Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 28, 2024, 08:46:21 μμ
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Πώληση χρυσών κοσμημάτων σε επιχειρήσεις με άδεια  (Αναγνώστηκε 8913 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
giannis_k
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 293


Προφίλ
« στις: Οκτώβριος 09, 2021, 06:59:34 πμ »

Καλημέρα σας,

Θέλω να πουλήσω ορισμένα χρυσά κοσμήματα που έχω, αλλά αναζητώ επιχειρήσεις που να έχουν άδεια από την αστυνομία*.

Εάν έχετε κάποιες προτάσεις, θα με βοηθούσαν ιδιαίτερα.

Σας ευχαριστώ για τον χρόνο σας

*https://www.taxheaven.gr/acforum/topic/80098-%CE%AD%CE%BD%CE%B1%CF%81%CE%BE%CE%B7-%CE%B5%CF%80%CE%B9%CF%87%CE%B5%CE%AF%CF%81%CE%B7%CF%83%CE%B7%CF%82-%CE%B1%CE%B3%CE%BF%CF%81%CE%AC%CF%82-%CF%87%CF%81%CF%85%CF%83%CE%BF%CF%8D/
Καταγράφηκε
komismhden
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 292


Φοβάμαι Πολύ....


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Νοέμβριος 06, 2021, 07:35:25 μμ »

Καλησπερα τι εννοείτε  να έχουν  αδεια απο την αστυνομια.....η εναρξη του επαγγελματους προϋποθέτει  το τετράδιο  που πρέπει να τηρει ο καθε επαγγελματιας ασχετα αν δεν γινεται σχεδον πουθενα καθημερινα ελεγχος σ αυτο.
Καταγράφηκε
giannis_k
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 293


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Νοέμβριος 07, 2021, 11:37:34 πμ »

Καλημέρα σας,

Αρχικά, διαβάσετε τον σύνδεσμο που παρέθεσα ;
Εξηγεί αναλυτικά το θέμα της άδειας.

Επίσης, μετά από αναζήτηση είδα ότι :
 - αρκετές επιχειρήσεις αναφέρουν ξεκάθαρα τον αριθμό της άδειας τους στην ιστοσελίδα τους, ενώ
 - κάποιες άλλες όχι.

Από αυτές που δεν ανέφεραν τον αριθμό, σε επικοινωνία που υπήρξε, κάποιες δέχτηκαν να τον γνωστοποιήσουν, και κάποιες όχι.

Η μη-γνωστοποίηση της άδειας :
 - ίσως να μην σημαίνει τίποτα, αλλά
 - ίσως και να σημαίνει κάτι.

Όμως, δεν μπορώ να μαντεύω τι από τα δύο ισχύει, και για αυτόν τον λόγο αποφάσισα να συνδιαλλαγώ μόνο με όσες επιχειρήσεις γνωστοποιούν την άδεια τους.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 07, 2021, 11:38:28 πμ από giannis_k » Καταγράφηκε
Valeroi
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1275


Προφίλ WWW
« Απάντηση #3 στις: Νοέμβριος 07, 2021, 12:13:33 μμ »

Γιατί δε πας σε μία από αυτές που σου φαίνονται εντάξει με την άδεια τους και το ψάχνεις παραπάνω?
Καταγράφηκε

Το blog μου στο https://philatelious.wordpress.com/
giannis_k
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 293


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Νοέμβριος 07, 2021, 01:04:56 μμ »

Δεν κατάλαβα.
Τι ακριβώς εννοείτε ;
Καταγράφηκε
coll
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3735


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Νοέμβριος 07, 2021, 02:46:08 μμ »

Ειναι σαφεστατος ο συναδελφος!
Και εγω δεν αντιλαμβανομαι την σκοπιμοτητα του ποσταρισματος!
Αφου εχεις γνωση πανω στο θεμα, μπορεις να απευθυνθεις οπου αγαπας.

Υ.Σ
Το λινκ σου δεν ανοιγει
Καταγράφηκε
coll
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3735


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Νοέμβριος 07, 2021, 02:49:43 μμ »

Γενικοτερα θα ελεγα οτι ουδεις θα σου αγορασει τα κοσμηματα ως κοσμηματα, εκτος κι αν προκειται για φιλο η συγγενη.
Το ποσα θα εισπραξεις δεν εξαρταται απο το αν εχει μια καποια αδεια, αλλα απο το ποσοστο κερδους που δουλευει.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 07, 2021, 02:53:28 μμ από coll » Καταγράφηκε
giannis_k
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 293


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Νοέμβριος 07, 2021, 04:05:24 μμ »

Ειναι σαφεστατος ο συναδελφος!
Και εγω δεν αντιλαμβανομαι την σκοπιμοτητα του ποσταρισματος!
Αφου εχεις γνωση πανω στο θεμα, μπορεις να απευθυνθεις οπου αγαπας.

Υ.Σ
Το λινκ σου δεν ανοιγει


Ο λόγος που έκανα την ανάρτηση στις 9/10 ήταν διότι τότε δεν γνώριζα που να απευθυνθώ.
Όταν είδα ότι δεν έλαβα καμμία απάντηση, αποφάσισα να το ψάξω μόνος μου.
Συνεπώς, τις επιχειρήσεις με άδεια που εντόπισα μέσω ίντερνετ, τις βρήκα αφού έγινε η ανάρτηση, και όχι νωρίτερα.

Ωστόσο, παρόλο που πλέον έχω εντοπίσει ορισμένες επιχειρήσεις που δεν έχουν πρόβλημα να αναφέρουν την άδεια τους, η ερώτηση μου συνεχίζει να έχει σκοπιμοτητα για 3 λόγους:
1. η συλλογική γνώση είναι μεγαλύτερη από την ατομική. Αυτό δεν είναι άλλωστε ένα από το κυριότερα συστατικά ενός φόρουμ ;
2. δεν έχουν όλες οι επιχειρήσεις ιστοσελίδες, άρα είναι αδύνατο να τις εντοπίσω όταν τις αναζητώ μόνο μέσω διαδικτύου
3. ακόμα και μία αναζήτηση στο διαδίκτυο δεν εξασφαλίζει ότι θα βρεθούν όλες οι επιχειρήσεις, διότι το ότι μία επιχείρηση έχει ιστοσελίδα, δεν σημαίνει ότι έχει κάνει και SEO, άρα είναι πολύ πιθανό να εμφανίζεται πολύ χαμηλά στα αποτελέσματα της μηχανής αναζήτησης

ΥΓ. το λινκ δεν ανοίγει διότι δεν γνωρίζω με ποιον τρόπο να το κάνω ενεργό.
Εάν γίνει copy paste σε οποιονδήποτε browser, λειτουργεί κανονικά.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 07, 2021, 04:11:35 μμ από giannis_k » Καταγράφηκε
giannis_k
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 293


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Νοέμβριος 07, 2021, 04:10:04 μμ »

Γενικοτερα θα ελεγα οτι ουδεις θα σου αγορασει τα κοσμηματα ως κοσμηματα, εκτος κι αν προκειται για φιλο η συγγενη.
Το ποσα θα εισπραξεις δεν εξαρταται απο το αν εχει μια καποια αδεια, αλλα απο το ποσοστο κερδους που δουλευει.

Κάποιες από τις επιχειρήσεις που επικοινώνησα, μού ανέφεραν ότι θα το αγοράσουν ως κόσμημα αρκεί να μπορεί να αξιοποιηθεί στην τωρινή του μορφή χωρίς να χρειάζεται ανακύκλωση.

Η μία κάποια άδεια μπορεί να είναι δευτερεύον για εσάς που γνωρίζετε τον χώρο, αλλά για εμένα είναι σημαντικό φίλτρο.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 07, 2021, 04:10:19 μμ από giannis_k » Καταγράφηκε
ΡΑVMK3
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 649


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Νοέμβριος 07, 2021, 04:31:28 μμ »

Αγαπητέ φίλε....όλες οι επιχειρήσεις στις οποίες αναφέρεσαι για άδεια,
είναι τα γνωστά σε όλους μας....μαγαζιά ΑΓΟΡΑΖΩ ΧΡΥΣΟ.
πας λοιπόν εκεί....μπαίνεις μέσα....τα εκτιμουν,
ξυνοντας τα κοσμήματα στη πετρα...και βάζοντας τα αναλογα χημικά βρίσκουν καρατια,
και με βάση το β'αρος και τα καρατια....παίρνεισ την αξία του χρυσου σε μετρητα αν θες να τα δώσεις.

Τώρα την δουλεία και το χειροτέχνημα του κοσμήματος....την τρώει η γάτα.
Κανεις μα κανείς δεν θα πληρώσει κόσμημα....μόνο αξία χρυσού.

Εγινα όσο πιο αναλυτικός μπορούσα.
Καταγράφηκε
IliopoulosC
Επισκέπτης
« Απάντηση #10 στις: Νοέμβριος 07, 2021, 05:43:25 μμ »

Είτε με άδεια είτε χωρίς άδεια συνήθως αν θέλουν να σε κλέψουν θα σε κλέψουν και υπάρχουν πολλοί τρόποι. Για παράδειγμα το 90% όσων ιδιωτών πουλάνε κοσμήματα με πετράδια πάνω δεν ξέρουν τι αξία έχουν και τι πετράδια είναι και τους τα παίρνουν σαν βάρος χρυσού. Το ζύγι στις ζυγαριές είναι πολλές φορές πειραγμένο. Στα καράτια πολλές φορές σου λένε άλλα ντι άλλων το 20ρι για 18ρι κλπ και ειδικά αν δεν έχεις κάτσει να δείς το χτύπημα πάνω στο κόσμημα σίγουρα στο έφαγαν σε λιγότερα καράτια. Και τέλος το ανύπαρκτο χαρτόσημο 3,6% το οποίο ομως δεν αποδίδει κανείς τους στην εφορία μιας και δεν σου κόβουν καν απόδειξη.Και αν σε κόψουν ότι έχεις και ανάγκη να τα δώσεις άμεσα άστα εκεί πάμε κατ'εκτίμηση του ότι θέλουν δίνουν.  Συνήθως τα συνοικιακά μαγαζιά είναι τα χειρότερα διότι μεταπωλούν στα κεντρικά  και συνήθως όσα είναι κεντρικά μαγαζιά έχουν πιο καλές τιμές αλλά και πάλι είπαμε αν θέλουν να στην κάνουν θα στην κάνουν.
Θα σου δώσω ένα παράδειγμα από προσωπική εμπειρία. Προσπαθώ εδώ και λίγες μέρες να πουλήσω ένα σκεύος ασημένιο .925 και το τι έχω ακούσει από μαγαζιά δεν περιγράφεται.  Άλλος μου είπε δεν είναι .925 είναι 526 η καθαρότητα είναι ανάποδα τυπωμένο!! Άλλος μου είπε είναι επάργυρο παρά την σφραγίδα. Άλλος μου έδινε 0,32 € / γρ όταν το ασήμι σήμερα που γράφω έχει 673€ το κιλό δηλαδή 0,67€ / γρ!! Άλλος μου έδινε 0,40€ / γρ άλλος μου το ζύγισε 100 γραμμάρια κάτω απ'ότι οι υπόλοιποι και άλλος μου έδινε τιμή κατ'εκτίμηση 100€ χωρίς καν να ζυγίσει και μιλάμε για μισό κιλό ασήμι φίλε μου. Και αν αυτά γίνονται στο ταπεινό ασήμι φαντάσου τι κάνουν στα κοσμήματα που εκεί οι περισσότεροι δεν ξέρουν καν βάρος κοπή καθαρότητα αξία που έχουν τα πετράδια πάνω στα κοσμήματά τους κλπ κλπ. Αυτή είναι η ζοφερή πραγματικότητα των μαγαζιών αγορά χρυσού.

Καταγράφηκε
SVcollector
Διαχειριστής
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3540


Σόλωνος 18, T:210 3644276-8088364


Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Νοέμβριος 07, 2021, 06:03:21 μμ »

Το καλύτερο που μπορείς να κάνεις είναι έρευνα αγοράς. Να μπείς σε όσα μαγαζιά θέλεις και όποιος σου δώσει την καλυτερη τιμή να το δώσεις. Αν βεβαια θέλεις. Υπάρχουν σοβαροί στον χώρο και όσα αναφέρθηκαν πιο πάνω είναι αλήθεια. Θέλει προσοχή.Με τις πέτρες στην Ελλάδα είναι πονεμένη ιστορία.

Επίσης μόνο αν ειναι επώνυμα τα κοσμήματα μπορείς να πετύχεις καλύτερες τιμές. Το γεγονός ότι κάποιοι διαφημιζουν ότι αγοραζουν σαν κόσμημα το κάνουν για να πας απο εκεί. Στο τέλος παίρνεις τιμή εκτίμησης σαν χρυσό.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 07, 2021, 06:05:27 μμ από SVcollector » Καταγράφηκε

Valeroi
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1275


Προφίλ WWW
« Απάντηση #12 στις: Νοέμβριος 07, 2021, 06:09:46 μμ »

Ο μόνος τρόπος να πάρεις κάποια αξία σαν κοσμήματα είναι να είναι κοσμήματα γνωστού οίκου ή σχεδιαστή με κάποια ιδιαίτερη καλλιτεχνική αξία ή να ήταν στην κατοχή και να τα έχει φορέσει γνωστό πρόσωπο και  Σε αυτή την περίπτωση ο δρόμος είναι η δημοπρασία.

Στην περίπτωση απλών κοσμημάτων οι προλαλήσαντες νομίζω σου είπαν πάνω κάτω τι ισχύει γενικά.
Καταγράφηκε

Το blog μου στο https://philatelious.wordpress.com/
giannis_k
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 293


Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Νοέμβριος 08, 2021, 10:26:05 πμ »

Είτε με άδεια είτε χωρίς άδεια συνήθως αν θέλουν να σε κλέψουν θα σε κλέψουν και υπάρχουν πολλοί τρόποι. Για παράδειγμα το 90% όσων ιδιωτών πουλάνε κοσμήματα με πετράδια πάνω δεν ξέρουν τι αξία έχουν και τι πετράδια είναι και τους τα παίρνουν σαν βάρος χρυσού. Το ζύγι στις ζυγαριές είναι πολλές φορές πειραγμένο. Στα καράτια πολλές φορές σου λένε άλλα ντι άλλων το 20ρι για 18ρι κλπ και ειδικά αν δεν έχεις κάτσει να δείς το χτύπημα πάνω στο κόσμημα σίγουρα στο έφαγαν σε λιγότερα καράτια. Και τέλος το ανύπαρκτο χαρτόσημο 3,6% το οποίο ομως δεν αποδίδει κανείς τους στην εφορία μιας και δεν σου κόβουν καν απόδειξη.Και αν σε κόψουν ότι έχεις και ανάγκη να τα δώσεις άμεσα άστα εκεί πάμε κατ'εκτίμηση του ότι θέλουν δίνουν.  Συνήθως τα συνοικιακά μαγαζιά είναι τα χειρότερα διότι μεταπωλούν στα κεντρικά  και συνήθως όσα είναι κεντρικά μαγαζιά έχουν πιο καλές τιμές αλλά και πάλι είπαμε αν θέλουν να στην κάνουν θα στην κάνουν.
Θα σου δώσω ένα παράδειγμα από προσωπική εμπειρία. Προσπαθώ εδώ και λίγες μέρες να πουλήσω ένα σκεύος ασημένιο .925 και το τι έχω ακούσει από μαγαζιά δεν περιγράφεται.  Άλλος μου είπε δεν είναι .925 είναι 526 η καθαρότητα είναι ανάποδα τυπωμένο!! Άλλος μου είπε είναι επάργυρο παρά την σφραγίδα. Άλλος μου έδινε 0,32 € / γρ όταν το ασήμι σήμερα που γράφω έχει 673€ το κιλό δηλαδή 0,67€ / γρ!! Άλλος μου έδινε 0,40€ / γρ άλλος μου το ζύγισε 100 γραμμάρια κάτω απ'ότι οι υπόλοιποι και άλλος μου έδινε τιμή κατ'εκτίμηση 100€ χωρίς καν να ζυγίσει και μιλάμε για μισό κιλό ασήμι φίλε μου. Και αν αυτά γίνονται στο ταπεινό ασήμι φαντάσου τι κάνουν στα κοσμήματα που εκεί οι περισσότεροι δεν ξέρουν καν βάρος κοπή καθαρότητα αξία που έχουν τα πετράδια πάνω στα κοσμήματά τους κλπ κλπ. Αυτή είναι η ζοφερή πραγματικότητα των μαγαζιών αγορά χρυσού.

Σε ευχαριστώ πολύ για την αναλυτικότατη απάντηση.
Δεν είχα υπ'όψιν μου ότι μπορεί να αντιμετωπίσω τέτοιες καταστάσεις, και είναι χρήσιμο να το γνωρίζω εκ των προτέρων
Καταγράφηκε
giannis_k
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 293


Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Νοέμβριος 08, 2021, 10:28:13 πμ »

Το καλύτερο που μπορείς να κάνεις είναι έρευνα αγοράς. Να μπείς σε όσα μαγαζιά θέλεις και όποιος σου δώσει την καλυτερη τιμή να το δώσεις. Αν βεβαια θέλεις. Υπάρχουν σοβαροί στον χώρο και όσα αναφέρθηκαν πιο πάνω είναι αλήθεια. Θέλει προσοχή.Με τις πέτρες στην Ελλάδα είναι πονεμένη ιστορία.

Επίσης μόνο αν ειναι επώνυμα τα κοσμήματα μπορείς να πετύχεις καλύτερες τιμές. Το γεγονός ότι κάποιοι διαφημιζουν ότι αγοραζουν σαν κόσμημα το κάνουν για να πας απο εκεί. Στο τέλος παίρνεις τιμή εκτίμησης σαν χρυσό.

Ευχαριστώ για τις σκέψεις. Θα τις έχω υπ'όψιν μου, ιδίως το ότι διαφημίζουν ότι αγοραζουν σαν κόσμημα, και από κοντά το αλλάζουν.

Όχι δεν είναι επώνυμα
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences