Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 20, 2024, 12:11:35 πμ
Σελίδες: 1 ... 7 8 [9] 10 11 ... 43
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: ΝΟΜΙΣΜΑΤΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ 2022  (Αναγνώστηκε 113384 φορές)
0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.
gemuncey23
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1791


Προφίλ
« Απάντηση #120 στις: Απρίλιος 14, 2022, 12:17:44 πμ »

Πολύ αμφίβολη -αν όχι αυθαίρετη- η άποψη περί αγγλικού ενδιαφέροντος για το συγκεκριμένο νόμισμα. Υπάρχει άραγε κάποια πληροφόρηση ότι απορροφήθηκε σημαντική ποσότητα από βρετανούς εμπόρους;
Καταγράφηκε
akeconomicsgr
Νέος
*
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 11


Προφίλ
« Απάντηση #121 στις: Απρίλιος 14, 2022, 11:54:25 πμ »

Καλησπέρα, νέο μέλος αλλά καθόλου νέος στο νόμισμα.

Προσωπικές απόψεις:

Το νομισματικό πρόγραμμα του 2022 είναι αρκετά αξιοπρεπές.

Τον αγόρασα τον Βύρωνα παρόλο που δεν μου άρεσε και πολύ (ειδικά η πίσω όψη με τις χρωματιστές σημαίες Ελλάδας, ΗΒ ήταν λίγο παιδική).

Αναμένω τη Μικρασιατική Κατατροφή παρόλο που η εικόνα του Mumm-Ra του παντοτινού (βλέπε θάντερκατς) στη μπροστνή όψη δεν μου αρέσει καθόλου... Αν σρεφτούμε ότι θα κάνει λογικά 800+ ευρώ δεν μου αρέσει πραγματικά καθόλου.

Ερώτηση: Εσείς τα κουτάκια τα κρατάτε; Αν κάποιος έχει 30-40 νομίσματα οκ αλλά αν έχεις πολλά καταντάει κουραστικό και πιάνουν και χώρο. Εχω καταντήσει τα χρυσά να είναι στη θυρίδα (προφανώς) με τις καψουλες τους και στο υπόγειο να έχω πεταμένα τα κουτάκια τους...
Καταγράφηκε
gemuncey23
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1791


Προφίλ
« Απάντηση #122 στις: Απρίλιος 14, 2022, 12:34:45 μμ »

Τα κουτιά τα κρατάμε και τα προσέχουμε, καθότι συμβάλουν στην υπεραξία της έκδοσης. Νόμισμα χωρίς τα επίσημα παρελκόμενά του, είναι.. ορφανό!
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 14, 2022, 12:38:36 μμ από gemuncey23 » Καταγράφηκε
sam_gr
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 899


"Η καλύτερη συλλογή μου... δεν έχει εκδοθεί ακόμα"


Προφίλ
« Απάντηση #123 στις: Απρίλιος 14, 2022, 02:32:41 μμ »

Τον αγόρασα τον Βύρωνα παρόλο που δεν μου άρεσε και πολύ (ειδικά η πίσω όψη με τις χρωματιστές σημαίες Ελλάδας, ΗΒ ήταν λίγο παιδική).

Αναμένω τη Μικρασιατική Κατατροφή παρόλο που η εικόνα του Mumm-Ra του παντοτινού (βλέπε θάντερκατς) στη μπροστνή όψη δεν μου αρέσει καθόλου... Αν σρεφτούμε ότι θα κάνει λογικά 800+ ευρώ δεν μου αρέσει πραγματικά καθόλου.


Συμφωνώ απολύτως και για τα 2 σχέδια !!! .Η τιμή για το χρυσό δεν ξέρω αν θα φτάσει τόσο ψηλά .
Τα ομορφότερα φέτος θα είναι ο Μηχανισμός και η Σφαγή της Χίου.
Καταγράφηκε

djapal
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 682



Προφίλ WWW
« Απάντηση #124 στις: Απρίλιος 15, 2022, 04:28:32 μμ »

η αληθεια ειναι οτι ξεχαστηκα και δεν το πηρα.
ηρθε Δ25 για αυτο (για τον λορδο); γιατι δεν ειδα καποιο εμαιλ
Καταγράφηκε
athas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 10403



Προφίλ
« Απάντηση #125 στις: Απρίλιος 15, 2022, 04:41:16 μμ »

η αληθεια ειναι οτι ξεχαστηκα και δεν το πηρα.
ηρθε Δ25 για αυτο (για τον λορδο); γιατι δεν ειδα καποιο εμαιλ
Ηρθε φίλε μου, αλλά στους περισσότερους στα spam.
Καταγράφηκε

*Λάθε βιώσας*
xmac
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 4134


Προφίλ
« Απάντηση #126 στις: Απρίλιος 15, 2022, 06:44:45 μμ »

η αληθεια ειναι οτι ξεχαστηκα και δεν το πηρα.
ηρθε Δ25 για αυτο (για τον λορδο); γιατι δεν ειδα καποιο εμαιλ
Ηρθε φίλε μου, αλλά στους περισσότερους στα spam.

Όντως τώρα που κοίταξα αυτό ισχύει.
Καταγράφηκε
CHRIS1964
Αργυρό μέλος
****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 866


Προφίλ
« Απάντηση #127 στις: Απρίλιος 15, 2022, 08:10:04 μμ »

η αληθεια ειναι οτι ξεχαστηκα και δεν το πηρα.
ηρθε Δ25 για αυτο (για τον λορδο); γιατι δεν ειδα καποιο εμαιλ
Ηρθε φίλε μου, αλλά στους περισσότερους στα spam.

Όντως τώρα που κοίταξα αυτό ισχύει.


Όμορφα πραματα.
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 15, 2022, 08:12:19 μμ από CHRIS1964 » Καταγράφηκε
IliopoulosC
Επισκέπτης
« Απάντηση #128 στις: Απρίλιος 16, 2022, 10:59:48 πμ »

Καλημέρα σε όλους.   Σαρκασμός

Έβλεπα το σχέδιο σήμερα στο ακριβότερο χρυσό της χρονιάς που θα κόψει η τράπεζα σε 750 τμχ μιντάζ που θα το λανσάρει ώς το ιστορικό χρυσό νόμισμα της χρονιάς για τους συλλέκτες. Κύριε Σταματόπουλε τι θα γίνει ? Θα σταματήσετε να πειραματίζεστε με το laser εκεί μέσα στο IETA να καθήσετε να σχεδιάσετε κανένα νόμισμα της προκοπής? Απευθύνομαι προσωπικά διότι ξέρω ότι παλιότερα διαβάζατε το στέκι συλλεκτών . Ενδεχομένως να συνεχίζετε. Χειρότερο σχέδιο για Μικρασιατική καταστροφή δεν μπορούσατε να βγάλετε! Τι να πρωτοσχολιάσω. Την γριά που κλαίει και μοιάζει με τον Palpatine από την ταινία Star Wars? Τις κακόγουστες αλυσίδες που δεν έχουν καμια σχέση με το ιστορικό θέμα του νομίσματος?  Καλά εκεί μέσα στη τράπεζα της Ελλάδας μέσα στο ΙΕΤΑ μέσα στο υπουργείο οικονομικών δεν το είδαν το νόμισμα? Τους άρεσε αυτό το έκτρωμα? Αλυσίδες γύρω από την γριά...Αλήθεια που κολάνε?  Να δούμε την άλλη όψη του νομίσματος? Χέρια παιδικά σχεδιασμένα  σε μονοδιάστατη απεικόνιση ?? Έχετε δεί τι σχεδιάζουν σε αντίστοιχα χρυσά άλλες χώρες? Προχειρότητα στο σχέδιο . Καμια φαντασία. 

Το θέμα είναι η μικρασιατική καταστροφή. Που είναι η Σμύρνη κύριε Σταματόπουλε?? Που είναι τα καιόμενα σπίτια των Ελλήνων? Που είναι η προσφυγιά? Τι θέμα διαπραγματευτήκατε και τι αποτέλεσμα βγάλατε?  Να περάσω στην τεχνοτροπία? Χρησιμοποιείτε laser πλέον για φινίρισμα  και για το σχέδιο μήτρας τον υπολογιστή και είμαστε στο 2022 και δεν έχουμε καν contrast ή ένα 3 D σχέδιο! Δηλαδή εδώ μιλάμε για αποτυχία παταγώδη και τεχνοτροπικά ακόμα. 

Κάτι άλλο που μου έκανε εντύπωση. Τα ενδημικά φυτά που βγαίνουν από την τράπεζα PROOF LIKE?  Γιατί ρε παιδιά?  Βαριέστε να πάτε στη χειροκίνητη πρέσα να κόψετε συλλεκτικά νομίσματα PROOF όπως πρέπει να είναι? Βαριέστε να κάνετε τα σωστά φινιρίσματα που πρέπει?Aκρίβυναν οι πάστες λείανσης στο ΙΕΤΑ και τα ξεπετάμε τα σφραγιδάκια πλέον?  Είναι αυτό relief για νόμισμα που προορίζεται για συλλέκτες? Κάποιος δεν πρέπει επιτέλους να είναι ειλικρινής?

Καλό σαββατοκύριακο στην ομήγυρη.  Σαρκασμός

« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 16, 2022, 11:04:34 πμ από IliopoulosC » Καταγράφηκε
Εl Capitan
Τακτικός
**
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 295


Προφίλ
« Απάντηση #129 στις: Απρίλιος 16, 2022, 11:23:36 πμ »

Καλημέρα σε όλους.   Σαρκασμός

Έβλεπα το σχέδιο σήμερα στο ακριβότερο χρυσό της χρονιάς που θα κόψει η τράπεζα σε 750 τμχ μιντάζ που θα το λανσάρει ώς το ιστορικό χρυσό νόμισμα της χρονιάς για τους συλλέκτες. Κύριε Σταματόπουλε τι θα γίνει ? Θα σταματήσετε να πειραματίζεστε με το laser εκεί μέσα στο IETA να καθήσετε να σχεδιάσετε κανένα νόμισμα της προκοπής? Απευθύνομαι προσωπικά διότι ξέρω ότι παλιότερα διαβάζατε το στέκι συλλεκτών . Ενδεχομένως να συνεχίζετε. Χειρότερο σχέδιο για Μικρασιατική καταστροφή δεν μπορούσατε να βγάλετε! Τι να πρωτοσχολιάσω. Την γριά που κλαίει και μοιάζει με τον Palpatine από την ταινία Star Wars? Τις κακόγουστες αλυσίδες που δεν έχουν καμια σχέση με το ιστορικό θέμα του νομίσματος?  Καλά εκεί μέσα στη τράπεζα της Ελλάδας μέσα στο ΙΕΤΑ μέσα στο υπουργείο οικονομικών δεν το είδαν το νόμισμα? Τους άρεσε αυτό το έκτρωμα? Αλυσίδες γύρω από την γριά...Αλήθεια που κολάνε?  Να δούμε την άλλη όψη του νομίσματος? Χέρια παιδικά σχεδιασμένα  σε μονοδιάστατη απεικόνιση ?? Έχετε δεί τι σχεδιάζουν σε αντίστοιχα χρυσά άλλες χώρες? Προχειρότητα στο σχέδιο . Καμια φαντασία. 

Το θέμα είναι η μικρασιατική καταστροφή. Που είναι η Σμύρνη κύριε Σταματόπουλε?? Που είναι τα καιόμενα σπίτια των Ελλήνων? Που είναι η προσφυγιά? Τι θέμα διαπραγματευτήκατε και τι αποτέλεσμα βγάλατε?  Να περάσω στην τεχνοτροπία? Χρησιμοποιείτε laser πλέον για φινίρισμα  και για το σχέδιο μήτρας τον υπολογιστή και είμαστε στο 2022 και δεν έχουμε καν contrast ή ένα 3 D σχέδιο! Δηλαδή εδώ μιλάμε για αποτυχία παταγώδη και τεχνοτροπικά ακόμα. 

Κάτι άλλο που μου έκανε εντύπωση. Τα ενδημικά φυτά που βγαίνουν από την τράπεζα PROOF LIKE?  Γιατί ρε παιδιά?  Βαριέστε να πάτε στη χειροκίνητη πρέσα να κόψετε συλλεκτικά νομίσματα PROOF όπως πρέπει να είναι? Βαριέστε να κάνετε τα σωστά φινιρίσματα που πρέπει?Aκρίβυναν οι πάστες λείανσης στο ΙΕΤΑ και τα ξεπετάμε τα σφραγιδάκια πλέον?  Είναι αυτό relief για νόμισμα που προορίζεται για συλλέκτες? Κάποιος δεν πρέπει επιτέλους να είναι ειλικρινής?

Καλό σαββατοκύριακο στην ομήγυρη.  Σαρκασμός



+1000
Καταγράφηκε

Ερέτην χρήναι πρώτα γενέσθαι πριν πηδαλίοις επιχειρεί
IliopoulosC
Επισκέπτης
« Απάντηση #130 στις: Απρίλιος 16, 2022, 11:29:12 πμ »

Kάτι τελευταίο να σχολιάσω ξέχασα πρίν. Το οικονομικό κόστος των νομισμάτων της τράπεζας της Ελλάδας.

200€ και απ'ότι ακούω θα το χρεώσουν 600€ με προδιαγραφές χρυσής λίρας . Δηλαδή νόμισμα 7,98 γρ .917

Διαβάστε πόσο χρεώνουν το δικό τους 200€ χρυσό στην Deutche bank και τι προδιαγραφές θα χει!

Δηλαδή ο Έλληνας να το πληρώνει 600€ και ο Γερμανός το δικό του που είναι και καλύτερο νόμισμα σε τεχνικά χαρακτηριστικά  μόνο 899€?   Στριφογύρισμα ματιών   Στριφογύρισμα ματιών  Τι μου διαφεύγει??

Ελλάδας  7,98 γρ   917/1000

Γερμανίας 15,55 γρ  999,9/1000



« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 16, 2022, 11:34:14 πμ από IliopoulosC » Καταγράφηκε
silahim
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5191

Σοφόν το σαφές.


Προφίλ
« Απάντηση #131 στις: Απρίλιος 16, 2022, 11:56:44 πμ »

Αγαπητε ''Iliopoulos'' ας βάλουμε τα πράγματα στη θέση τους.
Ο κύριος Σταματόπουλος παλιά έμπαινε στο φόρουμ και καλά έκανε και σταμάτησε να μπαίνει!!
Επίσης μας είχε αναφέρει ότι:
Το σχέδιο του κάθε νομίσματος ΔΕΝ είναι δική του έμπνευση!! Το σχέδιο του κάθε νομίσματος
βγαίνει απο επιτροπή και τον ποιό μικρό λόγο τον έχει ο Σταματόπουλος. Δλδ μπορεί να προτείνει κάτι,
αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι θα γίνει και δεχτώ.
Μας είχε αναφέρει μάλιστα τους καρεκλοκένταυρους υπαλλήλους και το πόσο δύσκολο ήταν να
διαπραγματευτεί μαζί τους!
Οπότε ας μην γινόμαστε επικριτικοί και ειδικά σε αυτόν τον άνθρωπο που μας είχε τιμήσει με την παρουσία του.   
Καταγράφηκε
Εl Capitan
Τακτικός
**
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 295


Προφίλ
« Απάντηση #132 στις: Απρίλιος 16, 2022, 08:52:18 μμ »

Δυστυχώς όμως η υπογραφή περνει την ευθύνη της καθε πραξης.
Αν διαφωνουσε ο κος Σταματοπουλος ας μην δεχοταν να μπει το ονομα του στα νομισματα. Ας εβαζαν του Στουρνάρα..Αλλα μαλλον υπαρχει το αζημιωτο. Ετσι για να λεμε οπως ειπατε τα πραγματα με το ονομα τους.
Καταγράφηκε

Ερέτην χρήναι πρώτα γενέσθαι πριν πηδαλίοις επιχειρεί
Theodorosp
Χάλκινο μέλος
***
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 315



Προφίλ WWW
« Απάντηση #133 στις: Απρίλιος 16, 2022, 09:41:23 μμ »

Ο χαράκτης, ζωγράφος ο γλύπτης κ ο κάθε καλλιτέχνης βάζει την υπογραφή του στο έργο ανεξάρτητα από το ποιος έχει κάνει την παραγγελία.

Ο κύριος Σταματόπουλος έχει αναβαθμίσει τα χαρακτήρα των νεοελληνικών αναμνηστικών και καλό θ ήταν να μην τον κρίνουμε κ να μην κάνουμε τους ειδικούς σε όλα χωρίς να ξέρουμε.

Ο κύριος Σταματόπουλος όταν ήταν μέλος, είχε δεχθεί κατ εμε προσβλητικές συμπεριφορές από μέλη του Στεκιού και πολύ ευγενικά χωρίς αντιπαραθέσεις αποχώρησε χάνοντας δυστυχώς όλοι εμείς ένα σημαντικό μέλος.

Η άποψη του καθενός από μας είναι σεβαστή από μέχρι του σημείου που δεν βλέπετε/ προσβάλει τον άλλον.

Προσωπικά θα ήθελα και παρακαλώ τον Χρήστο κ τον Δημήτρη μιας και έχουν τα στοιχεία του να προσπαθήσουν να τον φέρουν κ πάλι στην παρέα μας.
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 16, 2022, 09:42:01 μμ από Theodorosp » Καταγράφηκε

gemuncey23
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1791


Προφίλ
« Απάντηση #134 στις: Απρίλιος 16, 2022, 11:15:47 μμ »

Καλώς να επιστρέψει ο εκλεκτός χαράκτης, αν και το θεωρώ απίθανο.

Όσο για τον αν του επιμερίζεται μερίδιο ευθύνης για το άκρως ακαλαίσθητο -αν όχι αποκρουστικό- κατά γενική ομολογία φετινό 200άρι, σαφώς και ναι, αφού προσυπογράφει ως χαράκτης αυτή την επιεικώς απαράδεκτη από καλλιτεχνική άποψη δημιουργία.
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 ... 7 8 [9] 10 11 ... 43
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences