Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 29, 2024, 01:42:27 πμ
Σελίδες: 1 2 [3] 4
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Διαγωνισμός:μαντέψτε τον βαθμό! Δώρο στον νικητή  (Αναγνώστηκε 16581 φορές)
0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #30 στις: Οκτώβριος 03, 2021, 08:26:24 μμ »

Με λιγα λογια προσπαθησαν να κερδισουν εναν ή δυο βαθμος για να σιγουρεψουν το εμ ες  και μερικα χιλιαρικα και φαγαν πορτα !!!
Πολυ καλα τους εκαναν !!!

Ο ψευτης και ο κλεφτης τον πρωτο χρονο χαιρονται !!! Στον δευτερο κοβονται απο τις εταιριες!!!  Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
digo
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1057



Προφίλ
« Απάντηση #31 στις: Οκτώβριος 04, 2021, 06:44:21 πμ »

Παράθεση
Με λιγα λογια προσπαθησαν να κερδισουν εναν ή δυο βαθμος για να σιγουρεψουν το εμ ες  και μερικα χιλιαρικα και φαγαν πορτα !!!
Πολυ καλα τους εκαναν !!!

Ο ψευτης και ο κλεφτης τον πρωτο χρονο χαιρονται !!! Στον δευτερο κοβονται απο τις εταιριες!!!  Κλείσιμο ματιού




Δυστυχώς όμως, καποιοι από αυτούς, ακόμη κι αν έφαγαν πόρτα, δοκιμάζουν ξανά και ξανά και ξανά, με κάθε άρνηση, νέα ντόπια  «συντήρηση» που ένα πχ ΜS63 που κάποιου μπορεί να του εχει γίνει εμμονή να το δει να «γράφει» 64,όπου  ενας βαθμος ισον €5000 η και €6000 διαφορα επάνω, καταλήγει η με τον ίδιο βαθμό (χαριστικά  πια) αλλά με ψιλό κατεστραμμένο νόμισμα , η κατ’ευθριαν στο ψαχνό, ρίχνει το πρώην 63 , εξαιρετικο 63 αλλά για κάποιο λόγο δεν επαιρνε +, ίσως κι από τις παρεμβάσεις από ένα σημείο κι ύστερα όπου το νόμισμα χειροτέρευε αντί να βελτιώνεται, και καταλήγει μ’ενα 58 και ναναι κι ευχαριστημένος.

Άλλο ένα παράδειγμα για όσους επιμένουν ……Ελληνικά στα restorations κι όχι στην ίδια την εταιρεία που προσφέρει άλλου είδους restoration, με βασική αρχή, κατά πρώτον δεν το χειροτερεύουν ε και με μέσα, γνώσεις, τεχνικές και εμπειρία που εδώ οι επίδοξοι restorers δεν ξέρουν την τυφλα τους.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 04, 2021, 06:47:30 πμ από digo » Καταγράφηκε
digo
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1057



Προφίλ
« Απάντηση #32 στις: Οκτώβριος 04, 2021, 07:03:10 πμ »

Με λιγα λογια προσπαθησαν να κερδισουν εναν ή δυο βαθμος για να σιγουρεψουν το εμ ες  και μερικα χιλιαρικα και φαγαν πορτα !!!
Πολυ καλα τους εκαναν !!!

Ο ψευτης και ο κλεφτης τον πρωτο χρονο χαιρονται !!! Στον δευτερο κοβονται απο τις εταιριες!!!  Κλείσιμο ματιού

Και στην συγκεκριμένη περίπτωση δεν νομίζω ότι συμβαίνει αυτό, αλλά ούτε ότι το « engraved devices » συμπίπτει με το tooling (κάλλιο αργά παρά ποτε ε; το θυμήθηκα τώρα που ξανανεβηκε το θέμα). Tooling είναι έκφραση που χρησιμοποιούν και η PCGS και η NGC και η ΑNACS παλιά και καινουρια και όλες οι εταιρείες, όπως όλοι οι παλαιότεροι και νεότεροι Αμερικανοί έμποροι όταν δουν σημάδια σαν αυτά που περιέγραψε ο gkounto.

Engraved devices νομίζω σημαίνει ότι παρενέβη κάποιος και επαναχάραξε κάποια σημεία όσο καλύτερα μπορούσε. Νομίζω άλλωστε ότι πουλήθηκε raw κι όχι πιστοποιημένο εδώ και πολλά πολλά χρόνια την πρώτη φορα, από πρωτοκλασάτο οίκο δημοπρασιών , Γερμανό, ο οποίος το πούλησε ξεδιάντροπα ως γνήσιο, η δεν το πήρε χαμπάρι (αν και πήρε χαμπάρι την πατινα, αλλά την πέρασε στο ντούκου) και αρνήθηκε παρακαλώ το αποτέλεσμα της πιστοποίησης ενώ τις μέρες μας το προσκυνάει….
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 04, 2021, 07:07:04 πμ από digo » Καταγράφηκε
solferino
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2793


coincoholic


Προφίλ
« Απάντηση #33 στις: Οκτώβριος 04, 2021, 08:42:58 πμ »

μαλλον φοβήθηκαν για πλαστό για αυτο δεν το εβαλαν σε κουτί και τρεχουν να αποζημιώνουν μετά. Καλώς ή κακώς τα ταλιρο 51 εχει ιστορία οχι τοσό καλή. Γνησιο ή πλαστό δεν εκφερω αποψη. Ξερω όμως ότι η ngc αποζημιώνει σε πλαστά οποτε είπε να το αποφυγει να του κουτιάσει.
Καταγράφηκε

Οι μεγάλοι πόνοι είναι βουβοί.
digo
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1057



Προφίλ
« Απάντηση #34 στις: Οκτώβριος 04, 2021, 09:32:42 πμ »

Οριακή περίπτωση σίγουρα, αλλά δεν ήταν πλαστό Βασίλη. Εάν είναι αυτό που νομίζω, είχε συγκριθεί πολλές φορές (γυμνό ακόμα) με αλλά ταλληρα του 51, από Fine έως και unc, και ούτε στο βάρος ήταν λάθος, ούτε στην διάμετρο, ούτε στο πάχος. Σε μικρή στιβα  δηλαδή από 3-4 ταλληρα του 51 το είδαμε και δεν είχε την παραμικρή διαφορα από όλες τις πλευρές , όποτε κι εγώ και άλλοι εκεί πολύ πιο γνωστες από μενα, κατέληξαν ότι δεν ετίθετο θέμα γνησιότητας .13-15 χρόνια πριν, τι βάσανο ήταν αυτό, γιατί όλοι λυπηθήκαμε κυρίως για την συμπεριφορά του Γερμανού δημοπρατη, όπου αφού είχε πειραχτεί, έστω και γνήσιο έπρεπε να είχε αποσυρθεί, αντί να είναι από τα highlights της δημοπρασίας.

Δεν θάναι η πρώτη φορα άλλωστε που ούτε η μια ούτε η άλλη εταιρεία γυρίζουν πίσω πολύ καλοφτιαγμενες κοπιες πολύ ακριβότερων νομισματων από αυτό με οριστικό και αμετάκλητο non genuine. Πολύ λίγο credit δίνετε στις εταιρείες για τόσο σοβαρά νομίσματα, όταν άλλοι συλλέκτης σκίζονται να περάσουν τις 187 ποικιλίες του 20δραχμου του …. 1973…. .Έκαστος στο είδος του, αλλά το counterfeit detection, (διάκριση πλαστών) είναι μάθημα που διδάσκεται και στα σεμινάρια grading της μιας εβδομάδας στην ANA, grading 101, 102 τον επόμενο χρόνο και τώρα counterfeit detection ειδικό σεμινάριο με τόσα πλαστα που έριξαν οι Κινέζοι στην αγορά.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 04, 2021, 09:36:03 πμ από digo » Καταγράφηκε
digo
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1057



Προφίλ
« Απάντηση #35 στις: Οκτώβριος 04, 2021, 10:22:16 πμ »

Παρεπιπτόντως , το δώρο, οι πέννες δηλαδή, θα δωρηθουν στην ΠΝΕ και θα βρίσκονται στα υπέρ ΠΝΕ στην δημοπρασία πριν τα Χριστούγεννα.
Καταγράφηκε
ivitou67
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 10


Προφίλ
« Απάντηση #36 στις: Οκτώβριος 05, 2021, 10:11:14 πμ »

Το νόμισμα όντως εμφανίζεται σε δημοπρασία της Ιαπωνικής Auction World φέτος τον Απρίλιο (δημοπρασία #24). Η εταιρεία περιγράφει ότι "Η οριζόντια γραμμή του θυρεού έχει χαραχθεί" ("the horizontal line of the coat of arms is carved") (Google translate). Αν μπορείτε να το δείτε, πείτε μου κι εμένα. Το νόμισμα πουλήθηκε 2000 ευρώ περίπου (260000 γιεν) χωρίς τα δημοπρατικά.
Η NGC έχει τη συνήθεια να μην δίνει λογαριασμό για το τι αποφασίζουν οι εκτιμητές της. Οι εμπειρία τους είναι αναμφίβολα μεγάλη, αλλά, όπως ανακοινώνουν και στην ιστοσελίδα τους, οι εκτιμήσεις είναι υποκειμενικές. Βέβαια, για να μην βάλεις ένα νόμισμα σε slab, είναι μεγάλη απόφαση, αλλά, από ιστορίες που έχω ακούσει, τα τάληρα του '51 δεν έχουν καλή υποδοχή στις εταιρείες πιστοποίησης. Δεν ξέρω αν εκδίδεται κάποια επίσημη επιθεώρηση για το ελληνικό νόμισμα. Κάποια στιγμή πάντως, με όλα που έχουν ειπωθεί για τα τάληρα του '51, πρέπει να γίνει μια επίσημη δημοσίευση. Οι Αμερικανοί έχουν αναδείξει τη Νομισματική σε επιστήμη και, ως τέτοια, καταφεύγουν στην βιβλιογραφία.   
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 05, 2021, 10:11:42 πμ από ivitou67 » Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #37 στις: Οκτώβριος 05, 2021, 07:06:23 μμ »

Να κανω μια ερωτηση;

Εχει δει κανεις ταληρο ρου 51 πλαστο;
Εχει κανενας φωτογραφια πλαστο ταληρο ;;  (και δεν αναφερομε σε ανατυπωσεις διαφορων εταιριων τυπου Μαιλινγκ ) !!
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
ivitou67
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 10


Προφίλ
« Απάντηση #38 στις: Οκτώβριος 06, 2021, 07:21:28 μμ »

Να κανω μια ερωτηση;

Εχει δει κανεις ταληρο ρου 51 πλαστο;
Εχει κανενας φωτογραφια πλαστο ταληρο ;;  (και δεν αναφερομε σε ανατυπωσεις διαφορων εταιριων τυπου Μαιλινγκ ) !!
Μεγάλη κουβέντα αυτή! Έχουμε δει τάληρα που οι εταιρείες πιστοποιήσεων δεν παίρνουν ευθύνη για τη γνησιότητά τους. Κι αυτό έχει οδηγήσει κάτοχους τάληρων, εκτιμώντας την υπεραξία που θα τους φέρει μια καλή πιστοποίηση επειδή το νόμισμά τους έχει άριστο appeal (καλή ώρα σαν το νόμισμα της δημοσίευσης), σε απογοήτευση και ενίοτε σε απόγνωση, όταν τρώνε κατάμουτρα μια τέτοια αξιολόγηση ή ένα "authenticity unverifiable" , έχοντας ξοδέψει μια μικρή περιουσία για τη αγορά του.
Από εκεί και πέρα, έχω ακούσει ιστορίες για τάληρα που χτυπήθηκαν στο Μιλάνο τον 20ο αιώνα, για τάληρο που βγήκε σε δημοπρασία παλιότερα και ο υποψήφιος αγοραστής συγκρατήθηκε από πωλητή να μην το "χτυπήσει",  και εν τέλει δεν πουλήθηκε κλπ κλπ, αλλά όλα τα τάληρα του '51 που έχω δει (δεν είναι και πολλά) ήταν γνήσια... 
Καταγράφηκε
digo
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1057



Προφίλ
« Απάντηση #39 στις: Οκτώβριος 06, 2021, 08:00:36 μμ »

Αν βγήκε στην Auction World  που έχω αγοράσει από αυτούς αλλά δε μπορώ να βλέπω και όλα τα λοτα τους, άλλη δουλειά δεν είχαμε, τότε δεν είναι αυτό που φανταζόμουνα.

Τιμιοτατος ο δημοπράτης (όπως πάντα) εξήγησε τι συνέβαινε και γιατί δεν είναι tooling. Το Auction World δεν είναι στη σφαίρα των μεγαλων οίκων αν και είναι με διαφορα ο μεγαλύτερος οίκος της Ιαπωνίας κι έχει πουλήσει και χρυσα 50δραχμα και 100δραχμα. Βέβαια είναι στην Ιαπωνία, άντε να βρούμε κι εκεί άκρη να μας τα φέρνει…
Καταγράφηκε
digo
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1057



Προφίλ
« Απάντηση #40 στις: Οκτώβριος 06, 2021, 08:03:57 μμ »

Παράθεση
Βέβαια, για να μην βάλεις ένα νόμισμα σε slab, είναι μεγάλη απόφαση, αλλά, από ιστορίες που έχω ακούσει, τα τάληρα του '51 δεν έχουν καλή υποδοχή στις εταιρείες πιστοποίησης.

Αυτό είναι ανακριβές. Τα χρεπια ίσως όχι, τα XF και πάνω όμως κι όχι πειραγμένα έχουν υπέροχη υποδοχή. Αν είχες δει κι ένα MS64 θα με καταλάβαινες, φύσαγε αυτό το κομματι. Αλλά και 62αρια που δείχνουν πολύ καλύτερα και AU (δηλαδή extra fine, good extra fine) κλπ.

Πιο κάτω, πέφτουν κι πι τιμές σε αλλο επίπεδο.
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #41 στις: Οκτώβριος 07, 2021, 05:57:10 πμ »

Να κανω μια ερωτηση;

Εχει δει κανεις ταληρο ρου 51 πλαστο;
Εχει κανενας φωτογραφια πλαστο ταληρο ;;  (και δεν αναφερομε σε ανατυπωσεις διαφορων εταιριων τυπου Μαιλινγκ ) !!
Μεγάλη κουβέντα αυτή! Έχουμε δει τάληρα που οι εταιρείες πιστοποιήσεων δεν παίρνουν ευθύνη για τη γνησιότητά τους. Κι αυτό έχει οδηγήσει κάτοχους τάληρων, εκτιμώντας την υπεραξία που θα τους φέρει μια καλή πιστοποίηση επειδή το νόμισμά τους έχει άριστο appeal (καλή ώρα σαν το νόμισμα της δημοσίευσης), σε απογοήτευση και ενίοτε σε απόγνωση, όταν τρώνε κατάμουτρα μια τέτοια αξιολόγηση ή ένα "authenticity unverifiable" , έχοντας ξοδέψει μια μικρή περιουσία για τη αγορά του.
Από εκεί και πέρα, έχω ακούσει ιστορίες για τάληρα που χτυπήθηκαν στο Μιλάνο τον 20ο αιώνα, για τάληρο που βγήκε σε δημοπρασία παλιότερα και ο υποψήφιος αγοραστής συγκρατήθηκε από πωλητή να μην το "χτυπήσει",  και εν τέλει δεν πουλήθηκε κλπ κλπ, αλλά όλα τα τάληρα του '51 που έχω δει (δεν είναι και πολλά) ήταν γνήσια... 

Ερχεσαι στα λογια μου λοιπον σιγα σιγα.
Μεχρι σημερα πλαστο ταληρο στην εν λογο ημερομηνια δεν εχω δει.
Το μονο που θυμαμαι στην μακροχρονη συλλεκτικη μου πορει ειναι δυο περιπτωσεις γνησιων ταληρων τα οποια εταιρειες δεν τα πιστοποιησαν !!!
Και στην μια απο τις δυο περιπτβσεις το νομισμα εφυγε για την αλλη εταιρια και μπηκε σε κουτι !!!
Εγω παντως περιμενω απο αυτους που λενε για ππλαστα ταληρα να μου δειξουν ενα !!!
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
digo
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1057



Προφίλ
« Απάντηση #42 στις: Οκτώβριος 07, 2021, 09:53:04 πμ »

Παράθεση
 Δεν ξέρω αν εκδίδεται κάποια επίσημη επιθεώρηση για το ελληνικό νόμισμα. Κάποια στιγμή πάντως, με όλα που έχουν ειπωθεί για τα τάληρα του '51, πρέπει να γίνει μια επίσημη δημοσίευση.

Νομισματικά Χρονικά, έκδοση ΕΝΕ, αρ. 23, 2004, The Crowns of King Othon Greece, , by John D.Couros σελιδες 127-141, μετάφραση Α.Π.Τζαμαλης , τεύχος το οποίο περιέχει και αλλά ενδιαφέροντα άρθρα από τον Ζαχαρια Ωραιοπουλο, τον Α. Τζαμαλή, του Κ.Καβαφη (η Διορία του Νερωνος) και πολλά πολλά αλλά ακόμη.

Το τεύχος είναι έκδοση της ΕΝΕ αλλά διατίθεται προς πωλησιν και από την ΠΝΕ στα μέλη της βέβαια.



« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 07, 2021, 09:53:43 πμ από digo » Καταγράφηκε
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #43 στις: Οκτώβριος 07, 2021, 07:28:31 μμ »

Επειδή το υπόψιν νόμισμα έγινε ###### ανέβηκε σε γνωστή ομάδα στο φατσοβιβλιο για να βρει καινούργιο θύμα.
Καταγράφηκε
digo
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1057



Προφίλ
« Απάντηση #44 στις: Οκτώβριος 07, 2021, 09:07:41 μμ »

Ανάργυρε, κάποιοι το τραβάει ο οργανισμός τους για να πάθουν κι ίσως η μάλλον δε θα μάθουν ούτε τότε. Άλλοι πιο προσεκτικοί θα την ψάξουν και άρα ουδεμία ευθύνη φέρουμε. Ας διάβαζαν όλο το νήμα.
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 2 [3] 4
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences