Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 24, 2024, 06:18:48 πμ
Σελίδες: 1 [2]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: 1 ΦΟΙΝΙΞ 1828  (Αναγνώστηκε 5159 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
ellinas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 7636


Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Μάιος 31, 2021, 05:22:01 μμ »

Γεια σας, είμαι νέος εδώ, καλησπέρα στην ομήγυρη :-)
Διαθέτω έναν φοίνικα του 1828 σε πολύ καλή κατάσταση, όμως δε γνωρίζω καθόλου πώς μπορώ να κάνω μια επίσημη αξιολόγηση της ποιότητάς του και της αξίας του. Διευκρινίζω πως δεν τον έχω για πώληση. Ευχαριστώ για κάθε βοήθειά σας.
Δεν ήθελα να δημιουργήσω ξεχωριστό θέμα, αφού είδα τον σχετικό τίτλο εδώ. Έκανα σωστά;
Το συγκεκριμένο νόμισμα το διαθέτουμε σε μια προσεχή έκθεση προς τιμήν του Καποδίστρια στη Λωζάννη και μπορείτε να το δείτε εδώ:
https://www.lausanne.ch/dam/jcr:39757fe8-dc41-4fa6-b282-2549d6bd37e6/phenix_premiere_unite_monetaire_de_la_Grece_moderne_1828.JPG
Σας ευχαριστώ!
Γ
Καλώς μας ήρθες στην παρέα.Πριν προχωρήσουμε στον φοίνικα θα ήθελα να γράψω ότι η εγγραφή σου στο φόρουμ .όπως και πολλών άλλων,περιέχει μια δόση τύχης.Τι θέλω να πω;Κατά τον έλεγχο της ip απο την διαχείριση διαπιστώθηκε ότι ανήκει σε χώρα εξωτερικού.Ευτυχώς τα στοιχεία απο το μειλ μας παρέπεμψαν σε Έλληνα και δώσαμε έγκριση δοκιμαστικά.
Αν τα μέλη καθοδηγούν φίλους συλλέκτες Έλληνες που ζουν στο εξωτερικό να εγγραφούν παρακαλώ διαβάστε εδώ
https://steki-syllekton.gr/index.php?topic=388.0
Σχετικά με τον φοίνικα τώρα θα απαντήσω στο ένα μέρος της ερώτησης.Επίσημη αξιολόγηση της κατάστασης του νομίσματος μπορεί να γίνει απο τις δύο μεγάλες εταιρίες πιστοποίησης που υπάρχουν την PCGS και την NGC.Όταν βαθμολογηθεί το νόμισμα τότε εύκολα μπορείς να ανατρέξεις σε δημοπρασίες και να δεις αντίστοιχα νομίσματα πόσο πουλήθηκαν.
Βέβαια θα ήθελα να δω γνώμες και από τα εδώ μέλη αναφορικά με την κατάσταση του νομίσματος έτσι ώστε να έχουμε μια πρώτη ένδειξη.
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 [2]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences