Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 29, 2024, 06:42:49 πμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: επίπεδα ηλεκτρόνια  (Αναγνώστηκε 5224 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
george2017
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 182


Προφίλ
« στις: Ιούλιος 30, 2021, 03:02:55 μμ »

Σας βάζω εδώ έναν σύνδεσμο με μια φόρμα και όποιος έχει διάθεση και πέντε λεπτά ας απαντήσει στις ερωτήσεις. Θα κάτσω μετά να τα επεξεργαστώ και θα σας πω τα συμπεράσματα.
Ελπίζω να μαζέψουμε αρκετές συμμετοχές και να έχει νόημα η εικόνα που θα αποκτήσουμε.
Να ξέρετε είναι ανώνυμο και δεν συλλέγω προσωπικά στοιχεία. Παρακαλείσθε να συμπληρώσετε μία μόνο φορά τη φόρμα με πραγματικά στοιχεία.


https://forms.gle/bDC7rnf2NASYDdKS8

Καταγράφηκε
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Ιούλιος 30, 2021, 03:56:33 μμ »

Απαντησα σε αυτη την φορμα.. Το θεμα ειναι πως δεν απαντησα ολες τις ερωτησεις. Υπηρχαν ερωτησεις που δεν εχω αποψη η που ηταν αδιαφορες για μενα. Πχ, σχετικα με το αν βρισκαμε πιστοποιημενα κ τα δυο, ποιο θα διαλεγαμε. Εγω δεν μαζευω πιστοποιημενα, οποτε δεν με καλυπτει η ερωτηση αυτη. Η σχετικα με την συχνοτητα εμφανισης. Σε γενικες γραμμες, ενδιαφερον ερωτησεις, αν και θα εχριζαν καποιων αλλαγων η διευκρινησεων.. Αναμενουμε τα αποτελεσματα..
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
xmac
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 4134


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Ιούλιος 30, 2021, 07:11:32 μμ »

Και γω απάντησα, θέλω να δω τι θα βγάλεις...  Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
george2017
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 182


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Ιούλιος 30, 2021, 07:39:25 μμ »

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις και χαίρομαι που το βρίσκετε ενδιαφέρον.
Αν έχετε προτάσεις για ερωτήσεις που θα χρησίμευαν παρακαλώ διατυπώστε τις εδώ ή στείλτε μου μήνυμα, ώστε είτε να προστεθούν σε αυτή τη φόρμα, είτε σε κάποια επόμενη.


Καταγράφηκε
george2017
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 182


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Ιούλιος 31, 2021, 12:43:59 μμ »

Να ενημερώσω ότι οι απαντήσεις πάνε καλούτσικα. Έχουμε οριακά μια εικόνα, αλλα ανησυχώ ότι μπαίνουν στη διαδικασία να απαντήσουν μόνο άνθρωποι που τους απασχολούν οι ποικιλίες στη συλλογή τους. Αν θέλετε απαντήστε και όσοι δεν ενδιαφέρεστε. Οι ερωτήσεις είναι έτσι ώστε να διαμορφώνεται μια εικόνα για το πως είμαστε σαν συλλέκτες, άρα χρειάζονται όλες οι απόψεις...
Καταγράφηκε
george2017
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 182


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Αύγουστος 03, 2021, 02:13:22 μμ »

Αν κρίνω σωστά δε θα υπάρξει άλλη συμμετοχή εδώ δυστυχώς, οπότε θα σας περιγράψω την εικόνα που σχηματίστηκε και όποιος θέλει του στέλνω και τα στοιχεία σε διαγράμματα.
Θα ξεκινήσουμε με το προφίλ όσων απάντησαν (15) και στη συνέχεια θα συνθέσουμε τις απαντήσεις για την ποικιλία και την αξία της.

Οι μισοί εκτιμούν ότι έχουν αξιόλογη ενασχόληση με τη συλλογή νομισμάτων και μόνο το 14% αναφέρεται σε αυτή ως περιορισμένη. Το 36% που απάντησε δεν μαζεύει ποικιλίες και σφάλματα συστηματικά. Ένα 93% θεωρεί την περίοδο αυτή (1976-2000) ενδιαφέρουσα ή ίσως ενδιαφέρουσα συλλεκτικά. Οι ποικιλίες θεωρούνται γενικά από τους περισσότερους ενδιαφέρουσες συλλεκτικά και μόνο ένα 13% τις θεωρεί σημαντικές μόνο για κάποιες περιόδους.

Στις ερωτήσεις που αφορούν την ποικιλία τώρα προέκυψαν τα εξής.  Παρότι μόνο το 60% έχει το νόμισμα, όλοι αναγνωρίζουν εύκολα την ποικιλία. Από αυτούς που το έχουν στη συλλογή τους το 90% έχει περισσότερα από ένα. Το 60% το έχει βρει σε ακυκλοφόρητη κατάσταση ενώ οι υπόλοιποι έχουν μόνο κυκλοφορημένο.
Το 77% θα επιθυμούσε την απόκτησή του ακόμη κι αν δεν το είχε. Στην περίπτωση που βρίσκονταν δύο πιστοποιημένα νομίσματα, ίδια εταιρεία+ Επίσης 17% δε θα πλήρωνε υπεραξία για την ποικιλία σε ακυκλοφόρητη κατάσταση (MS65), ενώ οι υπόλοιποι θα πλήρωναν. Μάλιστα, ένας στους τρεις θα έδινε πάνω από δέκα ευρώ υπεραξία. Στα κυκλοφορημένα το 40% το θεωρεί νόμισμα του κιλού, ενώ το υπόλοιπο 60% του αναγνωρίζει μια αξία από 1 έως 5 ευρώ ή και παραπάνω (7%).

Άφησα για το τέλος, την ερώτηση σχετικά με το πόσο συχνά τη συναντά κάποιος. Εδώ οι απαντήσεις ήταν ως εξής: το 27% τη θεωρεί πολύ συχνή και απάντησε το 1 στα 10 που ήταν και η μεγαλύτερη συχνότητα που δίνονταν στα πιθανή απάντηση. Στο άλλο άκρο το 36% τη θεωρεί σπάνια με εμφάνιση 1 στα 100 ή και λιγότερο. Το υπόλοιπο 36% τη θεωρεί κάπου στο 1 στα 30 με 1 στα 50.



Καταγράφηκε
PapadopoulosK
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 57


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Αύγουστος 03, 2021, 09:56:40 μμ »

H ερώτηση που δεν έκανες είναι πόσα χρήματα πληρώνετε γι αυτό? Φίλε μεταπολίτευση όλα τα νομίσματα και όλες οι ποικιλίες υπάρχουν διαθέσιμες με τα κιλά. Επίσης ακυκλοφόρητα υπάρχουν εκατοντάδες μασούρια. Δέν έχει ενδιαφέρον οικονομικό αυτή η ποικιλία. Όσον αφορά τα σφάλματα των Νομισματοκοπείων κανείς στην Ελλάδα δεν τα συλλέγει συστηματικά και κανείς δεν θέλει να τα πληρώσει . Μέχρι πέρυσι υπήρχαν 2 στην Ελλάδα που πλήρωναν αξιοπρεπή ποσά για σφάλματα νομισμάτων. Σταμάτησαν όμως ο καθένας για διαφορετικούς λόγους.  Από το γκάλοπ που έκανες φαίνεται ξεκάθαρα ότι είσαι νέος στο χόμπυ νομισμάτων. Η συμβουλή μου είναι μην ενθουσιάζεσαι εύκολα γιατί τα περισσότερα νεοελληνικά νομίσματα υπάρχουν διαθέσιμα σε όλες τις καταστάσεις και σε όλες τις ποιότητες. Ιδίως τα νομίσματα της Μεταπολίτευσης υπάρχουν με τα κιλά ακόμα και ακυκλοφόρητα. Ο λόγος είναι ότι περίσσεψαν πολλά μασούρια από ψιλικατζίδικα , μαγαζιά κλπ που δεν ανοίχτηκαν καν και πολλοί που τα κράτησαν νομίζοντας ότι θ'αποκτήσουν συλλεκτική αξία μελλοντικά.  Ψάξου καλά σε όλο το ίντερνετ και θα καταλάβεις τι εννοώ.
Καταγράφηκε
george2017
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 182


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Αύγουστος 04, 2021, 03:17:10 πμ »

H ερώτηση που δεν έκανες είναι πόσα χρήματα πληρώνετε γι αυτό? Φίλε μεταπολίτευση όλα τα νομίσματα και όλες οι ποικιλίες υπάρχουν διαθέσιμες με τα κιλά. Επίσης ακυκλοφόρητα υπάρχουν εκατοντάδες μασούρια. Δέν έχει ενδιαφέρον οικονομικό αυτή η ποικιλία. Όσον αφορά τα σφάλματα των Νομισματοκοπείων κανείς στην Ελλάδα δεν τα συλλέγει συστηματικά και κανείς δεν θέλει να τα πληρώσει . Μέχρι πέρυσι υπήρχαν 2 στην Ελλάδα που πλήρωναν αξιοπρεπή ποσά για σφάλματα νομισμάτων. Σταμάτησαν όμως ο καθένας για διαφορετικούς λόγους.  Από το γκάλοπ που έκανες φαίνεται ξεκάθαρα ότι είσαι νέος στο χόμπυ νομισμάτων. Η συμβουλή μου είναι μην ενθουσιάζεσαι εύκολα γιατί τα περισσότερα νεοελληνικά νομίσματα υπάρχουν διαθέσιμα σε όλες τις καταστάσεις και σε όλες τις ποιότητες. Ιδίως τα νομίσματα της Μεταπολίτευσης υπάρχουν με τα κιλά ακόμα και ακυκλοφόρητα. Ο λόγος είναι ότι περίσσεψαν πολλά μασούρια από ψιλικατζίδικα , μαγαζιά κλπ που δεν ανοίχτηκαν καν και πολλοί που τα κράτησαν νομίζοντας ότι θ'αποκτήσουν συλλεκτική αξία μελλοντικά.  Ψάξου καλά σε όλο το ίντερνετ και θα καταλάβεις τι εννοώ.

Κατ αρχήν ευχαριστώ για την απάντηση αν και νομίζω ότι δεν κάνατε τον κόπο να διαβάσετε το αποτέλεσμα της δικής μου. Φυσικά και έχω ρωτήσει αρκετά αναλυτικά πόσο πληρώνει κανείς και νομίζω το αποτέλεσμα διαφωνεί με αυτό που λέτε.
Καταγράφηκε
E.X.N
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 479



Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Αύγουστος 04, 2021, 10:28:10 πμ »

Ωραίο ,ερωτηματολόγιο,Γιώργο απο την στιγμή που σε γεμίζει αυτο να το συνεχίσεις και σε άλλες ποικιλίες ,υπάρχει και ο EXMIM να του ζητήσεις βοήθεια είναι απο τους μεγαλύτερους γνώστες σε αυτό το κομάτι.
Καταγράφηκε

george2017
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 182


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Αύγουστος 04, 2021, 03:20:51 μμ »

Ωραίο ,ερωτηματολόγιο,Γιώργο απο την στιγμή που σε γεμίζει αυτο να το συνεχίσεις και σε άλλες ποικιλίες ,υπάρχει και ο EXMIM να του ζητήσεις βοήθεια είναι απο τους μεγαλύτερους γνώστες σε αυτό το κομάτι.

Ευχαριστώ πολύ! Αυτά που μας ανεβάζει ο Μίμης είναι πηγή έμπνευσης για να ξεκινήσει κανείς στο θέμα. Έχουμε επικοινωνια και μοιράζεται τις γνώσεις του και τον ευχαριστώ γι αυτό!
Το ερωτηματολόγιο το έκανα για πολύ συγκεκριμένους λόγους. Εννοείται πως έχω τις δικές μου απαντήσεις-γνωμη, καταγραφές και υπολογισμούς σε όλες τις ερωτήσεις που έθεσα τόσο γι αυτήν, όσο και για άλλες ποικιλίες. Θα προσπαθήσω να το συνεχίσω και σε άλλες ποικιλίες γιατί άλλωστε το ερωτηματολόγιο έγινε για να αναδείξει πλευρές του θέματος που μπορει να μην ασχολούμαστε.
Καταγράφηκε
digo
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1057



Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Αύγουστος 04, 2021, 05:23:01 μμ »

Απαντάμε και μερικοί που δε μαζεύουμε Μεταπολίτευση, για ναχεις πλήρη εικόνα. Αν αυτό είναι δυνατόν με αυτό το ερωτηματολόγιο, αλλά το παίρνεις ως δεδομένο ότι θα απαντήσουν σφαλματολογοι και άνθρωποι που διατίθενται να ξοδέψουν ένα ποσο Α για τα «ηλεκτρόνια» που αγοράζει νόμισμα έναν αιώνα πίσω.

Όχι στην ίδια τιμή τις περισσότερες φορές, αλλά δυο η και τρία μαζί σου βγάζουν ένα ωραιότατο ακυκλοφόρητο του Γεωργίου πχ.
Καταγράφηκε
george2017
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 182


Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Αύγουστος 04, 2021, 11:17:11 μμ »

Απαντάμε και μερικοί που δε μαζεύουμε Μεταπολίτευση, για ναχεις πλήρη εικόνα. Αν αυτό είναι δυνατόν με αυτό το ερωτηματολόγιο, αλλά το παίρνεις ως δεδομένο ότι θα απαντήσουν σφαλματολογοι και άνθρωποι που διατίθενται να ξοδέψουν ένα ποσο Α για τα «ηλεκτρόνια» που αγοράζει νόμισμα έναν αιώνα πίσω.

Όχι στην ίδια τιμή τις περισσότερες φορές, αλλά δυο η και τρία μαζί σου βγάζουν ένα ωραιότατο ακυκλοφόρητο του Γεωργίου πχ.

Το έχω υπόψη αυτό και συμφωνώ. Η συμμετοχή αυτή τη φορά ήταν μικρή και η εικόνα στα αποτελέσματα αμφιλεγόμενη. Ελπίζω την επόμενη φορά να υπάρχει μεγαλύτερο ενδιαφέρον. Επίσης, ξεκίνησα σκόπιμα με ένα τέτοιο παράδειγμα, αλλά έχω σκοπό να πάω και πιο πίσω σε άλλες περιόδους, ώστε να μπορώ να συγκρίνω πιο σφαιρικά τα διάφορα ερωτήματα. Επομένως, προσβλέπω στη συμμετοχή όσο το δυνατόν περισσότερων σε όλα τα στάδια της προσπάθειας και είμαι ανοικτός σε προτάσεις και όλα τα καλοπροαιρετα σχόλια, όποια  κριτική κι αν ενδεχομένως ασκούν. Δεν προσπαθώ να αποδείξω κάτι και προσπαθώ να μην εκφράζω τις απόψεις μου όταν σας παρουσιάζω τα αποτελέσματα.
Καταγράφηκε
exmim
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2581


Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Αύγουστος 05, 2021, 05:17:16 πμ »

Ρε παιδιά μην το συγκρίνετε έτσι, ο κάθε συλλέκτης εχει αλλα ενδιαφέροντα, και εγώ δεν καταλαβαίνω αυτούς που μαζεύουν ξενα νομίσματα,  εδώ δεν μπορούμε να μαζέψουμε τα Ελληνικά, της Αμερικής της Γερμανίας η του δυτικού Μπουρούντι θα συλλέξω; χαχα.. αλλα οκ, το σέβομαι.. Μπορεί τρία "επίπεδα ηλεκτρόνια" να βγάζουν ενα ακυκλοφόρητο του Γεωργίου, αλλα ενα του Γεωργίου, βγάζει δυο χρυσές λίρες, όπως και δυο λίρες βγάζουν ενα χαρτονόμισμα της Εθνικής, η το νοίκι ενός φοιτητή στην Θεσσαλονίκη. Τι θελω να πω; οτι αμα καποιος του αρε3σει και θέλει μια συλλογή απο ποικιλίες και κακέκτυπα, τότε δεν τον ενδιαφέρει να πληρώσει ενα ακυκλοφόρητο. που στο φινάλε, σε AU, θα το πληρώσει στην μισή τιμή ε;, η και παρα κάτω.  Α! και τα επίπεδα ηλεκτρόνια, δεν μπαίνουν στα σφάλματα, αλλα στις ποικιλίες μια που πρόκειται για άλλη μητρα. Στην μεταπολίτευση πάντως μπορείς να κάνεις ωραία συλλογή, και φτηνά με ποικιλίες, στα κακέκτυπα ξεφεύγουν αρκετά οι τιμές (υπερβολή για εμένα), απο οτι βλέπω να κλείνουν σε δημοπρασίες βέβαια, αλλά μέχρι οπου φθάνει το πορτοφόλι του συλλέκτη.

Υγ.. Στην συλλογή με Ελληνικά, το σωστο (για εμενα), ειναι πχ στ δεκάρικο του 1976 να υπάρχουν και οι δύο ποικιλίες στο Αλμπουμ... Η ακόμα καλύτερα, ένα με το κεφαλι του Δημόκριτου, και δίπλα οι δυο ποικιλίες του...ε! δεν θα ήταν ωραία;

Υγ2.. αυτο που λένε παρα πανω, το πιστεύω και εγω, οτι υπάρχουν τόνοι με μασούρια σε αποθήκες και υπόγεια, θέλει προσοχή τι πληρώνεις και ποσο, αυτο ειναι θέμα του καθενός, εγω λεω για την συλλογή και οχι για την αξία..μην παρεξηγηθώ...
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 05, 2021, 05:23:21 πμ από exmim » Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences