Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 29, 2024, 07:41:40 πμ
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Υπάρχουν Proof 1 και 2 δραχμές , 1970 ;  (Αναγνώστηκε 9228 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
sam_gr
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 906


"Η καλύτερη συλλογή μου... δεν έχει εκδοθεί ακόμα"


Προφίλ
« στις: Νοέμβριος 08, 2021, 02:19:55 πμ »

Τυχαία έπεσα πάνω σε μια τέτοια αναφορά στο Mycoins.gr για την ύπαρξη δηλαδή proof κοπής της 1 και των 2 δραχμών του 1970.Επίσης και στο numista.com αναφέρετε το ίδιο . Μάλιστα εκεί υπάρχει και αριθμός κοπής 2000 κομμάτια για το δίγραγκο. Έχει κανένας  μήπως τέτοιο νόμισμα ; Ή γνωρίζει κάτι σχετικό με αυτό το θέμα ;
Καταγράφηκε

exmim
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2581


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Νοέμβριος 08, 2021, 07:58:06 πμ »

Κώστα στην δημοπρασία του Καραμήτσου τον Δεκέμβριο έχει δραχμή και δυδραχμο προυφ του 1970.... πιστοποιημένα στην ΝGC
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 08, 2021, 07:59:22 πμ από exmim » Καταγράφηκε
sam_gr
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 906


"Η καλύτερη συλλογή μου... δεν έχει εκδοθεί ακόμα"


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Νοέμβριος 08, 2021, 08:52:59 πμ »

Μπαίνω να δω πόσο ξεκινάει . Ευχαριστώ Μιμή ... Για να ξέρω χαχαχαχα.Πρέπει να ξεκινάει ψηλά όμως υποθέτω .
Κοίταζα στο Numista για κάτι ανταλλαγές και έπεσα πάνω του .
Επειδή δεν βρήκα κάτι , ισχύει αυτό που γράφει ότι κόπηκαν 2000 κομμάτια στα 2φραγκα ή πρόκειται για πιο σπάνια κομμάτια ;
Καταγράφηκε

sam_gr
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 906


"Η καλύτερη συλλογή μου... δεν έχει εκδοθεί ακόμα"


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Νοέμβριος 08, 2021, 09:02:54 πμ »

Μου πέσανε τα γυαλιά όταν είδα τιμή εκκίνησης!!! ,😁😁😁
Βέβαια είναι κοντά στη τιμή του mycoins.gr οπότε
Καταγράφηκε

xmac
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 4134


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Νοέμβριος 08, 2021, 06:26:54 μμ »

Μου πέσανε τα γυαλιά όταν είδα τιμή εκκίνησης!!! ,😁😁😁
Βέβαια είναι κοντά στη τιμή του mycoins.gr οπότε

Και είναι επίσημα Κώστα αυτά τα νομίσματα;...  Σαρκασμός
Καταγράφηκε
sam_gr
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 906


"Η καλύτερη συλλογή μου... δεν έχει εκδοθεί ακόμα"


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Νοέμβριος 08, 2021, 07:12:33 μμ »

Μπάμπη εγώ δεν ήξερα ότι υπήρχαν καν !!!
Τη Κυριακή κοίταζα να κάνω μια ανταλλαγή με έναν ξένο .
Κοιτάω από τη λίστα να δω τι έχω καταχωρημένο και βλέπω ότι εκτός από τα κανονικά υπάρχουν και proof Απορία!!
https://en.numista.com/catalogue/pieces545.html

Aυτά στο Numista .
Ανοίγω το mycoins υπήρχαν και κει .
Ανοίγω το βιβλίο σου δέν τα βλέπω .Ανοίγω του Καραμήτσου το κατάλογο ούτε εκεί . Και τώρα το πρωί έγραψε ο Μίμης ότι υπάρχουν 2 κομμάτια σε δημοπρασία οπότε τα είδα .
Θα μου πεις ...... ο άλλος στο Numista με τι στοιχεία έγραψε ότι πρόκειται για 2000 κομμάτια και ότι το νομισματοκοπείο είναι Bομβάης ; Λες δεν είναι επίσημα δηλαδή ;
Καταγράφηκε

digo
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1057



Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Νοέμβριος 08, 2021, 08:14:02 μμ »

Επίσημα δεν θα τα έλεγα επ’ουδενι, αλλά καλύτερα να απαντήσει ο Μπαμπης, κι άλλοι πιο ειδικευμένοι. Σε όλα τα proof του Κωνσταντίνου έχουμε θέμα, όπως το βλέπω εγω.
Καταγράφηκε
sam_gr
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 906


"Η καλύτερη συλλογή μου... δεν έχει εκδοθεί ακόμα"


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Νοέμβριος 08, 2021, 08:18:00 μμ »

 Κλείσιμο ματιού,👍 Ευχαριστώ
Καταγράφηκε

xmac
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 4134


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Νοέμβριος 08, 2021, 09:09:28 μμ »

Σιγά μην είναι επίσημα λέω εγώ! όπως και του 1966 τα ασημένια, έτσι και αυτά. Και τι έγινε αν έχουν χτυπηθεί από τις κανονικές γνήσιες μήτρες; επίσημες κοπές δεν είναι. Τα ίδια και τα άλλα της δεκαετίας του 70. Τις σειρές εννοώ του 1976 κλπ. Μια είναι χτυπημένα σε άλλο μέταλλο, μια είναι σε μικρότερο δίσκο, μια σε μεγαλύτερο δίσκο, μια είναι πατσ-πλουτσ, μια το κέρατό τους, μια έτσι κι αλλιώς, και δεν συμμαζεύεται!!!... όποιος θέλει ας αγοράζει. Δικαίωμά του καθενός είναι. Λεφτά από ότι κατάλαβα υπάρχουν, ακόμα και για ψευδευσθήσεις.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 08, 2021, 09:10:49 μμ από xmac » Καταγράφηκε
sam_gr
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 906


"Η καλύτερη συλλογή μου... δεν έχει εκδοθεί ακόμα"


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Νοέμβριος 08, 2021, 09:39:05 μμ »

Mπάμπη σ ευχαριστώ .
Προσωπικά δε προσανατολίζομαι σε τέτοια κομμάτια .
Έχω πολύ σοβαρότερες ελλείψεις στη συλλογή μου....,😁
και αυτή τη στιγμή δεν φτάνω μέχρι εκεί .
Αλλά καλό είναι που τα συζητάμε νομίζω και υπάρχουν τέτοια θέματα . Πέρα από κάποια post που υπήρχαν στο Στέκι για κάποια proof του 1966 ,όταν χρειάστηκε να ψάξω στο κομμάτι του Κωνσταντίνου δεν βρήκα κάτι άλλο .
Καταγράφηκε

PANAGIOTIS THESS.
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 785


Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Νοέμβριος 09, 2021, 08:14:20 μμ »

Μπάμπη εγώ δεν ήξερα ότι υπήρχαν καν !!!
Τη Κυριακή κοίταζα να κάνω μια ανταλλαγή με έναν ξένο .
Κοιτάω από τη λίστα να δω τι έχω καταχωρημένο και βλέπω ότι εκτός από τα κανονικά υπάρχουν και proof Απορία!!
https://en.numista.com/catalogue/pieces545.html

Aυτά στο Numista .
Ανοίγω το mycoins υπήρχαν και κει .
Ανοίγω το βιβλίο σου δέν τα βλέπω .Ανοίγω του Καραμήτσου το κατάλογο ούτε εκεί . Και τώρα το πρωί έγραψε ο Μίμης ότι υπάρχουν 2 κομμάτια σε δημοπρασία οπότε τα είδα .
Θα μου πεις ...... ο άλλος στο Numista με τι στοιχεία έγραψε ότι πρόκειται για 2000 κομμάτια και ότι το νομισματοκοπείο είναι Bομβάης ; Λες δεν είναι επίσημα δηλαδή ;

Καλησπέρα κι απο μένα. Το 2004 είχαν πουληθεί πάλι proof νομίσματα της δραχμής και δίδραχμου του 1970 σε δημοπρασία του Καραμήτσου. Υπάρχουν και στο βιβλίο του στα δοκίμια-χαριστικές κοπές (με φωτογραφίες). Δεν ξέρω αν είναι τα ίδια (τότε ήταν απιστοποίητα), αναφέρονταν η Βομβάη σαν τόπος κοπής....
Καταγράφηκε
PANAGIOTIS THESS.
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 785


Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Νοέμβριος 09, 2021, 08:58:44 μμ »

Συνεχίζω παραθέτοντας από το αρχείο μου φωτογραφίες των παραπάνω νομισμάτων......είχαν βγει στα 1500 ευρώ το καθένα και αναφέρονταν συνολικός αριθμός τους 5-6 κομμάτια.....μάλιστα όπως βλέπετε την δραχμή την πουλούσαν με ακυκλοφόρητα κανονική κοπή για να είναι ευκρινείς οι διαφορές του proof.
Καταγράφηκε
sam_gr
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 906


"Η καλύτερη συλλογή μου... δεν έχει εκδοθεί ακόμα"


Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Νοέμβριος 09, 2021, 10:45:31 μμ »

Υπάρχουν και στο βιβλίο του στα δοκίμια-χαριστικές κοπές (με φωτογραφίες). Δεν ξέρω αν είναι τα ίδια (τότε ήταν απιστοποίητα), αναφέρονταν η Βομβάη σαν τόπος κοπής....

.....είχαν βγει στα 1500 ευρώ το καθένα και αναφέρονταν συνολικός αριθμός τους 5-6 κομμάτια.....

Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες .Τώρα το είδα στο τέλος του καταλόγου του Καραμήτσου ...στις χαριστικές κοπές . Αλλά ο αριθμός των κομματιών ( το 5-6 )  αναφέρετε στο κατάλογο της δημοπρασίας ; Γιατί στο τιμοκατάλογο δεν αναγράφεται .Με έχει μπερδέψει και το 2000 κομμάτια που γράφει στο νουμίστα .Θα δω και στο φόρουμ τους εκεί , θα ρωτήσω , από που προέκυψε  αυτό το νούμερο .Γίνετε ( αν ισχύει το 2000 ) χαριστική κοπή με 2000 κομμάτια ;
Καταγράφηκε

PANAGIOTIS THESS.
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 785


Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Νοέμβριος 09, 2021, 11:21:24 μμ »

Υπάρχουν και στο βιβλίο του στα δοκίμια-χαριστικές κοπές (με φωτογραφίες). Δεν ξέρω αν είναι τα ίδια (τότε ήταν απιστοποίητα), αναφέρονταν η Βομβάη σαν τόπος κοπής....

.....είχαν βγει στα 1500 ευρώ το καθένα και αναφέρονταν συνολικός αριθμός τους 5-6 κομμάτια.....

Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες .Τώρα το είδα στο τέλος του καταλόγου του Καραμήτσου ...στις χαριστικές κοπές . Αλλά ο αριθμός των κομματιών ( το 5-6 )  αναφέρετε στο κατάλογο της δημοπρασίας ; Γιατί στο τιμοκατάλογο δεν αναγράφεται .Με έχει μπερδέψει και το 2000 κομμάτια που γράφει στο νουμίστα .Θα δω και στο φόρουμ τους εκεί , θα ρωτήσω , από που προέκυψε  αυτό το νούμερο .Γίνετε ( αν ισχύει το 2000 ) χαριστική κοπή με 2000 κομμάτια ;

Το tiraz των 5-6 κομματιών αναφέρεται στον κατάλογο της δημοπρασίας, τώρα το που βρήκαν το νούμερο......
Καταγράφηκε
IliopoulosC
Επισκέπτης
« Απάντηση #14 στις: Νοέμβριος 10, 2021, 01:13:47 μμ »

Proof κοπή το 1970 είναι καταγεγραμμένη κάπου επίσημα ?  Στριφογύρισμα ματιών Στριφογύρισμα ματιών Στριφογύρισμα ματιών Στριφογύρισμα ματιών
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences