Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 28, 2024, 07:14:58 μμ
Σελίδες: 1 2 [3] 4
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: 20 δρ 1982 ποικιλίες  (Αναγνώστηκε 14029 φορές)
0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.
exmim
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2581


Προφίλ
« Απάντηση #30 στις: Αύγουστος 30, 2021, 03:24:59 μμ »

Μη ξεχνιόμαστε . Περιμένω Μιμη (Exmim) να δώ και το δικό σου νόμισμα.  Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός

Σορεος! Μεγάλο χαμόγελο μήπως μπορείς και μια ολόκληρη φωτογραφία απο το 7 ραβδώσεις.....Αν το έχεις ακόμα..
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 30, 2021, 03:36:11 μμ από exmim » Καταγράφηκε
george2017
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 182


Προφίλ
« Απάντηση #31 στις: Αύγουστος 30, 2021, 05:56:18 μμ »

Συμπλήρωσα την φόρμα και εγω Γιωργο, αλλά δεν απάντησα στην αξία, και στην αναλογία που βρίσκονται. Δεν εχω άποψη επι του θέματος, το μόνο που μπορώ να πω, είναι οτι δυσκολεύτηκα πολύ να βρω με 7 ραβδώσεις.

Ευχαριστώ Μίμη! Όσα θέλει συμπληρώνει ο καθένας... δεν υπάρχει πρόβλημα. Εγώ δεν το εχω βρει ακόμη με τις 7 ραβδώσεις...
Καταγράφηκε
george2017
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 182


Προφίλ
« Απάντηση #32 στις: Αύγουστος 30, 2021, 06:03:40 μμ »

Όντως περίεργο που δεν το έχουν στα population report αυτό το ms64....βέβαια αυτό δεν είναι με 7 ραβδώσεις από χάραξη....αλλά όπως αναφέρει η πιστοποίηση είναι mint error double die reverse....

Πρακτικά αυτό το mint error αντιστοιχεί σε ποικιλία εφόσον επιβεβαιώνει ότι η μήτρα ήταν doubled. Παρότι δηλαδή δε χαραχτηκε για να έχει 7 ραβδώσεις η κατασκευή της έγινε με λανθασμένο τρόπο και διπλασίασε το σχέδιο στη θέση αυτή. Άρα όσα νομίσματα έκοψε η συγκεκριμένη θα είναι έτσι. Τώρα το πόσα έκοψε νομίζω το μετράμε σε εκατοντάδες χιλιάδες για το μέγεθος του νομίσματος και την εποχή που κόπηκαν...
Καταγράφηκε
Διηνέκης
Χρυσό μέλος
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1657

Άρχε σεαυτού


Προφίλ
« Απάντηση #33 στις: Αύγουστος 30, 2021, 06:08:45 μμ »

Θα διαφωνήσω....το σφάλμα δεν είναι ποικιλία...ποτέ δεν θεωρήθηκε ποικιλία σε οποιοδήποτε νόμισμα...
Καταγράφηκε
george2017
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 182


Προφίλ
« Απάντηση #34 στις: Αύγουστος 30, 2021, 06:09:13 μμ »

Πάντως κύριοι καταλαβαίνω ότι για πολλούς είναι αδιάφορη και ασήμαντη νομισματική περίοδος, αλλά αυτά τα 20αρικα εγώ τα ευχαριστιεμαι πάρα πολύ. Οι φωτογραφίες είναι τρομερές!

Στην επόμενη φόρμα θα προσπαθήσω να αλλάξω αρκετές ερωτήσεις και θα αλλάξω εποχή. Σκέφτομαι για Κωνσταντίνο Β, αλλά ακούω και δικές σας ιδέες.
Καταγράφηκε
george2017
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 182


Προφίλ
« Απάντηση #35 στις: Αύγουστος 30, 2021, 06:17:39 μμ »

Θα διαφωνήσω....το σφάλμα δεν είναι ποικιλία...ποτέ δεν θεωρήθηκε ποικιλία σε οποιοδήποτε νόμισμα...

Σεβαστή η διαφωνία αλλά δεν είναι όλα τα σφάλματα ίδια. Αν ένα σφάλμα προκύπτει πχ στο χτύπημα η στο δίσκο και παράγει ένα νομισμα με σφάλμα τότε αυτό το σφάλμα είναι μοναδικό και δεν αποτελεί ποικιλία. Για παράδειγμα ενα διπλοχτυπημενο νόμισμα. Αν όμως ένα σφάλμα γίνει κατά τη κατασκευή της μήτρας εργασίας τότε αποτελεί στοιχείο αναγνώρισης της συγκεκριμένης μήτρας και συνεπώς ποικιλία. Πχ μια διπλοχτυπημενη μήτρα που θα δώσει ένα διπλασιασμενο σχέδιο σε όλα τα νομίσματα που θα παράξει.
Προς υποστήριξη των όσων λέω σας βάζω μια διάσημη σελίδα που περιγράφει τις διπλοχτυπημενες μήτρες και αντίστοιχες ποικιλίες. https://doubleddie.com/58222.html
Καταγράφηκε
Διηνέκης
Χρυσό μέλος
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1657

Άρχε σεαυτού


Προφίλ
« Απάντηση #36 στις: Αύγουστος 30, 2021, 06:25:17 μμ »

Αν ίσχυε αυτή η περίπτωση θα είχαμε ένα αρκετά μεγάλο αριθμό παρόμοιων νομισμάτων,τουλάχιστον κάποιες δεκάδες χιλιάδες.. παρόλα αυτά οι πραγματικοί αριθμοί μαρτυρούν το αντίθετο...βέβαια σεβαστή κάθε άποψη,απλά η δική μου λογική μου υπαγορεύει αυτή την "αλήθεια"...
Καταγράφηκε
george2017
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 182


Προφίλ
« Απάντηση #37 στις: Αύγουστος 30, 2021, 06:39:35 μμ »

Αν ίσχυε αυτή η περίπτωση θα είχαμε ένα αρκετά μεγάλο αριθμό παρόμοιων νομισμάτων,τουλάχιστον κάποιες δεκάδες χιλιάδες.. παρόλα αυτά οι πραγματικοί αριθμοί μαρτυρούν το αντίθετο...βέβαια σεβαστή κάθε άποψη,απλά η δική μου λογική μου υπαγορεύει αυτή την "αλήθεια"...
Αν η εταιρεία πιστοποίησης έχει κάνει σωστή διάγνωση στο σφάλμα, τότε από μόνο του σημαίνει ότι αυτή η μήτρα όσα έκανε τα έκανε έτσι και άρα ναι πρέπει να υπήρξαν αρκετές χιλιάδες. Το σφάλμα αυτό δηλαδή αυτό σημαίνει.
Βγήκαν κοντά 25 εκ. η μία μήτρα αυτή μπορεί να κατάφερε να χτυπήσει μόλις 100-200 χιλιάδες νομίσματα.  Άρα εξ αρχής η αναλογία θα ηταν μικρότερη από 1 στα 100. Προσωπικά είμαι σίγουρος ότι έχει μια αναλογία μικρότερη από 1% αλλά δε ξέρω ακριβώς πόσο είναι αυτό.

Το τροποποιω για να πω ότι όταν λέω δε ξέρω δεν εννοώ ότι μπορεί να είναι και ένα στα χίλια. Εννοώ αν είναι 0.5 ή  1%. Κάπου εκεί μέσα παίζει
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 30, 2021, 06:41:58 μμ από george2017 » Καταγράφηκε
Διηνέκης
Χρυσό μέλος
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1657

Άρχε σεαυτού


Προφίλ
« Απάντηση #38 στις: Αύγουστος 30, 2021, 06:58:40 μμ »

Εγώ ειλικρινά δεν γνωρίζω το ποσοστό εμφάνισης αυτών των νομισμάτων σε σχέση με το σύνολο....πάντως αν λάβω σαν δεδομένο ότι έχεις δίκιο,τότε η ύπαρξη μόνο ενός νομίσματος σε κατάσταση ακυκλοφόρητου όπως ειπώθηκε,μου φαίνεται πολύ ύποπτη....δλδ η' έχουν κοπεί πολύ λίγα νομίσματα ,λίγες δεκάδες δλδ και απο αυτά έχει επιβιώσει σε άριστη κατάσταση 1-2 κομμάτια η' κόπηκαν  100.000-200.000 νομίσματα και από αυτά έχουν επιβιώσει μερικές δεκάδες ακυκλοφόρητα....πάντως το να κόπηκαν 100.000-200.000 κομμάτια και από αυτά μετά από 40 χρόνια να έχει μείνει μόνο ένα ακυκλοφόρητο μου φαίνεται εξωπραγματικό
Καταγράφηκε
george2017
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 182


Προφίλ
« Απάντηση #39 στις: Αύγουστος 30, 2021, 07:47:53 μμ »

Εγώ ειλικρινά δεν γνωρίζω το ποσοστό εμφάνισης αυτών των νομισμάτων σε σχέση με το σύνολο....πάντως αν λάβω σαν δεδομένο ότι έχεις δίκιο,τότε η ύπαρξη μόνο ενός νομίσματος σε κατάσταση ακυκλοφόρητου όπως ειπώθηκε,μου φαίνεται πολύ ύποπτη....δλδ η' έχουν κοπεί πολύ λίγα νομίσματα ,λίγες δεκάδες δλδ και απο αυτά έχει επιβιώσει σε άριστη κατάσταση 1-2 κομμάτια η' κόπηκαν  100.000-200.000 νομίσματα και από αυτά έχουν επιβιώσει μερικές δεκάδες ακυκλοφόρητα....πάντως το να κόπηκαν 100.000-200.000 κομμάτια και από αυτά μετά από 40 χρόνια να έχει μείνει μόνο ένα ακυκλοφόρητο μου φαίνεται εξωπραγματικό

Σε αυτό θα συμφωνήσω απόλυτα χωρίς να υπονοώ κάτι για κανέναν. Θεωρώ κι εγώ πολύ πιθανό εφόσον υπάρχει ένα ακυκλοφόρητο κάπου να είναι και το υπόλοιπο μασούρι ή  να έχει σπάσει σε πολλά άτομα. Και καθόλου περίεργο να υπάρχουν και άλλα ανάμεσα στα τόσα που υπάρχουν.
Καταγράφηκε
IliopoulosC
Επισκέπτης
« Απάντηση #40 στις: Αύγουστος 31, 2021, 11:47:30 πμ »

Εγώ ειλικρινά δεν γνωρίζω το ποσοστό εμφάνισης αυτών των νομισμάτων σε σχέση με το σύνολο....πάντως αν λάβω σαν δεδομένο ότι έχεις δίκιο,τότε η ύπαρξη μόνο ενός νομίσματος σε κατάσταση ακυκλοφόρητου όπως ειπώθηκε,μου φαίνεται πολύ ύποπτη....δλδ η' έχουν κοπεί πολύ λίγα νομίσματα ,λίγες δεκάδες δλδ και απο αυτά έχει επιβιώσει σε άριστη κατάσταση 1-2 κομμάτια η' κόπηκαν  100.000-200.000 νομίσματα και από αυτά έχουν επιβιώσει μερικές δεκάδες ακυκλοφόρητα....πάντως το να κόπηκαν 100.000-200.000 κομμάτια και από αυτά μετά από 40 χρόνια να έχει μείνει μόνο ένα ακυκλοφόρητο μου φαίνεται εξωπραγματικό

Σε αυτό θα συμφωνήσω απόλυτα χωρίς να υπονοώ κάτι για κανέναν. Θεωρώ κι εγώ πολύ πιθανό εφόσον υπάρχει ένα ακυκλοφόρητο κάπου να είναι και το υπόλοιπο μασούρι ή  να έχει σπάσει σε πολλά άτομα. Και καθόλου περίεργο να υπάρχουν και άλλα ανάμεσα στα τόσα που υπάρχουν.

Μπορεί να είναι κι έτσι αλλά τόσα χρόνια που ανοίχτηκαν μασούρια 1982 δεν βρέθηκαν άλλα .  Νομίζω ότι για να τα πάρουν σοβαρά κάποιες "τσέπες" θα πρέπει να κλείσουν υψηλά σε δημοπρασία πχ Καραμήτσος και να γραφτεί κι ένα άρθρο για τη συγκεκριμένη ποικιλία σε κάποιο βιβλίο , να καταχωριστεί στον Κrause ίσως και να πιστοποιείται κανονικά (όχι ως σφάλμα αλλά ώς σχεδιαστική ποικιλία από χάραξη)
Καταγράφηκε
xmac
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 4134


Προφίλ
« Απάντηση #41 στις: Σεπτέμβριος 01, 2021, 06:49:42 μμ »

Όπως και να έχει η ποικιλία αυτή είναι πολύ δύσκολη. Και εγώ την έχω σε κυκλοφορημένη βέβαια κατάσταση, αλλά αν την έβρισκα UNC φυσικά και θα την ήθελα. Βέβαια σε κάποια τιμή που εγώ θεωρώ ότι πρέπει να δώσω και όχι σε κάποια εξωφρενική τιμή που θα θέλει κάποιος πωλητής. Διότι με 1500 ευρώ μπορώ να πάρω ένα ωραίο καποδιστριακό Φοινικάκι ή ένα Οθωνικό κομμάτι και να κλείσω μια τρύπα.
Καταγράφηκε
IliopoulosC
Επισκέπτης
« Απάντηση #42 στις: Σεπτέμβριος 01, 2021, 06:54:55 μμ »

Μη ξεχνιόμαστε . Περιμένω Μιμη (Exmim) να δώ και το δικό σου νόμισμα.  Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός

Σορεος! Μεγάλο χαμόγελο μήπως μπορείς και μια ολόκληρη φωτογραφία απο το 7 ραβδώσεις.....Αν το έχεις ακόμα..

Συγχαρητήρια που την έχεις την ποικιλία Μίμη καταρχήν. Είναι VF30-35 απ'όσο βλέπω. Άν θέλεις μπορώ να στο βελτιώσω λίγο σ'εμφάνιση το νόμισμα αν μένεις Αθήνα δηλαδή. (χωρίς χημικά βέβαια χωρίς τριψίματα).
Καταγράφηκε
exmim
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2581


Προφίλ
« Απάντηση #43 στις: Σεπτέμβριος 01, 2021, 07:03:02 μμ »

Εγω θα ήθελα μια ολόκληρη φωτογραφία απο το δικο σου, αυτο με τις 7, ετσι για σύγκριση, και αρχείο. ευχαριστώ πάντως για την καλή πρόθεση , δεν είναι ακυκλοφόρητο, οπότε δεν υπάρχει λογος νομίζω.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 01, 2021, 07:05:48 μμ από exmim » Καταγράφηκε
IliopoulosC
Επισκέπτης
« Απάντηση #44 στις: Σεπτέμβριος 01, 2021, 07:33:07 μμ »

Όπως και να έχει η ποικιλία αυτή είναι πολύ δύσκολη. Και εγώ την έχω σε κυκλοφορημένη βέβαια κατάσταση, αλλά αν την έβρισκα UNC φυσικά και θα την ήθελα. Βέβαια σε κάποια τιμή που εγώ θεωρώ ότι πρέπει να δώσω και όχι σε κάποια εξωφρενική τιμή που θα θέλει κάποιος πωλητής. Διότι με 1500 ευρώ μπορώ να πάρω ένα ωραίο καποδιστριακό Φοινικάκι ή ένα Οθωνικό κομμάτι και να κλείσω μια τρύπα.

Ποιά τιμή θεωρείς ότι πρέπει να δώσεις?  Σαρκασμός Σαρκασμός
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 2 [3] 4
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences