Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 28, 2024, 10:24:59 μμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: ΠΕΡΙΟΥΣΙΟΛΟΓΙΟ  (Αναγνώστηκε 4356 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
CHRIS1964
Αργυρό μέλος
****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 866


Προφίλ
« στις: Οκτώβριος 16, 2021, 10:59:34 πμ »

Γνωρίζει κανείς κάποια πληροφορία για την υποχρέωση μας να δηλώσουμε με το νέο χρόνο στο Εθνικό περιουσιολόγιο, οικονομικά στοιχεία της περιουσίας μας όπως μετοχές-έργα τέχνης-μετρητά-κοσμήματα-τιμαλφή-χρυσό σε θυρίδες η σπίτια.
Θα ήθελα και την γνώμη σας σχετικά με τις συλλογές σε πολύτιμο μέταλλο που ενδιαφέρει νομίζω όλους μας.
Καταγράφηκε
ΡΟΔΑΚΑΣ
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 816


Γενvιέσαι - δεν γίνεσαι.


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Δεκέμβριος 26, 2021, 10:09:00 μμ »

Καλησπερα.....καταρχην δεν εχει βγει κατι επισημο ακομα και δεν χρηζει πανικος.....
Εχει ψηφιστει ο νομος εδω κ χρονια αλλα πολλοι λογοι το εχουν καθυστερησει μεχρι σημερα κ νομιζω οτι θα καθυστερησει κ φετος.....βεβαια εχουν αλλαξει οι εποχες κ οι συνθηκες....
Το να γινει αποτιμηση για την δηλωση μετρητων ή εργων τεχνης ή απο τιμαλφη θα πρεπει να υπαρχει οπως αναφερει ο νομος βεβαιωση απο πιστοποιημενο εκτιμητη απο το Υποικ και να ξεπερναει το ποσο ανω των 15000€ ειδαλως δεν απαιτειται η δηλωση τους....ομως προσοχη γιατι κ γω οπως κ αλλοι λογιστες εκφραζουμε ανησυχια περι μη δηλωσης εστω κ κατω απο αυτο το ποσο γιατι παραμονευει η δαμοκλια σπαθα της κατασχεσης....τωρα πως θα γινει μια τετοια κατασχεση πχ σε σπιτια και μου εξειρει την περιεργια αλλα με βαζει κ σε σκεψεις.....
Μενει να δουμε την διευκρινιστικη εγκυκλιο κ εννοειτε πως θα ενημερωσω.....νομιζω κ εχω την εντυπωση πως το ειχα αναρτησει παλαιοτερα.....
Υπομονη οχι πανικος αλλα σωστη οργανωση ως προς εκεινη την ωρα....
Φιλικα Νικολας

Υγ οι επισημοι εκτιμητες που ανεφερα ειναι περιπου 800 ατομα εαν θυμαμαι καλα.....
Βαλτε τωρα 10εκ Ελληνες να ''κυνηγαμε'' τα 800 ατομα κ τι κονομα θα βγει.... Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
ΡΟΔΑΚΑΣ
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 816


Γενvιέσαι - δεν γίνεσαι.


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Δεκέμβριος 26, 2021, 11:33:23 μμ »

https://steki-syllekton.gr/index.php?topic=42343.15


Καλα θυμομουν....τα χω 400 ακομα.... Σαρκασμός Άνεση Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
johneko
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1490


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Δεκέμβριος 27, 2021, 11:43:05 πμ »

πιστοποιημενο εκτιμητη απο το Υποικ  ??

ε ρε μπιζνα που θα στηθει πάλι....
Καταγράφηκε
johneko
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1490


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Δεκέμβριος 27, 2021, 02:23:50 μμ »

Στον προσχέδιο υπαρχει κατι που να περιγραφει αν πρεπει να κραταμε τις αποδειξεις αγοράς/αποδειξη καταβολης χαρτοσημου ή αν αγοραζουμε απεξω κάποιο αποδεικτικο για κάποια χρονια;

Πχ αν εχω λίρες του 2000 μεχρι ποτε πρεπει να εχω τα αποδεικτικα αγορας;
Καταγράφηκε
ΡΟΔΑΚΑΣ
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 816


Γενvιέσαι - δεν γίνεσαι.


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Δεκέμβριος 27, 2021, 03:45:37 μμ »

Στον προσχέδιο υπαρχει κατι που να περιγραφει αν πρεπει να κραταμε τις αποδειξεις αγοράς/αποδειξη καταβολης χαρτοσημου ή αν αγοραζουμε απεξω κάποιο αποδεικτικο για κάποια χρονια;

Πχ αν εχω λίρες του 2000 μεχρι ποτε πρεπει να εχω τα αποδεικτικα αγορας;
Πλεον δεν ειναι προσχεδιο αλλα νομος του κρατους!!
Επισης θα πρεπει να ξεκαθαρισουμε εαν μιλαμε για επενδυτικο χρυσο ή οχι..Ειναι 2 διαφορετικα πραγματα....λογικα θα αναφερεσαι στο ετος κτησης κ τον τροπο κτησης...αναμενουμε διευκρινησεις στην εγκυκλιο που προανεφερα.....λογικα θα παει οπως στη δηλωση του ποθεν εσχες......εικαζω!!!
Εαν ειναι επενδυτκος χρυσος παει με αποτιμηση τρεχουσας τιμης στις 31/12 του εκαστοτε φορ.  ετους...εαν οχι παει με αποτιμηση εκτιμητη πιθανως.....
Υπομονη κ αναμονη.....
Επισης στα ασημενια πχ τι θα γινει?στα χαλκινα?  Σαρκασμός κ αυτα θα  δηλωθουν κ πως?!...πινακες....αντικες? Σαρκασμός
Τα μετρητα?εκτος τραπεζων? Πολλα τα ερωτηματα κ ακομα περισσοτερα που θα ανοιξω σεντονι.....
Υπομονη =αρετη.....συλλεκτικη κ φορολογικη
Φιλικα
Νικολας

Υγ
Πολλες οι παγιδες ειδικα για αυτους που δεν καλυπτον τεκμηρια κ εισοδηματα οπως κ για αυτους που εχουν δεσμευσεις λογω χρεων.....
Να συμβουλευτειτε τους συναδελφους που σας εκπροσωπουν κ που ξερουν την εικονα σας.....


« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 27, 2021, 03:50:53 μμ από ΡΟΔΑΚΑΣ » Καταγράφηκε
miou
Αργυρό μέλος
****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 957



Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Δεκέμβριος 27, 2021, 04:23:30 μμ »

αποδειξεις αγοράς για χρυσα νομίσματα δεν πετιούνται ποτέ
Καταγράφηκε
ΡΟΔΑΚΑΣ
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 816


Γενvιέσαι - δεν γίνεσαι.


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Δεκέμβριος 27, 2021, 04:35:47 μμ »

αποδειξεις αγοράς για χρυσα νομίσματα δεν πετιούνται ποτέ
Σωστα αλλα υπαρχουν κ με ιδιωτες.....εκει τι γινετε??? Κλείσιμο ματιού
Οπως οτι μπορει να γινονται κ χωρις αποδειξεις.....ποσοι εμποροι ξερετε εσεις που κοβουνε αποδειξεις.....?ελαχιστοι.....κ ολοι αγοραζουν κ κανουν συναλλαγες απο τραπεζικα ιδρυματα και οικους κ απο τραπεζικους λογαριασμους?ή ακομα και απο πχ το facebook !?ή απο πχ το Στεκι?!.......
Βλεπετε ποσα βγαινουν και που παει η δουλεια!???.....
Κ αυτος που αγοραζει ή πουλαει καλυπτει το ποθεν της αγορας ή της πωλησης?υπαρχει αυξομειωση διαθεσιμου εισοδηματος κ ενεργητικου ή παθητικου της ατομικης περιουσιας!?
Επιτρεψτε μου αλλα δεν ειναι ολα τοσο απλα......με μια αποδειξη....
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 27, 2021, 04:46:18 μμ από ΡΟΔΑΚΑΣ » Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences