Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 29, 2024, 10:43:47 πμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Ενετικά Μονόσολδα (Soldo) Βιβλίο  (Αναγνώστηκε 11212 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
malef13
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 674


Προφίλ
« στις: Οκτώβριος 22, 2021, 05:06:29 μμ »

   ΕΝΕΤΙΚΑ ΜΟΝΟΣΟΛΔΑ (SOLDO). Ενετικά μονόσολδα (Soldo) για χρήση (και) σε ενετοκρατούμενες περιοχές του ελληνικού χώρου κατά την πρώιμη νεότερη περίοδο.Βιβλίο 2021.

   Με μεγάλη μου χαρά, έπειτα από αρκετή προσπάθεια, ολοκλήρωσα την πρώτη μου απόπειρα για ένα μικρό νομισματικό σύγγραμμα. Μια έρευνα-μελέτη-αφιέρωμα, πάνω σε ένα νόμισμα που με γοήτευε, με την μικρή δυσκολία που είχε ελαφρώς παραπάνω στη εύρεσή του (συγκριτικά και με τις γαζέττες). Ο ενθουσιασμός μου είναι μεγάλος και ήθελα να τον μοιραστώ με τους φίλους συλλέκτες.

Υπόμνημα: Με το παρόν υπόμνημα θα ήθελα να αναφέρω κάποια στοιχεία του έργου. Αρχικά, σχετικά με τα χαρακτηριστικά του, πρόκειται για ένα 35σέλιδο, διαστάσεων Α4, με βιβλιοδεσία καρφίτσα και φύλλο ιλλουστρέ (προκειμένου να αποτυπώνονται καλά οι φωτογραφίες των νομισμάτων, οι χάρτες και οι πίνακες) σύγγραμμα. Επικεντρώνεται αποκλειστικά στα ενετικά μονόσολδα που κυκλοφόρησαν (και) σε περιοχές του ελληνικού χώρου. Επειδή, είναι το πρώτο εγχείρημα, εστίασα σε ένα σημείο, ώστε να δω αν είναι το επιθυμητό αποτέλεσμα. Έτσι, αν υπάρχει συνέχεια, θα έχω προσπαθήσει ήδη μια φορά, με την όποια πολύτιμη εμπειρία να αποκομίζεται. Δεν εμπεριέχει ποικιλίες, καθώς θεωρώ πως είναι κάτι που χρειάζεται διαρκή μελέτη πολλών ετών με συνεχή ενημέρωση ή τεράστιο πλήθος συλλογής (ή και τα δύο), πράγματα που από την αρχή της ενασχόλησής μου δεν έχω κατορθώσει να φτάσω στο απαιτούμενο επίπεδο. Η εργασία, εμπεριέχει ωστόσο πίνακες σπανιότητας, πάντα εξατομικευμένους στα μονόσολδα. Επιπλέον, υπάρχει και σε αγγλική ξεχωριστή έκδοση. Το σύγγραμμα είναι γραμμένο στα ελληνικά.

   Έχει γίνει μια προσπάθεια με κόπο και χρόνο προκειμένου να βγει το αποτέλεσμα που υπάρχει. Είναι πιθανό να υπάρχουν μικρο-ατοπήματα, ωστόσο κάθε αρχή και δύσκολη. Ο όγκος των πληροφοριών που πρέπει να διαχειρίζεται κάποιος σε τέτοιες ενέργειες είναι μεγάλος. Σε συνδυασμό με την εκτύπωση δημιουργεί ένα κόστος προμήθειας. Αυτό, προσπάθησα να το κρατήσω σε ένα όσο το δυνατόν χαμηλό επίπεδο. H τιμή είναι 10€, δυνατότητες συναλλαγής χέρι με χέρι για Αθήνα, αλλιώς αποστολή με ΕΛΤΑ με ιχνηλάτηση (κόστος 2,5€ λόγω του ότι είναι Α4, κατηγορία μεγάλο). Οποιοσδήποτε επιθυμεί να το προμηθευτεί μπορεί να επικοινωνήσει μαζί μου, όποτε το επιθυμεί σε π.μ. Ευχαριστώ πολύ τους ευγενικούς διαχειριστές και εύχομαι όποιος το προμηθευτεί να του αρέσει.
Γιάννης ο μικρός
Καταγράφηκε

xmac
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 4134


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Οκτώβριος 22, 2021, 06:52:32 μμ »

Συγχαρητήρια Γιάννη για την προσπάθειά σου. Βάλε το στο θέμα της Βιβλιογραφίας ώστε να μείνει εκεί καρφιτσωμένο. Κάθε προσπάθεια οποιουδήποτε μόνο καλό κάνει στη συλλεκτική μας κοινότητα για όποια κατηγορία νομισμάτων κι αν πρόκειται.
Καταγράφηκε
malef13
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 674


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Οκτώβριος 22, 2021, 07:07:24 μμ »

Συγχαρητήρια Γιάννη για την προσπάθειά σου. Βάλε το στο θέμα της Βιβλιογραφίας ώστε να μείνει εκεί καρφιτσωμένο. Κάθε προσπάθεια οποιουδήποτε μόνο καλό κάνει στη συλλεκτική μας κοινότητα για όποια κατηγορία νομισμάτων κι αν πρόκειται.
Ευχαριστώ πολύ! Υπάρχουν πάντα παραδείγματα για εμάς τους μικρούς Χαμόγελο Είναι ωραίο συναίσθημα να νιώθεις ότι έχεις βάλει έστω και ένα μικρό ακόμα και ερασιτεχνικό λιθαράκι στο όμορφο χόμπυ μας.
Καταγράφηκε

athas
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 10403



Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Οκτώβριος 22, 2021, 07:25:29 μμ »

 ... Γιάννης ο μικρός
Μετά από αυτά για μένα είσαι ο Γιάννης ο Παμμέγιστος!!!
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 22, 2021, 07:26:13 μμ από athas » Καταγράφηκε

*Λάθε βιώσας*
Toni-g
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3010


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Οκτώβριος 22, 2021, 10:40:09 μμ »

Γιάννη συγχαρητήρια  Χαμόγελο
Καταγράφηκε
thaler
Συντονιστής
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1203


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Οκτώβριος 22, 2021, 10:58:24 μμ »

Πολλά μπράβο Γιάννη!!! Είναι πολύ σημαντικό να βλέπεις ανθρώπους με μεράκι για το συλλεκτισμό. Αξιέπαινη και εντυπωσιακή η προσπάθειά σου. Εύχομαι οι φίλοι του στεκιού (και όχι μόνο) να τιμήσουν το έργο σου.
Καταγράφηκε

Coins is history you can hold in your hands.
gemuncey23
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1782


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Οκτώβριος 22, 2021, 11:25:47 μμ »

Συγχαρητήρια αγαπητέ για αυτό το ενδιαφέρον έργο σας!
Καταγράφηκε
ellinas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 7636


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Οκτώβριος 23, 2021, 08:41:59 πμ »

Γιάννη θερμά συγχαρητήρια για την αξιέπαινη προσπάθεια.Σε γνώρισα απο κοντά μαθητής ακόμη και είδα στα μάτια σου αυτή την φλόγα που έχεις για τα νομίσματα.Συναντηθήκαμε και αργότερα φοιτητής τότε και η φλόγα αυτή ήταν εκεί άσβεστη.
Η παρουσία σου τιμά το στέκι!!!
Καταγράφηκε
malef13
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 674


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Οκτώβριος 23, 2021, 03:30:24 μμ »

 ... Γιάννης ο μικρός
Μετά από αυτά για μένα είσαι ο Γιάννης ο Παμμέγιστος!!!

Κύριε Θανάση σας ευχαριστώ πολύ για τα λόγια σας! Ωστόσο, νομίζω αν όχι για πάντα σίγουρα για πολύ καιρό ακόμα, Γιάννης ο μικρός θα λογίζομαι και να σας πω την αλήθεια το έχω συνηθίσει, να το ακούω στο χόμπυ μας τόσα χρόνια Σαρκασμός

Γιάννη συγχαρητήρια  Χαμόγελο

Κύριε Αντώνη ευχαριστώ πάρα πολύ!! Χαμόγελο

Πολλά μπράβο Γιάννη!!! Είναι πολύ σημαντικό να βλέπεις ανθρώπους με μεράκι για το συλλεκτισμό. Αξιέπαινη και εντυπωσιακή η προσπάθειά σου. Εύχομαι οι φίλοι του στεκιού (και όχι μόνο) να τιμήσουν το έργο σου.

Ευχαριστώ πάρα πολύ για τα καλά σας λόγια! Νομίζω αν είναι κάτι που λειτουργεί σαν κινητήριος δύναμη, για οποιονδήποτε κάνει παρόμοιες ενέργειες, είναι όπως πολύ σωστά είπατε το μεράκι! Κάνουμε αυτό που αγαπάμε και μας γεμίζει. Εύχομαι αν και πρώτη προσπάθεια να είναι κάπως καλή. Θεωρώ πως μόνο με πολλές τέτοιες προσπάθειες αποκτάς τριβή που είναι το Α και το Ω, για να ακολουθήσουν και άλλες μελλοντικές ακόμα καλύτερες προσπάθειες!

Συγχαρητήρια αγαπητέ για αυτό το ενδιαφέρον έργο σας!

Ευχαριστώ θερμά για τα καλά σας λόγια!

Γιάννη θερμά συγχαρητήρια για την αξιέπαινη προσπάθεια.Σε γνώρισα απο κοντά μαθητής ακόμη και είδα στα μάτια σου αυτή την φλόγα που έχεις για τα νομίσματα.Συναντηθήκαμε και αργότερα φοιτητής τότε και η φλόγα αυτή ήταν εκεί άσβεστη.
Η παρουσία σου τιμά το στέκι!!!


Κύριε Μιχάλη τα λόγια σας είναι κάτι παραπάνω από τέλεια στα αυτιά μου (ή καλύτερα μάτια μου Σαρκασμός) Σαν χθες θυμάμαι όταν πρωτοεγράφτηκα στο στέκι. Το μεράκι και η αγάπη για την ασχολία μας είναι κάτι το οποίο είδα σε άλλους, πριν ανακαλύψω ότι έχω μέσα μου. Όλοι γνωστοί και μη μέλη των φόρουμ έχουν παίξει τεράστιο ρόλο στη "συλλεκτική μου διαπαιδαγώγηση" αν υπάρχει τέτοια έννοια. Τα τελευταία σας λόγια είναι πραγματικά συγκινητικά για μένα και σας ευχαριστώ πάρα πολύ! Μακάρι μέσα από τέτοιες προσπάθειες να γίνομαι καλύτερος και κάποια στιγμή να μπορώ να κάνω όσο το δυνατόν άρτιες, σωστές και ολοκληρωμένες μελέτες, γιατί ακόμα είμαι σε νηπιακό (ή φοιτητικό Γλώσσα) στάδιο.

Θα ήθελα να ενημερώσω για οποιονδήποτε ενδιαφέρεται πως αυτή την Κυριακή θα είμαι στην ΠΝΕ με μερικά αντίτυπα αν κάποιος επιθυμεί, προκειμένου να γίνει παράδοση χέρι με χέρι και να μην επωμιστεί κάποιος αγοραστής τα μεταφορικά. Εναλλακτικά ισχύει κανονικά και η δυνατότητα αποστολής με ΕΛΤΑ ιχνηλατίσημο.
Καταγράφηκε

malef13
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 674


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Νοέμβριος 12, 2021, 08:38:50 μμ »

Έχει γίνει μια προσπάθεια και έχουν εκδοθεί και μερικά αντίτυπα στα αγγλικά, στην προσπάθεια μου κάλυψης όσο το δυνατόν μεγαλύτερου εύρους αναγνωστικού κοινού, καθώς είναι νομίσματα με πραγματικά ευρεία χρήση. Οποιοσδήποτε επιθυμεί μπορεί να επικοινωνήσει μαζί μου σε π.μ. Η τιμή είναι ίδια και οι τρόποι εξόφλησης (αλφα, ρέβολουτ ή παύπαλ), απλά για αποστολές εξωτερικού ενδέχεται να υπάρχει μια άλλη χρέωση μεταφορικών πάντα όσο το δυνατόν χαμηλότερη.
Καταγράφηκε

thaler
Συντονιστής
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1203


Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Δεκέμβριος 18, 2021, 02:53:39 μμ »

Έλαβα κι εγώ το βιβλίο του Γιάννη και ομολογώ πως έμεινα κατενθουσιασμένος! Μικρό αλλά γεμάτο με πληροφορίες και γνώσεις. Σας συνιστώ να το πάρετε.
Εύγε και πάλι Γιάννη! Πολύ καλή - επαγγελματική - δουλειά!!!
Καταγράφηκε

Coins is history you can hold in your hands.
malef13
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 674


Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Δεκέμβριος 18, 2021, 04:44:59 μμ »

Έλαβα κι εγώ το βιβλίο του Γιάννη και ομολογώ πως έμεινα κατενθουσιασμένος! Μικρό αλλά γεμάτο με πληροφορίες και γνώσεις. Σας συνιστώ να το πάρετε.
Εύγε και πάλι Γιάννη! Πολύ καλή - επαγγελματική - δουλειά!!!
Ευχαριστώ πάρα πολύ για τα καλά σας λόγια! Χαίρομαι πολύ που παραλάβατε και το διαβάσατε! Ευκαιρία να προσθέσετε γιατί όχι και κάποιο μονοσολδάκι στην πανέμορφη συλλογή με τα τάληρά σας! Σαρκασμός Σας ευχαριστώ και πάλι! Χαμόγελο
Καταγράφηκε

Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences