Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 28, 2024, 11:45:13 πμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Χρονολογία σε Οθωμανικό Kurus  (Αναγνώστηκε 4234 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
syllektis81
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 37


Προφίλ
« στις: Σεπτέμβριος 03, 2021, 11:08:17 πμ »

Καλησπέρα σε όλους Χαμόγελο

Παρακαλώ θα ήθελα τη βοήθεια σας στο παρακάτω νόμισμα για την αναγνώριση του. Οι φωτογραφίες βγήκαν λίγοοο θαμπές γιατί είναι πολύ μικρό 14,5mm και το focus ήταν μάπα Μεγάλο χαμόγελο

Από ένα γρήγορο έλεγχο βρήκα ότι -πιθανόν- είναι το παρακάτω αλλά θα ήθελα και μία δεύτερη γνώμη σας

Ευχαριστώ πολύ

25 Kurus (1/4 Lira)
Χρονιά 1909 (1327/1)
KM 752
Διάμετρος 14,5 mm

https://en.numista.com/catalogue/pieces33483.html





Καταγράφηκε
IliopoulosC
Επισκέπτης
« Απάντηση #1 στις: Σεπτέμβριος 03, 2021, 12:29:47 μμ »

Όπως τα γράφεις είναι αλλά έχει βγεί από κόσμημα. Είναι unmounted το κέρμα. Tου αφαιρέθηκε κρίκος. Οπότε με δεδομένο αυτό κανείς δεν θα σου πληρώσει υπεραξία συλλεκτική. Μόνο μέταλλο.

« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 03, 2021, 12:31:02 μμ από IliopoulosC » Καταγράφηκε
mikekon
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 751



Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Σεπτέμβριος 03, 2021, 02:55:42 μμ »

Δεν ειναι απο κοσμημα αλλα χτυπημα . Δεν εχει βγει κανενας κρικος
Καταγράφηκε
syllektis81
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 37


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Σεπτέμβριος 03, 2021, 03:53:59 μμ »

Το τελευταίο καιρό έχω αρχίσει να διαβάζω πληροφορίες για τα οθωμανικά νομίσματα και ήθελα να σιγουρευτώ ότι έχω υπολογίσει σωστά τη χρονολογία, ευχαριστώ πολύ !
Καταγράφηκε
syllektis81
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 37


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Σεπτέμβριος 03, 2021, 04:02:15 μμ »

Και για όσους ενδιαφέρονται πώς γίνεται ο υπολογισμός των ημερομηνιών στα νομίσματα της Οθωμανικής Αυτοκρατορίας, παρακάτω είναι ένα άρθρο από ελληνικό site που τα εξηγεί με λεπτομέρειες. Χρήσιμο, με βοήθησε πολύ.

https://www.coinsmania.gr/cm/ancient/turkish_coins/turkish_coins6.htm
Καταγράφηκε
IliopoulosC
Επισκέπτης
« Απάντηση #5 στις: Σεπτέμβριος 03, 2021, 07:16:31 μμ »

Δεν ειναι απο κοσμημα αλλα χτυπημα . Δεν εχει βγει κανενας κρικος

Κι έτσι να είναι η ουσία παραμένει σε αυτό που σου έγραψα παραπάνω. Ότι μόλις το δεί κάποιος θα σου πεί έχει χτύπημα όπως είπες  έχει ζημιά μ'εργαλείο ή αφαιρέθηκε κρίκος ή χτύπησε κάπου και θα σου πεί πάει αξία μετάλλου. Θεωρώ πολύ δύσκολο κάποιος να σου πληρώσει αξία πάνω από τον χρυσό σ'αυτό το κέρμα. Όχι απίθανο αλλά πολύ δύσκολο.Στο λέω διότι είχα κι εγώ δικό μου και είχα την ίδια αντιμετώπιση όπου το έδειξα.
Καταγράφηκε
digo
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1057



Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Σεπτέμβριος 03, 2021, 10:44:34 μμ »

Για τόσο μικρό νόμισμα, κάτω από 2 γραμμάρια καθαρά νομίζω, ακόμη και €10 είναι μεγάλη  υπεραξία και μπορεί να βρεθεί τέτοιος αγοραστής, υπάρχουν άτομα που μαζεύουν αυτά τα Οθωμανικά  με ημερομηνίες αν και το συγκεκριμένο είναι από τα τελευταία Οθωμανικά και βρίσκεται σχετικά εύκολα σε καλύτερη κατάσταση. Σε μια λίρα όμως, τα 100 Kurush δηλαδή, εκεί οι υπεραξίες είναι μεγαλύτερες κι υπάρχουν (παλαιότερες) λίρες που στα 8-8.50 γρ. μικτό που είναι να πάνε από €450 έως και €2000+ σε ακυκλοφόρητο, ανάλογα με την ημερομηνία και το ποσο σπάνιο και δημοφιλές είναι. Το ίδιο ισχύει και για τα 500 kurush, των 40 γραμμαρίων μεικτών, υπάρχουν για μέταλλο κι υπάρχουν κομμάτια πολλων χιλιάδων ευρώ. Αυτά πριν από το 1923 και τον Κεμαλ βέβαια.

Οι περισσότεροι συλλεκτες δεν πολύ ασχολούνται, διότι τους απωθεί η έλλειψη κεφαλής στον εμπροσθοτυπο με την tughra αντ’αυτης, υπάρχουν όμως κι οι πιστοί του είδους (όπως εγώ) που βλέπουν τις μικροδιαφορές με τη μια.
Καταγράφηκε
IliopoulosC
Επισκέπτης
« Απάντηση #7 στις: Σεπτέμβριος 04, 2021, 10:51:59 πμ »

Για τόσο μικρό νόμισμα, κάτω από 2 γραμμάρια καθαρά νομίζω, ακόμη και €10 είναι μεγάλη  υπεραξία και μπορεί να βρεθεί τέτοιος αγοραστής, υπάρχουν άτομα που μαζεύουν αυτά τα Οθωμανικά  με ημερομηνίες αν και το συγκεκριμένο είναι από τα τελευταία Οθωμανικά και βρίσκεται σχετικά εύκολα σε καλύτερη κατάσταση. Σε μια λίρα όμως, τα 100 Kurush δηλαδή, εκεί οι υπεραξίες είναι μεγαλύτερες κι υπάρχουν (παλαιότερες) λίρες που στα 8-8.50 γρ. μικτό που είναι να πάνε από €450 έως και €2000+ σε ακυκλοφόρητο, ανάλογα με την ημερομηνία και το ποσο σπάνιο και δημοφιλές είναι. Το ίδιο ισχύει και για τα 500 kurush, των 40 γραμμαρίων μεικτών, υπάρχουν για μέταλλο κι υπάρχουν κομμάτια πολλων χιλιάδων ευρώ. Αυτά πριν από το 1923 και τον Κεμαλ βέβαια.

Οι περισσότεροι συλλεκτες δεν πολύ ασχολούνται, διότι τους απωθεί η έλλειψη κεφαλής στον εμπροσθοτυπο με την tughra αντ’αυτης, υπάρχουν όμως κι οι πιστοί του είδους (όπως εγώ) που βλέπουν τις μικροδιαφορές με τη μια.

Όταν λές ασχολείσαι δηλαδή αγοράζεις και συλλέγεις Οθωμανικά χρυσά ή μόνο τα μελετάς ?
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 04, 2021, 10:53:47 πμ από IliopoulosC » Καταγράφηκε
IliopoulosC
Επισκέπτης
« Απάντηση #8 στις: Σεπτέμβριος 04, 2021, 10:58:51 πμ »

Θα προτείνω σε όσους θέλουν να συλλέξουν τέτοια χρυσά νομίσματα να μελετήσουν τα βιβλία του Osmanli Imparatoglou ξεκινώντας από τα εξής :

1)Ottoman Empire Coins 1839-1922 (AH 1255-1336)

2)Ottoman Empire Coins   1687-1839 (ΑΗ 1099 - 1255)

Προσοχή όχι τα διαφημιστικά φυλλάδια του ίντερνετ. Εκεί μια γενική άποψη αποκτάτε και μόνο. Τα βιβλία είναι στην Αγγλική γλώσσα.

 
Καταγράφηκε
mikekon
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 751



Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Σεπτέμβριος 04, 2021, 12:27:36 μμ »

Για τόσο μικρό νόμισμα, κάτω από 2 γραμμάρια καθαρά νομίζω, ακόμη και €10 είναι μεγάλη  υπεραξία και μπορεί να βρεθεί τέτοιος αγοραστής, υπάρχουν άτομα που μαζεύουν αυτά τα Οθωμανικά  με ημερομηνίες αν και το συγκεκριμένο είναι από τα τελευταία Οθωμανικά και βρίσκεται σχετικά εύκολα σε καλύτερη κατάσταση. Σε μια λίρα όμως, τα 100 Kurush δηλαδή, εκεί οι υπεραξίες είναι μεγαλύτερες κι υπάρχουν (παλαιότερες) λίρες που στα 8-8.50 γρ. μικτό που είναι να πάνε από €450 έως και €2000+ σε ακυκλοφόρητο, ανάλογα με την ημερομηνία και το ποσο σπάνιο και δημοφιλές είναι. Το ίδιο ισχύει και για τα 500 kurush, των 40 γραμμαρίων μεικτών, υπάρχουν για μέταλλο κι υπάρχουν κομμάτια πολλων χιλιάδων ευρώ. Αυτά πριν από το 1923 και τον Κεμαλ βέβαια.

Οι περισσότεροι συλλεκτες δεν πολύ ασχολούνται, διότι τους απωθεί η έλλειψη κεφαλής στον εμπροσθοτυπο με την tughra αντ’αυτης, υπάρχουν όμως κι οι πιστοί του είδους (όπως εγώ) που βλέπουν τις μικροδιαφορές με τη μια.
Οκ   οποιος εχει 25 και 50  kurus και τα πουλαει  με 10 ευρω  υπεραξια να μου τα φερει ολα... γιατι λεμε  εδω οτι θελουμε νομιζω
Καταγράφηκε
mikekon
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 751



Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Σεπτέμβριος 04, 2021, 12:28:58 μμ »

Δεν ειναι απο κοσμημα αλλα χτυπημα . Δεν εχει βγει κανενας κρικος

Κι έτσι να είναι η ουσία παραμένει σε αυτό που σου έγραψα παραπάνω. Ότι μόλις το δεί κάποιος θα σου πεί έχει χτύπημα όπως είπες  έχει ζημιά μ'εργαλείο ή αφαιρέθηκε κρίκος ή χτύπησε κάπου και θα σου πεί πάει αξία μετάλλου. Θεωρώ πολύ δύσκολο κάποιος να σου πληρώσει αξία πάνω από τον χρυσό σ'αυτό το κέρμα. Όχι απίθανο αλλά πολύ δύσκολο.Στο λέω διότι είχα κι εγώ δικό μου και είχα την ίδια αντιμετώπιση όπου το έδειξα.
Φερτα μου εμενα
Καταγράφηκε
digo
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1057



Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Σεπτέμβριος 04, 2021, 07:43:36 μμ »

Όταν λές ασχολείσαι δηλαδή αγοράζεις και συλλέγεις Οθωμανικά χρυσά ή μόνο τα μελετάς ?

Αγοράζω, δεν συλλέγω. Τέτοια μικρούλια συνήθως τα παίρνω όταν η τιμή τους είναι καλή, αλλά υπάρχουν και συγκεκριμένα κομμάτια που θέλω, ένα εκ των οποίων (Οθωμανικό Αιγυπτιακό), το 100 qirsh AH1293/12 μου πήρε 5-6 χρόνια να το βρω σε NGC MS64. Είναι και one year type.
Καταγράφηκε
IliopoulosC
Επισκέπτης
« Απάντηση #12 στις: Σεπτέμβριος 04, 2021, 08:48:06 μμ »

Όταν λές ασχολείσαι δηλαδή αγοράζεις και συλλέγεις Οθωμανικά χρυσά ή μόνο τα μελετάς ?

Αγοράζω, δεν συλλέγω. Τέτοια μικρούλια συνήθως τα παίρνω όταν η τιμή τους είναι καλή, αλλά υπάρχουν και συγκεκριμένα κομμάτια που θέλω, ένα εκ των οποίων (Οθωμανικό Αιγυπτιακό), το 100 qirsh AH1293/12 μου πήρε 5-6 χρόνια να το βρω σε NGC MS64. Είναι και one year type.
Μάλιστα κατάλαβα. Κι εγώ αγοράζω τέτοια όταν τα βρω σε καλές τιμές. Το αιγυπτιακό όμορφο όντως.
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences