Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 28, 2024, 09:20:39 μμ
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: 5 δραχμές 1875 wag  (Αναγνώστηκε 5534 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« στις: Φεβρουάριος 13, 2022, 10:25:04 πμ »

Έχει κολλήσει το μυαλό μου σήμερα Κυριακή πρωί. Δε μπορώ να δικαιολογήσω ότι αυτό το ταληρο έχει φτάσει 1350€ . Ακόμη και η αρχική 750€ μου φαίνεται υπερβολική για την κατάσταση του νομίσματος.
Καταγράφηκε
Διηνέκης
Χρυσό μέλος
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1657

Άρχε σεαυτού


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Φεβρουάριος 13, 2022, 11:04:47 πμ »

Γενικά έχω παρατηρήσει ότι στον wag , ειδικά τον τελευταίο καιρό,ανεβαίνουν πολύ υψηλά οι τιμές στα Ελληνικά νομίσματα.Δεν μπορώ και εγώ να καταλάβω που οφείλεται.
Καταγράφηκε
IliopoulosC
Επισκέπτης
« Απάντηση #2 στις: Φεβρουάριος 13, 2022, 11:29:19 πμ »

Eμένα μου φαίνεται σχεδόν ακυκλοφόρητο AU58 και πάνω . Οι φωτογραφίες δεν βοηθούν δεν δείχνουν πολλά αλλά είναι ποιοτικό και υψηλόβαθμο. Σπάνιο σε τέτοια κατάσταση. Νομίζω μια τιμή από 1000 μέχρι 1500€ είναι φυσιολογική για τέτοια ποιότητα σε 1875 τάληρο  Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού. Άν ήταν 1876 ναι θ'απορούσα κι εγώ.  Σαρκασμός Σαρκασμός
Καταγράφηκε
Διηνέκης
Χρυσό μέλος
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1657

Άρχε σεαυτού


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Φεβρουάριος 13, 2022, 11:38:17 πμ »

Συμφωνούμε ότι το τάληρο του 75 είναι σαφώς δυσκολότερο από του 76, κάτι που όμως τα τελευταία χρόνια δεν αντικατοπτρίζεται στην αγορά,καθώς η διαφορά τιμής σε δύο ίδιας ποιότητας νομίσματα δεν βλέπω να ξεπερνάει το 20%.Επισης σκέψου ότι στο συγκεκριμένο,ήδη πριν φθάσει η στιγμή της δημοπράτησης του,έχει φθάσει στα 1350 τιμή σφυριού.δλδ με τις προμήθειες είναι ήδη πάνω από 1600 ,και ακόμα δεν έχει έρθει η ώρα που θα κλείσει.
Καταγράφηκε
Διηνέκης
Χρυσό μέλος
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1657

Άρχε σεαυτού


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Φεβρουάριος 13, 2022, 11:49:09 πμ »

Το ματιασαμε!!χαχαχα...έμεινε στα 1350 χτύπημα.Καλοριζικο σε όποιον το χτύπησε.Στα ελληνικά κομμάτια έπεσαν κορμιά!!!Ειδικά στην πεντάρα του 48 η μάχη ήταν απολαυστική!!! Συγχαρητήρια σε όσους συμμετείχαν είτε σαν νικητές είτε σαν underbidder!!!
Καταγράφηκε
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Φεβρουάριος 13, 2022, 11:56:36 πμ »

Έστω ότι είναi au55-58. Κάνει πάνω από 4-5 κατοσταρικα; Έχω μείνει έξω από την αγορά 4-5 χρόνια. Τόσο πολύ έχουν αλλάξει οι τιμές;

Άλλη υπόθεση . Έστω ότι είναι ms61. Δύσκολο βέβαια όσο μου επιτρέπουν οι φωτογραφίες αλλά...
8-9 κατοσταρικα. Παραπάνω;
Η τιμή αυτή δικαιολογείται μόνο αν είναι ms63 κατά την γνώμη μου πάντα.
Καταγράφηκε
digo
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1057



Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Φεβρουάριος 13, 2022, 08:20:57 μμ »

Ανάργυρε ένα 63 έχει από 3 έως και 5 χιλιάρικα, ανάλογα τι 63αρι. Εκτός κι αν είσαι πολύ τυχερός και σου κάτσει raw με 6 χιλιάρικα και σου γράψει 64 η 64+. Η αντίστοιχα τυχερός να πάρεις raw και να σου γράψει 63. Το ότι βέβαια κάτι γράφει 63 εμένα δε μου λέει πολλά πράγματα…..Μόνο στο χέρι.

Ένα 62 χάλια, για κλάματα, έκλεισε $1440 στο Heritage προ μηνός, άσε ο πυρετός κι η αγωνία  να έρθει. Ένα πολύ καλό 61 θαχε ενάμιση χιλιάρικο , με πιθανότητα αναβάθμισης δλδ, που αυτό με την καμία δεν είναι πάνω από 55-58.
Καταγράφηκε
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Φεβρουάριος 13, 2022, 08:35:10 μμ »

Δεν ξέρω μάλλον έχουν αλλάξει οι τιμές. 61 μου χε προτείνει ένας dealer πριν 3 χρόνια για 8 κατοσταρικα. Το 61 όμως σαν βαθμός τις περισσότερες φορές είναι εφάμιλλο ενός καλού 58. Οπότε και για αυτό δεν αγόρασα
 Προτιμώ τα 58αρια.
Αυτό το βλέπω ότι μάξιμουμ είναι 55αρι.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 13, 2022, 08:37:47 μμ από epop » Καταγράφηκε
digo
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1057



Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Φεβρουάριος 13, 2022, 08:55:04 μμ »

Κοιτα για να μη νομίζεις ότι τα βγάζω κι από το μυαλό μου. Καραμητσος δημοπρασία Απριλίου 2021, ταλληρο 1875-Α NGC MS63 €4000 hammer δλδ €5000. Αλλά η πλειοψηφία αυτών (63) είναι γύρω στα 3000-3500 για τα καλύτερα. Πολλές φορές ο έμπορος είναι μακράν καλύτερη επιλογή από δημοπρασίες, οι οποίες είναι ΦΩΤΙΑ αυτό τον καιρό, ΦΩΤΙΑ.

Η δες το 20δραχμο του 1833 το χρυσό, μιας κι έβαλε κι ένα ο Χρήστος πιο κάτω στο ebay: ένα 62 πουλήθηκε στου Στακς $13000! Το ίδιο ακριβώς 20ρικο επαναπιστοποιηθηκε γιατί ήταν όντως ριγμένο, ως PCGS NS64 και πουλήθηκε από την MDC Monaco που ήταν κι ο αγοραστής του Στακς, στα CHF 26000 δε θυμάμαι αν ήταν hammer η όλα μέσα.

Τώρα αν το έστελνες εσυ η εγώ, μάλλον για 63 το έβλεπα, όποτε στα λεφτά του, αλλά άλλο MDC MONACO κι άλλο epop  και digo… 😉
Καταγράφηκε
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Φεβρουάριος 13, 2022, 09:03:56 μμ »

Όχι Δημήτρη συζήτηση κάνουμε. Για τις τιμές γράφουμε. Πάντως για να γυρίσω στο θέμα.  Εσύ Δημήτρη αυτό το ταλληρο στον wag πόσο το κάνεις;
Τα χάλκινα πως βλέπεις το κλείσιμο της;
Καταγράφηκε
thaler
Συντονιστής
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1203


Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Φεβρουάριος 13, 2022, 11:00:57 μμ »

Παράθεση
Πολλές φορές ο έμπορος είναι μακράν καλύτερη επιλογή από δημοπρασίες, οι οποίες είναι ΦΩΤΙΑ αυτό τον καιρό, ΦΩΤΙΑ.

Οι τιμές στις δημοπρασίες έχουν πάρει φωτιά από τον Μάρτιο του 2020. Δεν ξέρω αν έχει σχέση αυτό αλλά συμπίπτει ακριβώς με την εξάπλωση το κορονοϊού στην Ευρώπη. Μέσα σε ένα μήνα οι τιμές εκτοξεύτηκαν στο +50% και μετά από λίγο καιρό στο +100%. Έχω διαβάσει πως λόγω της πανδημίας παγκόσμια, οι επενδυτές στράφηκαν σε επενδύσεις έργων τέχνης.
Καταγράφηκε

Coins is history you can hold in your hands.
kap
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 539

sotirakis


Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Φεβρουάριος 13, 2022, 11:44:12 μμ »

Παράθεση
Πολλές φορές ο έμπορος είναι μακράν καλύτερη επιλογή από δημοπρασίες, οι οποίες είναι ΦΩΤΙΑ αυτό τον καιρό, ΦΩΤΙΑ.

Οι τιμές στις δημοπρασίες έχουν πάρει φωτιά από τον Μάρτιο του 2020. Δεν ξέρω αν έχει σχέση αυτό αλλά συμπίπτει ακριβώς με την εξάπλωση το κορονοϊού στην Ευρώπη. Μέσα σε ένα μήνα οι τιμές εκτοξεύτηκαν στο +50% και μετά από λίγο καιρό στο +100%. Έχω διαβάσει πως λόγω της πανδημίας παγκόσμια, οι επενδυτές στράφηκαν σε επενδύσεις έργων τέχνης.
πιστευω εχει να κανει με την ανοδο του χρυσου και συμπαρεσυρε ολα τα συλλεκτικα
Καταγράφηκε
digo
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1057



Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Φεβρουάριος 14, 2022, 01:56:00 πμ »

Παράθεση
Πολλές φορές ο έμπορος είναι μακράν καλύτερη επιλογή από δημοπρασίες, οι οποίες είναι ΦΩΤΙΑ αυτό τον καιρό, ΦΩΤΙΑ.


Οι τιμές στις δημοπρασίες έχουν πάρει φωτιά από τον Μάρτιο του 2020. Δεν ξέρω αν έχει σχέση αυτό αλλά συμπίπτει ακριβώς με την εξάπλωση το κορονοϊού στην Ευρώπη. Μέσα σε ένα μήνα οι τιμές εκτοξεύτηκαν στο +50% και μετά από λίγο καιρό στο +100%. Έχω διαβάσει πως λόγω της πανδημίας παγκόσμια, οι επενδυτές στράφηκαν σε επενδύσεις έργων τέχνης.

πιστευω εχει να κανει με την ανοδο του χρυσου και συμπαρεσυρε ολα τα συλλεκτικα


Εγώ νομίζω ότι έχετε κι οι δυο δίκιο.

Διαβάζω τακτικά τα market reports της Legend, από την συνιδιοκτήτρια και πολυ γνωστή στις ΗΠΑ Laura Sperber , www.legendnumismatics.com κι εκεί βλέπω συνέχεια εδω κι ένα ενάμιση χρόνο τα ίδια:

η μανία με τον χρυσό: εξαφανίζονται τα πάντα αυτοστιγμει, ιδιαίτερα οι δύσκολες ημερομηνίες (US coins) όταν αυτές βρεθούν. Η ίδια η Legend κάθε τόσο δημοσιεύει λίστες αγοράς χρυσών πιστοποιημένων Αμερικανικών νομισματων, όπου ιδιαίτερα όσα έχουν το στικερακι CAC ,  έχουν πάει στο Θεό. Η ίδια η Legend κάνει εδώ και κάποια χρόνια δημοπρασίες, τις Regency, αποκλειστικά με PCGS CAC νομίσματα και τα ρεκόρ του ενός μηνός σπάνε τον επόμενο. Μιλάμε βέβαια εδώ για νομίσματα από $3500 έως και $1500000 και χιλιάδες αναμεταξυ, η Legend ασχολείται με τον αφρό των νομισματων της Αμερικής.

Δημοπρασίες χωρίς viewing ΔΕΝ γίνονται, τα viewing λαμβάνουν χώρα ούτως η άλλως, σε διαφορα μερη, ανάλογα και με τα shows που γίνονται τακτικότατα στην Αμερική όπως το Fun πρόσφατα η το NYINC.

Κατά την ίδια, ο πυρετός  του χρυσού ΔΕΝ συμπαρέσυρε όλες τις άλλες κατηγορίες και ως εκ τούτου υπάρχουν αρκετές σειρές sleepers κατ’αυτην. Μπορεί. Η μανία αγοράς οιουδηποτε πιστοποιημένου χρυσού νομίσματος και σε τιμές σαφώς ακριβότερες συναντάται και σε άλλες δημοπρασίες της Αμερικής και του κόσμου.

Οι δε νέο εισελθόντες νεόπλουτοι,απ’οσους πρόλαβαν να κάνουν περιουσία με τα crypto , η με τις Αμερικανικές μετοχές πέρυσι και πρόπερσι, έχει φέρει ρεκόρ στους πίνακες τέχνης, και σε αλλά hard assets από τα οποία τα νομίσματα και τα χαρτονομίσματα τρώνε μόνον πολύ λίγο, αυτοί κοιτάζουμε να τραβήξουν όλο και μεγαλύτερο ποσοστό του φρέσκου χρήματος που καταβροχθίζει και ότι φρεσκο και καλό νόμισμα βγαίνει.

Ας μην ξεχνάμε ιτι ο κορωνοιος και τα lockdown έφεραν αλλαγές του τύπου πως ξοδεύεται το εισόδημα, και με μηδενικά έξοδα σε εστιατόρια και τέτοια, τα αγαθά διαρκείας τράβηξαν την επάνω βόλτα, ακόμη και σε χαμηλού εισοδήματος νοικοκυριά που η κυβέρνηση των ΗΠΑ βοήθησε επι μακρύτατο διάστημα με stimulus checks, τζάμπα λεφτά δηλαδή που έγιναν οικοσυσκευές, ηλεκτρονικά, ότι πουλάει το Αμαζον αλλά και νομίσματα μεταξύ πολλων άλλων, χωρια οι άπειρες ώρες στο σπιτι.

Το βλέπουμε και σε μη Αμερικανικά χρυσα αυτά, όπως πχ στα Αγγλικά, όπου πχ η Una and the Lion, για να φέρω ένα μόνον παράδειγμα, και ειδικά αυτές οι ελάχιστες που είναι στις 5-6 καλύτερες εχουνε φτάσει σε απίστευτα ρεκόρ , και γενικα ιδιαίτερα τα νομίσματα που αποτελούν trophy, όχι τα πιο ψαγμένα, όπως απέδειξε κι η επαναπωληση του $20 gold 1933 Farouk, πιστοποιημένο σαν MS65 αυτή τη φορα (ο Θεός να το κάνει αν δει κανεις χτυπήματα στο πόδι της Ms Liberty) , που ξεπέρασε τα $20 εκατομμύρια δολλαρια ξανά κερδίζοντας επάξια τον τίτλο του ακριβότερου νομίσματος στον κόσμο.

Όχι ότι τα Αρχαία δεν είναι ακριβά επίσης: οι τιμές στο εξωτερικό είναι πια πενταπλάσιες δεκαπλάσιες για μουσειακά κομμάτια συγκριτικά με μια η μιάμιση δεκαετία πριν και πολλαπλάσιες σε όλο το spectrum των Αρχαίων και Βυζαντινών, όπως και στα ultra top grade talers και σε πολλές αλλες κατηγορίες που δεν έχει νόημα να απαριθμήσω εδώ. Το βλέπω αυτό στην απογοήτευση πολύ δυνατών παικτών που αλώνιζαν προμλιγων ετών και τώρα τρώνε πόρτα, και ζήτημα να παίρνουν ένα στα 3 η 4 που στόχευαν στις δημοπρασίες.

Αδούλευτα χρήμα, ξοδεύεται εύκολα. Η αγορά νομισματων βρίσκεται σε ένα διαρκές bull market εδώ και 20 και πλέον μήνες, και στην Ελλαδα αυτό φαίνεται από την κατακόρυφη άνοδο των νέων καταστημάτων αλλά και στις δημοπρασίες κι αγοραπωλησίες και βέβαια κάποτε αυτό θα σταματήσει, αλλά το ποτε….
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 14, 2022, 02:04:16 πμ από digo » Καταγράφηκε
digo
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1057



Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Φεβρουάριος 14, 2022, 02:24:07 πμ »

Όχι Δημήτρη συζήτηση κάνουμε. Για τις τιμές γράφουμε. Πάντως για να γυρίσω στο θέμα.  Εσύ Δημήτρη αυτό το ταλληρο στον wag πόσο το κάνεις;
Τα χάλκινα πως βλέπεις το κλείσιμο της;

Ανάργυρε δεν συμμετείχα και δεν είδα τα λοτα της WAG.Όμως οι φωτογραφίες της wag είναι για κλάματα, τους έχω γυρίσει πίσω νόμισμα για αλ'αντ'αλλων παπαγάλων φωτογράφηση διπλα διπλα με μια από το κινητο μου από ένα λοτο παλαιότερα, και αν θυμάμαι είχε και μια πεντάρα 1839 PCGS 64 RB που ξεκινούσε με €3500 hammer. Το τάληρο αυτό δεν το κάνω ούτε εγώ πάνω από 55,  άλλωστε αν δεν έλεγε η ίδια η περιγραφή πάνω από vorzuglich δεν….αλλά και να έλεγε…

Αντίθετα συμμετείχα λίγο στην δημοπρασία της Katz, που αν και δεν είχε Ελληνικά, πλην ενός προυφ χρυσού Καλός κ’Αγαθος, είχε πληθώρα χρυσών και μη ξένων νομισματων, ιδιαίτερα Ευρωπαϊκών αλλά και άλλων, όπως αποικίες Γερμανικές της Αφρικής, αποικίες Ιταλικές της Αφρικής , Eritrea, Αίγυπτο και μόνον αυτά μου έφτασαν, μια που την προηγούμενη με είχαν κάνει οutbid σε οιοδηποτε χαρτονόμισμα ξένο επιχείρησα να πάρω, όποτε για δυο τρεις ωριτσες μπηκα στο live του Katz, την ώρα που η Σακκαρη έδινε συγχρόνως έναν απίστευτο αγώνα τελικό με μια Εσθονη που κρίθηκε στο νήμα πραγματικά ενω το γύρναγα να δω και ΠΑΟ - Λαμια όπου είδα μόνον το γρήγορο πρώτο γκολακι του Ιωαννιδη, ανάσανα από αυτό και από την παρουσία του, που όταν βγήκε μας πέθανε ο ΠΑΟΚ προ εβδομαδος, και μετά έστρεψα πάλι την προσοχή μου στη δημοπρασία. Αυτά για ένα δίωρο γιατί πριν και μετά ητανε μια μέρα με αρκετή δουλειά και πολλά αλλα.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 14, 2022, 02:31:58 πμ από digo » Καταγράφηκε
coll
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3735


Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Φεβρουάριος 14, 2022, 12:11:10 μμ »

Καλημερα.
Το ταληρο κατα την αποψη μου ειναι 58αρι τουλαχιστον οσο απο την φωτο μπορω να κρινω.
Το οτι οι δημοπρασιες πηραν φωτια ειναι γεγονος.
Γεγονος ειναι επισης οτι δεν θα τολμουσα να το παρω στην τιμη αυτη , θεωροντας οτι ως Σωτηρης δεν θα μπορουσα να παρω καθολου ευκολα  πισω τα χρηματα μου.
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences