Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 28, 2024, 08:36:46 μμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: ΠΩΛΗΣΗ ΓΡΑΜΜΑΤΟΣΗΜΩΝ ΕΛΛΗΝΙΚΩΝ & ΞΕΝΩΝ  (Αναγνώστηκε 4170 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
Esteban
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 14


Προφίλ
« στις: Ιανουάριος 25, 2022, 05:10:08 μμ »

Καλησπερα σε ολα τα μελη.
Βρηκα εντελως τυχαια ενα παλιο email που ειχα τον λογαριασμο μου στο στεκι και μπορεσα να ενεργοποιησω ξανα τον λογαριασμο μου.

Εχει ο πατερας μου πολλα γραμματοσημα κι επειδη εγω δεν ασχολουμαι πολυ οπως ο ιδιος αποφασισαμε να τα πουλησουμε.Μαζευε ο πατερας του και μετα ο ιδιος μεχρι την 10ετια του 80 αν θυμαμαι καλα.Οπως μου εχει πει υπαρχουνε επισης και μερικα τα οποια ειναι σπανια και με σφαλματα.

Επειδη δεν γνωριζω πολλα για το που μπορω να τα βαλω για να τα πουλησω μπορειτε να με βοηθησετε και να μου προτεινετε καποιο site η καποια πλατφορμα οπου γινονται αγοραπωλησιες ωστε να ξεκινησω σιγα σιγα με τον καιρο να διαβαζω πως ακριβως γινεται και να τα καταχωρω προς πωληση?

Με το ebay δεν θα ηθελα να μπλεξω να σας πω την αληθεια γιατι δεν εχω και παρα πολυ χρονο ωστε να κατσω να διαβαζω πως γινεται να τα στειλεις τι γινεται με τις τιμες και τις προμηθειες κλπ.

Θα το εκτιμουσα αν με βοηθουσατε ωστε να βοηθησω κι εγω τον πατερα μου να τα πουλησει γιατι αν το αφησουμε και περασει ο καιρος δεν θα κανουμε τιποτα και στο τελος θα πανε χαμενα.

Σας ευχαριστω ολους εκ των προτερων γιατην οποια βοηθεια.

Με εκτιμηση.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 25, 2022, 05:15:30 μμ από Esteban » Καταγράφηκε
gemuncey23
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1782


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Ιανουάριος 25, 2022, 06:03:45 μμ »

Καλησπέρα σας αγαπητέ.

Για την περίπτωση σας υπάρχουν -εκτός από το παρόντα ιστότοπο- τα καταστήματα που εμπορεύονται το είδος, καθώς και οι οίκοι δημοπρασιών.

Επιπλέον, μπορείτε κι εδώ να ανεβάσετε ή να προσδιορίσετε τις αξιόλογες περιπτώσεις της συλλογής, στις όποιες αναφέρεστε, ώστε να εκτιμηθούν και γιατί όχι, να προσελκύσουν ενδιαφέρον αγοράς.

Το στέκι παρέχει στα μέλη του την δυνατότητα διάθεσης των συλλεκτικών τους αντικειμένων. Είτε  άμεσης πώλησης είτε μέσω δημοπρασίας/προσφοράς.

Εσείς αποφασίζετε..


Καταγράφηκε
Esteban
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 14


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Ιανουάριος 25, 2022, 10:57:12 μμ »

Ευχαριστω πολυ για την απαντηση.

Αν δεν εχετε προβλημα μπορουμε να μιλαμε και στον ενικο.

Αρχικα μπορω ν'ανεβασω εδω μερικες φωτογραφιες αλλα θα ηθελα ταυτοχρονα εκτος απο εδω να μου πειτε σε ποια αλλα site μπορω να τα πουλησω.Να το κανω μονος μου δηλαδη.Αρχικα στην Ελλαδα θα μ'ενδιεφερε για τα Ελληνικα.Μπορω εννοειται κι εδω στο στεκι ν'ανεβασω στην καταλληλη ενοτητα(δεν ξερω ακομα ποια ειναι αυτη) και ισως καποια πουληθουν απο εδω.

Ειχε κανει παλιοτερα μια συνομιλια ο πατερας μου με τον οικο Feldman για τα ξενα γραμματοσημα που εχει αλλα δεν ειχε προχωρησει τοτε οπως μου ειχε πει λογω δουλειας πιο πολυ γιατι δεν ειχε χρονο ν'ασχοληθει.Εκει ειχα σκοπο να κανω μια επικοινωνια αρχικα και στην πορεια να τα στειλω αν δεν εβρισκα καπου online να τα πουλησω η δεν υπηρχε εγχωριο ενδιαφερον.

Ενα παραδειγμα μιας και το εχω πολυ προσφατο κι εχω και την φωτογραφια ειναι για ενα ξενο γραμματοσημο που εχει και λαθος.
Ειναι Πολωνικο με τον αυτοκρατορα Φραγκισκο Ιωσηφ χρονολογιας 1919 το οποιο εχει ανεστραμμενη επισημασνη poczta polska.Ειναι το παρακατω γραμματοσημο συγκεκριμενα.
https://colnect.com/en/stamps/stamp/198684-Emperor_Franz_Joseph_I_Overprinted-Krak%C3%B3w_Issues_Overprints_on_Austrian_stamps-Poland

Αν θυμαμαι καλα κιολας στον καταλογο του ο Michel πρεπει να το ειχε σαν P12A αυτο με την ανεστραμμενη επισημανση.

Στις φωτογραφιες το εχω διπλα διπλα με ενα που την εχει κανονικα την επισημανση και διπλα αυτο με την ανεστραμμενη.Αυτο απο αριστερα ειναι με την ανεστραμμενη.


Και το εχω και μια φωτογραφια απο πολυ κοντα.


Ειναι ενδεικτικο αυτο που ανεβαζω και τις επομενες ημερες θα ανεβασω και τα υπολοιπα αν θελετε να τα δειτε να τα εκτιμησετε και να παρετε μια ιδεα για την συλλογη.
Καταγράφηκε
digo
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1057



Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Ιανουάριος 26, 2022, 01:19:00 πμ »

Έχεις ΠΜ (προσωπικό μήνυμα).
Καταγράφηκε
Esteban
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 14


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Ιανουάριος 29, 2022, 06:49:59 μμ »

Ειδε κανεις το συγκεκριμενο γραμματοσημο να μου πει την αποψη του?

Θα προσπαθησω μεσα στην ημερα ν'ανεβασω κι αλλα απο την συλλογη ωστε να να τα δειτε.

Εψαξα λιγο για διαφορα site οπου μπορω να τα καταχωρησω προς πωληση αλλα επειδη δεν τα ξερω καλα θα ηθελα να μου προτεινετε συγκεκριμενα μερικα ωστε να επιλεξω για το που θα τα βαλω προς πωληση.Δεν θα ηθελα να μιλησω με οικους εδω στην Ελλαδα για να μπουνε σε δημοπρασια.

Έχεις ΠΜ (προσωπικό μήνυμα).
Ναι το ειδα φιλε μου.
Καταγράφηκε
gemuncey23
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1782


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Ιανουάριος 29, 2022, 07:36:00 μμ »

Το εμπορικό ενδιαφέρον για το ξένο γραμματόσημο είναι εξαιρετικά περιορισμένο αγαπητέ. Μόνο δημοπρατικοί οίκοι θα μπορούσαν να ασχοληθούν σοβαρά με μεγάλες συλλογές, φιλοτελικά σφάλματα και λοιπές ιδιαιτερότητες ξένων χωρών.

Και δεν είναι απαραίτητο να σας τα δημοπρατήσουν. Σε μια πρώτη επαφή, πέραν της εκτίμησης, να διαπιστώσετε αν ενδιαφέρονται για όποιου είδους περαιτέρω συναλλαγή.

Εν πάση περιπτώσει, μπορείτε εδώ να μας παρουσιάσετε τις μάλλον αξιόλογες ελληνικές σειρές/περιπτώσεις, οι οποίες κατά την άποψη του πατέρα σας είναι άξιες αναφοράς. Θα έχετε σίγουρα μια άποψη/εκτίμηση και ενδεχομένως ενδιαφέρον.
Καταγράφηκε
Esteban
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 14


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Φεβρουάριος 07, 2022, 12:43:37 μμ »

Eπειδη δεν προλαβα τις προηγουμενες ημερες να ανεβασω τιποτα εβγαλα μερικα στα γρηγορα μολις βρηκα χρονο.


Και μια απο κοντα οπου φαινεται καλυτερα το γραμματοσημο αριστερα.


Το συγκεκριμενο εχει σφραγιδα 05/10/1938 ενω η επισημη ημερα κυκλοφοριας ειναι η 07/10/1938.


Τα συγκεκριμενα με το κιτρινο πλαισιο ειναι με σφαλμα στην εκτυπωση.


Κι ενας φακελος με το γραμματοσημο της ακροπολης να ειναι μετατοπισμενο προς τα δεξια αντι να ειναι στο κεντρο.


Θ'ανεβασω κι αλλα μολις βρω χρονο.
Αν εχει επισης κανεις αλλος να μου προτεινει καποιο Ελληνικο site να τα βαλω προς πωληση ας μου πει.
Το επομενο διαστημα μολις βρω κι εγω κανενα site θα το γραψω εδω να μου πειτε αν ειναι καλο κι αν αξιζει να βαλω προς πωληση τα γραμματοσημα που εχω.

Καταγράφηκε
gemuncey23
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1782


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Φεβρουάριος 07, 2022, 02:12:59 μμ »

Δεν χάνετε τίποτα να ανεβάσετε την πώληση παραλλήλως, στο παρόν site.
Καταγράφηκε
Esteban
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 14


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Φεβρουάριος 07, 2022, 04:52:38 μμ »

Θα το κανω το επομενο διαστημα μιας και θα ηθελα να τα πουλησω.
Ειναι παρα πολλα και θα επιλεξω μερικα να τα βαλω προς πωληση.
Καταγράφηκε
ΜΕΤΑΛΙΚΟΣ
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 12


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Απρίλιος 01, 2022, 11:54:39 μμ »

καλησπερα πρωτη φορα εδω θαθελα να ρωτησω που μπορω να πουλησω 7.500 φακελλους πρωτης ημερας κυκλοφοριας απο 1965 εως 1986 οχι πληρη ετη σε αψογη κατασταση πακεττο σε καλη τιμη λογω ποσοτητας .
Καταγράφηκε
gemuncey23
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1782


Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Απρίλιος 02, 2022, 12:47:43 πμ »

καλησπερα πρωτη φορα εδω θαθελα να ρωτησω που μπορω να πουλησω 7.500 φακελλους πρωτης ημερας κυκλοφοριας απο 1965 εως 1986 οχι πληρη ετη σε αψογη κατασταση πακεττο σε καλη τιμη λογω ποσοτητας .

Δεν θα ήθελα να σας απογοητεύσω αγαπητέ, όμως είναι πολύ δύσκολο -αν όχι απίθανο- να βρεθεί κάποιος έμπορος (για ιδιώτη/συλλέκτη το αποκλείουμε) ενδιαφερόμενος για το συγκεκριμένο πακέτο. Διότι πρόκειται αφενός μεν για ιδιαιτέρως απαξιωμένη εικοσαετία, αφετέρου δε υπερβολικώς στοκαρισμένη.

Βέβαια, πάντα θα υπάρχει έστω και μια μικρή πιθανότητα. Απευθυνθείτε σε εμπόρους γραμματοσήμων και καλή τύχη!

Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences