Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 18, 2024, 06:20:21 πμ
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Γιατί κρύβουν τα στοιχεία στα πιστοποιημένα ?  (Αναγνώστηκε 3643 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
sam_gr
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 899


"Η καλύτερη συλλογή μου... δεν έχει εκδοθεί ακόμα"


Προφίλ
« στις: Ιανουάριος 11, 2022, 05:24:04 μμ »

Καλησπέρα,
Θα ήθελα μια εξήγηση για το λόγο που
για παράδειγμα όταν πουλάει κάποιος ένα πιστοποιημένο
νόμισμα είτε της NGC είτε της PCGS κρύβει τα νούμερα
που έχει το κουτάκι. Σε εμπόρους δεν το βλέπω αλλά σε ιδιώτες πολύ συχνά .Ή όταν θέλει απλά να δείξει
ένα πιστοποιημένο νόμισμα κρυβει τα στοιχεία .
Από τι προστατευει τον ιδιοκτήτη αυτή η ενέργεια ;

« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 11, 2022, 05:30:41 μμ από sam_gr » Καταγράφηκε

coll
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3735


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Ιανουάριος 11, 2022, 06:52:22 μμ »

Ειναι μια αυτοεκδηλωση φερεγγγυοτητας!
Σου λεει δηλαδη:
<Φιλαρακο, επειδη ξερω οτι εισαι περιεργο μουτρο, και θα θες να πας να με τσεκαρεις, αυτο με προσβαλει.Σου αφαιρω την δυνατοτητα!> Σαρκασμός
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 11, 2022, 06:54:44 μμ από coll » Καταγράφηκε
cat
Διαχειριστής
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2653



Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Ιανουάριος 11, 2022, 07:16:27 μμ »

Αλήθεια έχω κ εγώ αυτή την απορια
Καταγράφηκε

VENCEREMOS
silahim
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5191

Σοφόν το σαφές.


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Ιανουάριος 11, 2022, 07:24:08 μμ »

Προφυλάσσει η ξεγελά τον αγοραστή.
Που ίσως δεν θέλει να μάθουν σε ποιον έχει καταλήξει όταν το πάρει
στα χέρια του ή από ποιόν έχει προέρθει.
Δλδ αν ξαναπουληθεί ο επόμενος που ίσως το είχε δει, γνωρίζει τη τιμή του.
Διότι αν καταγραφεί με τον κωδικό του δύσκολα το ξεχνάς. Ενώ με άλλες φωτό κλπ χωρίς διακριτικά
μπορεί να περάσει απαρατήρητο ότι έχει ξαναπουληθεί σε συγκεκριμένη τιμή.
Δεν ξέρω αν έγινα κατανοητός.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 11, 2022, 07:28:54 μμ από silahim » Καταγράφηκε
Διηνέκης
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1660

Άρχε σεαυτού


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Ιανουάριος 11, 2022, 07:25:49 μμ »

Εγώ το λόγο που μπορώ να σκεφτώ,είναι για να μην πάει κάποιος και το δηλώσει στο registry πριν το δηλώσει ο ιδιοκτήτης του και μετά όταν αποφασίσει να το δηλώσει, αντιμετωπίσει πρόβλημα.δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο
Καταγράφηκε
fotiscy
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 370



Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Ιανουάριος 11, 2022, 07:47:34 μμ »

Καλά βρε παιδιά το NGC registry ξέρετε τι είναι, γιατί να δίνω εγώ τον αριθμό πιστοποιητικού μιας πχ τοπ ποπ πιάστρας κυπριακής και μετά ο καθένας από όσους την δουν να μπορεί να μου «κλέψει» το νόμισμα στο registry
Ή να το ποστάρει ως δικό του νόμισμα (μου έχει συμβεί 2 φορές με έλληνα και κύπριο στο ebay)

Πολλές φορές κινέζοι, κλπ παίρνουν τους αριθμους και πουλάνε μέσω φωτογραφιών που βρίσκουν στις 2 εταιρείες πιστοποίησης, κυρίως μέσω ebay και αν μπΛέξεις δεν ξεμπλέκεις εύκολα..

Τώρα αν το βάζεις για πώληση τότε πρέπει να το δείχνεις ειδικά στα παλαιότερα κομμάτια ώστε να μπορεί ο υποψήφιος αγοραστείς να δει και τις φωτογραφίες της εταιρείας πιστοποίησης κλπ
Καταγράφηκε

“Out of the mountain of despair, a stone of hope” MLK
PANAGIOTIS THESS.
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 785


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Ιανουάριος 11, 2022, 07:50:46 μμ »

1) Δεν υπάρχει καμμία δυνατότητα, από κάποιον άλλο, να δηλωθεί το νόμισμά σου στα registry των εταιρειών.
2) Υπάρχει δημοσιευμένη  μόνο η φωτογραφία του νομίσματος, οποιαδήποτε οικονομική σύνδεση με άλλα νομίσματα ή μελλοντικές αγορές-πωλήσεις αποκλείεται.
3) Δεν δίνεται η ευκαιρία σε παραχαράκτες να μελετήσουν νομίσματα από κοντά, γιαυτό πρέπει να αφαιρείται και το code bar, αλλιώς μπορούν να βρούν π.χ. μια true view πολύ καλή φωτογραφία.
4) Ο ιδιώτης, όχι ο έμπορος, αποφασίζει να δείξει τμήμα της ιδιοκτησίας του....κοινώς ως εκεί και το παραπέρα κουτσομπολιό δεν.....
Καταγράφηκε
fotiscy
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 370



Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Ιανουάριος 11, 2022, 08:32:35 μμ »

1) Δεν υπάρχει καμμία δυνατότητα, από κάποιον άλλο, να δηλωθεί το νόμισμά σου στα registry των εταιρειών.
2) Υπάρχει δημοσιευμένη  μόνο η φωτογραφία του νομίσματος, οποιαδήποτε οικονομική σύνδεση με άλλα νομίσματα ή μελλοντικές αγορές-πωλήσεις αποκλείεται.
3) Δεν δίνεται η ευκαιρία σε παραχαράκτες να μελετήσουν νομίσματα από κοντά, γιαυτό πρέπει να αφαιρείται και το code bar, αλλιώς μπορούν να βρούν π.χ. μια true view πολύ καλή φωτογραφία.
4) Ο ιδιώτης, όχι ο έμπορος, αποφασίζει να δείξει τμήμα της ιδιοκτησίας του....κοινώς ως εκεί και το παραπέρα κουτσομπολιό δεν.....

Ως προς το 1 δεν ισχύει ακριβώς αυτό υπάρχει η πιθανότητα εφόσον αφορά νέα πιστοποίηση και όχι δική σου εννοώ αν έγινε μέσω τρίτου, ή αγορά από δημοπρασία που ο παλίος αγοραστής αν το ζητήσει κάποιος άλλος ίσως του το μεταφέρει (δεν ξέρω αν μπορεί  να γίνει αλλά θεωρητικά ίσως γίνεται)
για το 2 προφανώς ισχύει αυτό που λες απλά δεν σταματάει πχ εμένα να κλέψω τις φωτογραφίες και να το ανεβάσω κάπου οπου θα δηλώνω μου ανήκει και το πουλάω..
το 3 απλά δεν ισχύει
4 προφανώς είναι επιλογή κάποιου να δείξει το νομισμά του και να δείξει τον αριθμό πιστοποιητικού του εφόσον το θέλει


Αν δεν το πουλάει τότε για εμένα δεν έχει λόγω να το κάνει.
Καταγράφηκε

“Out of the mountain of despair, a stone of hope” MLK
cat
Διαχειριστής
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2653



Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Ιανουάριος 11, 2022, 09:37:52 μμ »

Τελικά δεν έχω καταλάβει. Υπάρχει κάποιος κίνδυνος η όχι;
Καταγράφηκε

VENCEREMOS
thaler
Συντονιστής
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1205


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Ιανουάριος 11, 2022, 11:07:12 μμ »

Μας μπερδέψατε. Κι εγώ δεν κατάλαβα.
Καταγράφηκε

Coins is history you can hold in your hands.
sam_gr
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 899


"Η καλύτερη συλλογή μου... δεν έχει εκδοθεί ακόμα"


Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Ιανουάριος 11, 2022, 11:11:06 μμ »

Προσωπικά έχω μόνο 3 πιστοποιημένα νομίσματα
1 της NGC και 2 PCGS ,☺️.Τα οποία μάλιστα δεν έστειλα μέσω dealer για πιστοποίηση αλλά τα αγοράσα έτοιμα  σλαμπαρισμένα , από πωλητές.
Οπότε το ξεκαθαρίζω ότι δεν ξέρω σχεδόν τίποτα από τη διαδικασία
 .
Επειδή επειδή θέλω να ξεκινήσω τέτοια  συλλογή , παρατηρώ διάφορα σχετικά με τη πιστοποίηση και τα πιστοποιενα νομίσματα και μου γεννιούνται απορίες.
Ο λόγος που σκεφτόμουνα ότι μπορεί να συμβαίνει το κρύψιμο των νούμερων κάτω από τη περιγραφή και το βαθμό του νομίσματος ήταν το εξής σενάριο απάτης :

Εγώ σαν απατεώνας αγοράζω από τους Κινέζους
 ένα άδειο κουτί πιστοποίησης και το γεμίζω με ένα νόμισμα
Σαν ταμπελάκι βάζω τα στοιχεία που αντιγράφω
από ένα αντίστοιχο νόμισμα το οποίο όμως είναι πραγματικά
πιστοποιημένο.

Οπότε εσύ σαν αγοραστής αν ανατρέξεις με το κωδικό πιστοποίησης ( ή όπως αλλιώς το λένε δεν ξέρω )
στο site της εταιρίας,  θα σου βγάλει ότι όντως υφίσταται
τέτοια πιστοποίηση και αντιστοιχεί σε νόμισμα μαυτό
που είναι μέσα στο ψεύτικο κουτί .

Αυτή τη πιθανή  μορφή απάτης νόμιζα ότι προσπαθούσαν να σταματήσουν μέσω του σβησίματος .

Αλλά δυστυχώς δεν γνωρίζω και πολλά άλλα σχετικά με
τις πιστοποιήσεις οπότε ελπίζω να τα δω σύντομα .
Καταγράφηκε

sam_gr
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 899


"Η καλύτερη συλλογή μου... δεν έχει εκδοθεί ακόμα"


Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Ιανουάριος 11, 2022, 11:52:16 μμ »

Και επειδή αναφέρθηκε και από τον FotisCy και από  τον Panagiotis Thess , για να βοηθήσω όποιον δεν το ξέρει όπως έγώ .

What is the NGC Registry?
The NGC Registry is a free online platform where collectors can register and display their NGC-certified coins and compete against other collectors around the world for recognition and prizes. The NGC Registry helps you organize your collection, learn more about coins and interact with other collectors.
It's easy to get started. Simply choose a set that interests you, enter your NGC-certified coins and add photos and descriptions. The best sets are awarded prizes and recognitions in January

Και η μετάφραση :

Τι είναι το NGC Registry (Μητρώο NGC) ;
Το NGC Registry είναι μια δωρεάν διαδικτυακή πλατφόρμα όπου οι συλλέκτες μπορούν να εγγραφούν και να εμφανίσουν τα νομίσματά τους με πιστοποίηση NGC και να ανταγωνιστούν άλλους συλλέκτες σε όλο τον κόσμο για αναγνώριση και βραβεία. Το Μητρώο NGC σάς βοηθά να οργανώσετε τη συλλογή σας, να μάθετε περισσότερα για τα νομίσματα και να αλληλεπιδράσετε με άλλους συλλέκτες.
Είναι εύκολο να ξεκινήσετε. Απλώς επιλέξτε ένα σετ που σας ενδιαφέρει, εισαγάγετε τα νομίσματά σας με πιστοποίηση NGC και προσθέστε φωτογραφίες και περιγραφές. Τα καλύτερα σετ απονέμονται βραβεία και αναγνωρίσεις τον Ιανουάριο
Καταγράφηκε

coll
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3735


Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Ιανουάριος 11, 2022, 11:54:10 μμ »

Η απαντηση του Παναγιωτη αγγιζει την πραγματικοτητα.

Φιλε Sam αυτο που λες, οπως το θετεις δεν παιζει.
Τα γνησια κουτακια ειναι φτιαγμενα με τετοιο τροπο, που δεν μπορουν να αντιγραφουν τα ενδεικτικα ιριδιζοντα χαρακτηριστικα. Τα κινεζικα κουτια ουδεμια σχεση εχουν.
Επιπλεον το σφραγισμενο κουτι , αν ανοιχτει, για να αντικατασταθει το νομισμα που ειναι μεσα με ενα υποδεεστερο,ακομα κι αν αυτο γινει περιτεχνα, φαινεται στο εμπειρο ματι,αργα ή γρηγορα.
Εχει γινει τετοια κινηση στο παρελθον με γνωστα στον χωρο αποτελεσματα.
Οι εταιρεις εχουν την τεχνογνωσια να υποστηριξουν αρκετα καλα ,αυτο γι το οποιο πληρωνονται
Καταγράφηκε
sam_gr
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 899


"Η καλύτερη συλλογή μου... δεν έχει εκδοθεί ακόμα"


Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Ιανουάριος 12, 2022, 01:01:35 πμ »

Ευχαριστώ πολύ για τη καλή διάθεση και τις πληροφορίες σας

Τα γνησια κουτακια ειναι φτιαγμενα με τετοιο τροπο, που δεν μπορουν να αντιγραφουν τα ενδεικτικα ιριδιζοντα χαρακτηριστικα. Τα κινεζικα κουτια ουδεμια σχεση εχουν.

Έχω υπόψη μου τα απλά της pccb ( η όπως αλλιώς την λένε) τα βρίσκεις eBay ή και AliExpress
https://a.aliexpress.com/_mOyhyau

Ρίξτε και μια ματιά σε  αυτά που είναι διάφανα
και μοιάζουν με της PCGS
Αν δείτε στα σχόλια των αγοραστών τους λένε ότι
διαθέτουν και το αυτοκόλλητο ολόγραμμα .
Λίγο ακριβά αλλά πολύ καλά .
https://a.aliexpress.com/_mKZ1e7i

Tώρα για τα ταμπελάκια υποθέτω ότι θα μπορούσαν  να εκτυπωθούν αν είσαι ειδικός  όσο για τις ταινίες ασφαλείας ό απατεώνας θα μπορούσε να διαλέξει νόμισμα παλιά  σλαμπαρισμένο που δεν είχε ηριδήζουσα ταινία . Αν και η ταινίες βρίσκονται πιστεύω.

Επιπλεον το σφραγισμενο κουτι , αν ανοιχτει, για να αντικατασταθει το νομισμα που ειναι μεσα με ενα υποδεεστερο,ακομα κι αν αυτο γινει περιτεχνα, φαινεται στο εμπειρο ματι,αργα ή γρηγορα.
Εχει γινει τετοια κινηση στο παρελθον με γνωστα στον χωρο αποτελεσματα.
Οι εταιρεις εχουν την τεχνογνωσια να υποστηριξουν αρκετα καλα ,αυτο γι το οποιο πληρωνονται

Στο σενάριο που είχα στο μυαλό μου δεν χρειαζότανε να ανοιχτεί κάποιο slab .
Απλά ο απατεώνας θα χρησιμοποιούσε τον αριθμό πιστοποίησης από φωτογραφία  πραγματικά σλαμπαρισμένο νομίσματος
 βάζοντας όμως , δικό του νόμισμα , δική του ετικέτα και δικό του πλαστικό κουτί .

Ό αριθμός πιστοποίησης θα καθυσηχαζε τον αγοραστή αφού χτυπώντας τον στο site της εταιρίας θα του έβγαινε όχι το ίδιο νόμισμα αλλά τουλάχιστον ένα ίδιο .

Δε μιλάω για τη τελεια απάτη ..... αλλά τουλάχιστον αυτό πέρναγε απτό μυαλό μου όταν έβλεπα τους κρυμμένους αριθμούς στις πωλησεις σλαμπαρισμενων

Αυτό που γράψατε εσείς για την αυτοεκτίμηση όπως το ίδιο και στο 4)  ο Panagiotis Thess δεν το είχα σκεφτεί .
Επίσης και το οικονομικό κομμάτι που έγραψε αρχικά ο Silahim δεν το είχα σκεφτεί . Όπως και το θέμα του Registry γιατί απλά αγνοούσα το registry..!!!

Το θέμα τώρα είναι το εξής :
Από τον αριθμό μπορείς να πας στο site .
Mεσα από το site μπορείς να πας στον αριθμό ;

Εννοώ  μπορεί κάποιος από το population να περιηγηθεί σε
όλες τις φωτογραφίες και τους αριθμούς των νομισμάτων ;

Επίσης πέρα από το registry ,τα πιστοποιημένα νομίσματα είναι συνδεδεμένα με χρήστες ;

Εννοώ πάω σε έναν dealer και του λεω πιστοποίηση και
πώς θέλω να φαίνετε στο όνομα μου ( όχι στο ταμπελάκι)
σε κάποιο hashtag του νομίσματος μέσα στο site της εταιρίας . Ειναι συνδεδεμένα τα πιστοποιημένα νομίσματα  με χρήστες ; Γίνετε να γίνει αλλαγή ιδιοκτήτη για παράδειγμα σαύτα που έχω εγώ έτοιμα αγορασμένα  ;
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 12, 2022, 01:08:47 πμ από sam_gr » Καταγράφηκε

PANAGIOTIS THESS.
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 785


Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Ιανουάριος 12, 2022, 11:31:13 πμ »

Καλημέρα, μόνο στο registry της εταιρείας  μπορεί να δηλωθεί ο ιδιοκτήτης του νομίσματος (οι περισσότεροι με ψευδώνυμο για ευνόητους λόγους). Από το population report της εταιρείας μπορείς να δεις μόνο τον αριθμό των υπαρχόντων πιστοποιημένων νομισμάτων και όχι φωτογραφίες αυτών (η NGC δεν έχει καθόλου φωτογραφίες, η PCGS έχει μερικές τυχαία στην σελίδα του κάθε νομίσματος). Θα πρέπει να πας στο certify-verify για να βάλεις το νούμερο του νομίσματος και να βγει η φωτογραφία (στις παλιές πιστοποιήσης δεν υπάρχει καν φωτογραφία). Τώρα τελευταία κάποιοι πιστοποιούν τα νομίσματά τους βάζοντας τα ονόματα τους-συλλογές, αλλά αυτό είναι κάτι άλλο...
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences