Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 29, 2024, 12:18:05 μμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: 1974 Μακαριος Silver proof ή pl ή ms?  (Αναγνώστηκε 4898 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
ΡΟΔΑΚΑΣ
Αργυρό μέλος
****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 816


Γενvιέσαι - δεν γίνεσαι.


Προφίλ
« στις: Νοέμβριος 22, 2021, 11:26:00 μμ »

Καλη εβδομαδα σε ολους!
Μακαριος 1974 pl ή proof?
Θα ηθελα ελευθερα τις γνωμες σας....
1974 σασημενιο σε proof δεν βρηκα πουθενα...καθε σχολιο ευπροσδεκτο






Καταγράφηκε
ΡΟΔΑΚΑΣ
Αργυρό μέλος
****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 816


Γενvιέσαι - δεν γίνεσαι.


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Νοέμβριος 23, 2021, 08:49:30 πμ »

Παραθετω και κανονικες.....
Εδω απο αποσταση -επιτηδες στην ληψη- διακρινεται ακομη και το δακτυλο μου στο πεδιο....
Υγ ως γνωστον δεν το χω κ πολυ με τις φωτο

Με εκτιμηση Νικολας





Καταγράφηκε
SYMEOU13
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1858


"Dust in the wind"


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Νοέμβριος 23, 2021, 05:49:47 μμ »

Καλησπερα φιλε,  αυτα εβγαιναν ως σετ των 3 ασημενιων νομισματων αξιας £3 - £6 - £12, σφραγισμενα στην ζελατινα τους. Δεν υπαρχει αναφερομενη κοπη προυφ οποτε καποιος το εβγαλε απο την ζελατινα του η αυτη καταστραφηκε απο τα χρονια.
Καταγράφηκε
ΡΟΔΑΚΑΣ
Αργυρό μέλος
****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 816


Γενvιέσαι - δεν γίνεσαι.


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Νοέμβριος 23, 2021, 06:30:08 μμ »

Καλησπερα φιλε,  αυτα εβγαιναν ως σετ των 3 ασημενιων νομισματων αξιας £3 - £6 - £12, σφραγισμενα στην ζελατινα τους. Δεν υπαρχει αναφερομενη κοπη προυφ οποτε καποιος το εβγαλε απο την ζελατινα του η αυτη καταστραφηκε απο τα χρονια.
Ναι ενταξει συμφωνουμε σε ολα φιλε SYMEOU13 σε οτι αναφερεις ομως το συγκεκριμενο κομματι οπως ισως διαπιστωνεις απο τις φωτο το πεδιο του καθρεφτιζει...ασχετως εαν καποιος το εβγαλε 'η οχι απο ζελατινα και αυτη ειναι η ερωτηση μου και να ακουσω τις γνωμες σας...
επισης θα ηθελα να πω και πως και σε αλλα νομισματα δεν υπαρχουν επισημες κοπες proof ομως εταιρειες τα πιστοποιησανε ως proof πχ χουντες....
 
Καταγράφηκε
SYMEOU13
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1858


"Dust in the wind"


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Νοέμβριος 23, 2021, 07:47:24 μμ »

Υπαρχουν καποιες χρυσες λιρες Μακαριου που εχουν οντως ενα καθρεπτισμα και πιστοποιουνται ως προυφ χωρις να υπαρχει επισημη κοπη προυφ. Ο λογος ειναι οτι κατα την διαρκεια της κοπης αντικατεστησαν τις μητρες λογο φθορας και οι πρωτες κοπες με τις νεες μητρες πηραν αυτο το προυφ τελειωμα. Ισως να υπαρχει και το αντιστοιχο γεγονος με καποια απο τα ασημενια, δεν νομιζω να θεωρειται κατι το ιδιαιτερο ομως λογο και των μεγαλων ποσοτητων που εκδωθηκαν τοσο σε ασημενια οσο και σε χρυσα νομισμτα του Μακαριου. Εννοειται το κορυφαιο και σπανιοτερο κομματι ειναι το αριθμημενο μεταλλιο Μακαριου οπου εχουν κοπει μονο 200 αριθμημενα κομματια στην περιμετρο.
Καταγράφηκε
fotiscy
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 370



Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Νοέμβριος 23, 2021, 08:10:20 μμ »

Καλησπέρα στην ερώτηση σου η απάντηση είναι ναι! το συγκεκριμένο μετάλλιο
γιατί νόμισμά δεν είναι, είναι ιδιωτική κοπή της αχιεπισκοπής Κύπρου,
έχει βγεί μόνο σε μς αλλά όπως είπε και ο Χαράλαμπος σε αλλαγές ή στο polish των μητρών
οδήγησε σε PL τελειώματα αρκετά κομμάτια. Τα συγκεκριμένα ωστόσο τα πιστοποιεί η NGC και PCGS ως Proof
προσωπικά δεν έχω δει ποτέ όμως Cameo εγώ την έχω πχ σε μς 68 αλλά και σε προοφ 68

Υ.Σ.
Θεωρώ οτι αν υπάρξει Proof Cameo αυτή  θα έχει τεράστια διαφορά τιμής από τις υπόλοιπες.
Καταγράφηκε

“Out of the mountain of despair, a stone of hope” MLK
SYMEOU13
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1858


"Dust in the wind"


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Νοέμβριος 23, 2021, 08:36:39 μμ »

Φωτη δεν ειναι χρυση λιρα ξεγελανε οι φωτο, το ασημενιο Μακαριου ειναι.
Καταγράφηκε
ΡΟΔΑΚΑΣ
Αργυρό μέλος
****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 816


Γενvιέσαι - δεν γίνεσαι.


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Νοέμβριος 23, 2021, 08:59:03 μμ »

Καλησπέρα στην ερώτηση σου η απάντηση είναι ναι! το συγκεκριμένο μετάλλιο
γιατί νόμισμά δεν είναι, είναι ιδιωτική κοπή της αχιεπισκοπής Κύπρου,
έχει βγεί μόνο σε μς αλλά όπως είπε και ο Χαράλαμπος σε αλλαγές ή στο polish των μητρών
οδήγησε σε PL τελειώματα αρκετά κομμάτια. Τα συγκεκριμένα ωστόσο τα πιστοποιεί η NGC και PCGS ως Proof
προσωπικά δεν έχω δει ποτέ όμως Cameo εγώ την έχω πχ σε μς 68 αλλά και σε προοφ 68

Υ.Σ.
Θεωρώ οτι αν υπάρξει Proof Cameo αυτή  θα έχει τεράστια διαφορά τιμής από τις υπόλοιπες.

Στην διαπιστωση μεταλλιο ή νομισμα εχει γινει κουβεντα μεγαλη απο παλια....πχ και οι λιρες Αγγλιας δεν αναφερουν αξια επανω τους αλλα δεν θεωρουνται μεταλλια και η εταιρειες τους δινουν και αναγραφουν τις αξιες τους αναλογα το βαρος τους κ το μεγεθος τους....οπως και σε αυτα τα Κυπριακα!Οι αποψεις διιστανται!!Συχνο φαινομενο στα συλλεκτικα δρωμενα.... Σαρκασμός
Τα πρωτομητρα βγαζουν pl ή και proof εαν ειναι πολυ εντονα και σε κατι τετοιο εχω προσδοκιες κ γω για αυτο το συγκεκριμενο και νομιζω πως ισως να αξιζει την προσπαθεια.....
Το proof 68 το πιστοποιησες εσυ ή το αγορασες?για την διαφορα τιμης ρωταω περισσοτερο και επισης δεν βρηκα καποιο πιστοποιημενο στα grades αλλα θα το ξανακοιταξω....
Σε cameo πιστευω κ γω πως θα ειναι κατι πολυ σπανιο.....το ζητημα ειναι αν υπαρχει και αν το πιστοποιησουν οι εταιρειες.....
Σε ευχαριστω για τον χρονο σου κ την γνωμη σου.
Νικολας
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 23, 2021, 09:02:47 μμ από ΡΟΔΑΚΑΣ » Καταγράφηκε
ΡΟΔΑΚΑΣ
Αργυρό μέλος
****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 816


Γενvιέσαι - δεν γίνεσαι.


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Νοέμβριος 23, 2021, 09:01:32 μμ »

Φωτη δεν ειναι χρυση λιρα ξεγελανε οι φωτο, το ασημενιο Μακαριου ειναι.
Μα το αναφερω και στον τιτλο.... Σαρκασμός...silver... Άνεση επισης αυτο ειναι το χρωμα του ....δεν ειναι ο φωτισμος....εχει χρυση πατινα
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 23, 2021, 09:04:57 μμ από ΡΟΔΑΚΑΣ » Καταγράφηκε
fotiscy
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 370



Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Νοέμβριος 23, 2021, 10:46:09 μμ »

Φωτη δεν ειναι χρυση λιρα ξεγελανε οι φωτο, το ασημενιο Μακαριου ειναι.

Δεν είπα οτι είναι χρυσή παιδία φαίνεται για ασημένια ετσι και αλλιώς Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε

“Out of the mountain of despair, a stone of hope” MLK
fotiscy
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 370



Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Νοέμβριος 23, 2021, 10:47:14 μμ »

Φωτη δεν ειναι χρυση λιρα ξεγελανε οι φωτο, το ασημενιο Μακαριου ειναι.
Μα το αναφερω και στον τιτλο.... Σαρκασμός...silver... Άνεση επισης αυτο ειναι το χρωμα του ....δεν ειναι ο φωτισμος....εχει χρυση πατινα

Ναι το διάβασα Κλείσιμο ματιού δεν είπα είναι χρυσό
Καταγράφηκε

“Out of the mountain of despair, a stone of hope” MLK
fotiscy
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 370



Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Νοέμβριος 23, 2021, 11:03:58 μμ »

Καλησπέρα στην ερώτηση σου η απάντηση είναι ναι! το συγκεκριμένο μετάλλιο
γιατί νόμισμά δεν είναι, είναι ιδιωτική κοπή της αχιεπισκοπής Κύπρου,
έχει βγεί μόνο σε μς αλλά όπως είπε και ο Χαράλαμπος σε αλλαγές ή στο polish των μητρών
οδήγησε σε PL τελειώματα αρκετά κομμάτια. Τα συγκεκριμένα ωστόσο τα πιστοποιεί η NGC και PCGS ως Proof
προσωπικά δεν έχω δει ποτέ όμως Cameo εγώ την έχω πχ σε μς 68 αλλά και σε προοφ 68

Υ.Σ.
Θεωρώ οτι αν υπάρξει Proof Cameo αυτή  θα έχει τεράστια διαφορά τιμής από τις υπόλοιπες.

Στην διαπιστωση μεταλλιο ή νομισμα εχει γινει κουβεντα μεγαλη απο παλια....πχ και οι λιρες Αγγλιας δεν αναφερουν αξια επανω τους αλλα δεν θεωρουνται μεταλλια και η εταιρειες τους δινουν και αναγραφουν τις αξιες τους αναλογα το βαρος τους κ το μεγεθος τους....οπως και σε αυτα τα Κυπριακα!Οι αποψεις διιστανται!!Συχνο φαινομενο στα συλλεκτικα δρωμενα.... Σαρκασμός
Τα πρωτομητρα βγαζουν pl ή και proof εαν ειναι πολυ εντονα και σε κατι τετοιο εχω προσδοκιες κ γω για αυτο το συγκεκριμενο και νομιζω πως ισως να αξιζει την προσπαθεια.....
Το proof 68 το πιστοποιησες εσυ ή το αγορασες?για την διαφορα τιμης ρωταω περισσοτερο και επισης δεν βρηκα καποιο πιστοποιημενο στα grades αλλα θα το ξανακοιταξω....
Σε cameo πιστευω κ γω πως θα ειναι κατι πολυ σπανιο.....το ζητημα ειναι αν υπαρχει και αν το πιστοποιησουν οι εταιρειες.....
Σε ευχαριστω για τον χρονο σου κ την γνωμη σου.
Νικολας


Φίλε για πιστοποιημένες εννοούσα έχω χρυσές απαντώντας στον Χαράλαμπο, έχω μερικές που αγόρασα και άλλες που πιστοποίησα εγώ (χρυσές)
Διαφορά τιμής σαφώς και έχουν αν βγουν προοφ αλλά και αν πάρουν πχ 66 και όχι 68 εννοείται το προοφ 68 αξίζει περισσότερα για ένα συλλέκτη.
Αν δεν κάνω λάθος χρυσές έχει και 1-2 προοφ 69
Ασημένιες έχω μερικές που φαίνονται PL ας το πούμε αλλά δεν θεωρώ οτι αξίζουν να πιστοποιηθούν και δεν τις έστειλα μιας και δείχουν 65-66..

Από την φωτογραφία στη δικία σου φαίνονται γδαρσίματα? αν ναί τότε δεν αξίζει να σταλεί με τίποτα.

Καταγράφηκε

“Out of the mountain of despair, a stone of hope” MLK
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences