Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 29, 2024, 04:24:50 μμ
Ψηφοφορία
Ερώτηση: Θέλετε ή όχι  
Ναι
Οχι
Ναι αλλά μόνο για λίρες
Ναι αλλά μόνο για αργυρά bullion

Σελίδες: [1] 2 3 ... 7
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Πρόταση από τον προτασακια 😇  (Αναγνώστηκε 23972 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
gkounto
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1712


Προφίλ
« στις: Ιούνιος 04, 2021, 06:37:54 μμ »

Λοιπόν με αφορμή μια δημοσίευση μου στις πωλήσεις όπου ζήτησα η τιμή των λιρών (που πουλούσα) να κυμαίνεται καθημερινά ανάλογα με την διακύμανση  του χρυσού που δεν έγινε αποδεκτή (και σωστά με τα ως τώρα γνωστά  στους όρους  των πωλήσεων) έχω να προτείνω αυτό να αλλάξει.
Να δίνεται η δυνατότητα σε κάποιον που θέλει να δέσει την τιμή πώλησης του με την καθημερινή διακύμανση του μετάλλου είτε είναι χρυσός είτε είναι άργυρος.
Το βάζω σε διαβούλευση λοιπόν .
Καταγράφηκε

Γιωργος
www.gkounto.com
gkounto
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1712


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Ιούνιος 04, 2021, 06:43:59 μμ »

Ναι = θέλω να αλλάξει και η τιμή να συνδέεται με την καθημερινή διακύμανση του μετάλλου.
Όχι= δεν θέλω να αλλάξει και οι πωλήσεις να έχουν μια σταθερή τιμή ανεξάρτητα από το αντικείμενο πώλησης.

Ορίζω την δημόσια διαβούλευση-ψηφοφορία με τέλος την 30/06/2021.

Το αποτέλεσμα της και η αποδοχή ή μη  στην κρίση των συντονιστών.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 04, 2021, 06:47:07 μμ από gkounto » Καταγράφηκε

Γιωργος
www.gkounto.com
hagigeorgios
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 225


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Ιούνιος 04, 2021, 07:19:45 μμ »

Σωστό μου ακούγεται...
Ναι θα έλεγα
Καταγράφηκε
greenday
Χρυσό μέλος
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1042


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Ιούνιος 05, 2021, 09:02:33 πμ »

ναι.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 05, 2021, 09:02:43 πμ από greenday » Καταγράφηκε
Tangod
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 8


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Ιούνιος 05, 2021, 09:28:16 πμ »

Ναι
Καταγράφηκε
gkounto
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1712


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Ιούνιος 05, 2021, 11:30:42 πμ »

Με την ευκαιρία να ξεκαθαρίσω μερικά πράγματα. Καταρχάς αυτό που προτείνει η πρόταση δεν αναιρεί τα ήδη υπάρχοντα καθεστώτα και όρους των πωλήσεων. Αποτελεί μια επιπλέον επιλογή όποιων επιθυμούν να την επιλέξουν. Ασφαλώς κανείς δεν θα την επέλεγε να πουλήσει ένα συλλεκτικό νόμισμα με αυτόν τον τρόπο και η επιλογή σαφώς αφορά μόνο bullion ουσιαστικά δηλαδή λίρες και μόνο αν είναι σε σεβαστή ποσότητα. Αλλά ακόμη και εδώ δεν αποκλείει κάποιος να ορίσει συγκεκριμένη τιμή εξαρχής αν το επιθυμεί έτσι.
Επομένως η πρόταση λειτουργεί επικουρικά σαν μια επιπρόσθετη επιλογή.
Με αυτή την παρένθεση η επιλογή ΟΧΙ φυσικά είναι δικαίωμα και για αυτό το έβαλα αλλά βασικά στρέφεται εναντίον μιας επιλογής που δεν αφορά αυτόν που ψηφίζει ΟΧΙ αλλά αυτόν που επιθυμεί την επιλογή. Έτσι το βλέπω εγώ ας ακούσουμε όμως κάποιον που δεν το επιθυμεί να μας πει το γιατί μπορεί να κάνω λάθος.
Άλλωστε η ψηφοφορία είναι άτυπη δεν έχει καμία σημασία αν θα βγει 100% ΝΑΙ ή 100% ΟΧΙ. Η πρόταση που θα κατατεθεί στο τέλος προς την συντονιστική επιτροπή θα τελεί αποκλειστικά στην κρίση των συντονιστών αφού δεν δεσμεύονται από τίποτα. Η ψηφοφορία γίνεται περισσότερο για να ακουστούν μέλη που δεν επιθυμούν να καταθέσουν άποψη υπέρ ή κατά προφορικά και επώνυμα αλλά ευχαρίστως να πάρουν θέση με ανώνυμη ψήφο, το καταλαβαίνω είναι ανθρώπινο. Και στο τέλος της γραφής ας το διασκεδάσουμε δεν τρέχει και τίποτα.
Αυτά και προσωπικά ενθαρρύνω όποιον θέλει να μιλήσει ακόμη και κατά την διάρκεια της ψηφοφορίας δεν θα πέσει και η κυβέρνηση... Σαρκασμός
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 05, 2021, 11:32:28 πμ από gkounto » Καταγράφηκε

Γιωργος
www.gkounto.com
ΡΑVMK3
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 649


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Ιούνιος 05, 2021, 11:47:13 πμ »

Σωστο ειναι…αλλα να μπαινει και να αλλαζει την τιμη σε καθημερινη βαση.
Καταγράφηκε
gandalf43
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 54


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Ιούνιος 05, 2021, 12:21:38 μμ »

Νομίζω ότι έχει δίκαιο ο κ. Κουντουριδης και ειδικά με τη δεύτερη τοποθέτηση του, δεν γίνεται μέσα σε ένα περιβάλλον τέτοιας μεταβλητότητας όπως προχθές με την απότομη πτώση κ του χρυσού κ του ασημιού να μη δίνετε η δυνατότητα της αναπροσαρμογής των τιμών, σαφώς θα πρέπει να βρεθεί ένας τρόπος που να μην αντιτίθεται στους υπόλοιπους κανόνες των πωλήσεων αλλά να συνυπάρχει προς όφελος κ του πωλητή κ του αγοραστή, νομιζω ότι η δυνατότητα να τονίζεται από την αρχή σαν πρόσθετη επιλογή ότι η τιμή ακολουθεί τις διακυμάνσεις των τιμών χωρίς να σημαίνει ότι καθημερινά θα αλλάζει η τιμή στις πωλήσεις ούτως ώστε να μην αντιτίθεται στον εβδομαδιαίο κανόνα του up... σίγουρα μπορεί να αποτελέσει μια βάση όμως για βελτίωση....
Καταγράφηκε
gkounto
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1712


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Ιούνιος 05, 2021, 12:39:41 μμ »

Και τώρα που το σκέπτομαι η λήξη 30/06 είναι υπερβολικά μακριά δεν υπάρχει τέτοιος λόγος. Αν λοιπόν δεν σας πειράζει και δεν έχει κανείς αντίρρηση να τελειώσει σε 14 ημέρες και είναι αρκετό να πούμε δηλαδή 19/06.
Καταγράφηκε

Γιωργος
www.gkounto.com
coll
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3735


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Ιούνιος 05, 2021, 05:10:22 μμ »

Καλημερα.

Καταλαβαινω το προβλημα καποιου που αφορα μια σεβαστη ποσοτητα λιρων.
Ομως δεν θεωρω οτι αυτο μπορει να λειτουργησει γενικα, παρα μονο κατα περιπτωση.
Αλλες λιρες φευγουν πχ 360 αλλες 380,και η τιμη ειναι σχετικη διοτι καποιος μπορει να ζητα πολλα εκ προοιμιου.
Πως δηλαδη θα ξερουν οι ενδιαφερομενοι την τρεχουσα αλλαγη;
Δυσκολο ειναι δηλαδη οποιος πουλα ποσοτητα να δινει την τιμη οταν θεωρει οτι χανει απο την πωληση που εβαλε λιγες μερες πριν;
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 05, 2021, 05:11:19 μμ από coll » Καταγράφηκε
johneko
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1490


Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Ιούνιος 05, 2021, 09:08:31 μμ »

Μηπως να δίνει ενα ευρως τιμης; Πχ 350-380Ε αναλογα την καθημερινη τιμη
Καταγράφηκε
rama
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 135


Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Ιούνιος 05, 2021, 10:14:37 μμ »

Η γνώμη ενός αρχάριου σαν κι εμένα είναι οτι πάτε να το δυσκολέψετε το πράμα.
Forum με αγγελίες είναι, δεν είναι online trading platform. Αυτά τα μυστικιστικά "τιμή spot+X%" θα δημιουργήσουν τριβές και παρεξηγήσεις. Οχι τόσο είναι, όχι άλλαξε χτές το βράδυ, φταρνίστηκε ο πλανητάρχης και έπεσε, και θα γίνει χαμός.
Όποιος θέλει, ας αλλάζει την τιμή της αγγελίας του όσο συχνά θέλει. Ο ενδιαφερόμενος αντισυμβαλλόμενος πρέπει να βλέπει συγκεκριμένη τιμή, που παρέχει ισότιμη πληροφόρηση σε όλους.
Keep it simple
Καταγράφηκε
dsp
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3432


Προφίλ WWW
« Απάντηση #12 στις: Ιούνιος 07, 2021, 01:42:09 πμ »

Forum με αγγελίες είναι, δεν είναι online trading platform. Αυτά τα μυστικιστικά "τιμή spot+X%" θα δημιουργήσουν τριβές και παρεξηγήσεις.

ειχα τσεκαρει αν γινεται να αυτοματοποιηθει αυτο το +X % γτ μονο ετσι θα εβγαζε νοημα, προσπαθωντας να δω αν θα βοηθησει σε καποια παρομοια πραγματα, αλλα πρακτικα δεν μας το επιτρεπει η πλατφορμα, δεν δεχεται δλδ τιμες να τις ανανεωνει εδω στο μνμα σου
που σημαινει οτι πρακτικα δεν γινεται

και αφου δεν γινεται πρακτικα, απολυτα αυτοματα και ευκολα με το +Χ % δεν γινεται και με κανεναν αλλον τροπο, για τον λογο που αναφερει ο rama: μονο τριβές και παρεξηγήσεις θα προκυψουν αν δεν κλεινει η τιμη αυτοματα και αντικειμενικα

ειχα σκεφτει μεν την λυση με λινκ σε εξωτερικο σάιτ το οποιο θα αναλαμβανει να το πω αυτην την διεργασια του να σου δινει τιμη και να "κλειδωνει" εκεινη τη στιγμη, αλλα ... νταξ, εχω και τη δουλεια μου και ειναι κατι που θα γινοταν στο κατω κατω της γραφης πιο ευκολα και χωρις κοπο αν ανανεωνοταν η πλατφορμα

θα γλυτωνε το κεφαλι μου ως συντονιστης απο πολλα προβληματα που αντιμετωπιζουμε τωρα αν μπορουσε να αυτοματοποιηθει η διαδικασια και
ως μελος μονο με αυτον τον κομψο αυτοματο τροπο θα το ηθελα (και οχι να γεμισει το σάιτ απο "ναι αλλα εννουσα αυτο", "οχι, εγω οταν σου στειλα το μνμα ηταν 1500 δολλαρια ο χρυσος", "ναι και γω εκεινη την ωρα το διαβασα αλλα κοιτουσα σε αλλο σάιτ που τον ειχε 1497", "βοηθεια με κλεβει, κλεισαμε στο +25% αρα τωρα που επεσε θα επρεπε να δωσω λιγοτερα" και λοιπες παρεξηγησεις και 15 χιλιαδες προσπαθειες για up)

οποτε ολο σ αυτο καταληγω, χρειαζομαστε μια ανανεωση στην πλατφορμα του σάιτ...
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 07, 2021, 01:48:25 πμ από dsp » Καταγράφηκε

εδώ προσέχεις να μαθαίνεις και μαθαίνεις να προσέχεις
digo
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1057



Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Ιούνιος 07, 2021, 08:17:12 πμ »

Εγώ νομίζω ότι μπορεί να αναφέρεται σε αγγελιες που πωλούν νομίσματα των οποίων η τιμή επηρεάζεται άμεσα από την διακύμανση αυτού του μετάλλου, ότι η τιμή θα είναι φιξ, στην ισοτιμία (πχ kitco) της στιγμής της συναλλαγής  και με την προϋπόθεση ότι θα πληρωθεί άμεσα. Εάν δεν πληρωθεί άμεσα και περάσουν 1-2-3 μέρες, τότε κι εφόσον έχει υπάρξει (μικρή έως και σημαντική) διακύμανση υπέρ του πωλητή, η τιμή οφείλει να αυξηθει, με την ισοτιμία της στιγμής πληρωμής.

Αν όμως ενδιάμεσα μειωθεί, τότε η τιμή μένει φιξ στο όριο που ήταν όταν έκλεισε τα νομίσματα ο αγοραστής, να μειωθεί θα ήταν άδικο για τον πωλητή. Η άποψη μου.

Φιλικα

(εγώ ψήφισα ναι, μόνον για τις λίρες)
Καταγράφηκε
gkounto
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1712


Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Ιούνιος 07, 2021, 08:46:11 πμ »

Πάντως εγώ δεν μίλησα ούτε για online trading platforms (?) ούτε για αυτοματοποιημένα συστήματα για (+Χ%) ούτε τίποτα από αυτά. Αυτά εσείς τα φανταστήκατε. Μίλησα για τιμή spot. Simple.
Έχω πάει σε 300 εκθέσεις στο εξωτερικό, έχω συνδιαλλαγεί με 300 εμπόρους, έχω πουλήσει και αγοράσει λίρες (αλλά και ασημένιες ουγγιες) 300 φορές. Όλες οι συναλλαγές ήταν του στυλ spot+... Ούτε μια φορά μα ούτε μια δεν υπήρξε ποτέ το παραμικρό με κανέναν, και ποτέ κανείς δεν αμφισβήτησε την τιμή spot.
Η αγγελία που είχα βάλει την είχα βάλει ταυτόχρονα και στο Συλλεκτικό Στέκι (υπάρχει και είναι ορατή ακόμη). Κανείς δεν έφερε αντίρρηση. Την είχα και στο Facebook (όπως έχουν και δεκάδες άλλοι) κανείς δεν ανακάλυψε κανένα πρόβλημα ποτέ.
Και στο κάτω κάτω έγραψα τιμή spot αρα έγραψα τιμή δεν την έκρυψα. Αν αυτή αλλάζει αυτό δεν είναι δικό μου πρόβλημα αλλά τέλος πάντων δεν είχα και δεν έχω διάθεση να το συνεχίσω αντίθετα δικαίωσα τον συντονιστή που μου είπε «αυτό δεν γίνεται γράψε τιμή».
Ταυτόχρονα με την δική μου υπήρχε και μια άλλη που έλεγε «πωλούνται λίρες προς 370 ή 380 η μια, δεν θυμάμαι ακριβώς, προφανέστατα καταστρατηγώντας τους όρους πωλήσεων που το απαγορεύουν αυτό. Δεν είπα τίποτα 1ον γιατί δεν με αφορούσε τι έκανε κάποιος άλλος και 2ον γιατί δεν έχω την νοοτροπία «να ψοφήσει η κατσίκα του γείτονα» αφού μου κατέβασαν την δική μου να κατεβάσω και εγώ του άλλου δηλαδή. Η αγγελία συνεχίστηκε κανονικά και μάλιστα ολοκληρώθηκε μετά λίγες ημέρες και κλείδωσε «πουλήθηκαν».
Αυτά τα δυο περιστατικά μου έδωσαν την έμπνευση να σας προτείνω αυτό που προτείνω εδώ.
Τώρα σε ο,τι αφορά προβλήματα μεταξύ των μελών με αυτή την διαδικασία. Αλήθεια τώρα; Μα και στις πωλήσεις αλλά και στις δημοπρασίες και προσφορές έχουν υπάρξει  προβλήματα και τριβές κανείς δεν είπε καταργήστε τις.
Λοιπόν συνεχίζεται η ψηφοφορία μόνο μια (φιλική εννοείται) υπενθύμιση για όποιον νοιάζεται. Ψηφίζοντας ΟΧΙ στερείτε από κάποιον που το θέλει, αυτό που εσείς δεν θα χρησιμοποιήσετε ποτέ και το κάνετε για λόγους που μόνο εσείς ξέρετε (προφανώς άθελα σας δεν μπορώ να φανταστώ κάτι άλλο).
Άλλωστε ακόμη και έτσι είπαμε άτυπη είναι η ψηφοφορία. Οι συντονιστές έχουν τον τελικό λόγο.
Ευχαριστώ την καλημέρα μου σε όλους.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 07, 2021, 08:49:56 πμ από gkounto » Καταγράφηκε

Γιωργος
www.gkounto.com
Σελίδες: [1] 2 3 ... 7
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences