Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 28, 2024, 03:26:44 μμ
Σελίδες: [1] 2 3 4
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: 20 δρ 1982 ποικιλίες  (Αναγνώστηκε 14026 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
george2017
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 182


Προφίλ
« στις: Αύγουστος 21, 2021, 11:05:54 μμ »

Βάζω εδώ ένα ακόμη ερωτηματολόγιο, αυτή τη φορά για το 20αρικο του 1982. Οι ερωτήσεις είναι ίδιες με αυτές στο προηγούμενο, αλλά υπάρχουν κάποιες αλλαγές και προσθήκες. Ελπίζω να βρείτε χρόνο να το συμπληρώσετε και να το συζητήσουμε.
Μόλις μαζευτούν αρκετές απαντήσεις θα σας κοινοποιήσω τα αποτελέσματα.

https://forms.gle/CurbYBitEomVguxd6

Σας ευχαριστώ για τη συμμετοχή και καλή συνέχεια!
Καταγράφηκε
xmac
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 4134


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Αύγουστος 22, 2021, 03:07:29 μμ »

Εγώ ήδη συμπλήρωσα τη φόρμα σου.
Καταγράφηκε
george2017
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 182


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Αύγουστος 24, 2021, 12:48:13 μμ »

Εγώ ήδη συμπλήρωσα τη φόρμα σου.

Ευχαριστώ Μπάμπη, καθώς και όσους άλλους διαθέτουν χρόνο να μοιραστούν τις απόψεις και γνώσεις τους.
Καταγράφηκε
IliopoulosC
Επισκέπτης
« Απάντηση #3 στις: Αύγουστος 28, 2021, 04:48:36 μμ »

Έπρεπε να προστεθούν οι ποικιλίες με 5 , 6 κι 7 ραβδώσεις στις στήλες του ναού . Έχουν κατά καιρούς ασχοληθεί συλλέκτες με αυτές και χαρακτηρίζεται δυσκολότερη η ποικιλία των 7 ραβδώσεων στις στήλες του Ναού. Ακυκλοφόρητο υπάρχει πιστοποιημένο 1 κομμάτι PCGS και ο κάτοχος ζητά 1500€.  Αξίζει ή όχι? Δέν ξέρω να πώ όμως εδώ και 4 χρόνια κανείς δεν τα πλήρωσε αυτά τα 1500€. Του προσφέρθηκαν μέχρι και 200€ απ'όσο ξέρω αλλά δεν το έδωσε ο κάτοχος. Πέρσυ κάποιοι έγραψαν ότι βρήκαν μερικά κυκλοφορημένα? ακυκλοφόρητα? κέρματα με 7 ραβδώσεις. Δέν είδα όμως κανείς να δημοσιοποιεί ή να πουλά έστω ένα . Δυο που τσεκάρισα και είχαν δημοσιοποιηθεί ήταν από κουνημένη πρέσα (Machine doubling) και ένα ήταν από διπλοτύπωση μητρών (doubled die reverse 2 drx 1982) . Kανένα δεν είχε 7 ραβδώσεις από χάραξη. Όταν πρίν χρόνια συζήτησα το θέμα αυτό με τον Κο Λ. Ορφανό μου είπε ότι η πρωτότυπη μήτρα έσπασε 2 φορές λόγω υπερχρήσης (άλλωστε εκατομμύρια κέρματα  τυπώθηκαν από εκατοντάδες μήτρες) και χάραξαν νέα. Αυτό μου έδωσε σαν εξήγηση για τις ποικιλίες. 

Προσωπικά τα πιο δύσκολα ακυκλοφόρητα 20ρικα Μεταπολίτευσης θεωρώ ότι είναι μακράν τα 20ρικα του 1984 . Μασούρια δεν υπάρχουν πολλά σε αυτά. Τουλάχιστον όσο έψαξα δεν βρήκα. Και από το 1982 πιο δύσκολα είναι αυτά της ποικιλίας με 7 ραβδώσεις όπου σίγουρα γνωρίζω ένα ακυκλοφόρητο MS64 PCGS .  Αυτά τα ολίγα.

Καταγράφηκε
p_floyd1
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 395


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Αύγουστος 28, 2021, 07:56:18 μμ »

συγνωμη ρε παιδια,1500 ευρω για 20ρικο του 82?Απορία??,δλδ,τα μονολεπτα καποδιστρια ποσο πρεπει να κανουν?ΑπορίαΑπορία
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 28, 2021, 07:57:12 μμ από p_floyd1 » Καταγράφηκε
p_floyd1
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 395


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Αύγουστος 28, 2021, 08:01:10 μμ »

*ειχε στο ιμπει ενα πριν λιγους μηνες σε κουτι με 7 ραβδωσεις(damage),αν θυμαμαι καλα,κι εκλεισε 15-20 ευρω
Καταγράφηκε
p_floyd1
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 395


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Αύγουστος 28, 2021, 08:15:50 μμ »

*ειχε στο ιμπει ενα πριν λιγους μηνες σε κουτι με 7 ραβδωσεις(damage,unc,φυσικα),αν θυμαμαι καλα,κι εκλεισε 15-20 ευρω
Καταγράφηκε
E.X.N
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 479



Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Αύγουστος 28, 2021, 08:21:33 μμ »

συγνωμη ρε παιδια,1500 ευρω για 20ρικο του 82?Απορία??,δλδ,τα μονολεπτα καποδιστρια ποσο πρεπει να κανουν?ΑπορίαΑπορία

+1000
Καταγράφηκε

george2017
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 182


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Αύγουστος 29, 2021, 01:47:17 πμ »

Έπρεπε να προστεθούν οι ποικιλίες με 5 , 6 κι 7 ραβδώσεις στις στήλες του ναού . Έχουν κατά καιρούς ασχοληθεί συλλέκτες με αυτές και χαρακτηρίζεται δυσκολότερη η ποικιλία των 7 ραβδώσεων στις στήλες του Ναού. Ακυκλοφόρητο υπάρχει πιστοποιημένο 1 κομμάτι PCGS και ο κάτοχος ζητά 1500€.  Αξίζει ή όχι? Δέν ξέρω να πώ όμως εδώ και 4 χρόνια κανείς δεν τα πλήρωσε αυτά τα 1500€. Του προσφέρθηκαν μέχρι και 200€ απ'όσο ξέρω αλλά δεν το έδωσε ο κάτοχος. Πέρσυ κάποιοι έγραψαν ότι βρήκαν μερικά κυκλοφορημένα? ακυκλοφόρητα? κέρματα με 7 ραβδώσεις. Δέν είδα όμως κανείς να δημοσιοποιεί ή να πουλά έστω ένα . Δυο που τσεκάρισα και είχαν δημοσιοποιηθεί ήταν από κουνημένη πρέσα (Machine doubling) και ένα ήταν από διπλοτύπωση μητρών (doubled die reverse 2 drx 1982) . Kανένα δεν είχε 7 ραβδώσεις από χάραξη. Όταν πρίν χρόνια συζήτησα το θέμα αυτό με τον Κο Λ. Ορφανό μου είπε ότι η πρωτότυπη μήτρα έσπασε 2 φορές λόγω υπερχρήσης (άλλωστε εκατομμύρια κέρματα  τυπώθηκαν από εκατοντάδες μήτρες) και χάραξαν νέα. Αυτό μου έδωσε σαν εξήγηση για τις ποικιλίες. 

Προσωπικά τα πιο δύσκολα ακυκλοφόρητα 20ρικα Μεταπολίτευσης θεωρώ ότι είναι μακράν τα 20ρικα του 1984 . Μασούρια δεν υπάρχουν πολλά σε αυτά. Τουλάχιστον όσο έψαξα δεν βρήκα. Και από το 1982 πιο δύσκολα είναι αυτά της ποικιλίας με 7 ραβδώσεις όπου σίγουρα γνωρίζω ένα ακυκλοφόρητο MS64 PCGS .  Αυτά τα ολίγα.



Προς αποφυγή μπερδέματος τα 4 αυλάκια και 6 αυλάκια που αναφέρω στη φόρμα είναι οι 5 και 7 ραβδώσεις, που αναφέρονται εδώ.
Είναι νωρίς να σας παρουσιάσω τα αποτελέσματα πάντως ως τώρα κανεις κανείς δε δήλωσε ότι έχει την ποικιλία αυτή σε ακυκλοφόρητο. Οι απαντήσεις όμως είναι λίγες ακόμη.
Για την εξήγηση με πολλες μήτρες που έχουν άλλο σχέδιο νομίζω θα πρέπει να ελπίζουμε σε αρκετά νομίσματα πχ με 5 ραβδωσεις-4 αυλάκια που θα έχουν κάποια σπασίματα μήτρας η κάτι ανάλογο ώστε να φανεί αν υπήρξαν περισσότερες από μία τέτοιες μήτρες η μόνο μία.
Καταγράφηκε
IliopoulosC
Επισκέπτης
« Απάντηση #9 στις: Αύγουστος 29, 2021, 09:45:21 πμ »

Έπρεπε να προστεθούν οι ποικιλίες με 5 , 6 κι 7 ραβδώσεις στις στήλες του ναού . Έχουν κατά καιρούς ασχοληθεί συλλέκτες με αυτές και χαρακτηρίζεται δυσκολότερη η ποικιλία των 7 ραβδώσεων στις στήλες του Ναού. Ακυκλοφόρητο υπάρχει πιστοποιημένο 1 κομμάτι PCGS και ο κάτοχος ζητά 1500€.  Αξίζει ή όχι? Δέν ξέρω να πώ όμως εδώ και 4 χρόνια κανείς δεν τα πλήρωσε αυτά τα 1500€. Του προσφέρθηκαν μέχρι και 200€ απ'όσο ξέρω αλλά δεν το έδωσε ο κάτοχος. Πέρσυ κάποιοι έγραψαν ότι βρήκαν μερικά κυκλοφορημένα? ακυκλοφόρητα? κέρματα με 7 ραβδώσεις. Δέν είδα όμως κανείς να δημοσιοποιεί ή να πουλά έστω ένα . Δυο που τσεκάρισα και είχαν δημοσιοποιηθεί ήταν από κουνημένη πρέσα (Machine doubling) και ένα ήταν από διπλοτύπωση μητρών (doubled die reverse 2 drx 1982) . Kανένα δεν είχε 7 ραβδώσεις από χάραξη. Όταν πρίν χρόνια συζήτησα το θέμα αυτό με τον Κο Λ. Ορφανό μου είπε ότι η πρωτότυπη μήτρα έσπασε 2 φορές λόγω υπερχρήσης (άλλωστε εκατομμύρια κέρματα  τυπώθηκαν από εκατοντάδες μήτρες) και χάραξαν νέα. Αυτό μου έδωσε σαν εξήγηση για τις ποικιλίες. 

Προσωπικά τα πιο δύσκολα ακυκλοφόρητα 20ρικα Μεταπολίτευσης θεωρώ ότι είναι μακράν τα 20ρικα του 1984 . Μασούρια δεν υπάρχουν πολλά σε αυτά. Τουλάχιστον όσο έψαξα δεν βρήκα. Και από το 1982 πιο δύσκολα είναι αυτά της ποικιλίας με 7 ραβδώσεις όπου σίγουρα γνωρίζω ένα ακυκλοφόρητο MS64 PCGS .  Αυτά τα ολίγα.



Προς αποφυγή μπερδέματος τα 4 αυλάκια και 6 αυλάκια που αναφέρω στη φόρμα είναι οι 5 και 7 ραβδώσεις, που αναφέρονται εδώ.
Είναι νωρίς να σας παρουσιάσω τα αποτελέσματα πάντως ως τώρα κανεις κανείς δε δήλωσε ότι έχει την ποικιλία αυτή σε ακυκλοφόρητο. Οι απαντήσεις όμως είναι λίγες ακόμη.
Για την εξήγηση με πολλες μήτρες που έχουν άλλο σχέδιο νομίζω θα πρέπει να ελπίζουμε σε αρκετά νομίσματα πχ με 5 ραβδωσεις-4 αυλάκια που θα έχουν κάποια σπασίματα μήτρας η κάτι ανάλογο ώστε να φανεί αν υπήρξαν περισσότερες από μία τέτοιες μήτρες η μόνο μία.


Και όσοι ισχυρίζονται ότι την έχουν την ποικιλία είτε είναι κούνημα πρέσας είτε είναι διπλοτύπωση μήτρας δεν είναι από χάραξη 7 ραβδώσεων σε όλες τις στήλες του ναού. Ένα ακυκλοφόρητο τέτοιο PCGS παίζει και ζητείται από τον κάτοχό του 1500€.  Πολλά λίγα δεν ξέρω τόσα ζητούνται από αυτόν.
Καταγράφηκε
IliopoulosC
Επισκέπτης
« Απάντηση #10 στις: Αύγουστος 29, 2021, 09:50:29 πμ »

συγνωμη ρε παιδια,1500 ευρω για 20ρικο του 82?Απορία??,δλδ,τα μονολεπτα καποδιστρια ποσο πρεπει να κανουν?ΑπορίαΑπορία

Σου κάνει εντύπωση ε? Έχεις δεί κέρματα του Κων/νου Β' που σε MS68-69 κλείνουν 350 και 450€ στον Καραμήτσο? Οτιδήποτε αξίζει όσο πληρώνεται. Εφόσον κάποιοι τα πληρώνουν τόσο σημαίνει ότι αξίζουν και τόσο. Άν μπορείς να τα βρείς τσάμπα πάρτα τσάμπα.
Καταγράφηκε
ellinas
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 7636


Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Αύγουστος 29, 2021, 12:20:06 μμ »

συγνωμη ρε παιδια,1500 ευρω για 20ρικο του 82?Απορία??,δλδ,τα μονολεπτα καποδιστρια ποσο πρεπει να κανουν?ΑπορίαΑπορία

Σου κάνει εντύπωση ε? Έχεις δεί κέρματα του Κων/νου Β' που σε MS68-69 κλείνουν 350 και 450€ στον Καραμήτσο? Οτιδήποτε αξίζει όσο πληρώνεται. Εφόσον κάποιοι τα πληρώνουν τόσο σημαίνει ότι αξίζουν και τόσο. Άν μπορείς να τα βρείς τσάμπα πάρτα τσάμπα.
Καλησπέρα σε όλους,
δεν το έχεις διατυπώσει σωστά........εφόσον κάποιοι τα πληρώνουν τόσο σημαίνει ότι αξίζουν και τόσο για αυτούς θα ήταν το σωστό και θα συμφωνήσω μαζί σου.Το πόσο θα δώσει ο καθένας είναι θέμα δικό του και κρίση δική του που δεν συμβαδίζει απαραίτητα με την λογική και κρίση όλων των υπολοίπων.
Καταγράφηκε
IliopoulosC
Επισκέπτης
« Απάντηση #12 στις: Αύγουστος 29, 2021, 05:18:57 μμ »

συγνωμη ρε παιδια,1500 ευρω για 20ρικο του 82?Απορία??,δλδ,τα μονολεπτα καποδιστρια ποσο πρεπει να κανουν?ΑπορίαΑπορία

Σου κάνει εντύπωση ε? Έχεις δεί κέρματα του Κων/νου Β' που σε MS68-69 κλείνουν 350 και 450€ στον Καραμήτσο? Οτιδήποτε αξίζει όσο πληρώνεται. Εφόσον κάποιοι τα πληρώνουν τόσο σημαίνει ότι αξίζουν και τόσο. Άν μπορείς να τα βρείς τσάμπα πάρτα τσάμπα.
Καλησπέρα σε όλους,
δεν το έχεις διατυπώσει σωστά........εφόσον κάποιοι τα πληρώνουν τόσο σημαίνει ότι αξίζουν και τόσο για αυτούς θα ήταν το σωστό και θα συμφωνήσω μαζί σου.Το πόσο θα δώσει ο καθένας είναι θέμα δικό του και κρίση δική του που δεν συμβαδίζει απαραίτητα με την λογική και κρίση όλων των υπολοίπων.

Για σένα πόσο αξίζει δηλαδή ένα ακυκλοφόρητο 20 δραχμο 1982 με 7 ραβδώσεις? Και πές μου επίσης πόσο αξίζει για σένα ένα ακυκλοφόρητο RED 2 λεπτο Κρητικής Πολιτείας. Κατά την δική σου κρίση .
Καταγράφηκε
ellinas
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 7636


Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Αύγουστος 29, 2021, 07:35:54 μμ »

συγνωμη ρε παιδια,1500 ευρω για 20ρικο του 82?Απορία??,δλδ,τα μονολεπτα καποδιστρια ποσο πρεπει να κανουν?ΑπορίαΑπορία

Σου κάνει εντύπωση ε? Έχεις δεί κέρματα του Κων/νου Β' που σε MS68-69 κλείνουν 350 και 450€ στον Καραμήτσο? Οτιδήποτε αξίζει όσο πληρώνεται. Εφόσον κάποιοι τα πληρώνουν τόσο σημαίνει ότι αξίζουν και τόσο. Άν μπορείς να τα βρείς τσάμπα πάρτα τσάμπα.
Καλησπέρα σε όλους,
δεν το έχεις διατυπώσει σωστά........εφόσον κάποιοι τα πληρώνουν τόσο σημαίνει ότι αξίζουν και τόσο για αυτούς θα ήταν το σωστό και θα συμφωνήσω μαζί σου.Το πόσο θα δώσει ο καθένας είναι θέμα δικό του και κρίση δική του που δεν συμβαδίζει απαραίτητα με την λογική και κρίση όλων των υπολοίπων.

Για σένα πόσο αξίζει δηλαδή ένα ακυκλοφόρητο 20 δραχμο 1982 με 7 ραβδώσεις? Και πές μου επίσης πόσο αξίζει για σένα ένα ακυκλοφόρητο RED 2 λεπτο Κρητικής Πολιτείας. Κατά την δική σου κρίση .
Αξίζει ακριβώς τόσα όσα είμαι πρόθυμος να βγάλω απο την τσέπη μου.Tώρα για το δίλεπτο έχω 66 65 και 64 και τα 3 είναι ακυκλοφόρητα τι να σου πω;
Καταγράφηκε
IliopoulosC
Επισκέπτης
« Απάντηση #14 στις: Αύγουστος 29, 2021, 09:01:47 μμ »

Το θέμα όμως είναι πως αν η δική σου προθυμία πληρωμής  δεν συμβαδίζει με την επιθυμία  των πωλητών δεν θα το συλλέξεις. Δεν ξέρω αν γίνομαι αντιληπτός. Την αξία δηλαδή δεν την καθορίζει μόνο ο αγοραστής αλλά και ο πωλητής.
συγνωμη ρε παιδια,1500 ευρω για 20ρικο του 82?Απορία??,δλδ,τα μονολεπτα καποδιστρια ποσο πρεπει να κανουν?ΑπορίαΑπορία

Σου κάνει εντύπωση ε? Έχεις δεί κέρματα του Κων/νου Β' που σε MS68-69 κλείνουν 350 και 450€ στον Καραμήτσο? Οτιδήποτε αξίζει όσο πληρώνεται. Εφόσον κάποιοι τα πληρώνουν τόσο σημαίνει ότι αξίζουν και τόσο. Άν μπορείς να τα βρείς τσάμπα πάρτα τσάμπα.
Καλησπέρα σε όλους,
δεν το έχεις διατυπώσει σωστά........εφόσον κάποιοι τα πληρώνουν τόσο σημαίνει ότι αξίζουν και τόσο για αυτούς θα ήταν το σωστό και θα συμφωνήσω μαζί σου.Το πόσο θα δώσει ο καθένας είναι θέμα δικό του και κρίση δική του που δεν συμβαδίζει απαραίτητα με την λογική και κρίση όλων των υπολοίπων.

Για σένα πόσο αξίζει δηλαδή ένα ακυκλοφόρητο 20 δραχμο 1982 με 7 ραβδώσεις? Και πές μου επίσης πόσο αξίζει για σένα ένα ακυκλοφόρητο RED 2 λεπτο Κρητικής Πολιτείας. Κατά την δική σου κρίση .
Αξίζει ακριβώς τόσα όσα είμαι πρόθυμος να βγάλω απο την τσέπη μου.Tώρα για το δίλεπτο έχω 66 65 και 64 και τα 3 είναι ακυκλοφόρητα τι να σου πω;
  Την τιμή δεν την καθορίζει μόνο η προθυμία πληρωμής του αγοραστη αλλά και η επιθυμία πληρωμής του πωλητή.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 29, 2021, 09:06:11 μμ από IliopoulosC » Καταγράφηκε
Σελίδες: [1] 2 3 4
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences