Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 29, 2024, 12:38:44 πμ
Σελίδες: [1] 2 3 4
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: τι ειναι αυτοματο,τι μηχανικο,τι ειναι quatrtz  (Αναγνώστηκε 23883 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
Εν-αντι
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1244


www.Τ Τ Ε .de


Προφίλ
« στις: Μάρτιος 21, 2021, 03:05:21 μμ »

Θα παρακαλουσα να γραψουν αυτοι που ξερουν τις διαφορες του αυτοματου,μηχανικου,quartz ή οτι αλλο υπαρχει..ειδα 2-3 βιντεο αλλα θα θελα γνωμες ,εμπειριες,μαρκες συλλεκτικες,μαρκες ρολογιων αξιοπιστες,καποια καλα βιντεο στο you tube...
Καταγράφηκε
Εν-αντι
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1244


www.Τ Τ Ε .de


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Μάρτιος 23, 2021, 08:49:55 πμ »

να κανω μια ερωτηση: λεν σε βιντεο οτι τα μηχανικα ή τα καλα αυτοματα ειναι ρολογια που μπορεις να τα αφησεις και για τα παιδια σου..δλδ αν παρεις ενα καλο quartz me 400 ευρω δεν κραταει πολλα χρονια?ειναι για 10-15 χρονια και μετα βγαζει προβληματα?
Καταγράφηκε
silahim
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5190

Σοφόν το σαφές.


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Μάρτιος 23, 2021, 02:47:32 μμ »

Ένα quartz θα έχει λιγότερα χρόνια ζωής απο ένα αυτόματο ή ένα μηχανικό. Τουλάχιστον αυτό έχει δείξει η πράξη.
Αν θυμάμαι καλά τα quartz εμφανιστηκαν το 1970 ή λίγο πρίν. Από την seiko.
Μπορείς να κάνεις μία αναζήτηση και να δείς αν κάποιο δουλεύει!  Κλείσιμο ματιού
Ενώ τα υπόλοιπα χρονολογούνται απο πολύ παλιά και σίγουρα κάποια δουλεύουν ακόμα και μάλιστα χωρίς
να χάνουν λεπτό! Που λέει ο λόγος!  Μεγάλο χαμόγελο
Αυτός είναι και ένας απο τους σοβαρότερους λόγους που τα καλά ρολόγια δεν είναι ποτέ quartz.
Και ο λόγος είναι ότι δεν επισκευάζονται. Ή επισκευάζονται ώς ένα σημείο. Μετά τα πετάς!  Σαρκασμός
Την αποψή μου λέω, δεν γνωρίζω και πολλά.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 23, 2021, 02:49:18 μμ από silahim » Καταγράφηκε
Εν-αντι
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1244


www.Τ Τ Ε .de


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Μάρτιος 23, 2021, 03:27:55 μμ »

αρα αν δεν εχεις λεφτα για πεταμα δεν δινεις πολλα για quartz..το λεω γιατι τελικα εγω μονο για quartz κανω επειδη λογο δουλειας δεν μπορω να φοραω ρολοι και δεν με ψηνει στα αυτοματα να μαι διπλα στο κουρδιστιρι γιατι δεν το χω πανω μου και μενει στασιμο το ρολοι(ετσι καταλαβα για τα αυτοματα,οτι αν το χω στην ακρη μια βδομαδα μετα δεν δουλεουν..)
Καταγράφηκε
silahim
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5190

Σοφόν το σαφές.


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Μάρτιος 23, 2021, 03:37:53 μμ »

Αυτόματα, ημιαυτόματα και μηχανικά, θέλουν οπωσδήποτε κούρδισμα. Με όποιον τρόπο γίνετε αυτό.
Και μάλιστα συνιστάται τουλάχιστον κάθε μήνα, αν δεν τα φοράς, για μην βγάζουν ζημιές.   
Καταγράφηκε
Εν-αντι
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1244


www.Τ Τ Ε .de


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Μάρτιος 23, 2021, 03:40:14 μμ »

οταν παρω συνταξη ή οταν θα χρειαστει να σταματησω να δουλευω θα επερνα αυτοματο..ε τι σοι αυτοματο ειναι.......


στην αρχη εβλεπα τα casio edifice  poy einai ωραια ρολογια αλλα μετα μου εκανε πιο κλικ τα seiko+ ta citizen ..με βλεπω για casio

με πειραξε αυτο που ειπες

Και ο λόγος είναι ότι δεν επισκευάζονται. Ή επισκευάζονται ώς ένα σημείο. Μετά τα πετάς!  Σαρκασμός

μου μεινε στο μυαλο και το ακουω συνεχομενα...με echo   Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 23, 2021, 03:46:23 μμ από Εν-αντι » Καταγράφηκε
silahim
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5190

Σοφόν το σαφές.


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Μάρτιος 23, 2021, 03:49:51 μμ »

Αυτόματο και ημιαυτόματο, κουρδίζει με την κίνηση του χεριού. Αν μείνει ακούνητο κάποιες μέρες ξεκουρδίζει.
Όλο αυτό υπάγετε στον τρόπο λειτουργίας τους που βασίζετε στο σπειροειδές ελατήριο που με την δύναμη
που ασκεί γυρίζει τα γρανάζια.
Εφόσον τώρα δεν υπάρχει μπαταρία να υποστηρίξει την κίνηση, όπως τα quartz, άρα δεν έχουμε κίνηση. Σταματά.
Ας με συχγωρέσουν κάποιοι, είναι ένας απλός τρόπος που έχω στο μυαλό μου.
  
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 23, 2021, 03:51:16 μμ από silahim » Καταγράφηκε
Εν-αντι
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1244


www.Τ Τ Ε .de


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Μάρτιος 23, 2021, 04:04:18 μμ »

και κατι απο περιεργεια ...στο σαιτ της κασιο βλεπω οι τιμες ειναι πιο ακριβες απο 30 ευρω ή 50 ευρω..ετσι παει συνηθως ? τα ιδια ρολοιγια δεν ειναι?
Καταγράφηκε
Εν-αντι
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1244


www.Τ Τ Ε .de


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Μάρτιος 23, 2021, 04:20:41 μμ »

https://www.e-oro.gr/rologia/casio/casio-edifice-solar-stainless-steel-chronograph-efs-s520cdb-1auef.html


αυτο εδω ειναι quartz.. alla einai kai solar power...ειναι και τα δυο ,δλδ αν κανεις καιρο να το βγαλεις στον ηλιο λειτουργει με την μπαταρια? ποσο καιρο? ...αυτο μ αρεσει πολυ

ειναι πολλα λεφτα για quartz? ti lete?

γιατι και αυτο καλο ειναι  https://www.rologia-kaloustian.gr/antrika/brands/casio/casio-edifice-chronograph-efv-570d-1avuef-el.html
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 23, 2021, 04:22:54 μμ από Εν-αντι » Καταγράφηκε
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Μάρτιος 23, 2021, 05:07:09 μμ »

quartz βρισκεις και με μερικα χιλιαρικα,οποτε το αν τα 100-200 ειναι πολλα η οχι για quartz ειναι καθαρα στην δικη σου κριση..εχω 4 ρολογια προς χρηση συν ενα που το φοραω στην δουλεια.απο ολα αυτα,μονο το ενα ειναι αυτοματο και τα υπολοιπα ειναι quartz. ολα ειναι της ταξης των 100-300 ευρω εκαστο.με αυτο που εχω μεινει ομως υπερευχαριστημενος ειναι ενα north eagle (αγνωστη) quartz που οταν το πηρα κοστιζε 50 ευρω και ειναι αυτο που το εχω για την δουλεια.αγοραστηκε το 2009 και οοοοοολα αυτα τα χρονια εχει υποστει παααρα πολλα στην δουλεια.χτυπηματα,βουτηγμα σε τσιμεντα και λασπες (βουτηγμα ομως,οχι απλα να λερωθει),ποντες απο ηλεκτροκολληση και ενα σωρο αλλες κακουχιες...το μονο που επαθε ηταν πριν 5-6 χρονια που μου επεσε και ξεκουμπωσε ο δεικτης,καποια στιγμη προσφατα μου κοπηκε ενα πυρακι του μπρασελε το οποιο αντικατεστησα,και στα τοσα χρονια,εχω αλλαξει 4 φορες μπαταρια..στα 12 χρονια που το εχω,μου εχει κοστισει δλδ ακομα 40 ευρω περιπου για επισκευες κ μπαταριες.και ειναι σκυλι..αν δεν ηταν για την δουλεια,μονο μπαταριες θα αλλαζα.κριμα που δεν υπαρχουν πια αυτα...

τωρα,σχετικα με τις διαφορες των ειδων μηχανισμου,νομιζω ειναι στο χερι σου τι θα ηθελες..σαφως και τι χρηση σκοπευεις να του κανεις..αν προκειται να ειναι ενα ρολοι που θα δεχτει χτυπηματα και κακουχιες (οπως το δικο μου πχ) δεν υπαρχει λογος να κοιτας για αυτοματα η μηχανικα.ειναι πιο ευαισθητα απο τα quartz.συν οτι θελουν και κουρδισμα αν μενουν αδουλευτα.κατι που εμενα με 'ενοχλει' λιγο οταν καθε φορα που παω να φορεσω το αυτοματο πρεπει να το κουρδισω,να του ρυθμισω ωρα-ημερομηνια κτλ...

στο αλλο τωρα,αν μιλαμε για ρολογια των 100-150-200 ευρω, ε , μην περιμενουμε οτι θα τα αφησουμε και στα εγγονια μας!αν σκοπευεις να αφησεις καποιο καλο ρολοι στους απογονους σου,τοτε θα πρεπει να βαλεις το χερι βαθεια στην τσεπη.και αν εισαι διατεθιμενος να κανεις κατι τετοιο,πας σε αλλο επιπεδο και πρεπει να κοιταξεις αλλα πραγματα...

οσο για αυτο που ειπε ο μιχαλης οτι δεν επισκευαζονται η οτι επισκευαζονται ως ενα σημειο,νομιζω οτι δεν ειναι απολυτο..πιστευω οτι οι συγχρονες εταιριες ρολογιων βγαζουν και εξαρτηματα-ανταλλακτικα για τα ρολογια τους.μπορει να μην ειναι ολα διαθεσιμα στο ευρυ κοινο,αλλα σιγουρα ο πωλητης η ο επισκευαστης εχουν την προσβαση σε αυτα.θεωρω πως θα πρεπει να γινει τεραστια ζημια σε καποιο ρολοι για να βγει τελειως αχρηστο απο θεμα επισκευης.εκτος και αν μιλαμε για θεμα κοστους μετα,το οποιο μπορει να υπερβαινει το κοστος του ρολογιου..παραδειγμα..εχω εναν κοσμηματοπωλη πο τον οποιο αγοραζω ρολογια,ο οποιος επισκευαζει κιολας..ειχα απο τον παππου μου ενα σεικο 7,αυτοματο.δεν δουλευε.οταν το πηγα σε αυτον να δουμε αν μπορει να το φτιαξει, η απαντηση του ηταν 'για ποιον λογο να διαθεσεις 100-150 ευρω να το φτιαξεις ενω μπορεις να βρεις ηδη λειτουργικο με τα μισα η και λιγοτερα χρηματα?' αρα λοιπον,παροτι μιλαμε για ενα ρολοι περασμενων 10ετιων,εκτος κυκλοφοριας,ακομα κ με διαθεσιμα ανταλλακτικα (ειτε καινουργια,ειτε απο αλλα χαλασμενα ρολογια),το κοστος του δεν συμφερε για επισκευη..αρα,στην περιπτωση σου,ακομα και να φτιαχνεται ενα αυτοματο,το κοστος του μπορει να ειναι απαγορευτικο σε σχεση με την αξια του..κατι που μπορει να συμβει και στα quartz ομως..
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
Εν-αντι
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1244


www.Τ Τ Ε .de


Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Μάρτιος 23, 2021, 05:26:21 μμ »

μαλλον μαζευτηκαμε οι ''πιο πολλοι του quartz''..απτα λεγομενα σας (ευχαριστω) καταλαβα οτι προς το παρον ειμαι του quartz ..αλλα θα θελα να γραψουν και οι ''του automatic''
Καταγράφηκε
dimitra9
Επισκέπτης
« Απάντηση #11 στις: Μάρτιος 23, 2021, 06:44:14 μμ »

Quartz:Ρολόι χαλαζία με μηχανισμό που λειτουργεί με μπαταρία..
Kinetic:Συνδυασμός αυτόματου και quartz μηχανισμού.Η μπαταρία είναι πυκνωτής στον οποίο συσσωρεύεται ενέργεια με την κίνηση του ρολογιού.
Solar:Τα ηλιακά ρολόγια φορτίζουν μετατρέποντας το φως σε ενέργεια την οποία αποθηκεύουν στον πυκνωτή.
Μηχανικό Κουρδιστό:Ένα μηχανικό ρολόι κινείται μέσω ενός ελατηρίου που κουρδίζεις χειροκίνητα.Αφού κουρδίσεις την κορώνα, το ελατήριο έχοντας την τάση να επανέρχεται στην αρχική του θέση,ξεκινά να δίνει ενέργεια και κίνηση στα γρανάζια του ρολογιού και αυτά με την σειρά τους στους δείχτες.
Μηχανικό Αυτόματο:Το αυτόματο ρολόι παίρνει την απαιτούμενη ενέργεια για να λειτουργήσει από την κίνηση του σώματος και του χεριού..Στο κέντρο του μηχανισμού υπάρχει ένα βαρίδι(ρότορας),προσαρμοσμένο σε έναν άξονα περιστροφής.Με την παραμικρή κίνηση του χεριού η περιστροφή του ρότορα γύρω από τον άξονα περιστροφής, κουρδίζει το κεντρικό ελατήριο του ρολογιού και από εκεί και πέρα λειτουργεί όπως το κουρδιστό.
Αυτοί είναι οι βασικοί τύποι μηχανισμών στα ρολόγια.

Σημαντικό στον μηχανισμό ενός μηχανικού κουρδιστού ή αυτόματου ρολογιού είναι η χώρα κατασκευής του.
Στην κορυφή βρίσκεται η Ελβετία στης οποίας τα μικρά κάποτε εργαστήρια σχεδιάστηκαν και κατασκευάστηκαν μηχανισμοί με παγκόσμια αναγνώριση μέχρι τις μέρες μας.
Επίσης να σημειώσω ότι κάθε μηχανισμός περιέχει έναν αριθμό jewels κοινώς ρουμπινάκια..Αρκετά ρολόγια έχουν γύρω στα 17 jewelς ή rubis.. Όσο ο αριθμός τους μεγαλώνει αυξάνεται και η στιβαρότητα της μηχανής..

Η φώτο που θα παραθέσω είναι ένα παράδειγμα ενός αυτόματου μηχανισμού..Προσωπικά με εντυπωσιάζει το πως κάποιος σχεδίασε κάτι τόσο πολύπλοκο,με δεκάδες ατσάλινα και μη εξαρτήματα τοποθετημένα με απίστευτη ακρίβεια ώστε αυτά να συνεργάζονται και να μετράνε τόσο αρμονικά τον χρόνο..



Καταγράφηκε
silahim
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5190

Σοφόν το σαφές.


Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Μάρτιος 23, 2021, 06:49:48 μμ »

όλο το ρεζουμέ είναι σε αυτό που είπε ο Κώστας και με βρίσκει σύμφωνο.

''  στο αλλο τωρα,αν μιλαμε για ρολογια των 100-150-200 ευρω, ε , μην περιμενουμε οτι θα τα αφησουμε και στα εγγονια μας!αν σκοπευεις να αφησεις καποιο καλο ρολοι στους απογονους σου,τοτε θα πρεπει να βαλεις το χερι βαθεια στην τσεπη.και αν εισαι διατεθιμενος να κανεις κατι τετοιο,πας σε αλλο επιπεδο και πρεπει να κοιταξεις αλλα πραγματα...''

Τα υπόλοιπα είναι θέμα γούστου και τι αρέσει στον καθένα.
Καταγράφηκε
dimitra9
Επισκέπτης
« Απάντηση #13 στις: Μάρτιος 23, 2021, 06:51:27 μμ »

Το συγκεκριμένο έχει 23 jewels και φοράει την 2552pc μηχανή..Ξέχασα να τονίσω ότι οι συλλέκτες ρολογιών δίνουν μεγάλη σημασία στον μηχανισμό και στην 'οικογένεια' που ανήκει.
Καταγράφηκε
Διηνέκης
Χρυσό μέλος
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1657

Άρχε σεαυτού


Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Μάρτιος 23, 2021, 07:38:16 μμ »

Τρομερή ανάλυση από την Δήμητρα!! επεξηγεί ακριβώς και με σαφήνεια τις διαφορές στις κατηγορίες των ρολογιών..... Εγώ από τη μεριά μου να πω για το θέμα της επιλογής,ότι το να επιλέξεις ρολόι είναι κάπως σαν να επιλέξεις αυτοκίνητο,αλλά με σαφώς μικρότερο κόστος.... εξηγούμαι...αν θέλεις ένα αμάξι για καθημερινή χρήση που να το χρησιμοποιείς και στη δουλειά σου,θα παρεις ένα φθηνό ,μικρό σε μέγεθος αμαξάκι για να το παρκάρεις εύκολα και να μην σε νοιάζει αν φθαρθει και λίγο..αν θέλεις ένα αμάξι για να κάνεις ταξίδια και να σου παρέχει ανέσεις,θα παρεις ένα μεγαλύτερο ποιοτικότερο αυτοκίνητο,που θα το προσέχεις και θα το συντηρείς και καλύτερα...έτσι είναι και στα ρολόγια....διαλέγεις τι χρήση θέλεις να του κάνεις....αν πάρεις ένα quartz είναι σαφώς φθηνότερο,άρα δεν σε νοιάζει να το προσέξεις κλπ...αλλά στο χέρι σου θα έχεις μια φθηνή κατασκευή.....αν πάρεις ένα μηχανικό η' αυτόματο θα κοστίζει ακριβότερα αλλά θα έχεις στο χέρι σου ένα θαύμα της μηχανικής,επίσης θα έχεις την έγνοια μην το χαλάσεις γιατί είναι ακριβό
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1] 2 3 4
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences