Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 28, 2024, 01:18:44 μμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: 2 € Γερμανία Α 2002 με λάθος χάρτη, μάλλον πλαστό  (Αναγνώστηκε 2395 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
silahim
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5190

Σοφόν το σαφές.


Προφίλ
« στις: Μάρτιος 22, 2021, 03:37:02 μμ »

Ακούω γνώμες. Τι μπορεί να συμβαίνει?  Απορία
Βάρος: 8,12
Διάμετρος κανονική.
Πάχος κανονικό
Οδόντωση κανονική με γράμματα και αστέρια
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 22, 2021, 07:11:30 μμ από ellinas » Καταγράφηκε
silahim
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5190

Σοφόν το σαφές.


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Μάρτιος 22, 2021, 03:37:40 μμ »

2.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 22, 2021, 07:15:35 μμ από ellinas » Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4377


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Μάρτιος 22, 2021, 04:10:22 μμ »

το πιθανοτερο.... ειναι πλαστο! εχει αρκετα που κυκλοφορουν. λαθος χαρτης... που δεν υπηρχε το 2002... λαθος χρωμα αν βλεπω καλα.. στον μεσα δακτυλιο, και η πλαγια γραφη στην οδοντωση δεν ειναι επιτυχημενη... ειναι σε καποια σημεια που βλεπω αχνη και κακοτυπωμενη... δειγμα πλαστοτητας!

καποια πλαστα ειναι κακοφτιαγμενα αλλα οσο περναει ο καιρος... δυστυχως γινονται ολο και καλυτερα! στις λεπτομερειες ειναι που τα ανακαλυπτεις...κι αν!!!

πλαστα εχει σε διαφορες αξιες! συνηθως απο 50λεπτα και πανω... αν και εχω βρει και πλαστο 10λεπτο ξενο!!!
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 22, 2021, 07:15:59 μμ από ellinas » Καταγράφηκε
Vangeliz
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 933


Προφίλ WWW
« Απάντηση #3 στις: Μάρτιος 22, 2021, 04:33:14 μμ »

Τα 2€ είναι λίγο μαγνητικό το εσωτερικό (κίτρινο) και όχι το εξωτερικό (ασημί)
Σίγουρα αυτό θα είναι πλαστό πάντως.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 22, 2021, 07:16:35 μμ από ellinas » Καταγράφηκε

Το προφίλ μου στο colnect.
https://colnect.com/en/collectors/collector/BadVariemai
silahim
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5190

Σοφόν το σαφές.


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Μάρτιος 22, 2021, 06:39:50 μμ »

το πιθανότερο είναι να είναι πλαστό! Πάντως έχει απίστευτες λεπτομέρειες και ένα απλό μάτι είναι αδύνατον
να το ξεχωρίσει. Αν δεν υπήρχε ο λάθος χάρτης, με μία πρώτη ματιά, μάλλον ούτε εγώ θα μπορούσα
να το ξεχωρίσω. Ακόμα καιαπο τα γράμματα στην πλευρική οδόντωση. Θα έλεγα ότι είναι φθορά ή κακοτύπωμα.
Τα χρώματα στον εσωτερικό δίσκο και στον εξωτερικό δακτύλιο, Ευάγγελε και Νικόλα είναι κανονικά.
Δεν μοιάζουν για πλαστό. Απλά εγώ  έβγαλα φωτό με το κινητό και δεν μπόρεσα να αποτυπώσω τα πραγματικά χρώματα που είναι σαφώς ίδια με ένα πρωτότυπο.
Ναι, όσο περνάει ο χρόνος βλέπουμε και καλύτερες πλαστογραφίες στα νομίσματα ευρώ.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 22, 2021, 07:16:23 μμ από ellinas » Καταγράφηκε
StGreg
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Μάρτιος 31, 2021, 11:19:04 πμ »

Λοιπόν, εκτός του λάθος χάρτη, υπάρχει αναγραμματισμός στο κείμενο (UDN αντί του ορθού UND). Εκείνο βέβαια που μου έκανε εντύπωση αρχικά για να το κοιτάξω, ήταν οι ομόκεντροι κύκλοι, που δεν τους έχω συναντήσει στο παρελθόν.
Καταγράφηκε
silahim
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5190

Σοφόν το σαφές.


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Μάρτιος 31, 2021, 02:15:18 μμ »

Ωχ!! ωχ!! ωχ!! Βλέπω και δεύτερο! Μάλλον θα έχει γεμίσει ο κόσμος με πλαστά Γερμανικά δίευρα.
Ναί έχεις δίκιο για το UDN που κανονικά γράφετε UND. Δεν το είχα προσέξει.
Όσο για τους ομόκεντρους κύκλους, υπάρχουν και στο δικό μου, απλά δεν μπόρεσα να τους
αποτυπώσω σωστά στις φωτό, ώστε να φαίνονται καθαρά. 

ΥΓ καλώς ήρθες φίλε μου στο στέκι. Πάντα χρειαζόμαστε συλλέκτες με καλό μάτι  Κλείσιμο ματιού που ασχολούνται με το ευρώ.
Καταγράφηκε
apb
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 714


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Μάρτιος 31, 2021, 02:25:22 μμ »

Όσο το παρατηρει κανεις φαινεται ότι έχει θεματάκια άλλά γενικά οπως ειπαν και τα παιδια απο πανω πολύ δύσκολα τα εντοπιζει κάποιος αν το πάρει εκείνη τη στιγμή πόσο μάλλον αν δεν είναι και σχετικός με τα συλλεκτικά.Εδω δεν καταλαβαίνει κανείς τη διαφορά απο τα ταιλανδέζικα και τα τούρκικα που κατά καιρους κυκλοφορουν θα καταλάβει το λαθος χάρτη και τo Und? Mission impossible!
Καταγράφηκε
silahim
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5190

Σοφόν το σαφές.


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Μάρτιος 31, 2021, 02:28:17 μμ »

Mission impossible!  Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε
silahim
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5190

Σοφόν το σαφές.


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Μάρτιος 31, 2021, 02:37:51 μμ »

Επίσης κάτι που ξέχασα. Τα δίευρα που έχουν ομόκεντρους κύκλους, δεν είναι απόλυτα βέβαιο ότι είναι
και πλαστά. Διότι έχω και άλλο δίευρο με ομόκεντρους κύκλους που μάλλον δεν είναι πλαστό.
Θα ανεβάσω φωτό σύντομα. Είναι το Γαλλικό αναμνηστικό του 2016 με τον Μιτεράν. Λίγο χρόνο θέλω
να βρώ που το έχω βάλει!!  Στριφογύρισμα ματιών 
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences