Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 16, 2024, 07:50:10 μμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Σκισμενος καμβάς  (Αναγνώστηκε 3426 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
Αρτεμη
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3


Προφίλ
« στις: Απρίλιος 17, 2021, 12:38:26 πμ »

Καλησπέρα σε όλους
Θα ήθελα την βοήθεια σας γιατί δεν ξέρω τι να κάνω και εχώ τρελαθεί.
Η γκαλερί που αγόρασα τους πίνακες είναι η ίδια.
Σήμερα το μεσημέρι παρέλαβα έναν πίνακα για το σαλόνι μου που κοστίζει 310€
Έναν για την τραπεζαρία 550€
Και 4 μικρα που μου άρεσαν 170€
Πριν κρεμάσω τον πίνακα με τα 310€ έβγαλα το χαρτί που είχε κολλημένο από πίσω γιατί ήθελα να τον δω.
Βρήκα μια τρύπα περίπου 2 δάχτυλα που μπροστά και πίσω είχε πάστα από το ίδιο χρώμα που είχε στο σημείο εκείνο η ζωγραφιά.
Με έλουσε κρύος ιδρώτας και τους κοίταξα όλους.
Άλλος ένας που έχω στην είσοδο μας κόστους 450€ αγορασμενος πριν 2 χρόνια έχει και αυτός τρύπα τρία δάκτυλα και είναι κολλημένος με κόλα.
Του έχω στείλει μήνυμα με φώτο αλλά δεν εχει συνδεθεί για να τα δει.
Του χρωστάω ακόμα 540€ τα οποία θα του τα δώσω τέλος του μήνα που θα πληρωθώ.
Τι με συμβουλεύεται να κάνω;
Τι να του πω;
Θεωρείται ένας πίνακας ζωγραφικής ελαττωματικό προϊόν;
Υπάρχει περίπτωση να ανοίξει;
Να διευκρινίσω ότι δουλεύω με τον βασικό και τα μαζεύω με πολύ κόπο.
Σας ευχαριστώ πάρα πολύ.
Καταγράφηκε
nasos79
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 29


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Απρίλιος 17, 2021, 08:06:18 πμ »

Αρτέμη δεν έχω εμπειρία απο το χώρο αλλά τις αγορές τις κάνεις στο φυσικό κατάστημα ή από απόσταση;
Όταν αγοράζεις το προϊόν το ελέγχεις από όλες τις πλευρές;
Αυτο που φαντάζομαι μπορείς να κάνεις είναι να επιστρέψεις τα προϊόντα που αγόρασες πρόσφατα και να σου δώσει τα χρήματα που έχεις δώσει.
Για τον πίνακα που αγόρασες πριν δυο χρόνια δεν νομίζω να μπορείς να κάνεις κάτι.
Καταγράφηκε
Αρτεμη
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Απρίλιος 17, 2021, 09:37:51 πμ »

Ναι είναι φυσικό κατάστημα  και γνωριζόμαστε πολύ καλά.
Μου είπε ότι σε ζωγράφους που κάνουν πίνακες τόσο φτηνούς  πολύ συχνά οι καμβαδες είναι σχισμενοι και κολλημένοι.
Στέκι αυτό που μου είπε;
Σε αυτόν που πήρα χτες είχε κολλήσει αυτοκόλλητο σε όλη την κορνίζα από την πίσω πλευρά και δεν φαινόταν κάτι.
Μόλις έβγαλα το χαρτί να το ελέγξω το βρήκα.
Καταγράφηκε
cat
Διαχειριστής
Πλατινένιο
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2653



Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Απρίλιος 17, 2021, 08:46:15 μμ »

Κανονικα εαν ειναι σοβαρος επαγγελματιας θα πρεπει να το παρει πισω κ να σας επιστρεψει τα χρηματα. Εαν δεν το κανει μπορειτε να μιλησετε δημοσια. Αυτο δεν το θελει κανενας επαγγελματιας
Καταγράφηκε

VENCEREMOS
sarafis
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 509


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Απρίλιος 18, 2021, 06:57:45 πμ »

Καλησπέρα σε όλους
Θα ήθελα την βοήθεια σας γιατί δεν ξέρω τι να κάνω και εχώ τρελαθεί.
Η γκαλερί που αγόρασα τους πίνακες είναι η ίδια.
Σήμερα το μεσημέρι παρέλαβα έναν πίνακα για το σαλόνι μου που κοστίζει 310€
Έναν για την τραπεζαρία 550€
Και 4 μικρα που μου άρεσαν 170€
Πριν κρεμάσω τον πίνακα με τα 310€ έβγαλα το χαρτί που είχε κολλημένο από πίσω γιατί ήθελα να τον δω.
Βρήκα μια τρύπα περίπου 2 δάχτυλα που μπροστά και πίσω είχε πάστα από το ίδιο χρώμα που είχε στο σημείο εκείνο η ζωγραφιά.
Με έλουσε κρύος ιδρώτας και τους κοίταξα όλους.
Άλλος ένας που έχω στην είσοδο μας κόστους 450€ αγορασμενος πριν 2 χρόνια έχει και αυτός τρύπα τρία δάκτυλα και είναι κολλημένος με κόλα.
Του έχω στείλει μήνυμα με φώτο αλλά δεν εχει συνδεθεί για να τα δει.
Του χρωστάω ακόμα 540€ τα οποία θα του τα δώσω τέλος του μήνα που θα πληρωθώ.
Τι με συμβουλεύεται να κάνω;
Τι να του πω;
Θεωρείται ένας πίνακας ζωγραφικής ελαττωματικό προϊόν;
Υπάρχει περίπτωση να ανοίξει;
Να διευκρινίσω ότι δουλεύω με τον βασικό και τα μαζεύω με πολύ κόπο.
Σας ευχαριστώ πάρα πολύ.

Αν θέλεις την άποψη μου καθώς είμαι συλλέκτης έργων τέχνης μην ασχολείσαι με τρίτους και τέταρτους ζωγράφους .
Μάζευε τα φράγκα σου και επένδυε δε σοβαρά έργα τα οποία σε λίγα χρόνια θα αξίζουν πολλαπλάσια. Οι άσημοι ζωγράφοι δεν βάζουν καλά υλικά και συν της άλλης είναι απίθανο να ανατιμηθουν τα έργα τους στο μέλλον. Τώρα αν κάτι είναι όμορφο και σου αρέσει πάω πάσο. Οστωσο ο επαγγελματίας δύσκολα θα σου δώσει χρήματα πίσω. Για εμένα πρέπει να πηγαίνεις η ίδια να ελέγχεις το έργο.
Και σου ξαναλέω αγορά μόνο μεγάλων καλλιτεχνών. Όταν ο μπαμπάς μου το 80-90 αγόραζε πανάκριβα έργα και κόντευε να παίξει ξύλο με τη μάνα μου , σήμερα οι αριθμημένες μεταξοτυπίες τους κοστίζουν όσο όλα μαζί τα έργα που προανεφερεε επί τρία τέσσερα.
Μην αναλώνεσαι σε φθηνά έργα τέχνης. Ειδικά σήμερα με έναν λογικό προϋπολογισμό μπορείς να πάρεις σοβαρά έργα . Καλύτερα ένα στη πενταετία εγνωσμένης αξίας παρά δέκα μικρά . Και σε ρωτάω απλά. Ο Φασιανός είναι μεγάλος ... Ηλικιακά..... Έχει έργα του και με 1.800 ευρώ ξυλομπογια σε ακουαρέλα... Αν αύριο φύγει ; Τριπλάσια τιμή για πλάκα .
Καταγράφηκε
me.chris
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 626

sixbid under


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Απρίλιος 18, 2021, 06:31:55 μμ »

Να αγοραζεις εργα γνωστων ζωγραφων. Ο σαραφης τα λεει σωστα, αν και θεωρω οτι υπερβαλλει στις τιμες. Ωστοσο σιγουρα δεν θα βγεις χαμενη οικονομικα.
Καταγράφηκε
sarafis
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 509


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Απρίλιος 18, 2021, 07:25:53 μμ »

Να αγοραζεις εργα γνωστων ζωγραφων. Ο σαραφης τα λεει σωστα, αν και θεωρω οτι υπερβαλλει στις τιμες. Ωστοσο σιγουρα δεν θα βγεις χαμενη οικονομικα.

Θέλεις κατάλογο με έργα φασιανού;;;
Καταγράφηκε
Αρτεμη
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Απρίλιος 18, 2021, 10:05:20 μμ »

Τους αγόρασα ως μέρος της διακόσμησης του σπιτιού.
Μου άρεσαν δηλαδή στο μάτι δεν κοίταξα ζωγράφο ή εμπορική αξία που μπορεί να χουν σε 5-6 χρόνια.
Τους αγόρασα όλους από κοντά.
Εξάλλου μου αρέσουν πολύ αυτοί που έχουν δουλευτεί με σπάτουλα. Που έχουν δηλαδή υφές και χρώματα.
Είχε χαρτί από πίσω δεν φαινόταν η πίσω όψη του καμβά.
Αναγνώρισε όμως το λάθος και στους δύο πίνακες.
Ίσως κατεφερω από τα 540€ που του χρωστάω να μου κάνει κάποια έκπτωση γιατί δεν φαίνεται πως θα τον πάρει πίσω χωρίς εντάσεις.
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 18, 2021, 10:06:11 μμ από Αρτεμη » Καταγράφηκε
tats16
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 844


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Απρίλιος 18, 2021, 11:52:55 μμ »

Μπορεί να επικολληθεί σε νέο καμβά . Κοστος 30-60 ευρώ ανά πίνακα ( ανάλογα με το μεγεθος )
Καταγράφηκε
me.chris
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 626

sixbid under


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Απρίλιος 19, 2021, 10:24:20 μμ »

....Θέλεις κατάλογο με έργα φασιανού;;;

Θεωρω οτι οταν λες οτι οι τιμες του θα ανεβουν 3 φορες ειναι υπερβολικο. Υπαρχουν δε εξαιρετικοι ζωγραφοι νεοτεροι που εχουν μεγαλυτερο pontential
Καταγράφηκε
sarafis
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 509


Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Απρίλιος 20, 2021, 05:44:12 πμ »

....Θέλεις κατάλογο με έργα φασιανού;;;

Θεωρω οτι οταν λες οτι οι τιμες του θα ανεβουν 3 φορες ειναι υπερβολικο. Υπαρχουν δε εξαιρετικοι ζωγραφοι νεοτεροι που εχουν μεγαλυτερο pontential

Για στείλε ένα μήνυμα με τις απόψεις σου! Με ενδιαφέρουν Χαμόγελο
Καταγράφηκε
el greco
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 464


Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Μάιος 04, 2021, 09:33:39 πμ »

Αν ο πίνακας που αγόρασες είναι παλαιός τότε δικαιολογείται να έχει φθορές και να έχει συντηρηθεί,αν όμως στον πούλησε για καινούργιο τότε δεν σου φέρθηκε σωστά.Όταν αγοράζεις οτιδήποτε καινούργιο πρέπει να είναι σε άριστη κατάσταση,αν δεν είναι πρέπει να σου επιστρέψει τα χρήματα ή να σου δώσει ένα άλλο αντίστοιχης αξίας.Πάντως θα συμφωνήσω και εγώ με τους προλαλήσαντες,αγόρασε έργα γνωστών ζωγράφων,θα έχεις ποιότητα και επενδυτική αξία.Καλύτερα να έχεις ένα καλό έργο στο σαλόνι σου παρά δέκα Κινέζικα (συνήθως αυτά που πουλάνε φθηνά με 100-200 ευρώ τα έχουν πάρει μέσω ίντερνετ με 15-30 ευρώ και τα μεταπουλάνε.Αν θέλεις ντε και καλά τέτοια έργα μπες στο EBAY και θα βρεις χιλιάδες με ελάχιστο κόστος.
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences