Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 29, 2024, 10:37:55 πμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Προτάσεις για νέες σειρές γραμματοσήμων  (Αναγνώστηκε 5837 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
LHH
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1110



Προφίλ
« στις: Απρίλιος 26, 2021, 01:26:47 μμ »

''Προς όλα τα μέλη και τους φίλους της Ελληνικής Φιλοτελικής Εταιρείας

Με ημερομηνία 5 Απριλίου 2021, η Διεύθυνση Φιλοτελισμού των ΕΛΤΑ έστειλε επιστολή προς την Ελληνική Φιλοτελική Ομοσπονδία, τα φιλοτελικά σωματεία και ενδεχομένως και άλλους φορείς, με την οποία ζητά προτάσεις για τις εκδόσεις της επόμενης διετίας.

Προσκαλούμε τα μέλη μας να στείλουν τις προτάσεις τους στην ΕΦΕ (hps@hps.gr) έως τις 10 Μαίου 2021, ώστε το Δ.Σ. να τις συγκεντρώσει και να τις προωθήσει στη Διεύθυνση Φιλοτελισμού εγκαίρως. ''

Το μεγαλύτερο φιλοτελικό σωματειο της χώρας προσκαλεί τα μέλη του για να καταθέσουν ιδέες πανω στα θεματα μελλοντικών εκδόσεων γραμματοσήμων.Βλεποντας πως έχουμε εδω ζωντανό πυρήνα συλλεκτων των μοντερνων γραμμ.,το θεωρώ πολύ καλη ιδέα να γραψει όποιος θελει την γνώμη του και η όποια ιδέα θα προωθηθει στην ΕΦΕ,που βαση αξιολόγησης θα μεταφερθει προς εγκριση στη διεύθυνση φιλοτελισμού των ΕΛΤΑ.
Καταγράφηκε
ΔΗΜΟΣ
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Μάιος 06, 2021, 10:10:21 μμ »

Οι αναρτήσεις μου ήταν με το όνομα Γεώργιος 54.
Προσπαθώντας ν’ ανακτήσει τον κωδικό πρόσβασης ο φίλος μου, γνώστης του Η/Υ,  δήλωσε άλλη διεύθυνση ηλ. ταχυδρομείου με αποτέλεσμα να έχω τώρα το όνομα ΔΗΜΟΣ.

Σχετικά με τις προτάσεις για τις νέες σειρές των γραμματοσήμων:

1. Υπερθεματίζω τις πρότασης της ΦΕΛ (Τεύχος 276 σελ. 7) για το Απολιθωμένο Δάσος.
2. Σφραγίδες ΕΛΤΑ, η σχεδίαση βασισμένη στο βιβλίο του κου Γ. ΝΤΑΗ. Η σειρά μπορεί να είναι και τακτική.
3. Ιστορικά μνημεία – Σιδηροδρομικοί Σταθμοί.
4. Αρχαία Θέατρα Β’ έκδοση.

Υ.Γ.

Και επειδή είμαστε ο λαός του ΟΧΙ, θα προσθέσω τα δικά μου ΟΧΙ – ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ σχετικά με το γραμματόσημο:

      α) ΟΧΙ άλλα έγχρωμα γυαλιστερά χαρτάκια που θυμίζουν φωτογραφίες ή καρτ ποστάλ.
      β) ΟΧΙ στην απλή προσαρμογή ενός θέματος, ΝΑΙ στην σχεδίαση. Υπάρχουν ΜΕΓΑΛΑ ονόματα  σχεδιαστών του παρελθόντος για να μάθεις πώς να σχεδιάσεις ένα  γραμματόσημο.
      γ) ΟΧΙ στα κακοσφραγισμένα γραμματόσημα από τους υπαλλήλους των ΕΛΤΑ.
      δ) ΟΧΙ στις υπερβολικά μεγάλες διαστάσεις των γραμματοσήμων ή των φεγιέ. Χάνονται πολλές  λωρίδες στο άλμπουμ. 

Υ.Γ.1

Επειδή τα ΕΛΤΑ μετατρέπονται ή ήδη μετατράπηκαν σε εταιρεία Ι.Δ. έχουν το δικαίωμα στα πλαίσια του ανταγωνισμού να εκδώσουν δικά τους άλμπουμ γραμματοσήμων με το λογότυπο “ΕΛΤΑ” (στο παρελθόν έχουν εκδώσει τέτοια άλμπουμ).

Υ.Γ.2

Το β) ΟΧΙ το έλαβαν ήδη υπ’ όψιν. Πολύ ευχάριστο αυτό.
Από το κείμενο που συνοδεύει την έκδοση   “EUROPA” «Απειλούμενα Άγρια Ζώα»
……Κατά τον σχεδιασμό χρησιμοποιήθηκε ένα βασικό χαρακτηριστικό της Χαρακτικής, η ανάλυση του σχεδίου σε γραμμές. «Έτσι πετύχαμε μία διαφορετική εικαστική προσέγγιση, που θα μπορούσε κανείς να πει ότι έχει ευθεία αναφορά σε παλιά χαλκογραφικά γραμματόσημα, αλλά συνδυασμένη με σύγχρονες τεχνικές. Το σπουδαιότερο σε αυτή τη δουλειά είναι η ευκρίνεια του σχεδίου» υπογραμμίζει η διδάσκουσα.

Καταγράφηκε
LHH
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1110



Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Μάιος 07, 2021, 01:57:03 μμ »

Οι αναρτήσεις μου ήταν με το όνομα Γεώργιος 54.




δεν σου κρύβω πως όταν έκανα αυτό το τόπικ περίμενα την {άριστη} παρέμβασή σου !

Αγαπητέ Δήμος είσαι μέλος σε φιλοτελικό σωματείο ,ετσι ώστε να κοινωνήσεις αυτές τις ωραίες ιδέες ή θα ήθελες να τις προωθήσω εγώ?

αν ισχύει το δεύτερο στειλε μου αν θέλεις pm,στο φορουμ.
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences