Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 28, 2024, 03:43:19 μμ
Σελίδες: 1 [2] 3 4
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Διαγωνισμός:μαντέψτε τον βαθμό! Δώρο στον νικητή  (Αναγνώστηκε 16576 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
Allen
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 25


Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Απρίλιος 03, 2021, 09:11:08 μμ »

και γω πιστεύω τεχνητό χρώμα , αλλά αν πάρει καθαρό βαθμό θα πω ms62..
Καταγράφηκε
Giwrgos.v kal
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 139


Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Απρίλιος 04, 2021, 12:20:28 πμ »

Αν ήταν να μπει βαθμός για την μπροστινή όψη με τέτοια Μάλια τέτοιο αυτί τέτοια μάτια δεν πέφτει κάτω από ms64..++ τώρα επειδή το νόμισμα κρίνετε και για την πίσω όψη που έχει κάποια  ψεγάδια κ μικρολεπτομέρειες που είδα χάνει λίγο οπότε συνολικά το βαθμολογώ ms 63 ..
Καταγράφηκε
Διηνέκης
Χρυσό μέλος
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1657

Άρχε σεαυτού


Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Απρίλιος 04, 2021, 12:34:11 πμ »

Καταρχάς πρόκειται για ένα πολύ δύσκολο νόμισμα και τρομερά όμορφο!!! βαθμό στο au58 θα έλεγα....είναι ένα από τα νομίσματα που είναι περιζήτητα σε κάθε κατάσταση!!!
Καταγράφηκε
skamman
Νέος
*
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 31


Προφίλ
« Απάντηση #18 στις: Απρίλιος 04, 2021, 09:40:58 πμ »

Απίθανο νόμισμα. Μακάρι να αποκτήσω ένα τέτοιο. Θα έλεγα MS63. Σε αυτό το βαθμό θα ήθελα να το έχω Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε
me.chris
Αργυρό μέλος
****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 626

sixbid under


Προφίλ
« Απάντηση #19 στις: Απρίλιος 04, 2021, 10:07:48 πμ »

ΜΣ61, και κρατα τις πενες σου.. Γλώσσα
Καταγράφηκε
vaggos
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 342


Προφίλ
« Απάντηση #20 στις: Απρίλιος 04, 2021, 11:37:26 πμ »

Τεχνητό χρώμα αλλά μάλλον καθαρό βαθμό AU58!
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 04, 2021, 11:38:08 πμ από vaggos » Καταγράφηκε
digo
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1057



Προφίλ
« Απάντηση #21 στις: Απρίλιος 04, 2021, 08:15:05 μμ »

Παιδιά πολύ αισιόδοξους σας βλέπω. Παρ’οτι η πατινα είναι τεχνητή, αλλά πολύ ελκυστική, νομίζω παραβλέψατε εμφανείς φθορές αλλά και χτυπηματακια που έχει και που κατά τη γνώμη μου θα το έριχναν σε χαμηλό AU αν όχι πιο κάτω.

Μια τελευταία παρατήρηση, σήμερα, όλα σχεδόν τα νομίσματα σλαμπαρόνται, είτε details είτε με καθαρό βαθμό, ακομη και τα τρύπια η τα βουλωμένα όπως αυτή η δραχμη του 1845 ας πούμε

https://www.ebay.com/itm/FINE-Details-NGC-1-Drachma-1845-Greece-King-Othon-Hellas-Silver-Coin-15-/265106577568

Τα μόνα που δεν μπαίνουν σε κουτί είναι τα πλαστα, η τα (πολύ) «πειραγμένα» από coin doctors. Τέτοιο ήταν και το ταλληρο του 1851. Κάποιος βοήθησε και «βελτίωσε την χάραξη» αλλά τον πιάσανε και δεν αναφέρθηκαν καν στην τεχνητή πατινα.

Το νόμισμα δεν μπήκε σε κουτί με αυτό το ταμπελάκι.





« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 04, 2021, 08:17:31 μμ από digo » Καταγράφηκε
digo
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1057



Προφίλ
« Απάντηση #22 στις: Απρίλιος 04, 2021, 08:24:54 μμ »

Παρά ταύτα, η ΝGC δεν μπαίνει καν στον κόπο να ορίσει κατάσταση. Κι αυτό γιατί οι φθορές σε κάποια σημεία δεν συνάδουν με το σχετικά καλό μαλλί και αλλά στοιχεία. Η δουλειά είναι πολύ επαγγελματική, αλλά με τέτοιο μουστάκι, η τέτοια φθορά στο κάτω μέρος στο μάγουλο, αλλά στοιχεία έπρεπε να παρουσίαζαν αντίστοιχη φθορά αλλά κάποιος «καλλιτέχνης» το ξανά χάραξε.

Άρα δεν έχουμε μέτρο για να πούμε οριστικά σε τι κατάσταση βρίσκεται τώρα, πέρα από την πατινα, η σε τι κατάσταση θα ήταν αν δεν είχε επέμβει ένας μοντέρνος χαράκτης.

Υπ’οψιν το νόμισμα βγαίνει σε κάποια δημοπρασία στο εξωτερικό σύντομα, δεν θυμάμαι όμως ποια.

Άρα είναι και πολύ δύσκολο να διαλέξω ποιος έπεσε κοντύτερα. Νομίζω θέλει λίγη σκέψη, δεν ξέρω τι λέτε κι εσείς.
Καταγράφηκε
digo
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1057



Προφίλ
« Απάντηση #23 στις: Απρίλιος 05, 2021, 06:09:06 μμ »

Δεν βλέπω να υπήρξε κάποιο σχόλιο.

Έτσι όπως το αντιλαμβάνομαι εγώ, το DEVICES ENGRAVED που έγραψε ως αιτιολογία η NGC στο ταμπελάκι και δεν το κουτιασε, νομίζω ότι εννοεί ότι επενέβη κάποιος και βελτίωσε κάποιες πτυχές του νομίσματος, εν προκειμενω την χάραξη κι ας μην το ονομάζει RE ENGRAVED.

 To **NOT ENCAPSULATED** είναι μια σπάνια περίπτωση που εκτός από τα πλαστα επιφυλάσσεται μόνον για πολύ πειραγμένα νομίσματα που δεν επανέρχονται στην προηγούμενη κατάσταση πια.

Έτσι το εκλαμβάνω εγώ δηλαδή. Αν πχ μόνον η πατινα ήταν το πρόβλημα θα ήταν UNC η πιθανότερα AU DETAILS, ARTIFICIAL TONING, και θαταν σε κουτί. Παρ’ολ’αυτα δημοπρατείται ανοικτά με το αποτέλεσμα αυτό, σε φλιπακι 2.5x2.5 πλαστικό, που έχει και το label αυτό της NGC.

Αν κάποιος διαφωνεί ας εκφέρει γνώμη, άλλωστε γι αυτό το ανέβασα στον Οθωνα, δεν την είχα ξαναδεί ποτε αυτήν την περίπτωση, και βλέπετε ποσο επαγγελματικά το έχουν πετύχει. Το νόμισμα πιθανότατα θα αγοραστεί από κάποιον, το ποσο και το από ποιον δεν γνωρίζω.

Όσο για τις πέννες, εγώ μπορώ να τις δωρίσω και τις τρεις η ακόμη και τις πέντε που έχω όπου μου πει κάποιος συντονιστής, αυτό ήταν το κερασάκι στην τούρτα.
Καταγράφηκε
PANAGIOTIS THESS.
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 785


Προφίλ
« Απάντηση #24 στις: Απρίλιος 05, 2021, 08:43:12 μμ »

Τώρα βλέπω τα αποτελέσματα. Να τονίσω πόσο λάθος είχαν  όσοι έβλεπαν MS νόμισμα....Το νόμισμα έχει AU λεπτομέρειες....Η επαναχάραξη δεν μου πέρασε από το μυαλό, σίγουρα κάπου έχει κατεβάσματα και κάπου έχει καλύτερες λεπτομέρειες. Πάντως για μάθημα ήταν τέλειο.....να μην πω ότι ήταν απροειδοποίητο διαγώνισμα!
Καταγράφηκε
gkounto
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1712


Προφίλ
« Απάντηση #25 στις: Απρίλιος 06, 2021, 07:52:33 πμ »

Ούτε εμένα μου πέρασε. Σκέφτηκα για λίγο την περίπτωση tooling που συνήθως είναι ορατή στο πορτραιτο κυρίως στα πιο υψηλά σημεία αλλά εστίασα τόσο στην τεχνιτή πατίνα που δεν έδωσα ιδιαίτερη σημασία σε άλλα. Δεν θυμάμαι πάντως να έχω ξαναδεί την συγκεκριμένη περίπτωση. Προφανώς θα αποτελεί σπανιότατη περίπτωση doctoring.
Πάντως δεν φαίνεται από φωτογραφία δεν ξέρω από κοντά κατά πόσον είναι εύκολα ορατό. Ελπίζω να μπει σε μια αξιοπρεπή συλλογή και να μην γίνει αντικείμενο εξαπάτησης  από επιτήδειους. Βέβαια θα μου πείτε όπου και να μπει κάποια στιγμή αναπόφευκτα θα ξαναβγεί στην αγορά είτε από τον ίδιο είτε από κληρονόμους και ποιος να ξέρει πως θα παρουσιαστεί τότε. Αλλά ξεφεύγω από το θέμα.
Ωραίο θέμα Δημήτρη μπράβο.
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 06, 2021, 07:58:37 πμ από gkounto » Καταγράφηκε

Γιωργος
www.gkounto.com
apb
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 714


Προφίλ
« Απάντηση #26 στις: Απρίλιος 06, 2021, 03:30:48 μμ »

Πολυ ενδιαφέρουσα η αποκάλυψη και με κάνει να σκεφτώ μια συζητηση που ειχε γινει παλιοτερα δεν θυμαμαι αν ηταν εδω ή αλλου για το ποσο χρονο αφιερωνεο ο κάθε grader σε ένα νόμισμα.Αραγε εδώ να του πήρε τα λίγα δευτερολεπτα που βγαίνει ως μέσος όρος για να δει αυτό που σχεδόν κανείς μας δεν είδε μετά απο αρκετή σκεψη?Ρητορικό βέβαια το ερώτημα.
Καταγράφηκε
digo
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1057



Προφίλ
« Απάντηση #27 στις: Απρίλιος 06, 2021, 04:00:45 μμ »

Μπα, καθόλου ρητορικό. Σ’ενα νόμισμα γνήσιο αυτής της αξίας, είναι πολύ σπάνια απόφαση να παρθεί. Προσωπικά νομίζω τουλάχιστον ότι πλέον το κομματι είναι γνωστό στην ΝGC ,το κράτησαν στο database τους αλλά μάλλον τους πήρε περισσότερο χρόνο, είναι ένα label που μσλλον στέλνουν σπάνια. Μερικα μπορεί ναναι και μοναδικα, ποιος ξέρει τι έχουν δει τα ματια τους εδώ και 35 χρόνια....
Καταγράφηκε
gkounto
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1712


Προφίλ
« Απάντηση #28 στις: Απρίλιος 06, 2021, 04:29:14 μμ »

Μπα, καθόλου ρητορικό. Σ’ενα νόμισμα γνήσιο αυτής της αξίας, είναι πολύ σπάνια απόφαση να παρθεί. Προσωπικά νομίζω τουλάχιστον ότι πλέον το κομματι είναι γνωστό στην ΝGC ,το κράτησαν στο database τους αλλά μάλλον τους πήρε περισσότερο χρόνο, είναι ένα label που μσλλον στέλνουν σπάνια. Μερικα μπορεί ναναι και μοναδικα, ποιος ξέρει τι έχουν δει τα ματια τους εδώ και 35 χρόνια....

Υποψιάζομαι πάντως Δημήτρη ότι αυτό που λέει η ngc “engraved” είναι το αντίστοιχο “tooling” της pcgs. Στο κάτω κάτω τι ακριβώς εννοούν engraved. Κάποιο μηχάνημα μπήκε για να σβήσει προβλήματα όπως γρατζουνιές ή χτυπήματα δεν μπορώ να σκεφτώ ότι κάποιος έβαλε μηχανάκι για φτιάξει τα μαλιά και το μουστάκι για να δείχνει σχεδόν ακυκλοφόρητο. Ο οπισθοτυπος είναι εξαιρετικά περίπλοκος για να τολμήσει κανείς κάτι τέτοιο. Τέλος πάντων αν δεν το δεις στο χέρι δύσκολα καταλαβαίνεις.
Καταγράφηκε

Γιωργος
www.gkounto.com
ivitou67
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 10


Προφίλ
« Απάντηση #29 στις: Οκτώβριος 03, 2021, 08:11:07 μμ »

Εμφανίστηκε σε δημοπρασία της Auction World (νομίζω). Δεν φαίνεται η λεπτομέρεια, αλλά έχουν "πειράξει" τα μαλλιά του Όθωνα
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 [2] 3 4
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences