Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 29, 2024, 01:12:08 πμ
Σελίδες: [1] 2 3
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Δυο μεγαλοι Συλλέκτες.  (Αναγνώστηκε 10716 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
Βασκας
Επισκέπτης
« στις: Μάιος 16, 2021, 05:49:47 πμ »

Η νομισματική συλλεκτική κοινοτητα εγινε πολύ φτωχοτερη με τον θάνατο δυο μεγάλων συλλεκτών.
Εφυγαν απο την Ζωή ο Gus Pappas και ο Χρήστος Μυρμήγκης.
Ο ενας κηδευτηκε στην Τρίπολη και ο έτερος στο Λεβίδι.
Και οι δύο Αρκαδικής καταγωγής με τεραστια αγάπη για το Νεοελληνικό νόμισμα.
Θεός σχωρέστους.
Καταγράφηκε
athas
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 10403



Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Μάιος 16, 2021, 08:54:41 πμ »

Καλό παράδεισο να έχουν!
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 16, 2021, 08:55:02 πμ από athas » Καταγράφηκε

*Λάθε βιώσας*
ellinas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 7636


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Μάιος 16, 2021, 09:30:17 πμ »

Ο Θεός να τους συγχωρήσει,καλή Ανάπαυση να έχουν.
Καταγράφηκε
Βασκας
Επισκέπτης
« Απάντηση #3 στις: Μάιος 16, 2021, 09:56:29 πμ »

Τον Χρήστο τον ήξερες Μιχάλη.
Ο ψηλός ασπρομαλης που εστηνε και παγκο στο μοναστηράκι τα Σαββατοκυριακα ,μονον για να αγοράζει.
Καταγράφηκε
exmim
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2581


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Μάιος 16, 2021, 11:42:28 πμ »

Συλλυπητήρια σε συγγενείς και φίλους, να ζήσετε να τους θυμάστε.
Καταγράφηκε
Διηνέκης
Χρυσό μέλος
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1657

Άρχε σεαυτού


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Μάιος 16, 2021, 12:28:24 μμ »

Συλλυπητήρια στις οικογένειες τους και στους φίλους τους..Ο Θεός ας αναπαύσει τις ψυχές τους..
Καταγράφηκε
PapadopoulosK
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 57


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Ιούλιος 25, 2021, 11:25:43 μμ »

Τον Χρήστο Μυρμήγκη τον γνώρισα στο Μοναστηράκι πρίν κάποια χρόνια. Ήταν παγκίτης εκεί πωλούσε και αγόραζε νομίσματα. Πολλές ιστορίες από τον Μυρμήγκη θυμάμαι αλλά 1 μου χει μείνει χαραγμένη. Κοίταζα κέρματα στο ντοσιέ του και ξαφνικά τον βλέπω παίρνει 1 κέρμα 2 δραχμών 1868 από ένα πανέρι και μου το δείχνει. Μου λέει αυτό πώς το βλέπεις? Του λέω είναι πλαστό ηλεκτροτυπικό. Μπράβο ρε φίλε μου λέει . Το έχω δείξει σε αρκετούς και μόλις έβλεπαν 1868 αμέσως πόσο κάνει το παίρνω και τέτοια...Κανείς δεν κοίταξε την στεφάνη του. Και βέβαια ενημέρωνε για το γεγονός ότι ήταν αντίγραφο. Ο Χρήστος ήταν τίμιος και από τους λίγους παγκίτες που κατέβαζαν τιμή προκειμένω να πωλήσουν κάτι που οι περισσότεροι δεν κάνουν. Θεός σχωρέστον.
Καταγράφηκε
xmac
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 4134


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Ιούλιος 26, 2021, 11:00:43 πμ »

Θεός σχωρέστους, άλλοι δυο μεγάλοι συλλέκτες έφυγαν. Άραγε οι συλλογές τους τι έγιναν ή τι θα γίνουν ή μήπως ήδη κομμάτια τους πωλούνται εδώ και εκεί;
Καταγράφηκε
thaler
Συντονιστής
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1203


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Ιούλιος 26, 2021, 10:19:07 μμ »

Ας αναπαύεται η ψυχή τους. Να τους θυμόμαστε και να παραδειγματιζόμαστε απ' αυτούς.

Παράθεση
Θεός σχωρέστους, άλλοι δυο μεγάλοι συλλέκτες έφυγαν. Άραγε οι συλλογές τους τι έγιναν ή τι θα γίνουν ή μήπως ήδη κομμάτια τους πωλούνται εδώ και εκεί;

Δυστυχώς, πολλές φορές Μπάμπη, οι κληρονόμοι μεγάλων συλλογών δεν είναι της πιάτσας και οι συλλογές αυτές πωλούνται σε πολύ χαμηλή αξία.
Καταγράφηκε

Coins is history you can hold in your hands.
digo
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1057



Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Ιούλιος 29, 2021, 10:49:16 πμ »

Η συλλογή του Γκας έχει πουληθεί από το 2007.

Όσο για τον Χρήστο, θυμάμαι ποσο είχαμε χτυπηθεί για ένα διλεπτακι του 1878 το 2004-2005 στον Καραμήτσο, απιστοποιητο βέβαια, όπου τελικά το πήρα εγώ με …. €700+ ! Χωρια οι πολλές συζητήσεις που κάναμε μέχρι και προ μηνών, τελευταία φορα που τον είχα δει.. Πάγκο μπορεί να είχε, αλλά κι η συλλογαρα του….Δυστυχώς δεν γνωρίζω τι έγιναν αυτά αν κι όλο και κάτι σκέφτομαι και υποθέτω.

Δυστυχώς δεν βρίσκω την φωτογραφία, 95% κόκκινο που πιστοποιήθηκε αργότερα, έχω κάπου την TrueView του αλλά δεν την βρίσκω. Πιστοποιήθηκε ως 64 RB, ενώ θα μπορούσε άνετα και 64 RD.

Γι αυτό αυτά τα RB είναι παραπλανητικά, υπάρχουν RB κατακόκκινα η σχεδόν (ολοχρυση πατινα όπως τα λέγαμε τότε, η που μετά βίας έχει μείνει λίγο κόκκινο στα γράμματα κλπ. Είναι αναξιόπιστος ο χαρακτηρισμός κατ’εμε, πολύ γενικός. Οι Άγγλοι τα ονομάζουν πολύ διαφορετικα με 5-6 ονομασίες αναλόγως του ποσο original colour έχει κρατήσει.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 29, 2021, 10:59:26 πμ από digo » Καταγράφηκε
Βασκας
Επισκέπτης
« Απάντηση #10 στις: Αύγουστος 14, 2021, 08:44:18 μμ »

Την συλλογή του Γκας την αγόρασα εγω το 2008 στην Ινδιαναπολη.
Ολα εκτος του Καποδιστρια που πήρε ο Πητ.
Τα χαλκινα του Οθωνα ολα ακυξλοφορητα τα εδωσα του Ορφεα χωρις κερδος.
Τοτε δεν ειχε ουτε ενα καλοπ νόμισμα παρα κατι σκουριασμενα της πλακας.
Η Συλλογη του Μπρατακου που αγορασε το 2002 δεν ειχε κερματα παρα μονον ασημενια και χρυσά.
Τα εχετε δει οι περισσοτεροι μιας και συχνα πυκνα καλει κοσμο στο σπιτι του και χωρις να τον ξερει.
Τα ιονικα τα πηρε ο Δημητρης ο ντιγκο χωρις να βγαλω τιποτα.
Χρωματιστα με βαθμους 65-66 και ενα 67.
Τα αγορασα ξανα πριν 3 χρονια και τα ξαναπούλησα.
Τα υπολοιπα τα κρατησα για παρτυ μου πουλωντας που και που.

Η συλλογή του Χρήστου ειναι απαιχτη οπως και του Γκας.
Ο Χρηστος εστηνε παγκο για να βρει να αγορασει μονον καθως το βιοποριστικο του το ειχε λυμενο.
Καταγράφηκε
PapadopoulosK
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 57


Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Αύγουστος 15, 2021, 07:40:42 πμ »

Την συλλογή του Γκας την αγόρασα εγω το 2008 στην Ινδιαναπολη.
Ολα εκτος του Καποδιστρια που πήρε ο Πητ.
Τα χαλκινα του Οθωνα ολα ακυξλοφορητα τα εδωσα του Ορφεα χωρις κερδος.
Τοτε δεν ειχε ουτε ενα καλοπ νόμισμα παρα κατι σκουριασμενα της πλακας.
Η Συλλογη του Μπρατακου που αγορασε το 2002 δεν ειχε κερματα παρα μονον ασημενια και χρυσά.
Τα εχετε δει οι περισσοτεροι μιας και συχνα πυκνα καλει κοσμο στο σπιτι του και χωρις να τον ξερει.
Τα ιονικα τα πηρε ο Δημητρης ο ντιγκο χωρις να βγαλω τιποτα.
Χρωματιστα με βαθμους 65-66 και ενα 67.
Τα αγορασα ξανα πριν 3 χρονια και τα ξαναπούλησα.
Τα υπολοιπα τα κρατησα για παρτυ μου πουλωντας που και που.

Η συλλογή του Χρήστου ειναι απαιχτη οπως και του Γκας.
Ο Χρηστος εστηνε παγκο για να βρει να αγορασει μονον καθως το βιοποριστικο του το ειχε λυμενο.
Καλό είναι να μην γράφεις Βασιλακοπουλε δημόσια αρνητικά  για κάποιον που είναι εν ζωή και δεν είναι μέλος του φόρουμ εδώ μέσα για να σου απαντήσει. Κι αναφέρομαι σε όσα γράφεις για τον συλλέκτη Ορφέα Αρκομανη πρώην πρόεδρο της ΠΝΕ και συλλέκτη από τη δεκαετία του 70 με τεράστια συλλογή νομισμάτων και όντας βιομήχανος (entarco) δεν έχει ανάγκη εσένα ή κάποιον για ν αποκτήσει χάλκινα ακυκλοφόρητα κέρματα. Προσωπικά το θεωρώ άνανδρο που μιλάς για κάποιον πίσω από τη πλάτη του σε χώρο που δεν δύναται να σου απαντήσει.  Όσο για το γεγονός ότι καλεί σπίτι του συχνά ανθρώπους  και τους δείχνει τη συλλογή του είναι δικαίωμα του. Ξεπερνάς τα όρια. Είσαι επαγγελματίας νομίσματεμπορος φερσου σαν επαγγελματίας. Φιλικά.
Καταγράφηκε
ellinas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 7636


Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Αύγουστος 15, 2021, 10:43:51 πμ »

Την συλλογή του Γκας την αγόρασα εγω το 2008 στην Ινδιαναπολη.
Ολα εκτος του Καποδιστρια που πήρε ο Πητ.
Τα χαλκινα του Οθωνα ολα ακυξλοφορητα τα εδωσα του Ορφεα χωρις κερδος.
Τοτε δεν ειχε ουτε ενα καλοπ νόμισμα παρα κατι σκουριασμενα της πλακας.
Η Συλλογη του Μπρατακου που αγορασε το 2002 δεν ειχε κερματα παρα μονον ασημενια και χρυσά.
Τα εχετε δει οι περισσοτεροι μιας και συχνα πυκνα καλει κοσμο στο σπιτι του και χωρις να τον ξερει.
Τα ιονικα τα πηρε ο Δημητρης ο ντιγκο χωρις να βγαλω τιποτα.
Χρωματιστα με βαθμους 65-66 και ενα 67.
Τα αγορασα ξανα πριν 3 χρονια και τα ξαναπούλησα.
Τα υπολοιπα τα κρατησα για παρτυ μου πουλωντας που και που.

Η συλλογή του Χρήστου ειναι απαιχτη οπως και του Γκας.
Ο Χρηστος εστηνε παγκο για να βρει να αγορασει μονον καθως το βιοποριστικο του το ειχε λυμενο.
Καλό είναι να μην γράφεις Βασιλακοπουλε δημόσια αρνητικά  για κάποιον που είναι εν ζωή και δεν είναι μέλος του φόρουμ εδώ μέσα για να σου απαντήσει. Κι αναφέρομαι σε όσα γράφεις για τον συλλέκτη Ορφέα Αρκομανη πρώην πρόεδρο της ΠΝΕ και συλλέκτη από τη δεκαετία του 70 με τεράστια συλλογή νομισμάτων και όντας βιομήχανος (entarco) δεν έχει ανάγκη εσένα ή κάποιον για ν αποκτήσει χάλκινα ακυκλοφόρητα κέρματα. Προσωπικά το θεωρώ άνανδρο που μιλάς για κάποιον πίσω από τη πλάτη του σε χώρο που δεν δύναται να σου απαντήσει.  Όσο για το γεγονός ότι καλεί σπίτι του συχνά ανθρώπους  και τους δείχνει τη συλλογή του είναι δικαίωμα του. Ξεπερνάς τα όρια. Είσαι επαγγελματίας νομίσματεμπορος φερσου σαν επαγγελματίας. Φιλικά.
Για να καταλάβουμε και εμείς οι υπόλοιποι αυτό που κατάλαβες εσύ.Ποιά ακριβώς είναι τα αρνητικά που γράφει για τον πράγματι μεγάλο συλλέκτη?Η ανανδρία που ακριβώς εντοπίζεται?Το κακό που ανέφερε ότι καλεί κόσμο στο σπίτι του που ακριβώς είναι?Θα περιμένω τις απαντήσεις σου οι οποίες αν δεν είναι αρκούντως ικανοποιητικές θα σου κοστίσουν για αρχή μία ποινή και στην πορεία βλέπουμε.
Καταγράφηκε
PapadopoulosK
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 57


Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Αύγουστος 15, 2021, 12:14:14 μμ »

Την συλλογή του Γκας την αγόρασα εγω το 2008 στην Ινδιαναπολη.
Ολα εκτος του Καποδιστρια που πήρε ο Πητ.
Τα χαλκινα του Οθωνα ολα ακυξλοφορητα τα εδωσα του Ορφεα χωρις κερδος.
Τοτε δεν ειχε ουτε ενα καλοπ νόμισμα παρα κατι σκουριασμενα της πλακας.
Η Συλλογη του Μπρατακου που αγορασε το 2002 δεν ειχε κερματα παρα μονον ασημενια και χρυσά.
Τα εχετε δει οι περισσοτεροι μιας και συχνα πυκνα καλει κοσμο στο σπιτι του και χωρις να τον ξερει.
Τα ιονικα τα πηρε ο Δημητρης ο ντιγκο χωρις να βγαλω τιποτα.
Χρωματιστα με βαθμους 65-66 και ενα 67.
Τα αγορασα ξανα πριν 3 χρονια και τα ξαναπούλησα.
Τα υπολοιπα τα κρατησα για παρτυ μου πουλωντας που και που.

Η συλλογή του Χρήστου ειναι απαιχτη οπως και του Γκας.
Ο Χρηστος εστηνε παγκο για να βρει να αγορασει μονον καθως το βιοποριστικο του το ειχε λυμενο.
Καλό είναι να μην γράφεις Βασιλακοπουλε δημόσια αρνητικά  για κάποιον που είναι εν ζωή και δεν είναι μέλος του φόρουμ εδώ μέσα για να σου απαντήσει. Κι αναφέρομαι σε όσα γράφεις για τον συλλέκτη Ορφέα Αρκομανη πρώην πρόεδρο της ΠΝΕ και συλλέκτη από τη δεκαετία του 70 με τεράστια συλλογή νομισμάτων και όντας βιομήχανος (entarco) δεν έχει ανάγκη εσένα ή κάποιον για ν αποκτήσει χάλκινα ακυκλοφόρητα κέρματα. Προσωπικά το θεωρώ άνανδρο που μιλάς για κάποιον πίσω από τη πλάτη του σε χώρο που δεν δύναται να σου απαντήσει.  Όσο για το γεγονός ότι καλεί σπίτι του συχνά ανθρώπους  και τους δείχνει τη συλλογή του είναι δικαίωμα του. Ξεπερνάς τα όρια. Είσαι επαγγελματίας νομίσματεμπορος φερσου σαν επαγγελματίας. Φιλικά.
Για να καταλάβουμε και εμείς οι υπόλοιποι αυτό που κατάλαβες εσύ.Ποιά ακριβώς είναι τα αρνητικά που γράφει για τον πράγματι μεγάλο συλλέκτη?Η ανανδρία που ακριβώς εντοπίζεται?Το κακό που ανέφερε ότι καλεί κόσμο στο σπίτι του που ακριβώς είναι?Θα περιμένω τις απαντήσεις σου οι οποίες αν δεν είναι αρκούντως ικανοποιητικές θα σου κοστίσουν για αρχή μία ποινή και στην πορεία βλέπουμε.
Γράφει ότι καλεί σπίτι του κόσμο χωρίς να τον ξέρει. Δεν τον αφορά τον Βασιλακοπουλο  ποιον καλεί και γιατί. Είναι υπαινιγμός. Γράφει ότι πριν του δώσει χάλκινα του Όθωνα είχε σκουριασμενα της πλάκας. Δεν ισχύει κάτι τέτοιο. Ο Αρκομανης κάνει συλλογη  από την δεκαετία του 70 και έχει μαζέψει συλλογή που τρίβουν τα μάτια τους όλοι. Αναγνωρισμενα ο μεγαλύτερος Έλληνας συλλέκτης νεοελληνικών κερματων  απ όλους. Είναι άνανδρο να σχολιάζεται κάποιος εν ζωή που δεν είναι μέλος εδώ.  Είναι αντιδεοντολογικη η συμπεριφορά του Βασιλακοπουλου.  Είναι φάουλ.
Καταγράφηκε
Theodorosp
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 315



Προφίλ WWW
« Απάντηση #14 στις: Αύγουστος 15, 2021, 12:51:50 μμ »

Για να καταλάβω τώρα. Εσείς κύριε Παπαδόπουλε παρεξηγηθήκατε επειδή ο κύριος Βασιλακόπουλος είπε ότι αυτός πουλούσε νομίσματα του κυρίου Ορφέα και τον βοήθησε να φτιάξει την συλλογή που όλοι θαυμάζουν; Του οποίου εσείς μόνο την φορολογική δήλωση δεν ανεβάσατε!!

Δεν ξέρω το υπόβαθρο της συλλογής σας αλλά στο χόμπι αυτό όπως κ σε άλλα όσα χρήματα και να διαθέτεις εάν δεν έχεις πληροφορίες και ενημέρωση, συλλογή πρωτοκλασάτη δεν κάνεις και αυτό μπορούν να σας το βεβαιώσουν όλοι μιας και πολλά πράγματα δεν είναι σε κοινή θέα.….

Όσο για τα υπόλοιπα που αναφέρονται νομίζω πως και οι δυο τους είναι δόξα τον Θεό κοντά μας και εάν κάτι ισχύει ή δεν ισχύει μπορεί να αποδειχθεί ή να αναιρεθεί εύκολα.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 15, 2021, 12:53:07 μμ από Theodorosp » Καταγράφηκε

Σελίδες: [1] 2 3
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences