Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 18, 2024, 03:42:44 μμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: PMG αξιολογηση για trimming - ξυραφιασμενα χαρτονομισματα  (Αναγνώστηκε 3864 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« στις: Δεκέμβριος 27, 2021, 09:03:59 μμ »

Καλησπερα στην παρεα. Μετα απο καιρο ποσταρω για ενα θεμα που εχω παρατηρησει εδω και καιρο. Εχω καταρχας τον καταλογο Αγγελοπουλου για τα ελληνικα χαρτονομισματα και εχω παρατηρησει διαφορες στις διαστασεις που δινει ο καταλογος σε σχεση με τις διαστασεις των πιστοποιημενων μου χαρτονομισματων. Φροντιζω βεβαια παντα να τα παιρνω με epq αλλα οι διαφορες υπαρχουν σχεδον στις περισσοτερες των περιπτωσεων. Οι διαφορες ειναι της ταξης πανω κατω του 1 μμ. Δε ξερω αν το εχετε παρατηρησει και εσεις στις συλλογες σας, παντως η αληθεια ειναι οτι με εχει θορυβησει αρκετα αυτο, καθως δε ξερω αν οφειλεται στο οτι ειναι κατι το 'φυσιολογικο', αν οφειλεται στο οτι οι υπευθυνοι της PMG δε μετρανε διαστασεις ή δε το λαμβανουν υποψιν. Αυτο το εχω παρατηρησει και σε συγχρονα χαρτονομισματα πχ στην οριζοντια διασταση αντι για 15.8 να βλεπω 15.7. Τι ακριβως παιζει?
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
gemuncey23
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1791


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Δεκέμβριος 28, 2021, 12:40:45 πμ »

Εκτός της παρατηρημένης.. ελαστικότητας της PMG στο θέμα των ακριβών διαστάσεων -πλην των κραυγαλέων περιπτώσεων- πράγματι, σε αρκετές εκδόσεις υφίστανται μικρές αποκλίσεις -της τάξεως του χιλιοστόμετρου- από κατασκευής τους.

Σε κάθε περίπτωση, μια πιστοποίηση EPQ/PPQ αποτελεί ένα ευπρόσδεκτο εχέγγυο, ότι το χαρτονόμισμα δεν έχει υποστεί τέτοιου είδους αλλοίωση.
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences