Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 19, 2024, 12:04:21 πμ
Σελίδες: 1 [2] 3 4
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: 20 δρ 1982 ποικιλίες  (Αναγνώστηκε 14258 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
exmim
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2582


Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Αύγουστος 29, 2021, 09:08:42 μμ »

Συμπλήρωσα την φόρμα και εγω Γιωργο, αλλά δεν απάντησα στην αξία, και στην αναλογία που βρίσκονται. Δεν εχω άποψη επι του θέματος, το μόνο που μπορώ να πω, είναι οτι δυσκολεύτηκα πολύ να βρω με 7 ραβδώσεις.
Καταγράφηκε
IliopoulosC
Επισκέπτης
« Απάντηση #16 στις: Αύγουστος 29, 2021, 09:12:23 μμ »

Με λίγα λόγια αν ο πωλητής θέλει 1500 και ο αγοραστής του δίνει 150 και 200 ο αγοραστής δεν το αποκτήσει. Ο πωλητής το χει ήδη. Το προωθεί όπου θέλει όπως θέλει.. Ο αγοραστής θα το ξαναβρεί? Έχει βρει  κανείς MS64 πιστοποιημενο σε τέτοια ποικιλία. Θα μου πεις ανοίγεις μασουρια και ψάχνεις. Και πάλι όμως τόσα χρόνια κάνεις δεν βρήκε. Αυτό κάτι λέει.
Καταγράφηκε
IliopoulosC
Επισκέπτης
« Απάντηση #17 στις: Αύγουστος 29, 2021, 09:25:18 μμ »

Συμπλήρωσα την φόρμα και εγω Γιωργο, αλλά δεν απάντησα στην αξία, και στην αναλογία που βρίσκονται. Δεν εχω άποψη επι του θέματος, το μόνο που μπορώ να πω, είναι οτι δυσκολεύτηκα πολύ να βρω με 7 ραβδώσεις.
Σε τι ποιότητα? Φωτογραφία να το δω?
Καταγράφηκε
exmim
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2582


Προφίλ
« Απάντηση #18 στις: Αύγουστος 29, 2021, 09:37:02 μμ »

Συμπλήρωσα την φόρμα και εγω Γιωργο, αλλά δεν απάντησα στην αξία, και στην αναλογία που βρίσκονται. Δεν εχω άποψη επι του θέματος, το μόνο που μπορώ να πω, είναι οτι δυσκολεύτηκα πολύ να βρω με 7 ραβδώσεις.
Σε τι ποιότητα? Φωτογραφία να το δω?

Αν μου δείξεις το δικο σου με 7 ραβδώσεις, θα σου δείξω το δικο μου Άνεση
Καταγράφηκε
ellinas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 7636


Προφίλ
« Απάντηση #19 στις: Αύγουστος 30, 2021, 06:43:19 πμ »

Το θέμα όμως είναι πως αν η δική σου προθυμία πληρωμής  δεν συμβαδίζει με την επιθυμία  των πωλητών δεν θα το συλλέξεις. Δεν ξέρω αν γίνομαι αντιληπτός. Την αξία δηλαδή δεν την καθορίζει μόνο ο αγοραστής αλλά και ο πωλητής.
συγνωμη ρε παιδια,1500 ευρω για 20ρικο του 82?Απορία??,δλδ,τα μονολεπτα καποδιστρια ποσο πρεπει να κανουν?ΑπορίαΑπορία

Σου κάνει εντύπωση ε? Έχεις δεί κέρματα του Κων/νου Β' που σε MS68-69 κλείνουν 350 και 450€ στον Καραμήτσο? Οτιδήποτε αξίζει όσο πληρώνεται. Εφόσον κάποιοι τα πληρώνουν τόσο σημαίνει ότι αξίζουν και τόσο. Άν μπορείς να τα βρείς τσάμπα πάρτα τσάμπα.
Καλησπέρα σε όλους,
δεν το έχεις διατυπώσει σωστά........εφόσον κάποιοι τα πληρώνουν τόσο σημαίνει ότι αξίζουν και τόσο για αυτούς θα ήταν το σωστό και θα συμφωνήσω μαζί σου.Το πόσο θα δώσει ο καθένας είναι θέμα δικό του και κρίση δική του που δεν συμβαδίζει απαραίτητα με την λογική και κρίση όλων των υπολοίπων.

Για σένα πόσο αξίζει δηλαδή ένα ακυκλοφόρητο 20 δραχμο 1982 με 7 ραβδώσεις? Και πές μου επίσης πόσο αξίζει για σένα ένα ακυκλοφόρητο RED 2 λεπτο Κρητικής Πολιτείας. Κατά την δική σου κρίση .
Αξίζει ακριβώς τόσα όσα είμαι πρόθυμος να βγάλω απο την τσέπη μου.Tώρα για το δίλεπτο έχω 66 65 και 64 και τα 3 είναι ακυκλοφόρητα τι να σου πω;
  Την τιμή δεν την καθορίζει μόνο η προθυμία πληρωμής του αγοραστη αλλά και η επιθυμία πληρωμής του πωλητή.
Ωπ εδώ νομίζω θα διαφωνήσω.Την τιμή για να κλείσει μία πώληση την καθορίζει ο αγοραστής.Ο πωλητής μπορεί να επιθυμεί ότι θέλει για να ολοκληρωθεί όμως η πώληση το μόνο που μετράει είναι πόσα θα βγούν απο την τσέπη του αγοραστή.Τώρα αν ο πωλητής δεν είναι ευχαριστημένος δεν το δίνει και το κρατάει.Οκ λοιπόν ας το κρατήσει  ...................
Καταγράφηκε
exmim
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2582


Προφίλ
« Απάντηση #20 στις: Αύγουστος 30, 2021, 08:54:52 πμ »

Έτσι είναι, η πώληση , η καλύτερα το κλείσιμο μιας δημοπρασίας καθορίζει την τιμή και την αξία , όχι η προσφορά...
Καταγράφηκε
IliopoulosC
Επισκέπτης
« Απάντηση #21 στις: Αύγουστος 30, 2021, 09:25:30 πμ »

ellinas αν σου πεί όχι το δίνω αλλού τότε θα καθορίσει η προσφορά σου την τιμή? Δέν νομίζω. Το δίνει αλλού. Το κρατάει το προωθεί αλλού σε άλλον όπου θέλει. Το χει όμως . Εσύ όμως δεν το χεις. Εσύ θααα το έχεις όταν σου το συμφωνήσει.  Γλώσσα Γλώσσα  Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο . Βέβαια ένας πολύ καλός τρόπος για να φθάσουν τα συλλεκτικά νομίσματα σε κάποιες σταθερές βάσεις τιμών είναι η οργάνωση των εμπόρων σε  καρτέλ . Αυτό όμως δύσκολα το βλέπω να γίνεται γιατί κοντρονται οι έμποροι μεταξύ τους. Αυτή είναι και η χαρά του αγοραστή. Αλλά και πάλι... Θα το βρείς ξανά? Και πότε? Θα το συμφωνήσεις? Η γνώμη μου περί τιμών ειναι ότι όποιος βιάζεται ν'αγοράσει πληρώνει ακριβότερα κάτι και όποιος βιάζεται να πουλήσει πουλάει φθηνότερα .  Στην βιασύνη όμως γίνονται οι αγοραπωλησίες. Στην βράση κολλάει το σίδερο. Τώρα αν ο άλλος σου λέει όποτε το βρώ μωρέ δε βαριέσαι οκ . Άν ο άλλος σου λέει όποτε το πουλήσω μωρέ δε βαριέσαι δεν μου τρώει ψωμί δεν θα λήξει δεν χαλάει οκ... Βέβαια για την πρώτη περίπτωση πόσοι και πόσοι συλλέκτες δεν είπαν έλα μωρέ θα το ξαναβρώ και δεν το ξαναβρήκαν και πόσοι πωλητές είπαν έλα μωρέ όποτε το πουλήσω "στην τιμή που γουστάρω" και περιμένουν χρόνια και κάποια στιγμή τσάκ μπάμ πετάγεται ένας και δημοσιεύει μια τεράστια ποσότητα ακυκλοφόρητων κερμάτων και τότε αλλάζει το ισοζύγιο και οι πωλητές παίρνουν από τα τρία το μακρύτερο. Θα θυμάστε τι έγινε με το 100 δρχ του 1990 το PDCAM 67 που βρέθηκαν ένα σωρό και από 5000€ που ζητούσε ο κάτοχος (ενώ το είχε αγοράσει μόλις 50€ με το κουτί του) τελικά το έφαγε και το κατάπιε αμάσητο.  Θα θυμήσω και κάτι πρόσφατο. Τα 2 λεπτα Κρητικής Πολιτείας. Που ακυκλοφόρητα τα πουλούσαν κάποιοι 200 και 300 και κατόπιν τα ενεχυρομάγαζα τα έδιναν 60 κι 70 κι έτρεξαν οι εμποροσυλλέκτες να τα πάρουν . Κι έσκασε το κανόνι της φωτογραφίας. Επειδή μου αρέσει η κουβένται και πλατιάζω πάντα να το μαζέψω λοιπόν. Ισότιμα οι αγοραστές και οι πωλητές καθορίζουν την τιμή συναρτήσει της ποσότητας που υπάρχει διαθέσιμη σαν στόκ. Η σπανιότητα αναιρεί τον κανόνα αυτόν και ζητά ο πωλητής ότι θέλει.
Καταγράφηκε
Διηνέκης
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1660

Άρχε σεαυτού


Προφίλ
« Απάντηση #22 στις: Αύγουστος 30, 2021, 09:49:55 πμ »

Όπως είχε γράψει στον κατάλογο του ο κύριος Μπάμπης Γεωργιάδης κάποτε,καθένας έχει το δικαίωμα του ελαφρώς παραφερεσθαι εις βάρος της τσέπης του....εγώ πάντως προσωπικά μιλώντας και χωρίς να θέλω να καθορίσω επίπεδα τιμών στο νόμισμα,για το 20ρικο του 1982 με τις 7 ραβδώσεις ms64 δεν έδινα ούτε 20 ευρώ,μου είναι παντελώς αδιάφορο (άσε που δεν το βρίσκω στα population report ούτε της pcgs ούτε της ngc σε τέτοιο βαθμό).Πάντως σε κάθε περίπτωση ακόμα και για έναν συλλέκτη ποικιλιών,θεωρώ εξωφρενικό το ποσό των 1500,για να μην πω γελοίο..για να μην έχει πωληθεί δε εδώ κ τόσα χρόνια σε αυτή την τιμή, σημαίνει ότι μάλλον συμφωνεί και η απόλυτη πλειοψηφία συλλεκτών στην άποψη μου....
Καταγράφηκε
IliopoulosC
Επισκέπτης
« Απάντηση #23 στις: Αύγουστος 30, 2021, 10:02:53 πμ »

Όπως είχε γράψει στον κατάλογο του ο κύριος Μπάμπης Γεωργιάδης κάποτε,καθένας έχει το δικαίωμα του ελαφρώς παραφερεσθαι εις βάρος της τσέπης του....εγώ πάντως προσωπικά μιλώντας και χωρίς να θέλω να καθορίσω επίπεδα τιμών στο νόμισμα,για το 20ρικο του 1982 με τις 7 ραβδώσεις ms64 δεν έδινα ούτε 20 ευρώ,μου είναι παντελώς αδιάφορο (άσε που δεν το βρίσκω στα population report ούτε της pcgs ούτε της ngc σε τέτοιο βαθμό).Πάντως σε κάθε περίπτωση ακόμα και για έναν συλλέκτη ποικιλιών,θεωρώ εξωφρενικό το ποσό των 1500,για να μην πω γελοίο..για να μην έχει πωληθεί δε εδώ κ τόσα χρόνια σε αυτή την τιμή, σημαίνει ότι μάλλον συμφωνεί και η απόλυτη πλειοψηφία συλλεκτών στην άποψη μου....

Ένας εμποροσυλλέκτης πρόσφερε 150€ και δεν το πήρε και ένας έμπορος με μαγαζί στην Αθήνα πρόσφερε 200€ και πάλι δεν το πήρε.  Όσον αφορά το population  δεν αναγράφεται η ποικιλία στο σλάμπ. Το γιατί δεν το ξέρω. Ίσως λόγω έλλειψης βιβλιογραφίας ίσως δεν το ξέρουν οι Αμερικάνοι ίσως ο dealer δεν το ζήτησε κατά την πιστοποίηση. Αναγράφεται μόνον ο βαθμός.   
Καταγράφηκε
Διηνέκης
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1660

Άρχε σεαυτού


Προφίλ
« Απάντηση #24 στις: Αύγουστος 30, 2021, 10:15:11 πμ »

Δεν αναφέρω για την ποικιλία στο σλαμπ....δεν υπάρχει γενικά 20ρικο του 82  πιστοποιημένο σε ms64...σε καμμία εταιρεία από τις δύο...όσα είναι πιστοποιημένα είναι σε παραπάνω βαθμό
Καταγράφηκε
IliopoulosC
Επισκέπτης
« Απάντηση #25 στις: Αύγουστος 30, 2021, 12:05:17 μμ »

Δεν αναφέρω για την ποικιλία στο σλαμπ....δεν υπάρχει γενικά 20ρικο του 82  πιστοποιημένο σε ms64...σε καμμία εταιρεία από τις δύο...όσα είναι πιστοποιημένα είναι σε παραπάνω βαθμό

Ορίστε.

https://www.pcgs.com/cert/81157126

Tώρα γιατί το population της PCGS δεν το αναφέρει αν και υπάρχει η πιστοποίηση μέσα στην εταιρεία στον βαθμό 64 δεν το γνωρίζω.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 30, 2021, 12:10:41 μμ από IliopoulosC » Καταγράφηκε
IliopoulosC
Επισκέπτης
« Απάντηση #26 στις: Αύγουστος 30, 2021, 12:17:11 μμ »

Μη ξεχνιόμαστε . Περιμένω Μιμη (Exmim) να δώ και το δικό σου νόμισμα.  Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός
Καταγράφηκε
IliopoulosC
Επισκέπτης
« Απάντηση #27 στις: Αύγουστος 30, 2021, 12:33:21 μμ »

Συμπλήρωσα την φόρμα και εγω Γιωργο, αλλά δεν απάντησα στην αξία, και στην αναλογία που βρίσκονται. Δεν εχω άποψη επι του θέματος, το μόνο που μπορώ να πω, είναι οτι δυσκολεύτηκα πολύ να βρω με 7 ραβδώσεις.
Σε τι ποιότητα? Φωτογραφία να το δω?

Αν μου δείξεις το δικο σου με 7 ραβδώσεις, θα σου δείξω το δικο μου Άνεση

To έδειξα boss . Σειρά σου.   Σαρκασμός Σαρκασμός
Καταγράφηκε
Διηνέκης
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1660

Άρχε σεαυτού


Προφίλ
« Απάντηση #28 στις: Αύγουστος 30, 2021, 12:50:15 μμ »

Όντως περίεργο που δεν το έχουν στα population report αυτό το ms64....βέβαια αυτό δεν είναι με 7 ραβδώσεις από χάραξη....αλλά όπως αναφέρει η πιστοποίηση είναι mint error double die reverse....
Καταγράφηκε
ellinas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 7636


Προφίλ
« Απάντηση #29 στις: Αύγουστος 30, 2021, 01:37:09 μμ »

@IliopoulosC για μία τελευταία φορά θα προσπαθήσω να σου εξηγήσω ότι τιμή είναι αυτή που γίνεται πράξη και για να γίνει πράξη πρέπει να βγει μαρούλι στο τραπέζι.Όταν γίνει αυτό τότε έχουμε μια ολοκληρωμένη πώληση με τελική τιμή.Αυτό καθορίζεται απο το πόσο μαρούλι θα βγει απο την παντελόνα του αγοραστή.
Αν δε δεχθεί την δική μου προσφορά και μου πει όχι το δίνω αλλού το μόνο που θα κάνω είναι να του ευχηθώ καλή πώληση.Τώρα αν βρεθεί κάποιος και του δώσει τα 1500 τι να πω βοήθεια του  Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
ΥΓ
 Αυστηρά Ακυκλοφόρητο κόκκινο 50 ευρώ πριν χρόνια ebay έτοιμο πιστοποιημένο
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 30, 2021, 01:43:42 μμ από ellinas » Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 [2] 3 4
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences