Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 16, 2024, 10:01:55 πμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Ολοκληρωμένη συλλογη νομισμάτων ευρώ  (Αναγνώστηκε 2142 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
pariskouk
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3


Προφίλ
« στις: Αύγουστος 11, 2021, 01:19:54 μμ »

Καλησπέρα

Νεός στο στέκι συλλεκτών...  Σαρκασμός
Είμαι συλλέκτης νομισμάτων ευρώ και σε λίγους μήνες θα έχω ολοκληρώσει τη συλλογή μου (μου λείπουν μόνο 7 αναμνηστικά 2ευρα του Σαν Μαρίνο & 10 του Βατικανού).
Η συλλογή μου έχει και όλες τις σειρές 1 σεντ-2 ευρώ από όλα τα κράτη (εκτός από 2 του Βατικανού που θα τα έχω σύντομα). Και με όλες τις σειρές δεν εννοώ όλες τις χρονιές, αλλά πχ τη 1 της Γαλλίας, τις 3 της Φινλανδίας, τις 2 του Μονακό κλπ)
Είναι πλήρης, σε albums της Optima, ανά χώρα και είδος.
Έχω circulated, uncirculated, bu, coincards, blisters.
Δεν συλλέγω proof, οπότε του Μονακό έχω εώς και 2013 (το 2ευρο της Grace Kelly σε trial coin).
Εννοείται ότι η συλλογή προχωράει με τα νέα νομίσματα του 2021 και θα συνεχίσει να συμπληρώνεται.
Ξέρει κάποιος να μου πει πόσο κοστολογείται περίπου μια τέτοια συλλογή?
Ας πούμε ότι κάποιος συλλέκτης θέλει να την αγοράσει, να την έχει κατευθείαν ολοκληρωμένη από το να τα ψάχνει λίγα λίγα. Πόσο πιστεύετε ότι θα έδινε?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 11, 2021, 01:20:16 μμ από pariskouk » Καταγράφηκε
sam_gr
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 899


"Η καλύτερη συλλογή μου... δεν έχει εκδοθεί ακόμα"


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Αύγουστος 11, 2021, 02:21:56 μμ »

Καλησπέρα και καλώς όρισες στο Στέκι και καλή διαμονή,
Θα σε βοηθήσει ο κατάλογος της Lighthouse που εκτός από τιμοκατάλογο περιέχει πολλές ακόμα πληροφορίες για τη συλλογή σου https://www.numista.gr/en/proionta/leuchtturm-katalogos-nomismaton-xartonomismaton-euro-2021.html
Καταγράφηκε

PapadopoulosK
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 57


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Αύγουστος 11, 2021, 03:24:45 μμ »

Καλησπέρα

Νεός στο στέκι συλλεκτών...  Σαρκασμός
Ας πούμε ότι κάποιος συλλέκτης θέλει να την αγοράσει, να την έχει κατευθείαν ολοκληρωμένη από το να τα ψάχνει λίγα λίγα. Πόσο πιστεύετε ότι θα έδινε?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Καλώς ήρθες. Εσύ πόσα πλήρωσες για όλη τη συλλογή σου?
Καταγράφηκε
pariskouk
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Αύγουστος 11, 2021, 03:40:44 μμ »

Καλησπέρα.

Sam_gr : Ευχαριστώ πολύ, θα το κοιτάξω
PapadopoulosK : Εδώ και 2 χρόνια περίπου την έχω αρχίσει και έχω δώσει 4000€-4500€ πάνω κάτω...
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 11, 2021, 03:44:42 μμ από pariskouk » Καταγράφηκε
george2017
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 182


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Αύγουστος 11, 2021, 04:26:49 μμ »

Καλησπέρα και μπράβο που έχεις ξεκινήσει μια τόσο μεγάλη προσπάθεια συλλογής. Εγώ μόνο που το σκέφτομαι λέω άστο... όμως και όσο περνάνε τα χρόνια τόσο πιο δύσκολο θα είναι να ξεκινήσει κανείς και να πάει σε προηγούμενες χρονιές.

Νομίζω ένα σημαντικό στοιχείο για να πουν όσοι ασχολούνται με τα ευρώ είναι να ξέρουν ποια και πόσα από αυτά που έχεις είναι σε ακυκλοφόρητη κατάσταση.
Καταγράφηκε
pariskouk
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Αύγουστος 11, 2021, 05:04:15 μμ »

george 2017 : Τα πρώτα 100-150 2ευρα που μάζεψα ήταν κυκλοφορημένα αλλά επειδή τα έψαχνα,τα σύγκρινα  και τα άλλαζα με καλύτερα όποτε έβρισκα, είναι όλα ως επί το πλείστον σε πολύ καλη κατάσταση. Όλα τα άλλα είναι αγορασμένα ακυκλοφόρητα, είτε σκέτα, είτε σε coincards.
Καταγράφηκε
Panos fot
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 51


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Αύγουστος 21, 2021, 12:17:31 μμ »

Καλησπέρα παιδιά, Ομοίως και εγώ μόλις ολοκλήρωσα την συλλογή μου, μόνο με κέρματα των 2 ευρώ, αγορασμένα από το πρώτο μέχρι το τελευταίο, όλα σε ακυκλοφόρητη κατάσταση συμπεριλαμβανομένου Σαν Μαρίνο, Βατικανό Μονακό με τα proof του πλην της Grace. Μια πρόχειρη κοστολόγηση (τα χρήματα π έχω δώσει εγώ κ όχι η αξία της συλλογής) είναι περιπου στα 8.500. (Ο Βραχος του Μονακό αγοράστηκε 1000€)
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences