Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 28, 2024, 06:21:02 μμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Η όψη του νέου σλαμπ της PCGS για τα 35 της χρόνια.  (Αναγνώστηκε 4533 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
digo
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1057



Προφίλ
« στις: Απρίλιος 15, 2021, 10:07:46 μμ »

H PCGS έβγαλε ένα εορταστικό slab για τα νομίσματα που πιστοποιεί τον 35ο χρόνο επιτυχούς λειτουργίας της (από το 1986). Μ’αυτη την ευκαιρία, παράγγειλα στον Πανο τον Ζωμπο και κάποια reholder μαζί με TrueView φωτογραφίες που δεν είχα ασχοληθεί ποτε να βγάλω γι αυτά τα κομμάτια αλλά και το ειδικό σλαμπ, με εμφάνιση λίγο «ρετρο» ,και γραμματοσειρές και αλλά στοιχεία δανεισμένα από τα πρώτα τους σλαμπ του τέλους της δεκαετίας του ‘80, αρχές ‘90, τα rattlers.


Nα μια δραχμη του 1833 στα φετινά σλαμπ, κι από κάτω λίγες φωτογραφίες που μόλις παρέλαβα σε κομμάτια που είχα ως επι το πλείστον και λίγα καινούργια.



και η δραχμη του 1833 MS65+




Ιονικο μονολεπτο του 1862, PCGS MS 65RD, single finest, none higher.



Δραχμη του 1873 PCGS MS64, ένα κέρμα raw, κερδισμένο καμία 18 χρόνια πριν στο ebay no reserve.



Κρητικό 50αρακι PCGS MS63 πραγματικά πολύ λουστρατο και με πολύ ωραίο eye appeal στο χέρι. Όλο αυτό το «chatter» που φαίνεται στη φωτογραφία εξαφανίζεται από κοντά.



20λεπτο του 1874 PCGS MS64 που το έχω 25 χρόνια και δεν το βαριέμαι με τίποτε.



20λεπτο του 1874 PCGS MS65 επίσης με πολύ ωραία χρώματα.



Και για να κλείσει αυτή η τριάδα, περιμένω κι ένα NGC MS66 (20λεπτο του 1874), να κάνει crossover και να έχω την τριπλέτα αυτή, φουλ χρωμα και το τρίτο, του οποίου δεν έχω ακόμη φωτογραφία. Ελπίζω να σας άρεσε.
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 15, 2021, 10:10:02 μμ από digo » Καταγράφηκε
exmim
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2581


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Απρίλιος 16, 2021, 05:27:48 πμ »

Πολύ ωραία κίνηση. Για τα νομίσματα, περιττό να πω οτιδήποτε, είναι κομματαρες!.   Γα να μπουν σε εορταστικό σλαμπ, πρέπει να το ζητήσεις; η όλα τα φετινά θα μπουν σε τέτοια σλαμπ..
Καταγράφηκε
Διηνέκης
Χρυσό μέλος
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1657

Άρχε σεαυτού


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Απρίλιος 16, 2021, 09:49:33 πμ »

Δεν μπορώ να μιλήσω για τα σλαμπ....μου έχει πέσει το σαγόνι από τα νομίσματα!!!!
Καταγράφηκε
silahim
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5190

Σοφόν το σαφές.


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Απρίλιος 16, 2021, 11:22:34 πμ »

Πω! Πώ! Το πενηνταράκι το ζηλεύω!! Όχι ότι με χαλάνε τα άλλα.... Μεγάλο χαμόγελο.......αλλά το πενηνταράκι μου αρέσει πολύ!
Καταγράφηκε
xmac
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 4134


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Απρίλιος 16, 2021, 12:26:46 μμ »

Με συγχωρείς ρε Δημήτρη αλλά δεν πρέπει να είσαι  καλά!... βγάζουν τέτοιες γ.....ς κομματάρες ενώ υπάρχουν άνθρωποι σε κρίσιμη ηλικία; μιας κι όπως γνωρίζεις κυκλοφορούν πολλά εμφράγματα κι ανακοπές;... και άντε τώρα εμείς να καθίσουμε να κάνουμε συλλογή του Γεωργίου του Α' και Κρητικής Πολιτείας!!!

ΥΓ1: Εύγε για τις κομματάρες που έχεις συλλέξει!
ΥΓ2: Αν καμμιά φορά θελήσεις να δώσεις το 50λεπτο της Κρήτης στείλε μου ένα μήνυμα πριν...  Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
ΥΓ3: Φίλε μου Μιχάλη έχεις απόλυτο δίκιο!!!  Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
p_floyd1
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 395


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Απρίλιος 16, 2021, 01:43:11 μμ »

καταπληκτικα,το ενα ομορφοτερο απ τ αλλο!!!
(εκεινη η δρχ του 73,μεγαλη ζημια!!!)
Καταγράφηκε
Lary
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1675


One man's trash is another man's treasure


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Απρίλιος 16, 2021, 04:30:19 μμ »

Καταπληκτικά κομμάτια!
Καταγράφηκε

Collectables are items that our grandparents bought, our parents threw them away and we....rebought!
exmim
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2581


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Απρίλιος 16, 2021, 05:46:12 μμ »

Εμένα με ξετρέλαναν τα ασημένια του Γεωργίου! Τα κοιτάω τα ξανα κοιταω..... δεν ξερω πιο είναι ομορφότερο!

Υγ... Δημήτρη τπ πρωί (στον Βασίλη) έφυγα, δεν σου μίλησα, φιλε σορυ, απο νυχτα σε νυχτα, άγρυπνος. Πηρα τα πράματα, το κεφαλι κατω, και τρεχάλα να κοιμηθώ.
Καταγράφηκε
silahim
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5190

Σοφόν το σαφές.


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Απρίλιος 16, 2021, 06:09:30 μμ »


ΥΓ2: Αν καμμιά φορά θελήσεις να δώσεις το 50λεπτο της Κρήτης στείλε μου ένα μήνυμα πριν...  Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
ΥΓ3: Φίλε μου Μιχάλη έχεις απόλυτο δίκιο!!!  Κλείσιμο ματιού

Αυτό το νόμισμα Μπάμπη δύσκολα το βρίσκεις σε τέτοια κατάσταση. You now!! Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
gkounto
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1712


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Απρίλιος 16, 2021, 07:37:05 μμ »

 Χρειάζεται τεράστιες γνώσεις και εμπορία να πάρεις raw νόμισμα και να σου βγει 64. Δημήτρη είσαι αρχηγός μπράβο.
Καταγράφηκε

Γιωργος
www.gkounto.com
digo
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1057



Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Απρίλιος 19, 2021, 11:43:14 πμ »

Γνώσεις αλλά και τύχη Γιώργο. Αλλά κι ο πωλητής δεν ήταν καποιος άγνωστος, αργότερα μάλιστα τον γνώρισα και κατ’ιδιαν σε ένα σόου στην Αμερική. Απλά θυμήθηκα εκείνη την εποχή του ebay, που τα usernames ήταν ορατά σε όλους, ήξερες με ποιους κονταροχτυπιόσουνα: υπήρχε η ομάδα των συλλεκτών Ελληνικής καταγωγής αλλά που έμεναν στην Αμερική και πολλοί ντόπιοι. Και μπορούσαμε και να επικοινωνήσουμε μεταξύ μας με μήνυμα μέσω του ebay, τίποτε δεν απαγορευόταν!

Συγνώμη για την μεγάλη καθυστέρηση στην απάντηση μου και σας ευχαριστώ όλους για τα καλά σας λόγια. Κάποια από αυτά τα νομίσματα είναι στη συλλογή μου πάνω από 20 χρόνια ενώ κάποια αλλά είναι πιο πρόσφατα.

Το Κρητικό 50αρακι είναι από τα πιο πρόσφατα: είχα την τύχη να έχω αποκτησει ένα NGC MS65, από ξένη δημοπρασία και αρκετά τσιμπημένο. Στο χέρι όμως, δεν το έκανα τόσο πολύ γούστο, ένα περίεργο πράγμα. Θα μπορούσα να το βάλω σε θυρίδα η άλλου, να πω «η τρύπα αυτή έκλεισε οριστικά» και να το ξεχάσω.

Όμως το πούλησα χωρίς να έχω βρει αντάξιο αντικαταστάτη, μόνο ένα καλό MS62 για παρηγοριά που κι αυτό κάποια στιγμή αποδημησε για άλλες συλλογές. Αυτο το πενηνταρακι (PCGS MS63) το γνώριζα, η ύπαρξη του μου είχε γίνει γνωστή τυχαία σε μια επίσκεψη στην ΠΝΕ. Ανηκε σε φίλο συλλέκτη και πριν από αυτόν σε άλλο φίλο, κι οι δυο τους με πολύ καλύτερες και μεγαλύτερες συλλογές, αλλά το νόμισμα δεν ήταν προς πωλησιν. Ώσπου κάποια στιγμή το βλέπω σε ένα κατάλογο του Καραμητσου, όπου με λίγη τύχη κατέληξε στη συλλογή μου.

Αναφέρω αυτή την ιστορία, για να πω, ότι ανεξάρτητα αν το άλλο ήταν 65, και δεν αμφισβητώ στο ελάχιστο τον βαθμό του, εμένα μου άρεσε πολύ περισσότερο αυτό το 63 (το οποίο νομίζω αδικείται κάπως από τη φωτογραφία, ειλικρινά) και μόνον όταν τελικά το απέκτησα είπα ότι η τρύπα έκλεισε, αν και ποια τρύπα, σήμερα είμαστε εδώ και αύριο...
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 19, 2021, 11:44:36 πμ από digo » Καταγράφηκε
YVASILAKIS
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 169



Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Απρίλιος 20, 2021, 10:19:04 μμ »

Φίλε Δημήτρη ,
πόσες φορές χάζευα νομίσματα που ανέβαζες ,άλλοτε με χρώματα , με λούστρα , με υψηλού επιπέδου ποιότητας .
Πόσες φορές διάβαζα ιστορίες που απλόχερα μας χάρισες πολλά χρόνια πρίν .
Ένας συλλέκτης , με γνώσεις με άποψη και πάντα διαχρονικά με ωραία συλλογή.
Κάποια από αυτά τα έχω δει και στο χέρι από κοντά .Πανέμορφα !!!
Να είσαι πάντα καλά και να μοιράζεσαι μαζί μας τις γνώσεις , ωραίες φωτογραφίες , και τις όμορφες ιστορίες .
Να τα χαίρεσαι φίλε μου.
Καταγράφηκε
Βασκας
Επισκέπτης
« Απάντηση #12 στις: Μάιος 07, 2021, 11:20:30 πμ »

Το Δημήτρη τον γνωρισα αρχές του 2003 οντας από τότε φτασμένος συλλέκτης.
Ο πρώτος που πιστοποιούσε για παρτυ του τότε νομίσματα στην ανακς.
Απο τοτε μεχρι σημερα παραμειναμε δυο καλά φιλαρακια.
Εδω και 18 χρόνια.
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Μάιος 07, 2021, 04:29:16 μμ »

Πολυ ομορφα,το κρητικο σε υπεροχη κατασταση!
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences