Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 29, 2024, 01:46:56 πμ
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Προτασεις επενδυσεων 2021  (Αναγνώστηκε 8928 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
nikosalf
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 287


Προφίλ
« στις: Μάιος 24, 2021, 09:48:38 μμ »

Ανοιγω αυτο το θεμα ετσι ωστε να καταθεσει οποιος επιθυμει  επενδυτικες προτασεις με ψηλο η χαμηλο ρισκο 
σε σχεση με την δυσκολη περιοδο που διανυουμε..........
Καταγράφηκε
Tornezios
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 395


Δεν είναι ένα κομμάτι μέταλλο, είναι η ΙΣΤΟΡΙΑ


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Μάιος 26, 2021, 01:21:22 μμ »

Λίρες or και λίρες or και λίρες or και... Χαμόγελο
Και για τα πολύ βαριά και ασήκωτα πορτοφόλια  Γλώσσα,  καλά και επιλεγμένα επαγγελματικά ακίνητα Ελλάδας και Ευρωπαϊκού οικονομικού χώρου...
Και μιά εικόνα της Παναγιάς μας (οσοι δεν έχουν), θα  χρειαστεί...
Καταγράφηκε

Εκ της πυρός η πείρα...
Εl Capitan
Τακτικός
**
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 294


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Μάιος 26, 2021, 02:31:15 μμ »

Xρυσό, ακίνητα σε μελετημένες τοποθεσίες ή περιοχές, επένδυση σε νέες τεχνολογίες (αρκεί να τις καταλαβαίνεις και να είσαι λίγο διορατικός) δεν θα πω Bitcoin, θα πω Blockchain.
Καταγράφηκε

Ερέτην χρήναι πρώτα γενέσθαι πριν πηδαλίοις επιχειρεί
golden kostas
Χρυσό μέλος
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1698



Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Μάιος 26, 2021, 05:06:51 μμ »

Xρυσό, ακίνητα σε μελετημένες τοποθεσίες ή περιοχές, επένδυση σε νέες τεχνολογίες (αρκεί να τις καταλαβαίνεις και να είσαι λίγο διορατικός) δεν θα πω Bitcoin, θα πω Blockchain.

εννοεις για εξορυξη κρυπτο?

ο ανθρωπος ειπε για επενδυση οχι πως θα κανει πλουσια την δεη   Σαρκασμός
Καταγράφηκε

<gold is god's money>
<silver is free gold>
nikosalf
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 287


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Μάιος 26, 2021, 10:48:39 μμ »

Eυχαριστω για τις αποψεις ολων των φιλων ...............  για s&p 500 τι λετε
Καταγράφηκε
nikosalf
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 287


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Μάιος 26, 2021, 10:50:18 μμ »

ενα 5-10 τοις εκατο portfolio θεωρω οτι πρεπει να παει σε κρυπτος ...........
Xρυσό, ακίνητα σε μελετημένες τοποθεσίες ή περιοχές, επένδυση σε νέες τεχνολογίες (αρκεί να τις καταλαβαίνεις και να είσαι λίγο διορατικός) δεν θα πω Bitcoin, θα πω Blockchain.
Καταγράφηκε
Εl Capitan
Τακτικός
**
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 294


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Μάιος 27, 2021, 03:37:56 πμ »

ενα 5-10 τοις εκατο portfolio θεωρω οτι πρεπει να παει σε κρυπτος ...........
Xρυσό, ακίνητα σε μελετημένες τοποθεσίες ή περιοχές, επένδυση σε νέες τεχνολογίες (αρκεί να τις καταλαβαίνεις και να είσαι λίγο διορατικός) δεν θα πω Bitcoin, θα πω Blockchain.
Πολυ σωστα φιλε μου.Αν και εγω δεν ειπα για εξόρυξη, που μακαρι να μπορουσα να κάνω.Ναι μεν η ενεργεια που χρειαζεται ειμαι αρκετη.Φαντασου για εξορυξη ενός Bitcoin στην Ελλάδα χρειαζεσαι γυρω στις 7500€ αλλα σκεψου και το κερδος σου.Μην παρασυρεσαι απο ασχετους επι του θεματος κανε την δικη σου ερευνα και αποφασισε μονος σου.Το ποσοστό που ειπες ειναι πολυ σωστο και ακολουθειται απο πολλους μεγαλοεπενδυτες και θεσμικους.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 27, 2021, 03:38:57 πμ από Εl Capitan » Καταγράφηκε

Ερέτην χρήναι πρώτα γενέσθαι πριν πηδαλίοις επιχειρεί
johneko
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1490


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Μάιος 27, 2021, 09:32:53 πμ »

Είσαι σιγουρος για τα 7500Ε ρευμα για ενα BTC;
(Φανταζομαι δεν εχεις υπολογισει το κοστος του εξοπλισμου)

Γιατι με θεωρητικό (μεχρι στιγμης) πάτωμα τα 25k στο BTC, το κέρδος ειναι τεράστιο.
Καταγράφηκε
Εl Capitan
Τακτικός
**
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 294


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Μάιος 27, 2021, 11:09:24 πμ »

Είσαι σιγουρος για τα 7500Ε ρευμα για ενα BTC;
(Φανταζομαι δεν εχεις υπολογισει το κοστος του εξοπλισμου)

Γιατι με θεωρητικό (μεχρι στιγμης) πάτωμα τα 25k στο BTC, το κέρδος ειναι τεράστιο.

Απο τα γραφομενα ναι ειμαιβσιγουρος.Σου παραθετω ενδεικτικά τιμες κοστους για καθε χωρα σε $.Ο εξοπλισμος δεν συμπεριλαμβανεται αλλα και αλλα τοσα να ειναι παλι κερδος εχεις.
Για το κερδος μην το λες σε εμενα πες στο σε κατι άσχετους ανιδεους και εριστικους bitcoin haters που κυκλοφορούν ανάμεσα μας.Καντε παντα την δικη σας ερευνα ο καθενας πριν κανετε οτιδηποτε.
Καταγράφηκε

Ερέτην χρήναι πρώτα γενέσθαι πριν πηδαλίοις επιχειρεί
Tornezios
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 395


Δεν είναι ένα κομμάτι μέταλλο, είναι η ΙΣΤΟΡΙΑ


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Μάιος 27, 2021, 03:16:05 μμ »

Αχ καλέ μου Ελ Καπιτάν ! Επειδή κάποιος ή εσύ έσβησε-ς το πρωινό μήνυμα σου που απευθυνόταν σε μένα  θα σου απαντήσω όμως σαν να είναι υπαρκτό μιας και τώρα μπήκα σπίτι...

Λοιπόν που λές φίλε αυτή είναι η συναρπαστική πλευρά του διαδικτύου, δεν ξέρεις με ποιόν ''μιλάς'' στην άλλη οθόνη…
Επειδή λοιπόν ασχολείσαι με την ...blockchain tech μάλλον πολύ πρόσφατα, ρίξε μια ματιά με τι χαζομάρες καταπιανόμουν πριν από 2 και δεκαετίες και αν γνωρίζω από ...’’κομπιούτερς’’ ! Μεγάλο χαμόγελο
(όσοι από δω μέσα με γνωρίζουν και κοινωνικά, ξέρουν ότι ήμουν κατά το ήμισυ, ιδιοκτήτης  εταιρείας πληροφορικής …).
Λοιπόν όταν θα μελετήσεις λίγο τον ΓΠ ...
...και κάτι για τις δομές δεδομένων …
Καταγράφηκε

Εκ της πυρός η πείρα...
Tornezios
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 395


Δεν είναι ένα κομμάτι μέταλλο, είναι η ΙΣΤΟΡΙΑ


Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Μάιος 27, 2021, 03:17:32 μμ »

...και αφού σιγουρευτείς ότι έχεις κατανοήσει τουλάχιστον εκλαϊκευμένα πως και που βάζεις τα bit σου… τότε προχώρα και στην blockchain tech…

Ταυτόχρονα πάρε και μελέτησε και την ΄΄βίβλο των επενδυτών΄΄ και κάτι θα σου μείνει…


Καταγράφηκε

Εκ της πυρός η πείρα...
Tornezios
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 395


Δεν είναι ένα κομμάτι μέταλλο, είναι η ΙΣΤΟΡΙΑ


Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Μάιος 27, 2021, 03:20:01 μμ »

ΥΓ : γεμάτος  κακεντρεχή σιγουριά έγραφες ότι πρέπει να έχασα ΄΄πολλά΄΄ το ΄99…
θα σε απογοητεύσω όμως γιατί κέρδισα ΄΄λίγα΄΄…
Βλέπεις ήμουν τύπος  S.MA.R.T. και έβλεπα  στην viewsonic μου, ότι η μαρίδα δεν έβλεπε …
Κάποιοι ακόμη με ευχαριστούν που τους συμβούλεψα και δεν έχασαν τις οικονομίες τους.
    Καλά ταξίδια και να προσέχεις τους “αχαρτογράφητους υφάλους’’ και τους αμόρφωτους τύπους  σαν τον Παζόπουλο και Σια …

YΓ 2 Δεν μισώ το bit “coin” απλά απεχθάνομαι τους ανθρώπους που  πουλάνε κρυπτογραφημένους αλγόριθμους σαν ενχρήματο υποκείμενο δηλ. σαν ΕΠΕΝΔΥΣΗ.
Σαν μια ψηφιακή κρυπτογραφημένη μεταφορά υποκείμενων προς ανταλλαγή ακαθόριστων ή και αποδεκτά καθορισμένων αξιών είναι επαναστατική.
Απο μένα τέλος
Καταγράφηκε

Εκ της πυρός η πείρα...
Εl Capitan
Τακτικός
**
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 294


Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Μάιος 27, 2021, 05:51:26 μμ »

Τορνεζιε μου ωραια ολα αυτα που μου λες και πραγματικα με συγκίνησαν.Μάλλον όμως δεν σε πληροφορησαν καλα σχετικά με το μήνυμα μου,το οποιο ειναι σε αλλο θεμα (δες προγνωστικα χρυσου 2020) και ειναι ακομα εκει.Απο τα λεγομενα μου θα καταλαβεις οτι δεν αναφέρομαι σε εσένα.Τωρα αν εχεις παρενεργειες απο το  astrazeneca ή εχεις την "μυγα" δεν σου φταιω εγω.
Φιλικα παντα.Καλο απογευμα.

ΥΓ. Και μιας και εχω βρει τον μπελα μου με τα κρυπτο σας υποσχομαι ηταν η τελευταια φορα που σχολιασα ή και βοηθησα πολλους που ενδιαφερθηκαν να ασχοληθουν με αυτα.Ας κανει ο καθενας την ερευνα του και ας πράξει αναλόγως.

Καταγράφηκε

Ερέτην χρήναι πρώτα γενέσθαι πριν πηδαλίοις επιχειρεί
johneko
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1490


Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Μάιος 27, 2021, 08:18:07 μμ »

..............

YΓ 2 Δεν μισώ το bit “coin” απλά απεχθάνομαι τους ανθρώπους που  πουλάνε κρυπτογραφημένους αλγόριθμους σαν ενχρήματο υποκείμενο δηλ. σαν ΕΠΕΝΔΥΣΗ.
Σαν μια ψηφιακή κρυπτογραφημένη μεταφορά υποκείμενων προς ανταλλαγή ακαθόριστων ή και αποδεκτά καθορισμένων αξιών είναι επαναστατική.
Απο μένα τέλος

Μια απο τις αποριες που με βασανίζει ειναι αυτη.
Για ποιο λόγο πρέπει να πληρώνω το  δίκτυο αυτο καθεαυτο και οχι το αντικείμενο που μεταφέρεται.
Γιατι ουσιαστικά αυτο ειναι η τιμη του.

Ο Παζ του έκατσε η κοτα με τα χρυσα αυγα και προσπαθεί ο ανθρωπος να δουλεψει το αντικείμενο.
Ειναι η ευακρία του τωρα  Σαρκασμός
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 27, 2021, 08:19:26 μμ από johneko » Καταγράφηκε
ellinas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 7636


Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Μάιος 27, 2021, 09:04:40 μμ »

Εγώ κύριοι θα έλεγα να ηρεμήσουμε λίγο.Κάποια μέλη που έχουν εμπειρία είτε σε διαφόρων μορφών επενδύσεις είτε σε κρυπτονομίσματα εκφράζουν τις απόψεις τους.Κάποιοι που έχουν επίσης ασχοληθεί μπορεί να συμφωνούν ή να διαφωνούν.Τις σκέψεις τους αυτές μπορούν να τις εκφράζουν με ευγένεια και χωρίς προσωπικές αιχμές.Κάθε ένας απο μας έχει δικαίωμα να λέει την γνώμη του.
Υπάρχουν βέβαια και μέλη που απλά διαβάζουν χωρίς να καταλαβαίνουν τι λέτε γιατί ποτέ δεν ασχολήθηκαν με τέτοια θέματα.
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences