Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 28, 2024, 08:42:21 μμ
Σελίδες: 1 2 [3]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Η πιο αποτυχημένη συλλεκτική αγορά μας !!  (Αναγνώστηκε 9510 φορές)
0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.
Βασκας
Επισκέπτης
« Απάντηση #30 στις: Σεπτέμβριος 26, 2021, 04:39:13 μμ »

Μαλιστα κυριε 1733 ευρο συν προμηθεια απο την οποια ο καταθέτης του λοτ θα παρει 1733 ευρο μειον 18 τοις εκατο επι 24 τοις εκατο επι της προμηθειας .
Δηλαδη 1355 ευρο θα παρει στο χερι οταν τα μπαφαλο πουλιοντουσαν πριν 15 χρονια 2500 ευρο εκαστοοο.

Τωρα ποιος εβγαλε και ποιος εχασε ειναι ολοφάνερο.

Την προμήθεια σε κάθε δημοπρασία την πληρώνει ο αγοραστής και όχι ο καταθέτης του λότ. Άν πάω εγώ ένα λότ σε έναν οίκο θα πληρωθώ το κλείσιμο του λότ . Την προμήθεια και το ΦΠΑ επί αυτής τα πληρώνει ο αγοραστής του ΛΟΤ όχι ο καταθέτης. Επίσης την τιμή εκκίνησης την συναποφασίζει ο καταθέτης και ο δημοπράτης  και είτε συμφωνεί ο καταθέτης και το αφήνει το λοτ στον δημοπράτη είτε όχι και ψάχνει γι άλλον δημοπράτη.  Δέν ξέρω οίκο να παίρνει προμήθεια και από τον αγοραστή και από τον πωλητή (καταθέτη) .

Προφανώς περισσότερο θα χάσει κανείς αν πάει να πουλήσει σε έμπορο με μαγαζί γιατί θα τον σφάξει κανονικά. Και αν ο έμπορος με μαγαζί έχει και νοοτροπία ενεχυροδανειστική και όχι συλλεκτική νοοτροπία ή παιδεία θα τον σφάξει και βαθειά. 





Δεν γνωριζετε τι λέτε Κύριε.

Εκτίθεστε.

Μαυρα μεσανυχτα εχετε απο δημοπρασίες και απο προμήθειες οικων δημοπρασιών.
Καταγράφηκε
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #31 στις: Σεπτέμβριος 26, 2021, 05:23:13 μμ »

Νόμιζα ότι δεν υπήρχε ανάγκη αλλά μάλλον πρέπει να εξηγούμε και τα αυτονόητα. Αν δεν έχετε ιδέα από δημοπρασίες μην εκτιθεστε.
Καταγράφηκε
DrachmaLover
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 77



Προφίλ
« Απάντηση #32 στις: Σεπτέμβριος 26, 2021, 08:10:49 μμ »

Μαλιστα κυριε 1733 ευρο συν προμηθεια απο την οποια ο καταθέτης του λοτ θα παρει 1733 ευρο μειον 18 τοις εκατο επι 24 τοις εκατο επι της προμηθειας .
Δηλαδη 1355 ευρο θα παρει στο χερι οταν τα μπαφαλο πουλιοντουσαν πριν 15 χρονια 2500 ευρο εκαστοοο.

Τωρα ποιος εβγαλε και ποιος εχασε ειναι ολοφάνερο.

Την προμήθεια σε κάθε δημοπρασία την πληρώνει ο αγοραστής και όχι ο καταθέτης του λότ. Άν πάω εγώ ένα λότ σε έναν οίκο θα πληρωθώ το κλείσιμο του λότ . Την προμήθεια και το ΦΠΑ επί αυτής τα πληρώνει ο αγοραστής του ΛΟΤ όχι ο καταθέτης. Επίσης την τιμή εκκίνησης την συναποφασίζει ο καταθέτης και ο δημοπράτης  και είτε συμφωνεί ο καταθέτης και το αφήνει το λοτ στον δημοπράτη είτε όχι και ψάχνει γι άλλον δημοπράτη.  Δέν ξέρω οίκο να παίρνει προμήθεια και από τον αγοραστή και από τον πωλητή (καταθέτη) .

Προφανώς περισσότερο θα χάσει κανείς αν πάει να πουλήσει σε έμπορο με μαγαζί γιατί θα τον σφάξει κανονικά. Και αν ο έμπορος με μαγαζί έχει και νοοτροπία ενεχυροδανειστική και όχι συλλεκτική νοοτροπία ή παιδεία θα τον σφάξει και βαθειά. 


Το να μην γνωρίζει κάποιος δεν είναι κακό αλλά να μην γνωρίζει και να κάνει ότι γνωρίζει το μόνο που καταφέρνει είναι να γελάει ο κόσμος...Ακόμα περιμένουμε  να μας πεις για τα 4 μεγάλα κέντρα παραχάραξης στην Ελλάδα....Όλο φρου φρου και αρώματα για να κάνεις εντύπωση είσαι. Μάλλον το αντίθετο καταφέρνεις...
Καταγράφηκε
PapadopoulosK
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 57


Προφίλ
« Απάντηση #33 στις: Σεπτέμβριος 26, 2021, 09:41:07 μμ »

Όντως πληρώνει και ο καταθέτης και ο αγοραστής δίκιο έχεις . Επομένως όλα τα Bullion νομίσματα ουγγιάς χρυσού ή αργύρου που πωλούν οι έμποροι μας λές ότι χάνουν την αξία τους μετά το πέρας των ετών και τελικά βγαίνουν χαμένοι οι αγοραστές τους. Δηλαδή για το Buffalo που αγοράστηκε 2500 κι έκλεισε 1733 υπάρχει απώλεια για τον αγοραστή.  Όταν αγοράστηκε 2500 αυτή η ουγγιά του Buffalo είχε ο χρυσός 2500 ? Ασφαλώς και όχι άρα ήταν εξ'αρχής λανθασμένη η επιλογή αγοράς . Άρα ν'αποφεύγουμε ν'αγοράζουμε ουγγιές από μαγαζιά με υπεραξίες μεγάλες? Αυτό  μας λές κύριε Baskas?  Εσείς στο δικό σας το μαγαζί πουλάτε ουγγιές χρυσού? Και σε τι τιμή?  Σήμερα η ουγγιά είναι 1494€. 

« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 26, 2021, 09:41:56 μμ από PapadopoulosK » Καταγράφηκε
ΡΟΔΑΚΑΣ
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 816


Γενvιέσαι - δεν γίνεσαι.


Προφίλ
« Απάντηση #34 στις: Σεπτέμβριος 26, 2021, 10:25:09 μμ »

Απο αποτυχιες συνηθως στις αρχες του συλλεκτισμου ΠΑΝΤΑ υπαρχουν σε ΟΛΟΥΣ τους συλλεκτες.Την δικια μου ''αποτυχια'' οπως αναγραφετε στο ποστ σαν νομισμα το εχω κρατησει ακομα ''αναμνηστικο'' για να το θυμαμαι και να μην ξανακανω λαθος και ξανα πονεσω Σαρκασμός
Βεβαια αυτη η τακτικη μου χει στερησει και επιτυχιες αλλα σιγουρα μου απετρεψε και πολλες εκ νεου αποτυχιες Κλείσιμο ματιού
Για το ''ιστορικο'' μιλαω για  νομισμα της αγαπημενης μου περιοδου Γεωργιου Α

Συμπερασμα:και οι μ@λ@κιες στην ζωη ειναι......μαθαινεις.
Καταγράφηκε
ellinas
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 7636


Προφίλ
« Απάντηση #35 στις: Σεπτέμβριος 27, 2021, 08:56:45 πμ »

Όντως πληρώνει και ο καταθέτης και ο αγοραστής δίκιο έχεις . Επομένως όλα τα Bullion νομίσματα ουγγιάς χρυσού ή αργύρου που πωλούν οι έμποροι μας λές ότι χάνουν την αξία τους μετά το πέρας των ετών και τελικά βγαίνουν χαμένοι οι αγοραστές τους. Δηλαδή για το Buffalo που αγοράστηκε 2500 κι έκλεισε 1733 υπάρχει απώλεια για τον αγοραστή.  Όταν αγοράστηκε 2500 αυτή η ουγγιά του Buffalo είχε ο χρυσός 2500 ? Ασφαλώς και όχι άρα ήταν εξ'αρχής λανθασμένη η επιλογή αγοράς . Άρα ν'αποφεύγουμε ν'αγοράζουμε ουγγιές από μαγαζιά με υπεραξίες μεγάλες? Αυτό  μας λές κύριε Baskas?  Εσείς στο δικό σας το μαγαζί πουλάτε ουγγιές χρυσού? Και σε τι τιμή?  Σήμερα η ουγγιά είναι 1494€. 


Σου είναι δύσκολο να καταλάβεις ότι ο καθένας μπορεί να συλλέξει ότι τον ευχαριστεί και να το πληρώσει όσο θέλει;
Αυτό που για κάποιον είναι λάθος για κάποιον άλλο είναι σωστό και το αντίστροφο.Κάποιος που αγοράζει το κάνει με το πιστόλι στον κρόταφο ή επειδή το θέλει;
Αν θέλεις να μάθεις πόσο πουλάει ο α ή ο β να πάρεις τηλέφωνο στα μαγαζιά τους και να μάθεις!!!
Έχεις ΠΡΟΕΙΔΟΠΟΙΗΘΕΙ άλλα φαίνεται δεν το κατάλαβες......................
περιμένω λίγο ακόμη μήπως κάτι αλλάξει......................
Καταγράφηκε
PapadopoulosK
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 57


Προφίλ
« Απάντηση #36 στις: Σεπτέμβριος 27, 2021, 11:34:01 πμ »

Όντως πληρώνει και ο καταθέτης και ο αγοραστής δίκιο έχεις . Επομένως όλα τα Bullion νομίσματα ουγγιάς χρυσού ή αργύρου που πωλούν οι έμποροι μας λές ότι χάνουν την αξία τους μετά το πέρας των ετών και τελικά βγαίνουν χαμένοι οι αγοραστές τους. Δηλαδή για το Buffalo που αγοράστηκε 2500 κι έκλεισε 1733 υπάρχει απώλεια για τον αγοραστή.  Όταν αγοράστηκε 2500 αυτή η ουγγιά του Buffalo είχε ο χρυσός 2500 ? Ασφαλώς και όχι άρα ήταν εξ'αρχής λανθασμένη η επιλογή αγοράς . Άρα ν'αποφεύγουμε ν'αγοράζουμε ουγγιές από μαγαζιά με υπεραξίες μεγάλες? Αυτό  μας λές κύριε Baskas?  Εσείς στο δικό σας το μαγαζί πουλάτε ουγγιές χρυσού? Και σε τι τιμή?  Σήμερα η ουγγιά είναι 1494€. 


Σου είναι δύσκολο να καταλάβεις ότι ο καθένας μπορεί να συλλέξει ότι τον ευχαριστεί και να το πληρώσει όσο θέλει;
Αυτό που για κάποιον είναι λάθος για κάποιον άλλο είναι σωστό και το αντίστροφο.Κάποιος που αγοράζει το κάνει με το πιστόλι στον κρόταφο ή επειδή το θέλει;
Αν θέλεις να μάθεις πόσο πουλάει ο α ή ο β να πάρεις τηλέφωνο στα μαγαζιά τους και να μάθεις!!!
Έχεις ΠΡΟΕΙΔΟΠΟΙΗΘΕΙ άλλα φαίνεται δεν το κατάλαβες......................
περιμένω λίγο ακόμη μήπως κάτι αλλάξει......................


Προειδοποιηθεί για ποιό πράγμα ακριβώς? Θα μου πείς πάλι για αναίτια επιθετική συμπεριφορά?   Βγαίνει ένας έμπορος εδώ με μαγαζί  (Βασιλακόπουλος )και εκτίθεται λέγοντας  μην αγοράζετε Lunars , Buffalo και ένα σωρό άλλα που αναφέρει γιατί θα χάσετε τα χρήματά σας βάσει της πείρας του. Και σε ρωτώ αυτό δεν είναι αθέμιτος ανταγωνισμός απέναντι σε άλλους εμπόρους που ενδεχομένως έχουν και εμπορεύονται αυτό το αντικείμενο? Ρε πάτε καλά εδώ μέσα? 

Βγαίνει ο Βασιλακόπουλος και λέει ότι ο Αρκομάνης είχε σκουριασμένα κέρματα πρίν του "χαρίσει" τα δικά του και το περνάτε ντούκου?   Ποιός είναι ο Βασιλακόπουλος που θα πιάσει τον Αρκομάνη και θα πεί ότι είχε σκουριασμένα κέρματα στη συλλογή του?  Ο Αρκομάνης δεν είναι μέλος εδώ μέσα. Άν θέλει να μιλήσει ο Βασιλακόπουλος για τον Αρκομάνη να πάει εκεί που είναι μέλος ο Αρκομάνης και να τα πεί. Αλλά τολμάει ? Αμ δε.  Ειναι 2ο φάουλ του Βασιλακόπουλου. Και προειδοποιώ εγώ αυτή τη φορά τον Βασιλακόπουλο. Πρόσεχε γιατί θα πέσουν μηνύσεις και για συκοφαντική δυσφήμιση και για αθέμιτο ανταγωνισμό. Πρόσεχε καλά τι γράφεις δημόσια.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 27, 2021, 11:46:19 πμ από PapadopoulosK » Καταγράφηκε
Βασκας
Επισκέπτης
« Απάντηση #37 στις: Σεπτέμβριος 27, 2021, 04:01:37 μμ »

Κύριε για οποιοδήποτε θέμα εχετε με μας και αν σας προσβαλαμε η σας θίξαμε μπορείτε εσεις η οποιοσδήποτε αλλος να πατε στον εισαγγελεα.
Αν οχι τοτε βγαλτε το σκασμό και εκβιασμούς οχι σε μας.
Ημερησια διαταξη τι θα λεμε οχι σε μας αλλα στους οικείους σας.
Ο καθένας ειναι υπόλογος των πραξεων του και  αυτων που γράφει.
Καταγράφηκε
ellinas
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 7636


Προφίλ
« Απάντηση #38 στις: Σεπτέμβριος 28, 2021, 07:08:43 πμ »

Όντως πληρώνει και ο καταθέτης και ο αγοραστής δίκιο έχεις . Επομένως όλα τα Bullion νομίσματα ουγγιάς χρυσού ή αργύρου που πωλούν οι έμποροι μας λές ότι χάνουν την αξία τους μετά το πέρας των ετών και τελικά βγαίνουν χαμένοι οι αγοραστές τους. Δηλαδή για το Buffalo που αγοράστηκε 2500 κι έκλεισε 1733 υπάρχει απώλεια για τον αγοραστή.  Όταν αγοράστηκε 2500 αυτή η ουγγιά του Buffalo είχε ο χρυσός 2500 ? Ασφαλώς και όχι άρα ήταν εξ'αρχής λανθασμένη η επιλογή αγοράς . Άρα ν'αποφεύγουμε ν'αγοράζουμε ουγγιές από μαγαζιά με υπεραξίες μεγάλες? Αυτό  μας λές κύριε Baskas?  Εσείς στο δικό σας το μαγαζί πουλάτε ουγγιές χρυσού? Και σε τι τιμή?  Σήμερα η ουγγιά είναι 1494€. 


Σου είναι δύσκολο να καταλάβεις ότι ο καθένας μπορεί να συλλέξει ότι τον ευχαριστεί και να το πληρώσει όσο θέλει;
Αυτό που για κάποιον είναι λάθος για κάποιον άλλο είναι σωστό και το αντίστροφο.Κάποιος που αγοράζει το κάνει με το πιστόλι στον κρόταφο ή επειδή το θέλει;
Αν θέλεις να μάθεις πόσο πουλάει ο α ή ο β να πάρεις τηλέφωνο στα μαγαζιά τους και να μάθεις!!!
Έχεις ΠΡΟΕΙΔΟΠΟΙΗΘΕΙ άλλα φαίνεται δεν το κατάλαβες......................
περιμένω λίγο ακόμη μήπως κάτι αλλάξει......................


Προειδοποιηθεί για ποιό πράγμα ακριβώς? Θα μου πείς πάλι για αναίτια επιθετική συμπεριφορά?   Βγαίνει ένας έμπορος εδώ με μαγαζί  (Βασιλακόπουλος )και εκτίθεται λέγοντας  μην αγοράζετε Lunars , Buffalo και ένα σωρό άλλα που αναφέρει γιατί θα χάσετε τα χρήματά σας βάσει της πείρας του. Και σε ρωτώ αυτό δεν είναι αθέμιτος ανταγωνισμός απέναντι σε άλλους εμπόρους που ενδεχομένως έχουν και εμπορεύονται αυτό το αντικείμενο? Ρε πάτε καλά εδώ μέσα? 

Βγαίνει ο Βασιλακόπουλος και λέει ότι ο Αρκομάνης είχε σκουριασμένα κέρματα πρίν του "χαρίσει" τα δικά του και το περνάτε ντούκου?   Ποιός είναι ο Βασιλακόπουλος που θα πιάσει τον Αρκομάνη και θα πεί ότι είχε σκουριασμένα κέρματα στη συλλογή του?  Ο Αρκομάνης δεν είναι μέλος εδώ μέσα. Άν θέλει να μιλήσει ο Βασιλακόπουλος για τον Αρκομάνη να πάει εκεί που είναι μέλος ο Αρκομάνης και να τα πεί. Αλλά τολμάει ? Αμ δε.  Ειναι 2ο φάουλ του Βασιλακόπουλου. Και προειδοποιώ εγώ αυτή τη φορά τον Βασιλακόπουλο. Πρόσεχε γιατί θα πέσουν μηνύσεις και για συκοφαντική δυσφήμιση και για αθέμιτο ανταγωνισμό. Πρόσεχε καλά τι γράφεις δημόσια.
Το δις εξαμαρτείν ουκ ανδρός σοφού...............άντε στο καλό!!!
Καταγράφηκε
fotiscy
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 370



Προφίλ
« Απάντηση #39 στις: Νοέμβριος 14, 2021, 09:23:50 μμ »

Καλησπέρα,

σχεδόν πάντα λέμε για τις μεγάλες μας επιτυχίες δλδ για νομίσματα που αγοράσαμε για μια τιμή α και τα πουλήσαμε σε πολλαπλάσια τιμή ή πλέον αξίζουν πολλαπλάσια τιμή από αυτή που τα αγοράσαμε

αυτά που δεν λέμε όμως είναι οι μεγαλύτερες αποτυχίες μας .. εσείς μπορείτε να θυμηθείτε την πιο αποτυχημένη αγορά σας??


η δικιά μου είναι η ασημένια συλλογή Lunar 2 (12 νομίσματα του 1οζ) που έκανα υπομονή να τα μαζέψω και βλέπω ότι πολύ δύσκολα θα πάρω τα χρήματα μου πίσω
όπως
επίσης 5 ασημένια κομμάτια 75 ΧΡΟΝΙΑ ΕΘΝΙΚΗ ΤΡΑΠΕΖΑ 20€ 2003

η δικιά σας?



Φίλε Θάνο για εμένα τα χρυσά του 2013  τα κυπριακά πήρα 600 ευρώ στην έκδοση και πήρα πρόσφατα στα 420
Καταγράφηκε

“Out of the mountain of despair, a stone of hope” MLK
thanos_larisa
Τακτικός
**
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 250


Προφίλ
« Απάντηση #40 στις: Μάρτιος 07, 2022, 09:04:46 μμ »

Δύσκολη περίοδος αυτή με τις μεγάλες διακυμάνσεις στις τιμές των μετάλλων. το ερώτημα είναι τι κάνεις;
-ρευστοποιείς ?
-αγοράζεις και άλλα ?
-αναμονή?

εγώ μέχρις στιγμής είμαι σε κατάσταση αναμονής
εσείς?
Καταγράφηκε
coll
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3735


Προφίλ
« Απάντηση #41 στις: Μάρτιος 07, 2022, 09:56:25 μμ »

Απο οτι δειχνει ολοι στην αναμονη.
Ψευτοκινησεις για να περνα η ωρα
Καταγράφηκε
cat
Διαχειριστής
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2643



Προφίλ
« Απάντηση #42 στις: Μάρτιος 07, 2022, 10:01:21 μμ »

Γενικα αναμονη Θανο αλλα κ ναθελες να κανεις κινηση σε αφηνει η ΔΕΗ?ΑπορίαΑπορία
Καταγράφηκε

VENCEREMOS
thanos_larisa
Τακτικός
**
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 250


Προφίλ
« Απάντηση #43 στις: Μάρτιος 07, 2022, 10:05:19 μμ »

εμένα Δημήτρη η ΔΕΗ με αφήνει να κάνω κινήσεις, το φυσικό αέριο δεν με αφήνει!!
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 2 [3]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences