Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 19, 2024, 11:08:37 μμ
Σελίδες: 1 2 [3] 4
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Fake or Real  (Αναγνώστηκε 10531 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
gkounto
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1712


Προφίλ
« Απάντηση #30 στις: Μάιος 09, 2021, 04:49:49 μμ »

Λοιπόν εδώ εγώ προσωπικά βλέπω ένα θέμα αξιοπιστίας.  Το βλέπει κανείς άλλος; Χωρίς να θέλω να επεκταθώ στις συγκεκριμένες αν είναι ή αν δεν είναι (το έχω απαντήσει άλλωστε) πρέπει σε τέτοια θέματα οι απαντήσεις να μην επιδέχονται αμφισβήτησης. Όχι να είναι 4/3 γνήσια/κόπια. Δεν είναι γκάλοπ εδώ. Εδώ είναι ένα αξιοσέβαστο φορουμ με (υποτίθεται) ανθρώπους που γνωρίζουν τα επί μέρους νομίσματα και απαντούν ανάλογα. Έτσι θα έχει αξιοπιστία το φορουμ και θα προχωράμε.
Προτείνω στους συντονιστές να συσκεφθούν προκειμένου να απαντήσουν (εσωτερικά) στο ερώτημα. Πχ μια λύση θα ήταν σε κάθε νομισματικό  θέμα να υπάρχουν οι ανάλογοι γνωστές/ειδικοί που να απαντούν χωρίς ασφαλώς να αποκλείεται εκ προιμίου και η γνώμη των υπολοίπων (αλλά επικουρικά και όχι δεσμευτικά) αλλά κατά κάποιο τρόπο να έχουμε μια εγκυρότητα σε αυτά που λέμε γιατί θα γίνουμε λίγο Facebook θα λέμε ο,τι ναναι!

Και εντάξει εσείς με ξέρετε λέω κάτι και μάλλον είναι σωστό αλλά ένας καινούργιος γιατί να με ξέρει και γιατί να με πιστέψει; Αν όμως σε μια ενότητα έχει λάβει γνώση ότι ο χψω είναι οι ειδικοί σε κάποια θέματα και του απατήσουν εκεί ίσως να έχει μια πιο ολοκληρωμένη απάντηση και τέλος πάντων πιο σίγουρη.


Τι λέτε;
Καταγράφηκε

Γιωργος
www.gkounto.com
Tornezios
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 395


Δεν είναι ένα κομμάτι μέταλλο, είναι η ΙΣΤΟΡΙΑ


Προφίλ
« Απάντηση #31 στις: Μάιος 09, 2021, 06:26:44 μμ »

Σωστά τα λέτε Κε Κουντουρίδη αλλά δυστυχώς έχουμε γίνει αρκετά φεισμπούκ... Λύπη
Και δεν εννοώ ότι γιαυτό φταίνε οι διαχειριστές που οι άνθρωποι έκαναν και κάνουν ότι μπορούν για να κρατούν τα γκέμια, απλά η ''ξερωλίαση'' του ΦΒ έχει εισβάλει για τα καλά και στα διάφορα εξειδικευμένα φόρα όπως αυτό.
Ο άλλος δεν έχει πιάσει πεντόλιρο στην ζωή του και ούτε απο κοντά έχει δει ,αλλά έχει γνώμη !
Καταγράφηκε

Εκ της πυρός η πείρα...
digo
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1056



Προφίλ
« Απάντηση #32 στις: Μάιος 09, 2021, 09:35:05 μμ »

Λοιπόν εδώ εγώ προσωπικά βλέπω ένα θέμα αξιοπιστίας.  Το βλέπει κανείς άλλος; Χωρίς να θέλω να επεκταθώ στις συγκεκριμένες αν είναι ή αν δεν είναι (το έχω απαντήσει άλλωστε) πρέπει σε τέτοια θέματα οι απαντήσεις να μην επιδέχονται αμφισβήτησης. Όχι να είναι 4/3 γνήσια/κόπια. Δεν είναι γκάλοπ εδώ. Εδώ είναι ένα αξιοσέβαστο φορουμ με (υποτίθεται) ανθρώπους που γνωρίζουν τα επί μέρους νομίσματα και απαντούν ανάλογα. Έτσι θα έχει αξιοπιστία το φορουμ και θα προχωράμε.
Προτείνω στους συντονιστές να συσκεφθούν προκειμένου να απαντήσουν (εσωτερικά) στο ερώτημα. Πχ μια λύση θα ήταν σε κάθε νομισματικό  θέμα να υπάρχουν οι ανάλογοι γνωστές/ειδικοί που να απαντούν χωρίς ασφαλώς να αποκλείεται εκ προιμίου και η γνώμη των υπολοίπων (αλλά επικουρικά και όχι δεσμευτικά) αλλά κατά κάποιο τρόπο να έχουμε μια εγκυρότητα σε αυτά που λέμε γιατί θα γίνουμε λίγο Facebook θα λέμε ο,τι ναναι!

Και εντάξει εσείς με ξέρετε λέω κάτι και μάλλον είναι σωστό αλλά ένας καινούργιος γιατί να με ξέρει και γιατί να με πιστέψει; Αν όμως σε μια ενότητα έχει λάβει γνώση ότι ο χψω είναι οι ειδικοί σε κάποια θέματα και του απατήσουν εκεί ίσως να έχει μια πιο ολοκληρωμένη απάντηση και τέλος πάντων πιο σίγουρη.


Τι λέτε;

+1000
Καταγράφηκε
kostas of millwall
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 355


Προφίλ
« Απάντηση #33 στις: Μάιος 10, 2021, 10:41:01 πμ »

Συμφωνω με τον κυριο Γκουντουριδη. Μπορει εγω απο τον
Κωστα και τον κ.Γιωργο να ξερω οτι ο κ.Γιωργος ειναι ο ειδικος,αλλα ενας νεος φιλος βρισκεται αναμεσα σε πολλες γνωμες οποτε μαλλον μπερδευεται παρα βγαζει ακρη. Μια επισημανση πχ ειδικος,επαγγελματιας του χωρου,κατι τελος παντων θα διευκολυνει την εκτιμηση των νεων μελων. Ετσι κι αλλιως δεν μας στερει το δικαιωμα λογου,και δεν το κρυβω οσες φορες δινω μια εκτιμηση περιμενω και την επιβεβαιωση ενος πιο βαρυσημαντου στελεχους,η οποια αρνητικη η θετικη, μονο γνωση μπορει να μου προσφερει
Καταγράφηκε
dsp
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3432


Προφίλ WWW
« Απάντηση #34 στις: Μάιος 13, 2021, 09:24:39 μμ »

εχει μερικα προβληματα το να φιμωσουμε καποιους και να ορισουμε καποιους ως ειδικους
κατ αρχας ποιοι θα ειναι αυτοι οι ειδικοι (οχι οτι δεν εχουμε, εχουμε γνωστες) αλλα ποιοι θα ειναι αυτοι που θα μπορουν να ειναι συνεχεια απο πανω, γτ απο την στιγμη που θα τους ορισουμε (και δεν θα μπορουν να μιλανε αλλοι) θα πρεπει να δεσμευτουν κιολας οτι θα ειναι ετοιμοι και θα απαντανε σε ευλογο χρονικο διαστημα

επισης απο την στιγμη που οριζουμε καποιους ως ειδικους, αυτοματα εκτος απο τους ιδιους, παιρνουν και οι διαχειριστες την ευθυνη απεναντι σε οποιο μελος σε περιπτωση που παρουσιαστει προβλημα
και αν ορισουμε 3 ατομα ως ειδικους στο θεμα γραμματοσημα ας πουμε και παλι δεν γλυτωνουμε απο το 2 εναντιον 1, σε λιγοτερες περιπτωσεις βεβαια, αλλα και παλι θα υπαρξει

και ολο αυτο χωρις να μπω καν στο προβλημα του πως θα αποφασιστει ποιοι θα ειναι οι "ειδικοι" σε καθε κατηγορια και του πως θα τους σταματαω ως συντονιστης απο το να μιλανε οι "μη ειδικοι"

δεν διαβασα καν ποιοι μιλησαν πιο πριν, ουτε καταλαβα για ποιους κανετε παραπονα, αλλα το βλεπω για αλυτο το "προβλημα του facebook" οπως το περιεγραψε ο φιλος πιο πριν πολυ ωραια.

βλεπω ως εμμεση λυση το "πρασινισμα" αλλα και παλι δεν ειναι λυση. νομιζω θα εχετε δει επιθετικο τονο και "ταξερολισμο" ακομα και απεναντι στους λιγους πρασινους που εχουμε
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 13, 2021, 09:25:09 μμ από dsp » Καταγράφηκε

εδώ προσέχεις να μαθαίνεις και μαθαίνεις να προσέχεις
gkounto
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1712


Προφίλ
« Απάντηση #35 στις: Μάιος 14, 2021, 08:28:44 πμ »

Αποσύρω την «πρόταση μου».

Το σχόλιο μου: «χωρίς ασφαλώς να αποκλείεται εκ προιμιου και η γνώμη των υπολοίπων»....

Το σχόλιο του φίλου μου συντονιστή dsp: “έχω μερικά προβλήματα το να φιμώσουμε κάποιους»......και αλλού: «και δεν θα μπορούν να μιλάνε άλλοι», και αλλού: « και πως θα τους σταματάω ως συντονιστής από το να μιλάνε οι μη ειδικοί»!!!

Τα υπόλοιπα σεβαστά μεν αλλά οκ δεν πειράζει κάντε ο,τι θέλετε. Εγώ θα χάσω;

Καταγράφηκε

Γιωργος
www.gkounto.com
nasos79
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 29


Προφίλ
« Απάντηση #36 στις: Μάιος 14, 2021, 02:00:38 μμ »

Πιστεύω οτι δεν χρειάζεται κάποια παρεξήγηση.
Εαν σε κάποιο θέμα εκφέρω γνώμη για παράδειγμα εγω που ειμαι παγκόσμιος άγνωστος στον χώρο και κάποιο απο τα μέλη που βλέπουμε ή ξέρουμε οτι κινούνται εως και επαγγελματικά στο χώρο, φαντάζομαι οτι η γνώμη μου δεν θα βαρύνει το ίδιο  Σαρκασμός
Το ίδιο γίνεται σε όλα τα πεδία.
Τώρα πως θα ξέρει κάποιος το ποιος είναι πιο σχετικός, εκεί χρειάζεται να επενδύσει λίγο χρόνο και κόπο και να διαβάσει στο φόρουμ.

 
Καταγράφηκε
dsp
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3432


Προφίλ WWW
« Απάντηση #37 στις: Μάιος 15, 2021, 09:26:18 μμ »

Το σχόλιο μου: «χωρίς ασφαλώς να αποκλείεται εκ προιμιου και η γνώμη των υπολοίπων»....

συγγνωμη, μου ξεφυγε μαλλον αυτη η γραμμη

και παλι, δεν ξερω πρακτικα πως θα μπορεσουν να ξεχωρισουν οι γνωστες απο τους μή
να τους διαλεξουμε και να τους πρασινισουμε ή κατι παρεμφερες για παραδειγμα ;

ΥΓ: δεν εγραψα για να σου πω "οχι, δε γινεται". εγραψα για να πω μερικα προβληματα οπως το βλεπω και να γινει πιο ξεκαθαρη η προταση σου. οριστε, που κατι μου ειχε ξεφυγει κιολας.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 15, 2021, 09:26:48 μμ από dsp » Καταγράφηκε

εδώ προσέχεις να μαθαίνεις και μαθαίνεις να προσέχεις
gkounto
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1712


Προφίλ
« Απάντηση #38 στις: Μάιος 15, 2021, 10:29:19 μμ »

Δεν υπάρχει πρόβλημα ειλικρινά. Και εγώ δεν έπρεπε να μιλήσω έτσι όποτε συγγνώμη και εγώ.
Η ιδεα είναι να μην γράφει ο οποιοσδήποτε μια γνώμη πάνω σε γνησιότητα όταν δεν γνωρίζει ή γνωρίζει επιδερμικά.
Αν είναι δύσκολο ή ανέφικτο να βρεθούν (εθελοντές) σε μια γκάμα νομισμάτων δεν ξέρω μπορεί.
Πρότεινα να το σκεφτείτε μεταξύ σας. Κάτι σαν τους graders που λένε την γνώμη τους ως τρίτο πρόσωπο ας πούμε. Φυσικα όλοι μπορούν τελικά να πουν κάτι απλά θα υπερισχύει ή θα έχει πιο μεγάλη βαρύτητα η γνώμη αυτών.

Αν θέλετε το συζητάτε να δείτε πως μπορεί να γίνει. Αν όχι δεν πειράζει.
Καταγράφηκε

Γιωργος
www.gkounto.com
dsp
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3432


Προφίλ WWW
« Απάντηση #39 στις: Μάιος 20, 2021, 05:25:00 μμ »

ανοιξα θεμα, θα σε ενημερωσω
Καταγράφηκε

εδώ προσέχεις να μαθαίνεις και μαθαίνεις να προσέχεις
Nonos
Συντονιστής
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2753



Προφίλ WWW
« Απάντηση #40 στις: Νοέμβριος 05, 2021, 10:15:03 πμ »

H πρώτη είναι σίγουρα πλαστή, η δεύτερη χρειάζεται φωτογραφίες καλύτερης ανάλυσης για να υπάρξει σιγουριά 100%.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 05, 2021, 10:17:19 πμ από Nonos » Καταγράφηκε

Έχεις και Facebook?  Έλα μια βόλτα Χαμόγελο Χαμόγελο
Nonos
Συντονιστής
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2753



Προφίλ WWW
« Απάντηση #41 στις: Νοέμβριος 05, 2021, 06:10:11 μμ »

Περνάει και το fisch
Σίγουρα θα το έχεις ακούσει ή θα το έχεις διαβάσει πως υπάρχουν πλαστά κομμάτια που περνάνε το fish ή το φίλερ και είναι ok στο ζύγι. Και το αντίστροφο. Υπάρχουν λίρες γνήσιες που δεν το περνάνε. Υπάρχουν πολλές περιπτώσεις και υποπεριπτώσεις πλαστών κομματιών. Χρειάζεται εμπειρία, γνώση και κατ'επέκταση "μάτι".
Υπάρχουν λίρες πλαστές που είναι εύκολα, μέτρια, δύσκολα έως ακατόρθωτα αναγνωρίσιμες από δύο καλές φωτογραφίες και των δύο όψεων. Υπομονή θέλει και μελέτη.

Η λίρα του θέματος ανήκει στις εύκολα αναγνωρίσιμες πλαστές, έχει πολλά χαρακτηριστικά σημεία που προδίδουν την πλαστότητά της. Από αυτά διάλεξα το πιο χαρακτηριστικό και εύκολο στο "μάτι" (κατά τη δική μου εκτίμηση).




Καλώς σας βρήκα, καλή αρχή για τον Χρήστο με επιτυχίες και καλή συνέχεια!
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 05, 2021, 06:13:23 μμ από Nonos » Καταγράφηκε

Έχεις και Facebook?  Έλα μια βόλτα Χαμόγελο Χαμόγελο
ΚΑΡΑΜΑΝΙΚΟΣ
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1825


Προφίλ
« Απάντηση #42 στις: Νοέμβριος 08, 2021, 01:15:07 μμ »

μπορειτε να μας πειτε σας παρακαλω τι πρεπει να προσεξουμε σε αυτην την φωτο?
Καταγράφηκε

ΕΙΜΑΙ ΕΙΔΗΜΩΝ ΚΑΙ ΞΕΡΩ ΤΑ ΠΑΝΤΑΑΑΑΑΑΑΑΑ ΓΙΑ ΟΛΑ..
Nonos
Συντονιστής
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2753



Προφίλ WWW
« Απάντηση #43 στις: Νοέμβριος 08, 2021, 01:45:48 μμ »

μπορειτε να μας πειτε σας παρακαλω τι πρεπει να προσεξουμε σε αυτην την φωτο?

Την διαφορά στην πάνω γραμμή του “F”. Στην πλαστή η γραμμή είναι ευθεία. Στις γνήσιες «ανοίγει» προς τα κάτω.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Καταγράφηκε

Έχεις και Facebook?  Έλα μια βόλτα Χαμόγελο Χαμόγελο
coll
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3735


Προφίλ
« Απάντηση #44 στις: Νοέμβριος 08, 2021, 03:20:47 μμ »

Σας διαβαζω ,και τιθεται λοιπον το εξης ερωτημα!

Μπορει απο φωτογραφια, να γινει εκτιμηση με ΑΠΟΛΥΤΗ ακριβεια για καθε περιπτωση;
Αν οχι τοτε για τι ειδους ειδικους μιλαμε;
Αν ναι,αναρωτιεμαι λοιπον τι ευθυνη πρεπει να εχουν οι οποιοι ιδικοι οριστουν σε περιπτωση λαθους τους!!!!

Αλλο η αποψη, αλλο η εγγυηση με υπογραφη!
Εγω προσωπικα θελω να εχω αποψη, να εκφραζω την γνωμη μου, μονο οπου θεωρω οτι μπορω.
Αν καποιος επιθυμει να αναλαβει την ευθυνη της εκτιμησης και εγγυησης κατ αποκλειστικοτητα, προσωπικα δεν εχω κανενα προβλημα.

« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 08, 2021, 03:32:07 μμ από coll » Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 2 [3] 4
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences