Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 24, 2024, 05:28:23 πμ
Σελίδες: 1 [2]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: ΓΡΑΜΜΑΤΟΣΗΜΑ  (Αναγνώστηκε 3556 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
digo
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1056



Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Νοέμβριος 06, 2021, 10:30:18 μμ »

Εξαιρετικη απάντηση του Valeroi.


Να μια ιδέα για το καινούριο στεκι: να βραβεύει (τιμητικά) την καλύτερη απάντηση της εβδομάδας, οι ψήφος μου γι αυτήν τη βδομάδα μονοκούκι στον φίλο Valeroi.  Χαμόγελο
Καταγράφηκε
Valeroi
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1275


Προφίλ WWW
« Απάντηση #16 στις: Νοέμβριος 07, 2021, 12:11:52 πμ »

@digo σ ευχαριστώ πολύ, ελπίζω να είναι χρήσιμα σε κάποιον αυτά που λέω  Σαρκασμός

@oriakos, όπως σου είπα το γραμματόσημο μη το φοβάσαι! Και οι ερμήδες εύκολοι είναι, ανοίγεις τον κατάλογο βλέπεις ποιες αξίες βγήκαν και μαζεύεις από μια φορά κάθε αξία! δύσκολοι είναι πας με το σκάνερ και το μικροσκόπιο να δεις αν μεγάλωσαν καθόλου θα γένια του Ερμή  Σαρκασμός

Χιουμοριστικά το λέω οι ποικιλία των ΜΚΕ είναι μια συλλογή από μόνο του αλλά δεν είναι ανάγκη να μπείς και εκεί εκτός αν σου αρέσει ο δρόμος αυτός. Αλλά πέρα από αυτόν υπάρχουν και άλλα πολλά μονοπάτια!.

Αν βρεις το βιβλίο που σου είπα για τα ΜΚΕ είναι τέλειος οδηγός για αρχή.

Θες να κάνεις σφάλματα, έχουν τη φάση τους κάνε τα! εμένα ας πούμε με ιντριγκάρουν ως ένα σημείο γιατί καταλαβαίνω ότι ορισμένα γίνονταν για να γίνονταν. Αλλά έχω δει και σε τωρινά γραμματόσημα σφάλματα και ποικιλίες σε χρώματα. Που κατά την γνώμη μου είναι πολύ πιο δύσκολα από τα παλιά λόγω της τεχνολογίας εκτύπωσης αλλά και των πολύ πιο αυστηρών ποιοτικών ελέγχων που γίνονται από υπολογιστή.

Οι κατάλογοι του βλαστού, του Καραμήτσου και ο Ερμής είναι μια χαρά για να πάρεις τις πρώτες πληροφορίες και να τα έχεις στο μυαλό σου σε μια σειρά. Το τιράζ πέρα από ορισμένες σειρές δεν πρέπει να σε ενδιαφέρει τόσο έως και καθόλου.

Γιατί το γραμματόσημο σε αντίθεση με το συλλεκτικό νόμισμα, βγαίνει για την εξυπηρέτηση του κοινού και την ταχυδρόμηση, βγαίνει για να καλύψει την ανάγκη της επικοινωνίας. Το ταχυδρομείο ήταν ο μόνος τρόπος επικοινωνίας κάποτε. Βέβαια για κάποια έτη εκτύπωναν άπειρα επειδή εμποροματοποιούταν συλλεκτικά αλλά αυτό είναι μια άλλη ιστορία.
Καταγράφηκε

Το blog μου στο https://philatelious.wordpress.com/
oriakos
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 99


Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Νοέμβριος 07, 2021, 12:34:12 πμ »

Valeroi πραγματικά τα σφάλματα ακόμα και σε καινουρια γραμματοσημα μ αρέσουν και μένα!!! σε παλαιότερα που τα βλέπω λίγο ψιλοστημένα μου φαίνονται αρκετά απ αυτά!!! συγχρονα σφαλματα εννοείς γραμματοσημα με ευρώ επάνω ; Απορία Και αν εννοείς αυτά που τα βρίσκεις σε δημοπρασίες;
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 07, 2021, 12:36:46 πμ από oriakos » Καταγράφηκε
Valeroi
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1275


Προφίλ WWW
« Απάντηση #18 στις: Νοέμβριος 07, 2021, 01:44:38 πμ »

Δε θα βρεις εύκολα σε ευρώ γιατί πολύ λίγοι ασχολούνται με τα ευρώ, οπότε δύσκολα αναφέρονται ώστε να γίνουν γνωστά σφάλματα και να μπει σε καταλόγους κλπ.
Καταγράφηκε

Το blog μου στο https://philatelious.wordpress.com/
oriakos
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 99


Προφίλ
« Απάντηση #19 στις: Νοέμβριος 08, 2021, 12:06:35 πμ »

Από ταχυδρομείο της γειτονιας δηλαδή μόνο να αγοράζω γραμματοσημα με ευρώ ; Και αν πετύχω καποιο σφαλμα καλώς... τι λες valeroi ;
Καταγράφηκε
Valeroi
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1275


Προφίλ WWW
« Απάντηση #20 στις: Νοέμβριος 08, 2021, 12:52:05 πμ »

Για να πετύχεις σφάλμα με αυτό τον τρόπο θα πρέπει να παίρνεις γραμματόσημα σε φύλλα και μάλιστα σε ντάνες.
Που και πάλι δε θα πετύχεις. Είναι πολύ δύσκολο πιο εύκολα πιάνεις το λαχείο. Για το λόγο που σου είπα και πιο πάνω τις εκτυπώσεις δε τις ελέγχουμε με το μάτι αλλά περνάνε σκανς από υπολογιστή. Ένα ωραίο σφάλμα λίγο έλειψε να βγει με τη μάχη των θερμοπυλών που είχε λάθος στην ορθογραφία και είχε εκτυπωθεί αλλά δεν πρόλαβε να κυκλοφορήσει κόπηκε από την επιτροπή νομίζω.
Καταγράφηκε

Το blog μου στο https://philatelious.wordpress.com/
oriakos
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 99


Προφίλ
« Απάντηση #21 στις: Νοέμβριος 08, 2021, 01:15:59 πμ »

Kατάλαβα!!! Πόλυ ωραίο σφάλμα αυτό και σαν θέμα!! με τις Θερμοπύλες που λες!!! Βλέπω και κάποια σε δημοπρασίες σφάλματα σε γραμματόσημα πχ του 1988 κτλ με τετοιέςημερομηνίες... τι γνώμη έχεις ; Απορία
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 [2]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences