτό το ταλληρο του Σόλωνα (1980-84). Δεν το επιασε αυτή του 1978 και είχε καταργηθεί όταν βγήκε αυτή του 1993.

Στον Κωνσταντινο τώρα, οι διαστάσεις συμπίπτουν με αυτές του Παύλου, που προσωπικά τον έχω αυστηρά ακυκλοφόρητο αλλά απιστοποιητο, (εχοντας και κάποια ειδικά κομμάτια πιστοποιημένα) και θαθελα πολύ να είχα παραγγείλει, είτε δυο άλμπουμ στην Dansco, με slots για όλες τις αξιες Παύλου και Κωνσταντίνου, κι εκεί βέβαια θα χρειάζονταν δυο άλμπουμ, όμως η αξία του Παύλου, δικαιολογούσε κάτι πιο σπέσιαλ.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 06, 2022, 03:13:02 πμ από digo » Καταγράφηκε
digo
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1056



Προφίλ
« Απάντηση #28 στις: Μάρτιος 06, 2022, 03:17:07 πμ »

Άρα δεν αποκλείεται κάποια στιγμή να παραγγείλω θήκες για την σειρά του 1954, αυτήν του 1957-59 κι αυτήν του 1960-1963 που στην ουσία έχω ήδη, από ένα τυχαίο type set που βρήκα στο ebay, με plexiglass σε κομψό σκουρο διαφανές μπλε χρωμα και ως επι το πλείστον με όλα τα νομίσματα 1960-1964 συν την πεντάρα και το ταλληρο του 1954 καθώς και το δεκαδραχμο του 1959.

Προς το παρόν, παραμένουν σε σκληρές θήκες κάποιου ιδιώτη εμπορου. Έχω και την σειρά του 1926-30 έως το 5 δρχ, επίσης αυστηρά ακυκλοφόρητη απιστοποιητη σε αντίστοιχη θήκη αν και την έχω και πιστοποιημένη. Τα σλαμπ βέβαια σε κουτια , κάπως καλύτερα από τα πλαστικά,  είτε κάποια ξύλινα της PCGS με logo  κλπ, 20 και 30 θέσεων, είτε μια που κυκλοφορεί στο εμπόριο, 40 θέσεων, που χωραει και των δυο εταιρειών τα σλαμπ που με έχει βολέψει πολύ.

Blisters Τραπεζης, coincards κλπ βρίσκονται σε ξύλινα κουτιά  της Royal Mail που προοριζονταν για ΦΠΗΚ, και κάποια ξέμπαρκα εδώ κι εκεί, κουτάκια, πχ το Milkyway, η το διευρο προυφ του Αστερίξ, η αυτό της Μαρίας Μοντεσορι και αλλά τέτοια ξέμπαρκα, βρίσκονται σε δυο ξεχωριστά πολύ όμορφα κουτιά πούρων.

Οι θήκες της ΤΤΕ για 1976-2000 καθώς κι οι προαναφερθέντες σκληρές πλαστικές θήκες του Παύλου και του Κωνσταντίνου και μέχρι 1973Β κι αυτές σε ξύλινα κουτιά της Royal Mail (για ΦΠΗΚ, αλλά μόνον Royal Mail γραφουν απ’εξω) και τέλος τα σλαμπ, κουτιά ΤΤΕ με μίνι γκολντ, πλας κλπ στο χρηματοκιβώτιο.

Σε γενικές γραμμες η αποθήκευση είναι προσωπικό θέμα και αισθητικής και χώρου του καθενός. Εγώ δεν θέλω να εκτίθενται, αυτά κάποιας σχετικά μεγάλης αξίας βρίσκονται σε χρηματοκινπβωτιο, αλλά σε θυρίδα, όμως τα κουτάκια και κουτάκια και παρά κουτάκια, εξαπλώνονται, πληθύνονται και αυξάνονται, τρώνε κι αλλά κι αλλά όχι βαθιά ευτυχώς ντουλάπια, που είχαν κατασκευαστεί περισσότερο για τετραγωνισμό ενός παραγωνου σαλονιού σε κάτοψη και δεν χωρούσαν βιβλία, να που όμως χωράνε τα κουτιά της Royal Mail, και δεν μιλήσαμε καν και καν για χαρτονομίσματα  η αλλα ,από αποδείξεις Αιγυπτιωτων ξυλουργών του 1938 στο Καιρο, μέχρι παλαιες μετοχές μέχρι ότι μπορεις να φανταστείς ότι έχω πάρει και κρατήσει σε 25 χρόνια ενεργού συλλεκτισμου, που όμως οι πωλήσεις διαδέχονται η μια την άλλη για να κάνουν χώρο αλλά και κεφαλαια για νέα αποκτήματα. Αυτά στα σλαμπαρισμενα κομμάτια, νομίσματα και χαρτονομίσματα, όλα τα αλλα, χωρια η νομισματική και χαρτονόμισματικη βιβλιογραφία που είναι τεράστια, εχουνε φάει το μισό σπιτι.

Όσο και να μη το βλέπει κανεις με την πρώτη ματια, θα δει τα βιβλία, θα αρχίσει να παρατηρεί τα κουτιά πούρων, κι αν ανοίξει και κανα ντουλάπι, άντε γεια….

Γιατί σε τελική, κι αυτά που βαζω στα συνημμενα κι εδώ και στην προηγούμενη, δεν είναι παρά ένα μικρό δείγματακι του ποσο πολύ αυτό το χομπυ έχει κατακυριευσει και τον χώρο μου και την ψυχή μου, κι ακόμη ούτε θήκες της Royal Mail δείχνω, ούτε βιβλία ούτε χαρτονομίσματα. Τραγικό!
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 06, 2022, 03:22:05 πμ από digo » Καταγράφηκε
sam_gr
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 899


"Η καλύτερη συλλογή μου... δεν έχει εκδοθεί ακόμα"


Προφίλ
« Απάντηση #29 στις: Μάρτιος 06, 2022, 07:01:50 μμ »

@thaler το cabinet που έφτιαξες είναι πολύ όμορφο .

Αυτό που νομίζω ότι παίρνει βελτίωση είναι τα πομολάκια γιατί φαίνονται λίγο παράταιρα στο σημείο που πατάνε στο συρτάρι . Αν αντί για αυτά έβαζες κάποιο σχέδιο  που να μοιάζει με το παρακάτω ;



Αν έβαζες δηλαδή κάτι μακρόστενο σα το παραπάνω κατά προτίμηση σε ξύλινο και με πατούρα όση το πάχος του συρταριου ή και μικρότερο , πιστεύω θα ήταν πιο ταιριαστό .

Ή ακόμα μιας και σου αρέσουν οι κατασκευές θα μπορούσες να φτιάξεις δικά σου ξύλινα πομολάκια αυτής της λογικής κόβοντας σε κομμάτια ξύλινα πηχακια όπως αυτό :

https://www.praktiker.gr/m/p/pixaki-ayous-korniza-22x19mm-92394
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 06, 2022, 07:02:47 μμ από sam_gr » Καταγράφηκε

Σελίδες: 1 [2] 3
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences