Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 20, 2024, 01:12:31 πμ
Σελίδες: [1] 2 3
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Τροποι αποθηκευσης νομισματων  (Αναγνώστηκε 4751 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
cat
Διαχειριστής
Πλατινένιο
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2653



Προφίλ
« στις: Φεβρουάριος 20, 2022, 09:02:04 μμ »

Σκεφτηκα μηπως να μιλησουμε κ λιγο για τους τροπους αποθηκευσης των νομισματων μας. Υπαρχουν κ πανεμορφα αντικειμενα του ειδους. Ισως κανουμε κ μια συζητηση για το τι βολευει τον καθενα μας. Κανοντας την αρχη ανεβαζω ενα πανεμορφο coin cabinet που αγορασα καποτε απο μελος μας σε εξαιρετικη τιμη. Χρειαστηκε βεβαια λιγη συντηρηση αλλα αξιζε τον κοπο. Εαν θελετε ανεβαστε κ εσεις δικα σας η πραγματα που σας αρεσουν απ το διαδυκτιο η δικες σας κατασκευες
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 20, 2022, 09:04:14 μμ από cat » Καταγράφηκε

VENCEREMOS
sam_gr
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 899


"Η καλύτερη συλλογή μου... δεν έχει εκδοθεί ακόμα"


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Φεβρουάριος 20, 2022, 11:24:05 μμ »

https://youtu.be/KTxXuYMZHBo

Το χρησιμοποιώ για τη συντήρηση και στην συνέχεια τα αποθηκεύω σε διάφορα κουτιά



Καταγράφηκε

johneko
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1492


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Φεβρουάριος 20, 2022, 11:29:43 μμ »

https://youtu.be/KTxXuYMZHBo

Το χρησιμοποιώ για τη συντήρηση και στην συνέχεια τα αποθηκεύω σε διάφορα κουτιά





Στα ασημενια μου δεν βοηθησε και πολυ Λύπη
Καταγράφηκε
sam_gr
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 899


"Η καλύτερη συλλογή μου... δεν έχει εκδοθεί ακόμα"


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Φεβρουάριος 21, 2022, 12:15:24 πμ »

Δηλαδή δεν το επιβράδυνε καθόλου ;
Καταγράφηκε

cat
Διαχειριστής
Πλατινένιο
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2653



Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Φεβρουάριος 21, 2022, 12:33:03 πμ »

Επισης ενα θεμα που μπαινει ειναι εαν το υλικο της σακκουλας θα επιρεασει το ασημι Κωστα
Καταγράφηκε

VENCEREMOS
digo
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1056



Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Φεβρουάριος 21, 2022, 04:13:16 πμ »

Πωπω σούπερ coin cabinet Δημήτρη, αν και τα coin cabinets ήταν για γυμνά νομίσματα φτιαγμένα επι τούτοις. Ο Δημητρης ο Λουλακακης ας πούμε είχε όλων των μεγεθών καταχωνιασμένα σπιτι του έξω από το Λονδίνο (Θεός σχωρεστον) , τοποθετημένα σε βιβλιοθήκες από τις οποίες ητανε γεμάτο το σπιτι,με νομισματικά βιβλία, καταλόγους, références, κι ήταν όλα ανεξαιρετως αγορασμένα από δημοπρασίες. Δηλαδή φτιαγμένα επι Βικτωριας, Εδουάρδου , άντε Γεωργίου 5ου το πολύ.

Κι αυτό γιατί παραδοσιακά κράταγε όλα του τα νομίσματα, και τα δικά του και για πούλημα raw. Βασικό στοιχείο, το ξύλο ναχει κλείσει δεκαετίες κι η κάθε θήκη στο κάθε  συρτάρι που είχε ο ξύλινος καναβος, πχ για μικρά η μικρομεσαία έως 23 χιλιοστά, να έχει τρυπουλα από κάτω, στην οποία έμπαινε η τετράγωνη μεγαλύτερη από την τρύπα τσόχα,να μην σκάσει στον κάτω όροφο αλλά να αναπνέει κιόλας,   μαζί συνήθως με τα στρογγυλά αυτά χαρτονακια από τις διαφορες δημοπρασίες που ταχε πάρει. Άλλες εποχές που όμως ισχύουν και σήμερα. Κι επαιρναν και μια πατινα με τα χρόνια, αν κι όχι αναγκαστικά.

Ένα σημερινό κατασκεύασμα, μπορεί να μιμηθεί ένα παλιό coin cabinet απ’εξω αλλά αν είναι για να βάζεις σλαμπ η κάψουλες με silver rounds κλπ δεν είναι το ίδιο, ούτε τρυπουλα χρειάζεται. Θέλω να πω, δεν ακολουθει πια την αρχή του Βauhaus, το μέσα να υπαγορεύει το έξω. Πέφτει σαν κουρτίνα και μέσα, όλες οι χρήσεις. Πάντως ωραίο.

Ξέρω παραδοσιακότατο συλλέκτη, που έκανε το μέγα λάθος να παραγγείλει coin cabinet παλαιου τύπου νέα κατασκευή όμως, αντί να αγοράσει ένα 60-80 ετών για συλλογαρα Ελληνική, raw. Σε 3 μήνες τα κόκκινα χάλκινα είχαν γίνει brown και πολλά ασημένια υπέφεραν, από τα ζουμιά που το ξύλο δεν είχε ακόμη βγάλει. Γιατί δεν είχε και τις τρυπούλες και το κάθε νόμισμα δεν ανέπνεε. Και πιο πολλά λεφτά έδωσε έδωσε και μεγάλη ζημια έκανε.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 22, 2022, 12:40:25 πμ από cat » Καταγράφηκε
sam_gr
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 899


"Η καλύτερη συλλογή μου... δεν έχει εκδοθεί ακόμα"


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Φεβρουάριος 21, 2022, 07:33:32 πμ »

Επισης ενα θεμα που μπαινει ειναι εαν το υλικο της σακκουλας θα επιρεασει το ασημι Κωστα

Δημήτρη θεωρώ ότι επηρεάζει αρνητικά  το ασήμι όσο και τα υπόλοιπα ουδέτερα υλικά . Η σακούλα δεν είναι PVC είναι NYLON (PA) - PE χωρίς ΒPA και χωρίς δισφαινόλη Α* .
Καταγράφηκε

johneko
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1492


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Φεβρουάριος 21, 2022, 05:27:14 μμ »

Επισης ενα θεμα που μπαινει ειναι εαν το υλικο της σακκουλας θα επιρεασει το ασημι Κωστα

Δημήτρη θεωρώ ότι επηρεάζει αρνητικά  το ασήμι όσο και τα υπόλοιπα ουδέτερα υλικά . Η σακούλα δεν είναι PVC είναι NYLON (PA) - PE χωρίς ΒPA και χωρίς δισφαινόλη Α* .

υποτιθεται ηταν για τροφιμα.... χωρις ολα αυτα τα εξτρα....
Ειχα αφησει στον ιδιο χωρο μερικα χωρις σακουλα, μερικα σε σακουλιτσα. Μεσα σε ξυλινη θηκη με βελουδο.
Στην πραξη ειδα milky spots μετα απο 2-3 χρονια σε διαφορα νομισματα και το σακουλακι ΔΕΝ ειχε παρει αερα.
Δεν νομιζω οτι βοηθησε καπου ή κατι εκανα λαθος....
Καταγράφηκε
coll
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3735


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Φεβρουάριος 21, 2022, 06:00:21 μμ »

Επειδη εχω αρκετα χρονια ουγγιες, θεωρω οτι η καλυτερη περιπτωση γι αυτες (πλην του slab βεβαια)ειναι οι καψουλες, και οχι η αμεση επαφη με πλαστικο.
Καθε μεταλο εχει αλλες ευαιασθησιες και συνεπως θελει καταλληλη αποθηκευση
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 21, 2022, 06:01:57 μμ από coll » Καταγράφηκε
coll
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3735


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Φεβρουάριος 21, 2022, 06:05:50 μμ »

Θεωρω δεδομενο βεβαια σε αυτες, οτι ο κατοχος δεν επιθυμει πατινα ή οτι αλλο , αλλα να παραμεινουν ως αγοραστηκαν
Καταγράφηκε
sam_gr
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 899


"Η καλύτερη συλλογή μου... δεν έχει εκδοθεί ακόμα"


Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Φεβρουάριος 21, 2022, 06:22:34 μμ »

Καταρχήν johneko σε ευχαριστώ για τις απαντήσεις σου !

Μπορεί να κάνω κάποιο λάθος και να μου δημιουργήσει πρόβλημα αυτός ο τρόπος ,αντί να προστατεύσει τελικά τη συλλογή μου όποτε με βοηθάς  .

Η απορία μου είναι η εξής γιατί ,δεν είχα ποτέ κάποια ουγκιά με milk spots : Τα milk spots δεν είναι πρόβλημα το οποίο δημιουργείται κατά τη δημιουργία του νομίσματος στο νομισματοκοπείο ; Θέλω να πω ότι δεν δημιουργείται από εξωτερικούς παράγοντες οξείδωσης αλλά υπάρχουν προβληματικοί δίσκοι που δημιουργούν προοδευτικά αυτά τα σημάδια . Έχουν να κάνουν αυτά τα σημάδια με το αν τα προστατεύσεις ή όχι από παράγοντες οξείδωσης; Νομίζω ότι αν σου τύχει τέτοιο νόμισμα δεν μπορείς να εμποδίσεις τη δημιουργία τους είτε ανοιχτά είτε με κάποιο προστατευτικό μέσο .

Επίσης επειδή τα χρησιμοποίησες για αρκετό διάστημα παρατήρησες άλλα προβλήματα ; Για παράδειγμα θυμάσαι αν υπήρχε διαφορά στο λούστρο τους ; Θυμάσαι αν τα "απροστάτευτα" είχαν πάρει πατίνα σε σχέση με αυτά στη σακούλα ; Τώρα για σημάδια corrosion πράσινίλες και αλλοιώσεις δεν ρωτάω γιατί είναι μικρό σχετικά το διάστημα για να αποκτήσουν τέτοια προβλήματα .

Δημήτρη με συγχωρείς αν πετσόκοψα λίγο το θέμα που άνοιξες αλλά νομίζω ότι χρειάζεται συζητηθούν και να αποσαφηνιστούν και  πιθανά προβλήματα που μπορεί να έχουν κάποιες αυτοσχέδιες πατέντες αποθήκευσης .
Καταγράφηκε

antonis chaniotis
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5489


Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Φεβρουάριος 21, 2022, 06:22:47 μμ »

Αυτός θεωρειται τρόπος αποθήκευσης??





« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 21, 2022, 06:23:56 μμ από antonis chaniotis » Καταγράφηκε
coll
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3735


Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Φεβρουάριος 21, 2022, 07:25:45 μμ »


Ξυλα δεν βλεπω..
Ειναι τροπος διακοσμησης,οπως και το τζακι ρε φιγουρατζη! Γλώσσα

Ωραιος!
Καταγράφηκε
coll
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3735


Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Φεβρουάριος 21, 2022, 07:29:33 μμ »

Καταρχήν johneko σε ευχαριστώ για τις απαντήσεις σου !

Μπορεί να κάνω κάποιο λάθος και να μου δημιουργήσει πρόβλημα αυτός ο τρόπος ,αντί να προστατεύσει τελικά τη συλλογή μου όποτε με βοηθάς  .

Η απορία μου είναι η εξής γιατί ,δεν είχα ποτέ κάποια ουγκιά με milk spots : Τα milk spots δεν είναι πρόβλημα το οποίο δημιουργείται κατά τη δημιουργία του νομίσματος στο νομισματοκοπείο ; Θέλω να πω ότι δεν δημιουργείται από εξωτερικούς παράγοντες οξείδωσης αλλά υπάρχουν προβληματικοί δίσκοι που δημιουργούν προοδευτικά αυτά τα σημάδια . Έχουν να κάνουν αυτά τα σημάδια με το αν τα προστατεύσεις ή όχι από παράγοντες οξείδωσης; Νομίζω ότι αν σου τύχει τέτοιο νόμισμα δεν μπορείς να εμποδίσεις τη δημιουργία τους είτε ανοιχτά είτε με κάποιο προστατευτικό μέσο .

Επίσης επειδή τα χρησιμοποίησες για αρκετό διάστημα παρατήρησες άλλα προβλήματα ; Για παράδειγμα θυμάσαι αν υπήρχε διαφορά στο λούστρο τους ; Θυμάσαι αν τα "απροστάτευτα" είχαν πάρει πατίνα σε σχέση με αυτά στη σακούλα ; Τώρα για σημάδια corrosion πράσινίλες και αλλοιώσεις δεν ρωτάω γιατί είναι μικρό σχετικά το διάστημα για να αποκτήσουν τέτοια προβλήματα .

Δημήτρη με συγχωρείς αν πετσόκοψα λίγο το θέμα που άνοιξες αλλά νομίζω ότι χρειάζεται συζητηθούν και να αποσαφηνιστούν και  πιθανά προβλήματα που μπορεί να έχουν κάποιες αυτοσχέδιες πατέντες αποθήκευσης .

Οντως κι εγω σπο οσο γνωριζω, υπαρχει προδιαθεση.
Μαλλον συζητοντας τα περι αποθηκευσης, καλο ειναι να αφησουμε στην ακρη το προβλημα των milk spotss
Καταγράφηκε
antonis chaniotis
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5489


Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Φεβρουάριος 21, 2022, 07:39:42 μμ »


Ξυλα δεν βλεπω..
Ειναι τροπος διακοσμησης,οπως και το τζακι ρε φιγουρατζη! Γλώσσα

Ωραιος!
Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1] 2 3
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences