Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 28, 2024, 10:40:49 πμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: 10 δραχμαι 1954 (υπογρ. Μαντζαβίνος) PMG 66 epq  (Αναγνώστηκε 2812 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
digo
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1057



Προφίλ
« στις: Μάρτιος 30, 2021, 03:35:42 πμ »

Ένα πρόσφατο απόκτημα και αναβάθμιση στην συλλογή μου. Το δεκαδραχμο του 1954 (με τον Βασιλέα Γεώργιο) και με υπογραφή Μαντζαβίνου, είναι πολύ σπανιότερο από αυτό της δημοφιλέστατης σειράς του 1955 που φέρει την υπογραφη Ζολωτα, ο οποίος παρέμεινε διοικητής της ΤΤΕ επι 11 συναπτά έτη έως και το 1966. Ως εκ τούτου, το 10δραχμο αλλά και το 100δραχμο του 1954 απευθύνονται κυρίως σε συλλεκτες που αποζητούν πληρότητα, αφού σαν τύποι χαρτονομισμάτων μπορούν να αγοραστούν σε ίδια κατάσταση στο 30% της τιμής για το 10δραχμο και στο 20% της τιμής  για το κοινό αλλά πανέμορφο 100δραχμο του 1955.




Η σπανιότητα του 10δραχμου (αλλά και του 100δραχμου) του 1954 συγκριτικά με τα αδελφάκια τους του 1955, οφείλεται κυρίως στον αριθμό κοπής τους και τους ελάχιστους επιζώντες σε ακυκλοφόρητη κατάσταση. Η τεράστια διαφορα που υπάρχει με το 10δραχμο του 1955 παραδόξως  δεν απεικονίζεται στα pop reports, τουλάχιστον όχι ακόμη. Αντίθετα στο 100δραχμο η διαφορα αυτών του 1954 με αυτά του 1955 είναι εμφανέστατη. Τα χαρτονομίσματα του 1954 τυπώθηκαν στην Αγγλία, λόγω παρατεταμένης απεργίας των υπαλλήλων του ΙΕΤΑ όπως αναφέρεται στον κατάλογο Πιτιδη αλλά και σε άλλους καταλόγους.

Το συγκεκριμένο χαρτονόμισμα περίμενα να είναι top grade αλλά... δεν είναι, αν και μοναδικό στον βαθμό του. Υπάρχει κι ένα 67 epq , ένα μοναδικό 66 epq (αυτό στην φωτογραφία) και συνολικά τα ακυκλοφορητα αυτής της χρονιάς δεν ξεπερνούν τα 8-9 τεμάχια.

Ας σημειώσω εδώ ότι με την έναρξη της κυκλοφορίας του 10δραχμου του 1955, κυκλοφορούσαν ταυτόχρονα τρία (3) χαρτονομίσματα των 10 δραχμών: τα δύο με τον Βασιλέα Γεώργιο στην μπροστινή όψη (1954,1955) αλλά και αυτό της Νέας Έκδοσης και τα τρία χρώματος πορτοκαλι. Το τελευταίο απεσύρθη αρκετά σύντομα και αυτό του 1955 ήταν και το τελευταίο χαρτονόμισμα αυτής της αξίας, αφού αντικαταστάθηκε το 1959 από το νικέλινο νόμισμα του Βασιλέως Παύλου. Ένα χρόνο αργότερα αντικαταστάθηκε και το χαρτονόμισμα των 20 δραχμών με το ασημένιο νόμισμα του 1960. Είναι ειρωνεία ότι το ακυκλοφόρητο χαρτονόμισμα των 20 δραχμών κοστίζει 20 φορές περισσότερο από το ασημένιο 20δραχμο το οποίο φυσικά αποθησαυρίστηκε όσο ελάχιστα νομίσματα στην μεταπολεμική Ελλάδα.
Καταγράφηκε
athas
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 10403



Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Μάρτιος 30, 2021, 07:17:26 πμ »

Αυτό που ψάχνω να πετύχω τα τελευταία δύο χρόνια. Σημαδιακή ημερομηνία για μένα, αλλά μου το απομακρύνει η τιμή. Χαίρομαι που βρίσκεται στην κατοχή σου. Καλορίζικο!
Καταγράφηκε

*Λάθε βιώσας*
exmim
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2581


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Μάρτιος 30, 2021, 08:08:43 πμ »

Πραγματικά πολύ όμορφο Δημήτρη. Γενικά η σειρά 1954/56 εχει απο τις ωραιότερες παραστάσεις, είναι ο επόμενος στοχος μου στα χαρτιά, το δικο σου εχει ολο το πακέτο, ομορφιά, κατάσταση, αλλα και σπανιότητα υπογραφής, να το χαίρεσαι φιλε!

Υγ.  Τέλεια παρουσίαση.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 30, 2021, 08:10:50 πμ από exmim » Καταγράφηκε
digo
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1057



Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Μάρτιος 30, 2021, 09:12:11 πμ »

Σας ευχαριστώ πολύ παιδιά.

Τοχω ξαναπεί, αλλά ο συνδυασμός χαρτονομισμάτων και νομισματων με έχει βοηθήσει αφάνταστα στο να καταλάβω την οικονομική ιστορία της Ελλάδας. Εάν έλειπε το ένα κομματι η το άλλο, θα ήταν ελλιπής και η κατανόηση μου. Επι παραδείγματι, αυτό το 10δραχμο κυκλοφόρησε μόλις ένα χρόνο μετά την οικονομική μεταρρύθμιση του Μαρκεζίνη που κατάφερε επιτέλους να τιθασεύσει τον πληθωρισμό και να κρατήσει τη σχέση δολλαριου δραχμής σταθερά και ακλόνητα στο 30/1, για 20 συναπτά έτη μέχρι την πετρελαϊκή κρίση του 1973.
Καταγράφηκε
Διηνέκης
Χρυσό μέλος
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1657

Άρχε σεαυτού


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Μάρτιος 30, 2021, 10:02:14 πμ »

Πολύ όμορφο χαρτονόμισμα!σε τρομερή κατάσταση!! καλορίζικο Δημήτρη!!!
Καταγράφηκε
xmac
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 4134


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Μάρτιος 30, 2021, 10:17:48 πμ »

Μπράβο Δημήτρη, το άλλο που αναβάθμισες στείλτο σε μένα. Φίλε καλορίζικο δυνατό κομμάτι. Επίσης το δεκάδραχμο της Νέας Έκδοσης με τον Αριστοτέλη αν το αναβαθμίσεις, κι αυτό εδώ είμαι, μου λες!!!...  Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός
Καταγράφηκε
digo
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1057



Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Μάρτιος 30, 2021, 08:31:57 μμ »

Μπαμπη, το 10δραχμο της Νέας Έκδοσης δεν το έχω, ούτε το είχα ποτε μου, μόνο το 50δραχμο έχω από την παρτίδα που έπεσε προ 18 μηνών περίπου. Άλλο αν αναφέρθηκα σε αυτό για ιστορικούς λόγους.

Όσο για το παλαιοτερο 10δραχμο του 1954 της συλλογής μου, ένα 64 epq, το έβγαλα σε αγγελία εδώ προ δυο εβδομάδων η τριών, και πουλήθηκε σχεδόν αυθημερον σε μέλος φίλο.

Συμπτωματικά όμως, προ μιας εβδομάδας , ένα 10δραχμο τέτοιο (Νέα Έκδοση, κατά την άποψη μου το δυσκολότερο της τριαδας της Ν.Ε), βγήκε σε δημοπρασία no reserve, πιστοποιημένο PMG 63.

Ο βαθμος ήταν πέρα από ικανοποιητικός για τόσο δύσκολο χαρτονόμισμα, το ίδιο όμως; Η πάνω αριστερά γωνία εδειχνε σαν στρογγυλεμένη, επειδή όμως είχε φωτογραφηθεί (και όχι σκαναριστεί) ήταν στο βάθος, δεν φαινόταν καλά τι συνέβαινε, και ζήτησα την φωτογραφία της λεπτομέρειας κι εκεί τρόμαξε το μάτι μου με το τι είχε συμβεί. Ψυλλιασμένος πια, παρατήρησα  και τις υπόλοιπες γωνιες και μόνον κοφτερές και ορθές δεν ήταν.

Όταν κάποιος πουλάει ένα χαρτονόμισμα αξίας πάνω από €1000, εάν βέβαια το χαρτονόμισμα αντιστοιχούσε στον βαθμό που έλεγε η θήκη του, είναι υποχρέωση του να δείξει με μεγάλη καθαρότητα όλα τα «επίμαχα» σημεία. Ο πωλητής ήταν πρόθυμος να στείλει όσες επιπλέον φωτογραφίες του ζητούσα, απλά νομίζω ότι θαπρεπε να υπήρχαν εξαρχής στο listing.

Προσωπικά κατέληξα ότι ήταν υπέρ βαθμολογημένο κατά 4-5 βαθμούς (55-58 στην καλύτερη) και  δεν έλαβα μέρος στην δημοπρασία.Αλλά και το τελικό αποτέλεσμα των $760 αν θυμάμαι καλά, στην ουσία αποφέρει στον πωλητή «καθαρά» €530 εάν αφαιρέσουμε τα εξοδα του ebay, του PayPal και την αλλαγή δολλαριων σε ευρώ ακόμη και με xe.com ισοτιμία. Αν η ισοτιμία ήταν του πευπαλ, τότε η καθαρή τιμή πώλησης έπεφτε στα €505.

Σαν χαμηλή δεν σας ακούγεται για τόσο σπάνιο κομματι, υποτιθεται ακυκλοφόρητο;

Προσωπική μου άποψη είναι, ότι προτιμώ να μην αποκτήσω κάτι εφόσον αυτό το κάτι δεν με ικανοποιεί, άσχετα εάν η εταιρεία το βαθμολόγησε παρα πολύ ευνοϊκά. Για όποιον ψάχνει Νέα Έκδοση πάντως, το 20δραχμο στην επερχόμενη δημοπρασία του Καραμητσου δείχνει εξαιρετικο και spot on (64 epq).
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences