Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 28, 2024, 11:42:14 μμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Τούρκικα χαρτονομίσματα  (Αναγνώστηκε 5243 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
antonis chaniotis
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5488


Προφίλ
« στις: Ιούνιος 02, 2021, 12:29:48 μμ »

Θα ήθελα μια εκτίμηση κατάστασης και τιμής αν γνωρίζει κάποιος



upload picture to url






« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 02, 2021, 12:35:06 μμ από antonis chaniotis » Καταγράφηκε
digo
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1057



Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Ιούνιος 02, 2021, 07:12:25 μμ »

ΚΜ 126 και ΚΜ 128, 2μιση και 10 τουρκικές λίρες, στον κατάλογο Krause. Τα Τουρκικά χαρτονομίσματα με ημερομηνία 1930 (τα δυο αυτά πρωτοκυκλοφόρησαν το 1939 και 1938 αντίστοιχα) είναι πολύ δύσκολα σε όλες τις καταστάσεις. Ειναι δε αφάνταστα ακριβά και υπέρ δύσκολα σε ακυκλοφορητα οι μεγαλύτερες αξιες (50,100,500,1000 λίρες) όλες με τη φάτσα του Κεμαλ, όπως και στα μικρά. Αξιες ΔΕΝ βάζει καν ο κατάλογος και καλά κάνει σε unc σε αξιες από 50 λίρες κι επάνω.

Εδώ η κατάσταση είναι VG-aF, αλλά οι τιμές τους είναι καθαρά θέμα προσφοράς (ψιλό μηδενική) και ζήτησης ( δεν γνωρίζω λόγω χαμηλής κατάστασης) της στιγμής. Οι αξιες στον παλιό μου κατάλογο, είναι εντελώς εκτός πραγματικότητας (πολύ χαμηλότερες απ’οτι στ’αληθεια, βέβαια κι ο κατάλογος είναι του 2014) αλλά δεν έχω την δυνατότητα να σου πω ποσο πάνε.

Αν κάποιος τα μαζεύει και τα πουλάς, μπορεις να τα βάλεις στις προσφορές, να ακούσεις τι τιμές θα σου προταθούν και να πράξεις ανάλογα, αν και η αναλογία συλλεκτών χαρτονομισμάτων με αυτούς των νομισματων στην Ελλάδα είναι περίπου 1 προς 20 και σε αυτό το φορουμ,η διαφορα είναι ακόμη μεγαλύτερη, άρα όχι αναγκαστικά το καταλληλότερο μέρος για πώληση. Αν έχεις κάποια πειρα με το ebay κι εφόσον δεν βρεις ανταπόκριση άλλου, νομίζω βαλε τα εκεί με φιξ τιμή, συνυπολογίζοντας έξοδα , δλδ 17-22% αν προσθέσουμε και μετατροπή US $ σε € με ισοτιμίες κλεψιπαλ.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 02, 2021, 07:26:32 μμ από digo » Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4377


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Ιούνιος 02, 2021, 09:19:59 μμ »

μια μικρη διορθωση.... δεν ειναι πανω ο Κεμαλ αλλα ο Ισμετ Ινονου, συνεργατης του Κεμαλ και 2ος προεδρος της Τουρκιας, ο αμεσως μετα τον θανατο του Κεμαλ!

οι 2μιση λιρες ανηκουν στην 3η σειρα χαρτονομισματων της Τουρκικης δημοκρατιας. τυπωθηκε σε τεμαχια που αντιστοιχουν σε 108.750.000 τουρκικες λιρες!

βγηκε στην κυκλοφορια στις 27/3/47 και εμεινε μεχρι τις 15/7/52.
βγηκε τελειως εκτος κυκλοφοριας στις 15/7/53 και εχασε την αξια του στις 16/7/62

οι 10 λιρες ανηκουν στην 4η σειρα χαρτονομισματων της Τουρκικης δημοκρατιας. τυπωθηκε σε τεμαχια που αντιστοιχουν σε 200.000.000 τουρκικες λιρες! ανηκει στην 2η υποσειρα της 4ης σειρας! (αυτο θα πει οτι εχει βγει και αλλο διαφορετικο στην ιδια σειρα! εκεινο ηταν ακριβως το ιδιο αλλα σε κοκκινο χρωμα!!!)

βγηκε στην κυκλοφορια στις 15/9/48 και εμεινε μεχρι τις 2/6/52.
βγηκε τελειως εκτος κυκλοφοριας στις 2/6/53 και εχασε την αξια του στις 3/6/62.

οντως δυσκολα σε οποιαδηποτε κατασταση και ειδικα σε ακυκλοφορητη... ειναι ακριβα!! Χαμόγελο
Καταγράφηκε
digo
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1057



Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Ιούνιος 02, 2021, 10:05:01 μμ »

Μπορώ να πω οτιδήποτε στην κινούμενη Nomisma-pedia? Respect Νίκο μου! Απλά προσπάθησα να βοηθησω λίγο, γιατί πριν ένα χρόνο, συμμετείχα σε μια δημοπρασία για ένα από αυτή τη σειρά, νομίζω τις 50 λίρες ακυκλοφορητες, PMG 64 epq αν θυμάμαι καλά, αλλά βέβαια εγκατέλειψα στο .....15% της τιμής που επιασε περίπου.

Τώρα, Κεμαλ, Ινονου, Τουργκούτ Οζαλ η ο Ντεμιρέλ, σορρυ αλλά εκτός από το γερο-παιδοβουβαλο μυστακιοφορο και διοπτροφόρο  τον Οζαλ, τους άλλους τους ψιλό συγχέω .....

👍

Δ

ΥΓ: Νίκο, τα νούμερα ΚΜ που έβαλα είναι σωστά η κι εκεί έκανα λάθος; Γιατί με μπερδευει
α) το ότι το ένα είναι της 3ης σειράς ενώ το άλλο της 4ης και
β) οι ημερομηνίες κυκλοφορίας τους, που εγώ τις πήρα απλά από τον ταλαιπωρημένο μου Krause.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 02, 2021, 10:11:21 μμ από digo » Καταγράφηκε
antonis chaniotis
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5488


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Ιούνιος 02, 2021, 10:34:15 μμ »

Σας ευχαριστώ πολύ και τους δύο... είσαστε λεπτομερής
Δημήτρη ο Νίκος όμως είναι ο Νίκος το γνωρίζουμε και υποκλινόμαστε
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 02, 2021, 10:35:21 μμ από antonis chaniotis » Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4377


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Ιούνιος 02, 2021, 10:44:57 μμ »

και καλα εκανες φιλε μου! χαιρομαι πολυ που βοηθας! Χαμόγελο

το 2μιση λιρες ειναι το ΚΜ#140, και το 10λιρο ειναι το ΚΜ#148.

γενικα στα χαρτονομισματα τους οι τουρκοι εχουν τον Κεμαλ.. αλλα υπαρχουν καποιες παλαιοτερες σειρες που ειχαν και τον Ινονου! το ιδιο ειναι και στα χρυσα δημοκρατικα τους....

στοιχεια αντλω πολλες φορες απο την ιδια την τραπεζα της τουρκιας! Κλείσιμο ματιού εκει εχει ολες τις σειρες, τις υπογραφες κτλ.... δεν εχει τις ποικιλιες.... που ειναι αρκετες... αλλα.. αυτα βρισκονται αλλου... Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences