Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 29, 2024, 05:48:29 μμ
Σελίδες: 1 2 [3] 4
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: τι ειναι αυτοματο,τι μηχανικο,τι ειναι quatrtz  (Αναγνώστηκε 23909 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #30 στις: Απρίλιος 03, 2021, 05:03:43 μμ »

Αφιερωμενο αποκλειστικα στους λατρεις των ρολογιων

https://www.youtube.com/watch?v=I1L15xehfEA

μετα το λινκ που εβαλα εψαξα να δω τιμες της μαρκας γιατι δεν ηξερα.....


δεν ξερω πως να το γραψω...........................δεν γραφω

Αυτο ειναι εκεινο το τελευταιο limited edition που ειχαν βγαλει μονο 7-9 κομματια??
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
Διηνέκης
Χρυσό μέλος
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1657

Άρχε σεαυτού


Προφίλ
« Απάντηση #31 στις: Απρίλιος 03, 2021, 05:18:44 μμ »

Σε κάθε περίπτωση στο βιντεάκι φαίνεται η διαφορά που έχουν τα μηχανικά- αυτόματα ρολόγια σε σχέση με τα quartz...αυτή την τέχνη πληρώνεις.....
Καταγράφηκε
dsp
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3432


Προφίλ WWW
« Απάντηση #32 στις: Απρίλιος 03, 2021, 05:33:17 μμ »

εναντι, το καζιο που λες αντεχει πολυ καιρο (μηνες νομιζω, συμφωνα με την εταιρεια) μεσα στο συρταρι αμα φορτισει μια φορα πληρως
επισης ειναι απο τα πιο λεπτα ρολογια ever αν θυμαμαι καλα ( στην απλη του βερζιον, γτ εχει βγαλει και κατι γκουμουτσες επισης αν θυμαμαι καλα)
αν θες τη γνωμη μου... θα το παιρνα (το χω στη ... λίστα δλδ, απλα δεν ειναι στα προσεχως). ειναι μια ξεχωριστη τεχνολογια. αυτο το απλο το πρωτο μοντελο, νομιζω αξιζει να προστεθει σε οποιουδηποτε τη συλλογη

αν θες αυτοματο, να δεις πως ειναι, τοτε seiko
εχει πολλα μοντελα για καθημερινα, θα βρεις σιγουρα κατι π να σου αρεσει, πολυ ομορφα τα military της, και της τελευταιας γενιας και της αμεσως προηγουμενης πανεμορφα και σε οτι χρωμα θες απο μπεζ μεχρι μπλε
θεωρουνται σκυλια (πληθος ιστοριων για ρολογια 20ετιας χωρις να χουν περασει ποτε την πορτα του... συνεργειου και να δουλευουν... ρολόι) και τιμες χαμηλες (δλδ μπορει να βρεις σε προσφορα να ξεκινανε απο 60+ ευρω, αλλα δεν θα ειναι το best seller-πιο ομορφα προφανως)
ενα level πιο πανω για μενα, στις πολυ χαμηλες τιμες παλι, τα orient
οχι οτι δεν υπαρχουν καλυτερα seiko ετσι, απλα λεμε για το... ξεκινημα και ειδικα για επισημο ντυσιμο πχ το σαμπανι bambino με μικρο δευτερολεπτοδεικτη ειναι διαχρονικο και πανεμορφο (γυρω στα 150) (εχει και μερικα ωραια diving, δεν θυμαμαι specs απο αυτα ομως)

αμα ψαχνεσαι γενικα για ρολόι, πες μου τι τιμη εχεις στο μυαλο σου και τι χρηση, να σου προτεινουμε μερικα
ή εδω ή σε πμ εννοειται
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 03, 2021, 05:38:43 μμ από dsp » Καταγράφηκε

εδώ προσέχεις να μαθαίνεις και μαθαίνεις να προσέχεις
Εν-αντι
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1244


www.Τ Τ Ε .de


Προφίλ
« Απάντηση #33 στις: Απρίλιος 03, 2021, 05:46:51 μμ »

τα seiko και orient βλεπω καπου εκει που λες στα 150-200 με μπρασελε(δεν ειμαι κλαρινογαμπρος αλλα θα το φοραω μονο σε ρεπο)..μετα ειδα οτι το τζαμι  μετραει σε ζαφειρι κρυσταλλο αλλα δεν ξερω αν βρω ευκολα στα λεφτα μου,εκτος και αν μπορω να αλλαξω το τζαμι (δεν ξερω αν μπορω)..επισης σε κρυσταλλο ειδα οτι βγαινουν τωρα ορυκτα με επικαλυψη ζαφειρι..γιαυτα θα θελα γνωμες -συμβουλες-εμπειριες(το ρολοι θα το βρω)

Επισης να μου πειτε καμια καλη μαρκα που παιζει μπαλα σε αυτοματα  αλλα βγαζει και quartz ..ευχαριστω
Καταγράφηκε
dsp
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3432


Προφίλ WWW
« Απάντηση #34 στις: Απρίλιος 03, 2021, 06:01:19 μμ »

τα seiko και orient βλεπω καπου εκει που λες στα 150-200 με μπρασελε(δεν ειμαι κλαρινογαμπρος αλλα θα το φοραω μονο σε ρεπο)..

αν θες μπρασελε καλυτερα τα seiko και μετα citizen, τα οριεντ καλα ειναι κι αυτα εκει, αλλα τα μπρασελε τους εχουν μια καπως εικονα και αισθηση... flimsy πως να το πω. η seiko και η citizen εχουν απιστευτο τελειωμα ακομα και στο μπρασελε για τοσο χαμηλα λεφτα. θες επισημο στο "προσωπο" ή σπορ οπως diving κτλ ;

μετα ειδα οτι το τζαμι  μετραει σε ζαφειρι κρυσταλλο αλλα δεν ξερω αν βρω ευκολα στα λεφτα μου,εκτος και αν μπορω να αλλαξω το τζαμι (δεν ξερω αν μπορω)..επισης σε κρυσταλλο ειδα οτι βγαινουν τωρα ορυκτα με επικαλυψη ζαφειρι..γιαυτα θα θελα γνωμες -συμβουλες-εμπειριες(το ρολοι θα το βρω)

εχουν βγαλει αρκετα "συνδυαστικα" και καθε εταιρεια μπορει να το λεει και αλλιως. δεν μπορω να σου πω εμπειρια απο αυτα τα ενδιαμεσα. η διαφορα παντως μεταξυ του παλιου "γυαλιου" και του κανονικου ζαφυριου ειναι η μερα με τη νυχτα. απο τα "ενδιαμεσα" μονο σαν δωρα εχω δωσει, και δε νομιζω οτι τους εχουν κανει οι παραληπτες αρκετη χρηση ακομα για να εχει νοημα να ρωτησω.


Επισης να μου πειτε καμια καλη μαρκα που παιζει μπαλα σε αυτοματα  αλλα βγαζει και quartz ..ευχαριστω

αυτην δεν την πιανω καλα την ερωτηση. ολες εχουν μπλεξει με quartz. ακομα και μαρκες οπως η audemars piguet, εχουν βγαλει την ναυαρχιδα τους με quartz. (με τους οπαδους τους να κανουν μινι επανασταση καθε φορα αλλα να το καταπινουν στο τελος)
Καταγράφηκε

εδώ προσέχεις να μαθαίνεις και μαθαίνεις να προσέχεις
dsp
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3432


Προφίλ WWW
« Απάντηση #35 στις: Απρίλιος 03, 2021, 06:04:32 μμ »

παντως μη νομιζεις οτι δεν μπορεις να βρεις κανονικο ζαφειρενιο σε χαμηλη τιμη
αυτο εδω δλδ που πηρα δωρο σε φιλο εχει κανονικο ζαφειρι απ οτι διαβαζω (ετσι θυμομουνα δλδ, αλλα μπηκα να το τσεκαρω)
https://danhenrywatches.com/products/1939-military-chronograph

ΥΓ: δες το μοντελο 1964 σε reverse panda, πολυ ωραιο επισης
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 03, 2021, 06:09:16 μμ από dsp » Καταγράφηκε

εδώ προσέχεις να μαθαίνεις και μαθαίνεις να προσέχεις
Εν-αντι
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1244


www.Τ Τ Ε .de


Προφίλ
« Απάντηση #36 στις: Απρίλιος 03, 2021, 06:14:24 μμ »

-η ερωτηση εγινε γιατι σαν να ειχα δει τισοτ quartz ..γιαυτο ρωτησα

-ωραιο φενεται αλλα τελικα θελω πιο κλαρινογαμπρε στυλ..https://www.skroutz.gr/s/17312065/Seiko-SSB331P1.html

-μου απαντησες αν μπορω να το αλλαξω το τζαμι?δλδ αυτο του λινκ πχ?
Καταγράφηκε
dsp
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3432


Προφίλ WWW
« Απάντηση #37 στις: Απρίλιος 03, 2021, 07:20:13 μμ »

-η ερωτηση εγινε γιατι σαν να ειχα δει τισοτ quartz ..γιαυτο ρωτησα

ναι η tissot εχει σιγουρα πολλα quartz

-μου απαντησες αν μπορω να το αλλαξω το τζαμι?δλδ αυτο του λινκ πχ?

σορρυ δεν το χα δει αυτο
οτι γινεται σιγουρα γινεται
απλα δεν το χω δοκιμασει εγω και πρεπει να τσεκαρεις απο πριν στο μοντελο που θα παρεις ποσο κανει σε αυτην την διαμετρο και αμα το βρισκεις ευκολα

γτ αμα ειναι καμια οχι συνηθισμενη θα σου βγει πιο ακριβο το ανταλλακτικο, οπως γινεται και με του "ενδιαμεσου" πλατους λουρακια, οπου και πιο ακριβα ειναι και δεν βρισκεις και ολα οσα θα θελες
α ναι, και να ρωτησεις σε ποιον θα το πας, εκτος αν θες να το κανεις μονος σου

βασικα τα "εξαρτηματα" ωρολογοποιου δεν ειναι πολυ ακριβα. θελω να πω παιρνεις ενα σετ "φτηνιαρικα" μενα αλλα με απ ολα γυρω στα 30 ευρω με την μπαλιτσα και τα κατσαβιδακια κτλ, αλλα πρεπει να συνυπολογισεις και αυτα στην τιμη και τον χρονο που θα σου παρει, χωρια το ανταλλακτικο. σιγουρα θα βολεψει πιο πολυ να το δωσεις καπου για δουλεια μιας φορας.

για ωρολογοποιο, αλλοι θα σου προτεινουν, εγω δεν εχω καποιον να σου πω με σιγουρια φθηνο και καλο κατω
Καταγράφηκε

εδώ προσέχεις να μαθαίνεις και μαθαίνεις να προσέχεις
dsp
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3432


Προφίλ WWW
« Απάντηση #38 στις: Απρίλιος 03, 2021, 07:26:23 μμ »

τωρα το "δικο σου" που εβγαλες

(νταξ δεν θα προτιμουσα κατι τετοιο για μενα, γουστο του καθενος ειναι, αμα σου αρεσει εσενα στο χερι σου, η γνωμη μου περισσευει)

βλεπω μια διαμετρο περιεργη 42.7
πριν το παραγγειλεις ας πουμε, αμα το αποφασισεις, ψαξε να βρεις κρυσταλλο ζαφειρενιο, αφου δεν εχει απο μονο του (υποθετω, δεν το τσεκαρα εγω) σε αυτην την διαμετρο να δεις ποσο κανει να τον παραγγειλεις και αυτον αμα υπαρχει φτηνος

τι τζαμαρια εχε αυτο ; αυτο το hardlex πως το λενε της seiko ; δεν εχει κανεις εμπειρια απο αυτο να πει στον ανθρωπο αμα αντεχει ;

ναι, hardlex ειναι, το γραφει στα χαρακτηριστικα
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 03, 2021, 07:30:07 μμ από dsp » Καταγράφηκε

εδώ προσέχεις να μαθαίνεις και μαθαίνεις να προσέχεις
Εν-αντι
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1244


www.Τ Τ Ε .de


Προφίλ
« Απάντηση #39 στις: Απρίλιος 03, 2021, 07:56:54 μμ »

δεν ηξερα τι ειναι hardlex


https://www.watchuseek.com/threads/hardlex-vs-sapphire.4667571/
Καταγράφηκε
dsp
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3432


Προφίλ WWW
« Απάντηση #40 στις: Απρίλιος 03, 2021, 08:04:20 μμ »

απ οτι καταλαβαινεις παλι στο ιδιο καταληγουμε
αν δεν θες καμια γρατζουνια, ψαξε να βρεις αν υπαρχει στο εμποριο saphire γι αυτο το μοντελο
αλλιως ενταξει, εμενα αμα μ αρεσε δε θα ψαχνομουνα να τ αλλαξω, στη χειροτερη να βαλω ενα ακομα ιδιο μετα απο χρονια. ειδικα αφου λες οτι δεν θα το φορας καθημερινα...
Καταγράφηκε

εδώ προσέχεις να μαθαίνεις και μαθαίνεις να προσέχεις
Εν-αντι
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1244


www.Τ Τ Ε .de


Προφίλ
« Απάντηση #41 στις: Απρίλιος 04, 2021, 04:47:51 πμ »

απ οτι καταλαβαινεις παλι στο ιδιο καταληγουμε
αν δεν θες καμια γρατζουνια, ψαξε να βρεις αν υπαρχει στο εμποριο saphire γι αυτο το μοντελο
αλλιως ενταξει, εμενα αμα μ αρεσε δε θα ψαχνομουνα να τ αλλαξω, στη χειροτερη να βαλω ενα ακομα ιδιο μετα απο χρονια. ειδικα αφου λες οτι δεν θα το φορας καθημερινα...

Να πω την αληθεια το πιο λογικο ειναι αυτο που λες....αλλα  ειδα βιντεο που καναν αλλαγη στα σεικο με ζαφειρενιο κρυσταλο κινεζικου απτο ιμπει με 25-30 ευρω και ηταν καλυτερα απτα χαρντλεξ,,θα δω

https://www.youtube.com/watch?v=elRI-q_GHfA
Καταγράφηκε
Εν-αντι
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1244


www.Τ Τ Ε .de


Προφίλ
« Απάντηση #42 στις: Απρίλιος 21, 2021, 02:56:08 μμ »

ακομα ψαχνω(οσο δεν εχω τα λεφτα) περι ρολογιων ,ποιοτητες,ομορφιες ,λεφτα,για να τα δεσω οσο μπορω για να μεινω ευχαριστημενος με αυτο που θα παρω σαν πρωτο ρολοι..οπως ανεφερα παραπανω ειμαι quartz τυπος γιατι μου την σπαει να κουρδιζω -συγχρονιζω ενα ρολοι μετα απο λιγες μερες ακινησιας..

Οσο το ψαχνω και ειδικα οταν κοιταω και βιντεο ρολογιων η κινηση του δεικτη δευτερολεπτων που κανουν τα αυτοματα ειναι μαγεια..αν ειναι και διαφανο το πισω μερος του ρολογιου ειναι το κατι αλλο..και οσο επιμενω να ψαχνω quartz  που να ναι εμφανισιμο all around δυσκολευομαι να βρω..στα automatic ειναι ευκολο...μπηκα απο περιεργια στα μπαταριας με καλυτερη δημοτικοτητα στο σκρουτζ και με πιασαν γελια γιατι τα πρωτα σε δημοτικοτητα ειναι απο μαρκες ρουχων-κολωνιας..ενα diesiel λεγεται daddy..  Μεγάλο χαμόγελο .ειναι λιγο sci-fi ..θυμηθηκα των Κωνστανταρα που ελεγε στο χωριο στην βρυση:Νταντης..ποιος ειναι ο νταντης  Σαρκασμός

ως στιγμης το καλυτερο που βρηκα στα λεφτα μου ειναι το orient kamasu..ειναι φανταστικο(αυτοματο)
https://www.youtube.com/watch?v=zld73iZoVCY&t=57s
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 21, 2021, 02:58:14 μμ από Εν-αντι » Καταγράφηκε
Au1972
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 189


Προφίλ
« Απάντηση #43 στις: Απρίλιος 21, 2021, 04:56:14 μμ »

Η πεμπτουσία της υψηλής ωρολογοποιίας. Μηχανικός σχεδιασμός και αρτιότητα, και απαράμιλλη τέχνη μαζί.
Από τον μεγάλο οίκο - the watchmaker of watchmakers- !!

https://www.youtube.com/watch?v=tVFy40_W44k

https://www.youtube.com/watch?v=c57wKVLmyMQ
Καταγράφηκε
Εν-αντι
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1244


www.Τ Τ Ε .de


Προφίλ
« Απάντηση #44 στις: Απρίλιος 21, 2021, 06:35:00 μμ »

δεν το ειδα ολο το βιντεο γιατι το ειχε παρει( Μεγάλο χαμόγελο)το ματι μου στα new entries 2021 ..1,5 me 1,8milloin...10 κοματια..
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 2 [3] 4
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences