Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 20, 2024, 08:08:24 πμ
Σελίδες: 1 ... 17 18 [19] 20 21 ... 43
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: ΝΟΜΙΣΜΑΤΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ 2022  (Αναγνώστηκε 113410 φορές)
0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.
athas
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 10403



Προφίλ
« Απάντηση #270 στις: Ιούνιος 14, 2022, 07:16:46 μμ »

Στην ουσία, Μιχάλη μου, και οι δύο ανακοινώσεις μιλάνε για 750 τεμάχια. Μάλλον σε  λάθος του συντάκτη του εγγράφου της ΤτΕ οφείλεται το 1500. Η άθροιση και στα δύο έγγραφα είναι 750.
Καταγράφηκε

*Λάθε βιώσας*
sam_gr
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 899


"Η καλύτερη συλλογή μου... δεν έχει εκδοθεί ακόμα"


Προφίλ
« Απάντηση #271 στις: Ιούνιος 14, 2022, 07:51:15 μμ »

Πάντως το ΑΝ και πόσοι αγοράσουν το νόμισμα δεν αποτελεί κριτήριο της αξιοπιστίας της Τράπεζας και του προγράμματος του 22' ....
Και κάνω μια σύντομη ανασκόπηση των ευτράπελων που έχουν συμβεί μέχρι τώρα στο πρόγραμμα για να αποδείξω ότι και όλα τα νομίσματα να εξαντληθούν,  το μαγαζί αυτό και αυτοί που δουλεύουν μέσα σαυτό είναι ..................
Το Φεβρουάριο λοιπόν αναρτήθηκαν στη Διαύγεια οι αποφάσεις εκδόσης των νόμισμάτων του 2022 . Εκεί υπήρχε αναλυτική επεξήγηση του κόστους έκδοσης του κάθε νομίσματος ,σχετική έγκριση από τον αρμόδιο υπεύθυνο καθώς και  τα προσδοκούμενα κέρδη από την πώληση αυτών των νόμισματων .Οπότε από αυτές τις αποφάσεις τεκμηριώνονται οι τιμές των νομισμάτων . Καταλαβαίνω ότι δεν είναι απόλυτα δεσμευτικές , αλλά τουλάχιστον  εξηγούν στο κοινό πως διαμορφώνεται η τιμή του κάθε νομίσματος . Σημειώνω ότι από εκείνες τις αποφασεις του Φεβρουαρίου , οι τιμές των νόμισματων του 22 είχαν ήδη διαμορφωθεί υψηλότερα σε σχέση με αυτά του  21 .
Με την έκδοση της απόφασης Διάθεσης του Βύρωνα αρχίζουν τα πρώτα ευτράπελα .... !!!!!
Λαμβάνουμε πρώτα ένα email (να σημειωθεί  με διαφορετικό αποστολέα από τις άλλες φορές οπότε και γι'αυτό το λόγο πηγαίνει στα spam και κανένας δε το έλαβε ! ) με τιμή διάθεσης  διαφορετική προς τα πάνω , από αυτή που είχε εγκριθεί και αναλυθεί στην απόφαση Έκδοσης του Φεβρουαρίου . Στη συνέχεια λάβαμε και δεύτερο email που διαμορφωνε τη τιμή ακόμα πιο πάνω από τη προηγούμενη !!!! Χωρίς καμία εξήγηση απλά με ένα τίτλο  ΟΡΘΗ ΕΠΑΝΑΛΗΨΗ  η τιμή δεν εξηγήθηκε όπως όφειλαν απλά ανακοινώθηκε . Μάλλον αυτό που λέμε : "Τόσα τους λείπανε ...." .
Και ερχόμαστε στη ΜικροΣυλλεκτική Καταστροφή !!! Ειλικρινά δεν με νοιάζει για πόσο θα πουληθεί ή πόσοι θα το πάρουν . 750 ή 7500 ή 432,34 ευρώ . Εμένα η απορία μου είναι : Ποιος μικρός Θεουλης , είναι ο συντάκτης του πρώτου ανεκδιηγητου  email με τη τιμή 1178 ευρώ ; Έχω αρχίσει και σκέφτομαι μήπως η τιμή αυτή αντιπροσωπεύει κάποια συμβολική χρονολογία ;  Ποιος είναι ο προϊστάμενος του ανθρώπου που το συνέταξε ;  Και με ποια λογική διαμορφώθηκε η  τιμη 1178 ευρώ ; . Οι άνθρωποι αυτοί αξίζουν τουλάχιστον Νόμπελ !!! Τα λόγια είναι πολύ φτωχά για να εκφράσουν το πόσο δυσλειτουργεί το κομμάτι των Συλλεκτικών της Τράπεζας της Ελλάδος .
1 βήμα μπρος και 10 βήματα πίσω .
Τα χειρότερα είναι μπροστά μας

Καταγράφηκε

xmac
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 4134


Προφίλ
« Απάντηση #272 στις: Ιούνιος 14, 2022, 08:38:46 μμ »

Κώστα ποια χρονολογία μπορεί να αντιπροσωπεύει το 1178; καμμιά απ΄όσο γνωρίζω της ελληνικής ιστορίας. Βέβαια είναι πολύ κοντά στο 1176... Λες ο συντάκτης να έκανε δύο νούμερα λάθος και έγραψε το 1178; Διότι το 1176 είναι η αποφράδα ημέρα της ήττας των βυζαντινών στρατευμάτων στο Μυριοκέφαλο της κεντρικής Μικράς Ασίας και η απαρχή της μόνιμης εισόδου των τουρκαλάδων στο χώρο αυτό με τα γνωστά επακόλουθα της ιστορίας. Το 1178 λοιπόν θα ήταν αν ίσχυε η ήττα των συλλεκτών έναντι των καρεκλοκένταυρων του υπουργείου. Κιλίτς Αρσλάν εναντίων Μανουήλ Κομνηνού το 1176, Σταϊκούρ Αγάς εναντίων συλλεκτοταλαίπωρων το 2022! Βρε πως μπερδεύουν τις χρονολογίες μερικοί "φαναριώτες" του οικονομίας!!! 
Καταγράφηκε
sam_gr
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 899


"Η καλύτερη συλλογή μου... δεν έχει εκδοθεί ακόμα"


Προφίλ
« Απάντηση #273 στις: Ιούνιος 14, 2022, 09:28:38 μμ »

Καταγράφηκε

xmac
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 4134


Προφίλ
« Απάντηση #274 στις: Ιούνιος 14, 2022, 09:41:03 μμ »

Καλό!!!  Σαρκασμός
Καταγράφηκε
collcoins
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 20


Προφίλ
« Απάντηση #275 στις: Ιούνιος 14, 2022, 09:57:40 μμ »

Εμένα η απορία μου είναι : Ποιος μικρός Θεουλης , είναι ο συντάκτης του πρώτου ανεκδιηγητου  email με τη τιμή 1178 ευρώ ; Έχω αρχίσει και σκέφτομαι μήπως η τιμή αυτή αντιπροσωπεύει κάποια συμβολική χρονολογία ;  Ποιος είναι ο προϊστάμενος του ανθρώπου που το συνέταξε ;  Και με ποια λογική διαμορφώθηκε η  τιμη 1178 ευρώ ; . Οι άνθρωποι αυτοί αξίζουν τουλάχιστον Νόμπελ !!! Τα λόγια είναι πολύ φτωχά για να εκφράσουν το πόσο δυσλειτουργεί το κομμάτι των Συλλεκτικών της Τράπεζας της Ελλάδος .
1 βήμα μπρος και 10 βήματα πίσω .
Τα χειρότερα είναι μπροστά μας


Δεν αποφασίζεται με e-mail η τιμή. Λέτε ο χ υπάλληλος του Υπουργείου ή της Τράπεζας να είπε "ας βάλω την τιμή τόσο και να στείλω mail?" Το e-mail αναφέρει ότι προβλέπει η υπουργική απόφαση διάθεσης, η οποία ανεβαίνει στη Διαύγεια. Η απόφαση έλεγε 1178, ο συντάκτης του mail τι φταίει? μην τρελαθούμε. στοιχειώδη λειτουργία του δημοσίου να ξέρουμε.Ε, αλλαξε η αποφαση διαθεσης ως προς την τιμή, άλλαξε και το mail προφανώς. Μη φέρνουμε την καταστροφή, μια χαρα τιμή ειναι το 750. Δηλαδή θέλαμε να μην αλλάξει; Ψάχνουμε παρασκήνια...
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 14, 2022, 10:04:41 μμ από collcoins » Καταγράφηκε
xmac
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 4134


Προφίλ
« Απάντηση #276 στις: Ιούνιος 14, 2022, 10:01:33 μμ »

Μάλιστα! 750 ευρώ και η τιμή είναι μια χαρά... ωραία! βρε καλά μας κάνουν! έπρεπε να κρατήσουν τα 1178 Ε μπας και βάλουμε μυαλό!
Καταγράφηκε
collcoins
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 20


Προφίλ
« Απάντηση #277 στις: Ιούνιος 14, 2022, 10:03:55 μμ »

Μάλιστα! 750 ευρώ και η τιμή είναι μια χαρά... ωραία! βρε καλά μας κάνουν! έπρεπε να κρατήσουν τα 1178 Ε μπας και βάλουμε μυαλό!

Είναι λίγα τα τεμάχια. Να έχει κι αξία.
Όποιος μπορεί το παίρνει.
Καταγράφηκε
sam_gr
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 899


"Η καλύτερη συλλογή μου... δεν έχει εκδοθεί ακόμα"


Προφίλ
« Απάντηση #278 στις: Ιούνιος 14, 2022, 10:27:14 μμ »

Τα τεμάχια δεν είναι καθόλου λίγα είναι παρόμοια  με των προηγούμενων ετών .

Και επειδή τη βάλατε αυθαίρετα τη τιμή τους στο θεό δεν δίνετε αυτόματα στα νομίσματα υπεραξία !

Αντί να ζητάτε συγνώμη  για το μπάχάλο που δημιουργήσατε φέτος , θέλετε να σας δώσουμε και συγχαρητήρια που αλλάξατε τη τιμη !!!!
Καταγράφηκε

collcoins
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 20


Προφίλ
« Απάντηση #279 στις: Ιούνιος 14, 2022, 10:35:53 μμ »

Δεν τον κατάλαβα τον β' πληθυντικό. Τι συγχαρητήρια; Ποιος;
Είπα απλά οτι δε στέκει να νομίζουμε οτι η τιμή αποφασίζεται από το...e-mail.  Η υπουργική αποφαση τα καθορίζει και αυτό ισχύει για οτιδήποτε σε αυτήν την έρμη τη χώρα, από νομίσματα μέχρι οδοντογλυφίδες. αλλίμονο να αποφάσιζαν οι συντάκτες των...mail. Δεν είναι ανάγκη κανείς να δουλεύει στα συλλεκτικά για να το ξέρει το πως λειτουργεί το κράτος.
Τόσο το Φλεβάρη όσο και τώρα, κάτι λάθος θα έγινε και κάναν ορθή επανάληψη στη Διαύγεια άρα και στο e-mail. Ολο αυθαιρεσίες ψάχνετε.
Καλά ορισμένοι βρίσκουν αφορμή να ικανοποιήσουν τις ιδεολογικές τους προσεγγίσεις εναντίον του δημοσίου.
Πορτοκαλάδα δε θέλετε, λεμονάδα δε θέλετε, τι θέλετε?
Εδώ ο κόσμος καίγεται διεθνώς.
 
Καταγράφηκε
sam_gr
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 899


"Η καλύτερη συλλογή μου... δεν έχει εκδοθεί ακόμα"


Προφίλ
« Απάντηση #280 στις: Ιούνιος 14, 2022, 11:02:31 μμ »

Η τιμή από 600 έγινε 1178 και ύστερα  750 και όλο αυτό το χάλι είναι απλά ένα "λάθος" .
Χοχοχοχοχοχοχοχοχοχοχο
Καταγράφηκε

collcoins
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 20


Προφίλ
« Απάντηση #281 στις: Ιούνιος 14, 2022, 11:23:53 μμ »

Το 600 πώς προέκυψε τώρα;
Είχανε πει τίποτα για 600;
1.178 και 750 τελικά.

Ωχου, καληνύχτα
Καταγράφηκε
sam_gr
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 899


"Η καλύτερη συλλογή μου... δεν έχει εκδοθεί ακόμα"


Προφίλ
« Απάντηση #282 στις: Ιούνιος 14, 2022, 11:25:49 μμ »

Και καλό ξημέρωμα !!!!
Καταγράφηκε

gemuncey23
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1793


Προφίλ
« Απάντηση #283 στις: Ιούνιος 14, 2022, 11:52:44 μμ »

Ό,τι και να λέμε αγαπητοί και όσο κι αν διαφωνούμε με τις λεπτομέρειες και τα επουσιώδη σενάρια, η ουσία παραμένει αναλλοίωτη. Τα εγχώρια νομισματικά/συλλεκτικά προγράμματα, προσφέρονται για γέλια και για κλάματα!

Και ο νοών νοείτω..
Καταγράφηκε
bookman4
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 18


Προφίλ
« Απάντηση #284 στις: Ιούνιος 15, 2022, 01:40:33 πμ »

Καλησπέρα σε όλη την παρέα.Να σας θυμίσω αγαπητοί μου συλλεκτες ότι το 2020 όσοι αγοράσαμε το χρυσό των Περσικων από την ΤτΕ δώσαμε 500 ευρώ με τον ληστρικό ΦΠΑ μαζί.Να θυμίσω ότι η μέρα διάθεσης ήταν η 16η Μαρτίου του 2020 με τον χρυσό να έχει πάρει τον ανήφορο.Εκεινη την ημέρα είχε περίπου 43 ευρώ το γραμμαριο και το Πάσχα έφτασε σχεδόν τα 51(Φυσικά όταν είχε ανακοινωθεί αρχικά η έκδοση του νομίσματος η τιμή ήταν χαμηλοτερη).Σήμερα που μιλάμε.ο χρυσός έχει κατιτίς λιγότερο από 56 ευρώ το γραμμάριο.Δηλαδη ρε δερβησιδες εκεί στο υπουργείο Οικονομικών και στην ΤτΕ που ποτέ δεν μας σέβαστηκατε σαν πελατες ,νομίζετε ότι οι συλλεκτες είμαστε τόσο "αρρωστοι","εξαρτημενοι"  με το χομπι μας και μ.....ς παραλληλα; Υποθετικά μιλώντας πάντα αν του χρόνου τέτοιο καιρό έχει ο χρυσός 65 με 67 ευρώ το γρ.εσεις θα ζητήσετε 900,950 ευρω; Προσωπικά μιλώντας πάντα και επειδή σέβομαι τον εαυτό μου,την οικογένειά μου,τον κόπο μου και τον ιδρώτα μου εγω μάγκες δεν θα  σας κανω.Τωρα μπορεί να πει κάποιος άσε μας ρε μεγάλε με τις αμπελοφιλοσοφιες σου βραδιάτικα εγώ θα το πάρω γτ έχει χαμηλό mintage,γτ δεν θέλω να έχω κενά στη συλλογή μου,γτ δεν με νοιάζει το κόστος για χίλια δυο γιατί.Ολα σεβαστά φίλοι μου δεν θα πω σε κανέναν τι να κάνει και τι όχι.Σκεφτειτε μόνο ότι αν τους περάσει αυτο που κάνουν φετος (Όχι μόνο στα.χρυσα) σε λίγο θα μας ζητάνε να πληρώνουμε τον χρυσό για παλλαδιο,το ασήμι για χρυσό και το χαλκονικελιο για ασημι.Αυτο θα έχει σαν αποτέλεσμα το πολυ σε μια τριετία να πέσει το οποιο ενδιαφερον υπαρχει ακομη,  να τους γυρισουν.την πλάτη οι συλλεκτες αλλά  ακόμα και οι φίλοι τους οι εμποροι( για να μην παρεξηγηθω δεν εχω κατι με τους εμπορους την δουλεια τους κανουν και ισα ισα με οσους εχω συνεργαστει ειναι αψογοι επαγγελματιες,καταρτισμενοι και εξαιρετικα παιδια οι περισσοτεροι) Οσο δεν θέλουν να καταλάβουν ότι το όλο σύστημα δουλεύει λόγω των συλλεκτων και των χρημάτων που αυτοί διαθέτουν τότε τι να πω...
Υγ.1: Είναι αλήθεια κύριοι του υπουργείου και της Τράπεζας που στέλνετε και ορθές επαναλήψεις για να το εμπεδώσουμε καλά ότι μπήκατε σε δεύτερες σκέψεις όταν οι φίλοι σας οι εμποροι σας είπαν ότι όχι μόνο οι συλλεκτες δεν πρόκειται να δώσουν τα 1178 ευρώ αλλά ούτε και οι ίδιοι θα πάρουν τις ποσότητες που δικαιούνται με βάση το ενημερωτικό δελτίο σε αυτές τις τιμες;
Υγ.2:Συγνωμη αν σας κουρασα
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 ... 17 18 [19] 20 21 ... 43
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences