Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 25, 2024, 11:53:28 μμ
Σελίδες: 1 [2]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Μια εκτιμηση αν ειναι εφικτο  (Αναγνώστηκε 2810 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
Xristakos2002
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 61


Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Ιανουάριος 08, 2022, 05:26:10 μμ »

Που τα βρισκεις καιβτα 3 μαζι στα 60€?? Ηρεμα ρωταω... γιατι με ενδιαφερουν σαν σετ.
Καταγράφηκε
coll
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3735


Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Ιανουάριος 08, 2022, 06:28:46 μμ »

Προσωπικα δεν εχω αμεση προσβαση να στα βρω.
Ομως εχω δει αρκετες φορες να βγαζουν εδω μελη.
Βαλτα ζητηση, αλλα κυριως επικοινωνησε με κανενα μελος απο Κυπρο. Απο εκει θα ταβρεις ευκολοτερα και σε προσιτη τιμη
Καταγράφηκε
sam_gr
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 905


"Η καλύτερη συλλογή μου... δεν έχει εκδοθεί ακόμα"


Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Ιανουάριος 08, 2022, 06:37:15 μμ »

Kαλό θα ήταν να σου απαντήσουν με π.μ ( με συγκεκριμένα λινκ από πού μπορείς να τα αγοράσεις με πενήντα έως εξήντα ευρώ , σε καταστάσεις MS64 και πάνω,  έννοειτε απιστοποίητα ) .
Και το λέω για τον εξής λόγο .Γιατί καλό είναι να διαπραγματευόμαστε σε μια συναλλαγή τη τιμή και να προσπαθούμε να τη μειώσουμε ( και αυτό προσπαθούν τα μέλη να σου πουν υποθέτω ) αλλά χωρίς υπερβολές προς τα κάτω γιατί στο τέλος ο άλλος θα αποσυρθεί και θα "χάσουμε" αυτό που θέλουμε να πάρουμε .

Δεν αμφισβητώ ότι υπάρχουν Μακάριοι σε σακουλάκι ( πολλές φορές  λιώμα το σακουλάκι ή τρύπιο .... ) ή σε χαρτονάκια ή σε πλαστική θήκη στη τιμή των 50-60 σήμερα . Αυτό που λέω είναι ότι θα είναι πιο κάτω από ΜS64 .

Στο population της PCGS υπάρχουν 45 πιστοποιημένα.
Εκτός από ΜS64 υπάρχουν και MS63 . Αυτά δηλαδή με τη λογική του πολύ χαμηλού βαθμού πόσο πρέπει να πουληθούν ; Κάτω από τιμή μετάλλου συν την αξία της πιστοποίησης   ;
Αφού το ανώτερο από αυτά MS64 στοιχίζει μέταλλο + έξοδα πιστοποίησης.

Δεν θέλω να λέω μεγάλες κουβέντες γιατί δεν ξέρω σε τι ανάγκη μπορεί να βρεθώ στο μέλλον  , αλλά αν πουλούσα ένα τέτοιο νόμισμα ,σαν αυτό που έστειλε ο Χρήστος για εκτιμηση ,δεν θα το πουλούσα αξία μετάλλου συν την αξία πιστοποίησης μόνο.

Να σας πω επίσης ότι δεν ξέρω τον πωλητή του νομίσματος Δεν είχα κάνει καμία συναλλαγή μαζί του και δεν έχω κανένα συμφέρον αν θα το πουλήσει στα 40 ευρώ ή λιγότερο ή περισσότερο . Συζήτηση κάνουμε
Καταγράφηκε

IliopoulosC
Επισκέπτης
« Απάντηση #18 στις: Ιανουάριος 08, 2022, 06:40:12 μμ »

Που τα βρισκεις καιβτα 3 μαζι στα 60€?? Ηρεμα ρωταω... γιατι με ενδιαφερουν σαν σετ.

Ήρεμα απαντάμε.  Σαρκασμός Σαρκασμός  . Μέχρι ενός σημείου έχεις ένα δίκιο. Δηλαδή ποιός θα στα πουλούσε και τα 3 μαζί 60€?  Εύλογη η απορία σου. Αλλά θα σου πώ ότι αν έχεις υπομονή ενδέχεται να τα βρείς τόσο. Δές για παράδειγμα τη φωτογραφία που σου στέλνω. 

Καταγράφηκε
Xristakos2002
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 61


Προφίλ
« Απάντηση #19 στις: Ιανουάριος 08, 2022, 08:01:45 μμ »

Αρα εδω η κουβεντα φτανει στο συλεκτικο κομματι που απο την στιγμη που μπορεις να το βρεις στα 60€ απο οτι λετε υπαρχουν κ αλλες σειρες στα 50γρ που πουλιουνται στα 50-55€ βλεπε πανευρωπαικοι αγωνες 1981-1982 οποτε τι απο τα δυο μετα παιρνεις την σειρα με τους μακαριους η τους πανευρωπαικους ?? Αρα εδω μετραει κ η συλεκτικη αξια του καθενος??
Καταγράφηκε
coll
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3735


Προφίλ
« Απάντηση #20 στις: Ιανουάριος 08, 2022, 08:16:08 μμ »

Αρα εδω η κουβεντα φτανει στο συλεκτικο κομματι που απο την στιγμη που μπορεις να το βρεις στα 60€ απο οτι λετε υπαρχουν κ αλλες σειρες στα 50γρ που πουλιουνται στα 50-55€ βλεπε πανευρωπαικοι αγωνες 1981-1982 οποτε τι απο τα δυο μετα παιρνεις την σειρα με τους μακαριους η τους πανευρωπαικους ?? Αρα εδω μετραει κ η συλεκτικη αξια του καθενος??

Η συλλεκτικη αξια αυτων που αναφερεις ειναι πολη μικρη.
Συνεπως πλεον  μιλαμε για συλλεκτικοτητα μεγαλου βαθμου,και οχι δυδκολιας νομισματος.
Γι αυτο και καποιος παραπανω σε ρωτησε που αποσκοπεις.
Θες απλα ασημι; Ψαχνεις κατι σπανιο; Θες να πληρωσεις ενα βαθμο;

Μα τελικα θα καταλαβεις οτι εχεις χιλιους δρομους και επιλογες.
Δεν ξερω τι θα βγαλουν μακροπροθεσμα αυτα που ανεφερες, αλλα δεν ειναι ιδιαιτερα κινησιμα αυτη την στιγμη.
Εbay κοιταξες;
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 08, 2022, 08:17:57 μμ από coll » Καταγράφηκε
fotiscy
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 370



Προφίλ
« Απάντηση #21 στις: Ιανουάριος 08, 2022, 08:21:08 μμ »

καλημέρα 3λίρες 6λίρες 12λίρες Μακαρίου ασημένιες τις βρίσκεις με 50-60 ευρώ εύκολά
πιστοποιημένες αν είναι μσ 66 τουλάχιστο δικαιολογούν μια υπεραξία το μσ64 δεν αξίζει τίποτα αγοράζεις επενδυτικό ασήμι ουσιαστικά για εμένα το μέγιστο αξίζει 25 ευρώ απλά γιατί κάποιοσ πλήρωσε και το σλάπ
40 με τίποτα όμως.

Αν πληρώνεις σαυτόν που το πιστοποίησε τα 15 ευρώ για τη πιστοποίηση σημαίνει ότι το MS64 νόμισμα σκέτο μόνο του το κοστολογείς 10 ευρώ .Σωστά ?
 Άρα αφού το 1 από τα 3 νομίσματα κάνει 10 ευρώ , πως κοστολογείς τα 3 νομισματα του σετ στα 60ευρώ ?
Εκτός και αν θεωρείς ότι όσα σετ κυκλοφορούν και κάνουν 60 ευρώ όπως είπες , είναι πάνω από MS64 .  

Υπόψη ότι σήμερα σαν μέταλλο το νόμισμα έχει 8,60 ευρώ και παρόμοιες αξίες ( λίγο πάνω λίγο κάτω ) και το καθένα από τα άλλα 2

Αγαπητέ αυτά Κύπρο πάνω κάτω μέταλλο πάνε μς64 δεν του προσθέτει τίποτα σε αξία
Καταγράφηκε

“Out of the mountain of despair, a stone of hope” MLK
fotiscy
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 370



Προφίλ
« Απάντηση #22 στις: Ιανουάριος 08, 2022, 09:21:53 μμ »

Που τα βρισκεις καιβτα 3 μαζι στα 60€?? Ηρεμα ρωταω... γιατι με ενδιαφερουν σαν σετ.

Παντού... Κύπρο τα 60 ευρώ τα θεωρούν πολλά έλα πάρε από εδώ
σοβαρός συλλέκτης/έμπορος από κύπρο

https://coinsntreasures.com/cyprus-1974-silver-set-of-three-makarios-medals-12-6-3-pound-bu-sealed/

Καταγράφηκε

“Out of the mountain of despair, a stone of hope” MLK
coll
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3735


Προφίλ
« Απάντηση #23 στις: Ιανουάριος 08, 2022, 10:20:14 μμ »

Ωραιος!!!! Κλείσιμο ματιού

Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 [2]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences