Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 20, 2024, 08:03:42 πμ
Σελίδες: 1 ... 33 34 [35] 36 37 ... 43
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: ΝΟΜΙΣΜΑΤΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ 2022  (Αναγνώστηκε 113409 φορές)
0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.
IliopoulosC
Επισκέπτης
« Απάντηση #510 στις: Νοέμβριος 27, 2022, 10:12:02 πμ »

Ο Κύπριος τα αγόρασε 1ον 80 + νόμισμα = 100 € (τα πρώτα 30 τμχ)
και 2ον 50 + νόμισμα = 70 € τα επόμενα κομμάτια που πήρε. Με τόσο να τα υπολογίσεις.
Το ίδιο και ο Έλληνας. 50+20=70
Οπότε τοκέρδος του είναι πολύ μικρότερο. Υπολόγισε αν πουλάει ιμπέι περί τα 17-20% τα έξοδα ιμπέι.
Δεν παίρνω το μέρος κανενός, απλά να λέγετε το σωστό.
Επίσης δεν φταίει κανένας για μένα. Απλά η ''μόδα'' επιβάλει PROOF !!!!! Σε όλα τα ευρωπαικά κράτη.
Άλλωστε μην γελιώμαστε. Τα περισσότερα εξωτερικό θα πάνε!!    

Όταν λες 50 και νόμισμα 80 και νόμισμα τι εννοείς τι είναι το 50 και τι είναι το 80?

Τα πρώτα 30τμχ έδινε 80€ στον αγοραστή συν 20 € που έκανε το νόμισμα. Στα επόμενα έδινε 50€ στον αγοραστή συν το νόμισμα. Ο Κύπριος. Στα πρώτα 30 ΤΜΧ Σίμο, μαλλον τα είχε προπωλήσει και καιγόταν ο koλος του!!!! Τα ήθελε πάση θυσία!!! Αυτά που γράφω είναι επιβεβαιωμένα από εμένα τον ίδιο. Που ήμουν εκεί.



Η ποσότητα προπώλησης 80 τεμαχίων δεν μου φαίνεται παράλογη. Μέσα στο fb τουλάχιστον 100 άνθρωποι από Κύπρο και Ελλάδα αγοράζουν proof 2€. Αυτό όμως που μου φαίνεται παράλογο είναι γιατί κάποιος συλλέκτης να προπαραγγειλει με καπέλο 100€ + το κέρδος του Κύπριου. Μη και δεν προλάβει? Μα θα μπορούσε να παραγγείλει ηλεκτρονικά το κομμάτι του. Όχι εδώ κάτι άλλο παίζει μάλλον. Ποιος μου λέει ότι δεν έχει γίνει τεχνητό μάζεμα για να στραγγίξουν το νόμισμα από τη τράπεζα. Αυτός ο συλλέκτης που το πληρώνει με καπέλο στα 100 που το προπληρωνει πως ξέρει ότι θα εξαφανιστεί το νόμισμα τόσο γρήγορα? Ας πούμε γίνεται ματσ ποδοσφαίρου και αντί ν αγοράσεις από ταμείο προπληρωνει πτοπαραγγελνεις με τιμή 5 φορές πάνω? Όχι κάτι άλλο παίζει εδώ. Κομπίνα τραπεζουπαλληλων? Μπορεί....
Καταγράφηκε
silahim
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5191

Σοφόν το σαφές.


Προφίλ
« Απάντηση #511 στις: Νοέμβριος 27, 2022, 10:19:38 πμ »

Οι προπωλήσεις έχουν γίνει όλες από το εξωτερικό.
Είχε πωλήσεις σε τέσσερα διαφορετικά ιμπει. Όσοι το αγόρασαν με προπωληση πιστεύουν ότι θα ανέβει και άλλο. Και ανέβηκε! Στην αρχή το έδινε 180 μετά 200 και τώρα έχει πάει κοντά 250.
Επίσης τα 1500 ΤΜΧ όσοι ασχολούμαστε, γνωρίζαμε ότι δεν φτάνουν. Το ξέραμε εδώ και μήνες. Τα λιγότερα ΤΜΧ σε όλοι την Ευρωζώνη.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 27, 2022, 10:22:27 πμ από silahim » Καταγράφηκε
IliopoulosC
Επισκέπτης
« Απάντηση #512 στις: Νοέμβριος 27, 2022, 10:20:40 πμ »

Και κάτι ακόμα που μου φαίνεται πολύ πονηρό. Τα πρώτα 30 κομμάτια με καπελο 80 και τα υπόλοιπα με καπέλο 50? Γιατί διαφορετικό καπέλο ανά ποσότητες? Εδώ μου μυρίζει μαγαζί τραπεζουπαλληλων μέσα στην τράπεζα ή τεχνητό στραγγιγμα της αγοράς. Κάτι άλλο που δεν είναι λογικό είναι γιατί στα πρώτα 30 κομμάτια μεγαλύτερο καπέλο από τα επόμενα? Η λογική δε λέει το ανάποδο?
Καταγράφηκε
silahim
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5191

Σοφόν το σαφές.


Προφίλ
« Απάντηση #513 στις: Νοέμβριος 27, 2022, 10:26:14 πμ »

Σου εξήγησα πριν. Τα είχε προπωλησει και τα χρειαζόταν άμεσα. Ήθελα να ήταν σίγουρος ότι θα τα πάρει. Αν δεν κάλυπτε τις ανάγκες, θα είχε σοβαρό πρόβλημα με το ιμπει.
Καταγράφηκε
xmac
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 4134


Προφίλ
« Απάντηση #514 στις: Νοέμβριος 27, 2022, 10:58:21 πμ »

Ο Κύπριος τα αγόρασε 1ον 80 + νόμισμα = 100 € (τα πρώτα 30 τμχ)
και 2ον 50 + νόμισμα = 70 € τα επόμενα κομμάτια που πήρε. Με τόσο να τα υπολογίσεις.
Το ίδιο και ο Έλληνας. 50+20=70
Οπότε τοκέρδος του είναι πολύ μικρότερο. Υπολόγισε αν πουλάει ιμπέι περί τα 17-20% τα έξοδα ιμπέι.
Δεν παίρνω το μέρος κανενός, απλά να λέγετε το σωστό.
Επίσης δεν φταίει κανένας για μένα. Απλά η ''μόδα'' επιβάλει PROOF !!!!! Σε όλα τα ευρωπαικά κράτη.
Άλλωστε μην γελιώμαστε. Τα περισσότερα εξωτερικό θα πάνε!!    

Όταν λες 50 και νόμισμα 80 και νόμισμα τι εννοείς τι είναι το 50 και τι είναι το 80?

Τα πρώτα 30τμχ έδινε 80€ στον αγοραστή συν 20 € που έκανε το νόμισμα. Στα επόμενα έδινε 50€ στον αγοραστή συν το νόμισμα. Ο Κύπριος. Στα πρώτα 30 ΤΜΧ Σίμο, μαλλον τα είχε προπωλήσει και καιγόταν ο koλος του!!!! Τα ήθελε πάση θυσία!!! Αυτά που γράφω είναι επιβεβαιωμένα από εμένα τον ίδιο. Που ήμουν εκεί.



Πες τα βρε Μιχάλη! και εδώ καθόμαστε και κατηγορούμε μερικούς συλλέκτες που πήραν κάνα κομμάτι παραπάνω για να κάνουν καμμιά ανταλλαγή ή πώληση για να μπορέσουν να πάρουν κάποιο νόμισμα που δεν έχουν και δεν βλέπουν κάτι κύριους ή και εμπόρους που τα κονομάνε! τους πείραξαν οι συλλέκτες... άραγε τι εξυπηρετεί αυτό;
Καταγράφηκε
IliopoulosC
Επισκέπτης
« Απάντηση #515 στις: Νοέμβριος 27, 2022, 12:30:18 μμ »

Σου εξήγησα πριν. Τα είχε προπωλησει και τα χρειαζόταν άμεσα. Ήθελα να ήταν σίγουρος ότι θα τα πάρει. Αν δεν κάλυπτε τις ανάγκες, θα είχε σοβαρό πρόβλημα με το ιμπει.

Και το eBay πως επιτρέπει πωλήσεις με εικονικές φωτογραφίες? Αν δεν είχε τα κομμάτια στα χέρια του φωτογραφημενα πως τα πουλούσε στο ebay με φωτογραφία της τράπεζας? Πρίν ανοίξει η τράπεζα τα ταμεία η μόνη φωτογραφία του νομίσματος είναι η δική της. Εδώ λοιπόν δεν έχει μερίδιο και το eBay? Kι Αας πούμε ότι το eBay δεν ελέγχει τις φωτογραφίες αν είναι του πωλητή η του ίντερνετ οι συλλέκτες που τον είδατε τον Κύπριο με τι φωτογραφίες πουλάει δεν μπορούσατε να του κάνετε report? Κάντε κι ένα report στην τράπεζα. Του χει δώσει άδεια να προπουλα νομίσματα που δεν έχει ακόμα κυκλοφορήσει η τράπεζα?
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 27, 2022, 12:38:34 μμ από IliopoulosC » Καταγράφηκε
exmim
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2582


Προφίλ
« Απάντηση #516 στις: Νοέμβριος 27, 2022, 05:59:42 μμ »

Και το μεγαλύτερο λάθος το κάνετε όλοι εσείς που σαν συλλέκτες ενδιαφέρεστε ν'αγοράσετε 1 κομμάτι. Διότι μιλάτε και μιλάτε πολύ και σε πολλές μεριές.
Και όπως ξέρετε η σιωπή είναι χρυσός. Όταν πάτε και λέτε δεξιά κι αριστερά ότι μ'αρέσει το νόμισμα και σκέφτομαι να το αγοράσω και σας διαβάζουν αυτοί οι πονηροί στις πλατφόρμες στα φόρουμ στο Facebook και αλλού τι περιμένατε να μην στήσουν την κομπίνα? ΜΗ ΜΙΛΑΤΕ! ΜΗ ΛΕΤΕ ΤΙ ΣΚΕΠΤΕΣΤΕ Ν'ΑΓΟΡΑΣΕΤΕ ΣΕ ΚΑΝΕΝΑΝ . Τώρα είδαν τα σαΐνια ότι 300 εδώ Ελλάδα και καμια 200ρια στην Κύπρο τα γουστάρουν γι αγορά κι έτρεξαν να τα μαζέψουν πρώτοι και τώρα βγαίνουν ebay , vendora και τα δίνουν Χ12 Χ12.5 κλπ...

Η λύση στο πρόβλημα είναι πρωτίστως το τελευταίο ρε παιδιά . Μη λέτε σε κανέναν αν σας αρέσει ένα νόμισμα και σκοπεύετε να το αγοράσετε και ειδικά νόμισμα της Τράπεζας. Δεύτερον η τράπεζα τέτοιες περιπτώσεις να τις ελέγχει λίγο περισσότερο τιμολογιακά. 20€ μόνο? Βάλτο εκεί 100€ το ένα να κολλήσουν οι πονηροί. Άλλωστε1500 είναι το μιντάζ!

 Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο





Μια διόρθωση στο "ολοι εσείς" του φίλου  IliopoulosC  ... σε "ολοι εμείς!" (συμπεριλαμβάνω τον εαυτο μου)..
            1000+++
Καταγράφηκε
thaler
Συντονιστής
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1205


Προφίλ
« Απάντηση #517 στις: Νοέμβριος 27, 2022, 11:22:52 μμ »

Παράθεση
Και το eBay πως επιτρέπει πωλήσεις με εικονικές φωτογραφίες? Αν δεν είχε τα κομμάτια στα χέρια του φωτογραφημενα πως τα πουλούσε στο ebay με φωτογραφία της τράπεζας? Πρίν ανοίξει η τράπεζα τα ταμεία η μόνη φωτογραφία του νομίσματος είναι η δική της. Εδώ λοιπόν δεν έχει μερίδιο και το eBay? Kι Αας πούμε ότι το eBay δεν ελέγχει τις φωτογραφίες αν είναι του πωλητή η του ίντερνετ οι συλλέκτες που τον είδατε τον Κύπριο με τι φωτογραφίες πουλάει δεν μπορούσατε να του κάνετε report? Κάντε κι ένα report στην τράπεζα. Του χει δώσει άδεια να προπουλα νομίσματα που δεν έχει ακόμα κυκλοφορήσει η τράπεζα?

Δυστυχώς στο ebay δεν τους νοιάζει ποιος πουλάει τι, ακόμα κι αν ο πωλητής είναι απατεώνας. Η ευθύνη βαραίνει τον αγοραστή. Το ebay παραχωρεί (έναντι τιμήματος) την πλατφόρμα του για να γίνουν οι αγοροπωλησίες χωρίς να υπεισέρχεται στο περιεχόμενο. Μόνο εκ των υστέρων, δηλ. μετά από καταγγελία του αγοραστή, εξετάζουν την καταγγελία. Όσο για την τράπεζα, δεν γνωρίζω αν μπορεί να κινηθεί νομικά σε αυτή την περίπτωση ή αν την νοιάζει ή αν θέλει.
Καταγράφηκε

Coins is history you can hold in your hands.
thanos_larisa
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 251


Προφίλ
« Απάντηση #518 στις: Νοέμβριος 28, 2022, 01:24:59 μμ »

καλησπέρα

έχει ανακοινωθεί η ημερομηνία έκδοσης για το 2€ proof erasmus?
Καταγράφηκε
xmac
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 4134


Προφίλ
« Απάντηση #519 στις: Νοέμβριος 28, 2022, 01:28:48 μμ »

καλησπέρα

έχει ανακοινωθεί η ημερομηνία έκδοσης για το 2€ proof erasmus?

Στις 6 Δεκεμβρίου είναι.
Καταγράφηκε
sam_gr
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 899


"Η καλύτερη συλλογή μου... δεν έχει εκδοθεί ακόμα"


Προφίλ
« Απάντηση #520 στις: Νοέμβριος 28, 2022, 05:47:21 μμ »

Καλησπέρα ,

Πήρα το coincard σήμερα απότο ταμείο .



Λογικά θα εξαντληθεί εως την Παρασκευή 2/12/22 όπου ανοίγει η ελεύθερη αγορά όσων κομματιών θέλει ο κάθε ιδιώτης.

Υ.Γ ρωτάω τη κυρία στο ταμείο ..... τι έγινε τη Τρίτη ; Ακόμα κουνάει το χέρι της !!!!! Χαχαχαχαχα Χαμός !!!!
Καταγράφηκε

Διηνέκης
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1660

Άρχε σεαυτού


Προφίλ
« Απάντηση #521 στις: Νοέμβριος 28, 2022, 09:56:27 μμ »

Καλορίζικο!!!Φέτος ήταν αρκετά μαζεμένο το coincard !!
Καταγράφηκε
sam_gr
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 899


"Η καλύτερη συλλογή μου... δεν έχει εκδοθεί ακόμα"


Προφίλ
« Απάντηση #522 στις: Νοέμβριος 28, 2022, 11:25:34 μμ »

Έτσι όπως το πάνε του χρόνου θα το βγάλουν σε χαρτονάκι 5x5 να χωράει και σε άλμπουμ 
Καταγράφηκε

sam_gr
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 899


"Η καλύτερη συλλογή μου... δεν έχει εκδοθεί ακόμα"


Προφίλ
« Απάντηση #523 στις: Δεκέμβριος 02, 2022, 08:35:42 πμ »

Εξαντλήθηκε και το coincard Σύνταγμα 2022
Καταγράφηκε

mansemar
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 59


Προφίλ
« Απάντηση #524 στις: Δεκέμβριος 02, 2022, 11:58:39 πμ »

εξαντλήθηκε και εγω ακόμα περιμένω απάντηση στα email.
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 ... 33 34 [35] 36 37 ... 43
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences