Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 29, 2024, 03:12:08 πμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: King Norton Mint’s collection: British West Africa 1d PCGS SP 66 RB  (Αναγνώστηκε 8099 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
digo
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1057



Προφίλ
« στις: Μάρτιος 30, 2021, 02:30:07 πμ »

Το νέο μου απόκτημα από την συλλογή του κλειστού πλέον νομισματοκοπείου King Norton (από την δευτερογενή αγορά ) με τα γνωστά αρχικά ΚΝ.

British West Africa one penny PCGS SP 66RB



Καλώς εχόντων των πραγμάτων ελπίζω να φτάσω τα 6 και ίσως και τα 10 κομμάτια (τώρα έχω 4) , αν βέβαια πουληθούν τόσα που να καταφέρω να βρω καποια ακόμη, με την προϋπόθεση ότι μου αρέσουν αισθητικά, ότι είναι αρκετά σπάνια και ότι η τιμή τους κυμαίνεται από €250-€550, ούτε λιγωτερο (διότι είναι συνήθως νομίσματα της δεκαετίας του 1980-1990) αλλά ούτε και παραπάνω, αφού τα αγοράζω απλά για το κέφι και δεν προοριζονται για κανενα σετ η σειρά που συλλέγω. Πάντως είναι και θα είναι νομίσματα  που κουμπώνουν στην συλλογή μου και θα μείνουν, εν αντιθέσει με την απερισκεψία που αντιμετώπισα κάποια specimen που είχα αγοράσει προ 15αετιας από την συλλογή του Heaton Mint, που πουλήθηκε πρώτη, στην αρχή του 21ου αιώνα, και τα οποία μεταπούλησα με μεγάλη απερισκεψία, αδιαφορώντας αυτή την στιγμή για οποιοδήποτε τυχον κέρδος είχα, αφού αυτά τα νομίσματα εξαφανίστηκαν από την αγορά έκτοτε, κι αν τυχον εμφανιστεί πάλι κάποιο, η τιμή του είναι τρεις φορές αυτή που ήταν προ 15αετιας.

ΥΓ: αν παρατηρήσετε τον φυσικο (και λίγο μαγικό) τρόπο που αναμιγνύονται τα 3 κυρίως παστέλ χρώματα που έχει η πατινα του νομίσματος, θα καταλάβετε ότι είναι γνήσια και φαίνεται από χιλιόμετρα. Οι γνήσιες χρωματιστές  πατινες σε ποσοστό 90% , ομορφαίνουν το νόμισμα , σπανιωτατα αποτελούν στοιχείο που ένας συλλέκτης προσπαθεί να απαλλαγεί από αυτήν και δεν επηρεάζει το λούστρο κατ’ελαχιστον.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 30, 2021, 02:39:43 πμ από digo » Καταγράφηκε
athas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 10403



Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Μάρτιος 30, 2021, 07:13:23 πμ »

Φοβερό νόμισμα. Φοβερή πατίνα. Καλορίζικο Δημήτρη!
Καταγράφηκε

*Λάθε βιώσας*
Διηνέκης
Χρυσό μέλος
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1657

Άρχε σεαυτού


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Μάρτιος 30, 2021, 10:01:00 πμ »

Πολύ ιδιαίτερο νόμισμα με πανέμορφη πατίνα!! καλορίζικο!!!
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences